Рішення № 68135537, 31.07.2017, Господарський суд м. Києва

Дата ухвалення
31.07.2017
Номер справи
910/5923/17
Номер документу
68135537
Форма судочинства
Господарське
Компанії, зазначені в тексті судового документа
  • 1)
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01030, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 284-18-98, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.ua

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

31.07.2017Справа №910/5923/17За позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Стартрейдінг"

до Управління освіти Дарницької районної у місті Києві державної адміністрації та Товариства з обмеженою відповідальністю "Фірма "Фавор"

про визнання незаконним та скасування рішення.

Суддя Грєхова О.А.

Представники сторін:

від позивача: Джеджея Л.А., за довіреністю;

від відповідача-1: Кошелева М.А., за довіреністю;

від відповідача-2: Михальов М.О., Бондарчук В.С., за довіреностями.

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

Товариство з обмеженою відповідальністю "Стартрейдінг" (далі - позивач) звернулось до Господарського суду міста Києва з позовом до Управління освіти Дарницької районної у місті Києві державної адміністрації (далі - відповідач) про визнання незаконним та скасування рішення.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що спірними рішеннями відповідач безпідставно відхилив тендерну пропозицію ТОВ «Стартрейдінг» та визнав переможцем у торгах на закупівлю 100 000 кг. сиру кисломолочного 9 % жирності (лот № 1) та 11 000 кг. сиру сичужного 50 % жирності (лот № 2) ДК 021:2015 код 15540000-4 «Сирні продукти» (ДК016:2010 Код 10.51.4 «Сир сичужний та кисломолочний сир») (2 лоти), в зв'язку з чим, позивач просить суд визнати незаконним та скасувати рішення тендерного комітету Управління освіти Дарницької районної в місті Києві ДК 021:2015 код 15540000-4 «Сирні продукти» (ДК 016:2010 Код 10.51.4 «Сир сичужний та кисломолочний сир») 2 (лоти) № 1036 від 29.12.2016 про відхилення тендерної пропозиції ТОВ «Стартрейдінг» при проведені закупівлі 100 000 кг. сиру кисломолочного 9 % жирності (Лот № 1) та 11 000 кг. сиру сичужного 50 % жирності (лот № 2) ДК 021:2015 код 15540000-4 «Сирні продукти» (ДК 016:2010 Код 10.51.4 «Сир сичужний та кисломолочний сир») (2 лоти), та визнати незаконним та скасувати рішення тендерного комітету Управління освіти Дарницької районної в місті Києві державної адміністрації, оформлене протоколом розгляду тендерних пропозицій ДК 021:2015 код 15540000-4 «Сирні продукти» (ДК 016:2010 Код 10.51.4 «Сир сичужний та кисломолочний сир» 2 лоти) № 13 від 05.01.2017 про визначення переможцем аукціону.

Також, оскільки Договір № 17 про закупівлю за державні кошти ДК 021:2015 код 15540000-4 «Сирні продукти» (ДК 016:2010 Код 10.51.4 «Сир сичужний та кисломолочний сир» (2 лоти) Лот № 2 сир сичужний 50 % жирності від 18.01.2017, укладений між Управління освіти Дарницької районної в місті Києві державної адміністрації та ТОВ «Фірма «Фавор», укладений за результатами відкритих торгів, які позивач просить суд визнати незаконними та скасувати, позивач також просить суд визнати недійсним зазначений Договір, а торги з 100 000 кг. сиру кисломолочного 9 % жирності (лот № 1) та 11 000 кг. сира сичужного 50 % жирності (лот № 2) ДК 021:2015 код 15540000-4 «Сирні продукти» (ДК 016:2010 Код 10.51.4 «Сир сичужний та кисломолочний сир») 2 лоти), проведенні тендерним комітетом Управління освіти Дарницької районної в місті Києві державної адміністрації такими, що не відбулись.

Ухвалою Господарського суду міста Києва від 11.04.2017 було порушено провадження у справі № 910/5923/17, розгляд справи призначено на 15.05.2017.

12.05.2017 через відділ діловодства Господарського суду міста Києва представником відповідача було подано заяву про відсутність аналогічного спору, клопотання про відкладення розгляду справи, клопотання про залучення до участі у справі третьої особи та відзив на позовну заяву, у якому відповідач заперечуючи проти позову зазначає, що підставами для відхилення тендерної пропозиції ТОВ «Стартрейдінг» є:

- відсутність сертифікату на систему управління якістю ДСТУ ISO 9001:2009, ISO 9001:2008 на товар ДК 021:2015 код 15540000-5 «Сирні продукти» (ДК 016:2010 код 10.51.4 «Сир сичужний та кисломолочний сир»;

- відсутня копія аналогічного договору на поставку Лот № 2 - Сир сичужний 50 % жирності;

- відсутній лист - відгук на поставку Лот № 2 - Сир сичужний 50 % жирності.

Таким чином, відповідач зазначає, що підстави для визнання незаконним та скасування рішення тендерного комітету, оформленого протоколом розгляду тендерних пропозицій від 05.01.2017 № 13 відсутні.

15.05.2017 через відділ діловодства Господарського суду міста Києва представником позивача було подано клопотання про відкладення розгляду справи.

У судове засідання 15.05.2017 представники сторін не з'явились.

Розглянувши у судовому засіданні клопотання представника відповідача про залучення до участі у справі ТОВ "Фірма "Фавор" в якості третьої особи, суд дійшов висновку про необхідність його задоволення.

06.06.2017 через відділ діловодства суду представник третьої особи подав письмові пояснення по справі.

У судове засідання 06.06.2017 представник позивача з'явився, подав документи на виконання вимог ухвали суду про порушення провадження.

Представник відповідача у судове засідання з'явився, подав клопотання про долучення документів до матеріалів справи.

Представник третьої особи у судове засідання з'явився.

У судовому засіданні 06.06.2017 суд дійшов висновку про необхідність залучення до участі у справі в якості іншого відповідача - Товариство з обмеженою відповідальністю "Фірма "Фавор".

Враховуючи залучення до участі у справі іншого відповідача, розгляд справи було відкладено на 17.07.2017.

06.07.2017 через відділ діловодства Господарського суду міста Києва представником відповідача-1 було подано клопотання про відкладення розгляду справи.

17.07.2017 через відділ діловодства Господарського суду міста Києва представником відповідача-2 було подано заяву про ознайомлення з матеріалами справи.

Також, 17.07.2017 представником позивача було подано клопотання про долучення документів до матеріалів справи.

У судове засідання 17.07.2017 представники позивача т відповідача-2 у судове засідання з'явились.

За результатами розгляду клопотання представника відповідача-1 про відкладення розгляду справи, суд задовольнив його.

Враховуючи неявку представника відповідача-1 в судове засідання, а також у зв'язку з невиконанням позивачем та відповідачем-2 вимог ухвали Господарського суду міста Києва від 06.06.2017 та задоволенням клопотання відповідача-1 про відкладення розгляду справи, розгляд справи було відкладено на 31.07.2017

28.07.2017 через відділ діловодства Господарського суду міста Києва представником відповідача - 2 було подано письмові доповнення до відзиву, у яких заперечуючи проти позову зазначає, що позивач не скористався правом оскарження процедури публічних закупівель, що передбачений ст. 18 Закону України «Про публічні закупівлі». Також відповідача - 2 зазначено, що Слідчим відділом Деснянського Управління поліції ГУ НП у м. Києві здійснюється розслідування у кримінальному провадженні за ознаками ч. 1 ст. 366 КК України в ході якого встановлено, що посадові особи ТОВ «Стартрейдінг» внесло завідомо неправдиві відомості до офіційних документів задля часті в процедурах закупівель за державні кошти. ТОВ «Стартрейдінг» здійснює свою діяльність у сфері постачання продуктів харчування у заклади освіти м. Києва та Київської області. При цьому виробником вказаної продукції ТОВ «Стартредійнг» не являється, а закуповує їх у фірм - посередників. Для участі в торгах підприємство надає інформацію про зареєстровані потужності. При перевірці, за вказаними адресами відсутні будь-які складські приміщення, виробничі та пакувальні потужності.

31.07.2017 представником позивача було подано пояснення на відзив відповідача.

У судове засідання 31.07.2017 представник позивача з'явився, надав усні пояснення по суті спору, позовні вимоги підтримав в повному обсязі.

Представники відповідачів у судовому засіданні надали усні пояснення по суті спору, проти позову заперечили.

На виконання вимог ст. 81-1 Господарського процесуального кодексу України складено протоколи судових засідань, які долучено до матеріалів справи.

Відповідно до ст. 82 ГПК України рішення у даній справі прийнято у нарадчій кімнаті за результатами оцінки доказів, поданих сторонами та витребуваних судом.

У судовому засіданні 31.07.2017 відповідно до ст. 85 Господарського процесуального кодексу України судом проголошено вступну та резолютивну частини рішення.

Розглянувши подані документи і матеріали, заслухавши пояснення представників сторін, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, господарський суд міста Києва,

ВСТАНОВИВ:

17.11.2016 тендерним комітетом управління освіти Дарницької районної в місті Києві державної адміністрації погоджено процедуру закупівлі та затверджено тендерну документацію на закупівлю: Код ДК 021:2015 код 15540000-5 «Сирні продукти» (ДК 016:2010 код 10.51.4 «Сир сичужний та кисломолочний сир» (2 лоти) за процедурою закупівлі - відкриті торги, копія яких наявна в матеріалах справи.

25.11.2016 в порядку, передбаченому ч. 1 ст. 10 Закону України "Про публічні закупівлі", оголошення про проведення процедури закупівлі та тендерну документацію за № UA-2016-11-25-000607-а було оприлюднено на веб-порталі Уповноваженого органу з питань закупівель, а саме на веб-сайті за посиланням: https://prozorro.gov.ua/.

Відповідно до пункту 4.1 та 4.2 загальних положень тендерної документації предметом закупівлі є ДК 021:2015 код 15540000-5 «Сирні продукти» (ДК 016:2010 код 10.51.4 «Сир сичужний та кисломолочний сир» (2 лоти). Лот № 1 - сир кисломолочний 9% жирності. Лот № 2 - сир сичужний 50 % жирності.

Згідно з п. 3 оцінки тендерної документації тендерна пропозиція відхиляється замовником якщо:

1. Учасник:

- не відповідає кваліфікаційним критеріям, установленим статтею 16 Закону;

2. Переможець:

- відмовився від підписання договору про закупівлю відповідно до вимог тендерної документації або укладення договору про закупівлю;

- не надав документи, що підтверджують відсутність підстав, передбачених ст. 17 Закону;

3. Наявні підстави, зазначені у статті 17 і частини сьомій документації;

- тендерна пропозиція не відповідає умова тендерної документації.

Інформація про відхилення тендерної документації протягом одно дня з дня прийняття рішення оприлюднюється в електронній системі закупівель та автоматично надсилається учаснику/переможцю, тендерна пропозиція якого відхиляється через електронну систему закупівель.

У відповідності до пунктів 1-3 кваліфікаційних вимог до учасника процедури закупівлі тендерної документації, учасником має бути надано:

- заповнену довідку у формі визначеній у Додатку № 1, що містить інформацію про наявність обладнання та матеріально-технічної бази учасника;

- копія договору про надання транспортних послуг, договорів оренди транспорту, в якому зазначений перелік автомобілів, та свідоцтв про реєстрацію транспортних засобів, які будуть задіяні учасником для доставки продукції, як є предметом закупівлі, завірені підписом та печаткою учасника;

- копії санітарних паспортів на кожний автомобільний транспорт, яким буде здійснюватися постачання товару завірені підписом та печаткою учасника ( у разі наявності);

- заповнення довідка у наведеній у Додатку № 1 формі, що містить інформацію про наявність працівників відповідної кваліфікації, які мають необхідні знання та досвід;

- копії особових медичних книжок працівників відповідної кваліфікації (в т.ч. експедиторів, комірників, водіїв-вантажників) звірені підписом та печаткою установи;

- заповнена довідка у наведеній у Додатку № 41 формі, у якій має бути наведений перелік виконаних підприємством аналогічних договорів. Для підтвердження цієї інформації надати документальне підтвердження досвіду виконання аналогічних договорів, а саме: копії виконання аналогічних договорів, завірені підписом та відбитком печатки замовника, на поставку ДК 021:2015 код 15540000-5 «Сирні продукти» (ДК 016:2010 код 10.51.4 «Сир сичужний та кисломолочний сир» (2 лоти);

- листи-відгуки, оформлені на фірмовому бланку замовника (у разі наявності такого бланка) щодо виконання аналогічних договорів на поставку ДК 021:2015 код 15540000-5 «Сирні продукти» (ДК 016:2010 код 10.51.4 «Сир сичужний та кисломолочний сир» (2 лоти).

Специфікацією (технічні вимоги, Додаток № 2) до Тендерної документації визначено предмет закупівлі:

- лот № 1 - сир кисломолочний 9% жирності у кількості 100 000 кг.;

- лот № 2 - сир сичужний 50 % жирності у кількості 11 000 кг.

У пункті 5 Специфікації визначено, що для підтвердження відповідності тендерної пропозиції учасника технічним, якісним, кількісним та іншим вимогам до предмета закупівлі, встановленим замовником учасник повинен надати наступні документи:

- копію рішення компетентного органу про державну реєстрацію потужностей (споруди або комплексу споруд, приміщення, будівлі, обладнання та інших засобів, включаючи транспортні засоби, а також території, що використовуються у виробництві та/або обігу об'єктів санітарних заходів) - власних або орендованих учасника, що будуть використовуватися при виробництві, переробці або реалізації харчових продуктів;

- у разі наявності у учасника експлуатаційного дозволу для потужностей (об'єктів) з виробництва, переробки або реалізації харчових продуктів копія рішення компетентного органу про державну реєстрацію потужностей на такі об'єкти не додається;

- копію договору про надання державних ветеринарно-санітарних послуг (послуги по проведенню ветеринарно-санітарного контролю та нагляду) для продукції тваринного погодження; довір повинен бути дійсним на період проведення закупівель;

- «копії документів, що засвідчують якість та безпеку запропонованої продукції в повному обсязі, наявність яких передбачена чинним законодавством: посвідчення або декларація про якість, сертифікат на систему управління якістю ДСТУ ISO 9001:2009; ISO 9001:2008»;

- гарантійний лист, яким постачальник гарантує, що продукція, буде постачатися вчасно в дошкільні навчальні заклади, школи, дитячі садки та Спеціальну школу 1-2 ступеня № 10.

Відповідно до протоколу розгляду тендерних пропозицій ДК 021:2015 код 1554000-5 «Сирні продукти» (ДК 016:2010 код 10.51.4 «Сир сичужний та кисломолочний сир» (2 лоти) за Лотом № 1 - сир кисломолочний 9% жирності № 1037 від 29.12.2016, за результатами розгляду тендерної пропозиції (відхилення тендерної пропозиції/допущені до аукціону): пропозиції учасників ТОВ «Переяслав-Молпродукт», ТОВ «Фірма «Фавор», ТОВ «Українська промислово-логістична група Зиск» відповідають кваліфікаційним та іншим вимогам тендерної документації та допущені до аукціону. Пропозицію ТОВ «Стартрейдінг» (далі - позивач) відхилено згідно зі ст. 30 Закону України «Про публічні закупівлі», оскільки пропозиція ТОВ «Стартрейдінг» не відповідає умовам тендерної документації, а саме:

- відсутній сертифікат на систему управління якістю ДСТУ ISO 9001:2009; ISO 9001:2008 на закупівлю ДК 021:2015 код 1554000-5 «Сирні продукти» (ДК 016:2010 код 10.51.4 «Сир сичужний та кисломолочний сир».

Згідно з протоколом розгляду тендерних пропозицій ДК 021:2015 код 1554000-5 «Сирні продукти» (ДК 016:2010 код 10.51.4 «Сир сичужний та кисломолочний сир» (2 лоти) за Лотом № 2 - сир сичужний 50% жирності № 1036 від 29.12.2016, за результатами розгляду тендерної пропозиції (відхилення тендерної пропозиції/допущені до аукціону): пропозиції учасників ТОВ «Переяслав-Молпродукт», ТОВ «Фірма «Фавор» відповідають кваліфікаційним та іншим вимогам тендерної документації та допущені до аукціону. Пропозицію ТОВ «Стартрейдінг» та ТОВ «Українська промислово-логістична група Зиск» відхилено.

Пропозицію ТОВ «Стартрейдінг» відхилено згідно зі ст. 30 Закону України «Про публічні закупівлі», оскільки пропозиція ТОВ «Стартрейдінг» не відповідає умовам тендерної документації, а саме:

- відсутній сертифікат на систему управління якістю ДСТУ ISO 9001:2009; ISO 9001:2008 на закупівлю ДК 021:2015 код 1554000-5 «Сирні продукти» (ДК 016:2010 код 10.51.4 «Сир сичужний та кисломолочний сир»;

- відсутня копія аналогічного договору на поставку лот № 2 - сир сичужний 50 % жирності, згідно вимог п. 3.1 Таблиці 1, Додатку 1 до тендерної документації;

- відсутній лист-відгук на поставку Лот № 2 - сир сичужний 50 % жирності, згідно вимог п. 3.2 Таблиці 1, Додатку 1 до тендерної документації.

Відповідно до Протоколу розгляду тендерних пропозицій ДК 021:2015 код 1554000-5 «Сирні продукти» (ДК 016:2010 код 10.51.4 «Сир сичужний та кисломолочний сир» (2 лоти) за Лотом № 2 - сир сичужний 50% жирності № 13 від 05.01.2017 було визнано переможцем ТОВ «Фірма «Фавор».

В подальшому, 18.01.2017 між Управлінням освіти Дарницької районної в місті Києві державної адміністрації (далі - відповідач - 1, замовник) та ТОВ «Фірма «Фавор» (далі - відповідач - 2, постачальник) було укладено Договір № 17 про закупівлю товарів за державні кошти ДК 021:2015 код 15540000-5 «Сирні продукти» (ДК 016:2010 код 10.51.4 «Сир сичужний та кисломолочний сир» (2 лоти) Лот № 2 - Сир сичужний 50 % жирності, за умовами якого постачальник зобов'язується у січні-грудні 2017 року поставити замовнику товар ДК 021:2015 код 15540000-5 «Сирні продукти» (ДК 016:2010 код 10.51.4 «Сир сичужний та кисломолочний сир» (2 лоти): Лот № 2 - сир сичужний 50 % жирності для дошкільних навчальних закладів; шкіл - дитячих садків та для спеціальної школи 1-2 ступеня № 10 у кількості та за цінами, що зазначені в специфікації, що є невід'ємною частиною даного Договору, а замовник зобов'язується прийняти і оплатити такий товар на умовах визначених цим Договором.

Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивач зазначає, що ТОВ «Страртрейдінг» у складі тендерної документації надано сертифікат управління якістю ДСТУ ISO 9001:2009; ISO 9001:2008, серія АА № 016984, зареєстрований у реєстрі Системи сертифікації УкрСЕПРО № UA 2.035.08692-14 від 10 листопада, дійсний до 09 листопада 2019 року, відповідно до якого, серед інших кодів зареєстровано код ДКПП по ДК 016:2010:46:33 оптова торгівля молочними продуктами. У тендерній документації не встановлено чіткого розмежування щодо надання сертифікату саме з однією позицією «Сирні продукти», як зазначено тендерною комісією при відхилені пропозиції позивача, а наданий ТОВ «Стартрейдінг» сертифікат містить більш розширений спектр кваліфікації та вже у складі перелічених товарів містить необхідний код, а отже комісія тендерного комітету дала неправильну правову оцінку поданій позивачем документації, а саме неналежним чином дослідила усі діючі нормативні та підзаконні акти щодо витребування у учасника тендеру документації, в зв'язку з чим позивач просить суд визнати незаконним та скасувати рішення тендерного комітету Управління освіти Дарницької районної в місті Києві ДК 021:2015 код 15540000-4 «Сирні продукти» (ДК 016:2010 Код 10.51.4 «Сир сичужний та кисломолочний сир») 2 (лоти) № 1036 від 29.12.2016 про відхилення тендерної пропозиції ТОВ «Стартрейдінг» при проведені закупівлі 100 000 кг. сиру кисломолочного 9 % жирності (Лот № 1) та 11 000 кг. сиру сичужного 50 % жирності (лот № 2) ДК 021:2015 код 15540000-4 «Сирні продукти» (ДК 016:2010 Код 10.51.4 «Сир сичужний та кисломолочний сир») (2 лоти), та визнати незаконним та скасувати рішення тендерного комітету Управління освіти Дарницької районної в місті Києві державної адміністрації, оформлене протоколом розгляду тендерних пропозицій ДК 021:2015 код 15540000-4 «Сирні продукти» (ДК 016:2010 Код 10.51.4 «Сир сичужний та кисломолочний сир» 2 лоти) № 13 від 05.01.2017 про визначення переможцем аукціону.

Також, оскільки Договір № 17 про закупівлю за державні кошти ДК 021:2015 код 15540000-4 «Сирні продукти» (ДК 016:2010 Код 10.51.4 «Сир сичужний та кисломолочний сир» (2 лоти) Лот № 2 сир сичужний 50 % жирності від 18.01.2017, укладений між Управління освіти Дарницької районної в місті Києві державної адміністрації та ТОВ «Фірма «Фавор», укладений за результатами відкритих торгів, які позивач просить суд визнати незаконними та скасувати, позивач також просить суд визнати недійсним зазначений Договір, а торги з 100 000 кг. сиру кисломолочного 9% жирності (лот № 1) та 11 000 кг. сира сичужного 50 % жирності (лот № 2) ДК 021:2015 код 15540000-4 «Сирні продукти» (ДК 016:2010 Код 10.51.4 «Сир сичужний та кисломолочний сир») (2 лоти), проведенні тендерним комітетом Управління освіти Дарницької районної в місті Києві державної адміністрації такими, що не відбулись.

Оцінюючи подані докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому засіданні всіх обставин справи в їх сукупності, суд дійшов наступного висновку.

Правові та економічні засади здійснення закупівель товарів, робіт і послуг для забезпечення потреб держави та територіальної громади встановлює Закон України «Про публічні закупівлі», метою якого є забезпечення ефективного та прозорого здійснення закупівель, створення конкурентного середовища у сфері публічних закупівель, запобігання проявам корупції у цій сфері, розвиток добросовісної конкуренції.

Частиною 1 ст. 10 Закону України «Про публічні закупівлі» передбачено, що замовник самостійно та безоплатно через авторизовані електронні майданчики оприлюднює на веб-порталі Уповноваженого органу в порядку, встановленому Уповноваженим органом та цим Законом, інформацію про закупівлю, а саме оголошення про проведення процедури закупівлі та тендерну документацію - не пізніше ніж за 15 днів до дня розкриття тендерних пропозицій, якщо вартість закупівлі не перевищує межі, встановлені у частині четвертій цієї статті, та не пізніше 30 днів у разі перевищення таких меж.

Відповідно до частин 1 та 2 ст. 12 Закону України «Про публічні закупівлі» закупівля може здійснюватися шляхом застосування однієї з таких процедур:

відкриті торги;

конкурентний діалог;

переговорна процедура закупівлі.

Замовник здійснює процедури закупівлі, передбачені частиною першою цієї статті, шляхом використання електронної системи закупівель.

25.11.2016 в порядку, передбаченому ч. 1 ст. 10 Закону України "Про публічні закупівлі", оголошення про проведення процедури закупівлі та тендерну документацію за № UA-2016-11-25-000607-а було оприлюднено на веб-порталі Уповноваженого органу з питань закупівель, а саме на веб-сайті за посиланням: https://prozorro.gov.ua/.

Відповідно до ст. 21 Закону України «Про публічні закупівлі» оголошення про проведення процедури відкритих торгів безоплатно оприлюднюється на веб-порталі Уповноваженого органу відповідно до статті 10 цього Закону.

В оголошенні про проведення процедури відкритих торгів обов'язково зазначаються:

найменування та місцезнаходження замовника;

назва предмета закупівлі;

кількість та місце поставки товарів або обсяг і місце виконання робіт чи надання послуг;

очікувана вартість закупівлі товарів, робіт або послуг із зазначенням інформації про включення до очікуваної вартості податку на додану вартість (ПДВ) та інших податків і зборів;

строк поставки товарів, виконання робіт, надання послуг;

кінцевий строк подання тендерних пропозицій;

розмір, вид та умови надання забезпечення тендерних пропозицій (якщо замовник вимагає його надати);

дата та час розкриття тендерних пропозицій, у разі якщо оголошення про проведення процедури закупівлі оприлюднюється відповідно до положень частини четвертої статті 10 цього Закону;

розмір мінімального кроку пониження ціни під час електронного аукціону у відсотках або грошових одиницях та математична формула, що буде застосовуватися при проведенні електронного аукціону для визначення показників інших критеріїв оцінки.

В оголошенні може зазначатися додаткова інформація, визначена замовником.

Дата і час розкриття тендерних пропозицій, крім випадку, встановленого в абзаці десятому цієї частини, та дата і час проведення електронного аукціону визначаються електронною системою закупівель автоматично в день оприлюднення замовником оголошення на веб-порталі Уповноваженого органу.

Строк для подання тендерних пропозицій не може бути менше ніж 15 днів з дня оприлюднення оголошення про проведення процедури відкритих торгів на веб-порталі Уповноваженого органу.

У разі якщо оголошення про проведення процедури закупівлі оприлюднюється відповідно до норм частини четвертої статті 10 цього Закону, строк для подання тендерних пропозицій не може бути менше ніж 30 днів з дня його оприлюднення.

Згідно з п. 37 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про публічні закупівлі» частина предмета закупівлі (лот) - визначена замовником частина товарів, робіт чи послуг, на яку в межах єдиної процедури закупівлі учасникам дозволяється подавати тендерні пропозиції або пропозиції на переговорах у разі застосування переговорної процедури закупівлі.

Відповідно до пункту 4.1 та 4.2 загальних положень тендерної документації предметом закупівлі є ДК 021:2015 код 15540000-5 «Сирні продукти» (ДК 016:2010 код 10.51.4 «Сир сичужний та кисломолочний сир» (2 лоти). Лот № 1 - сир кисломолочний 9% жирності. Лот № 2 - сир сичужний 50 % жирності.

Згідно з ст. 16 Закону України «Про публічні закупівлі» замовник вимагає від учасників подання ними документально підтвердженої інформації про їх відповідність кваліфікаційним критеріям.

Замовник установлює один або декілька з таких кваліфікаційних критеріїв:

наявність обладнання та матеріально-технічної бази;

наявність працівників відповідної кваліфікації, які мають необхідні знання та досвід;

наявність документально підтвердженого досвіду виконання аналогічного договору.

Визначені замовником згідно з цією статтею кваліфікаційні критерії та перелік документів, що підтверджують інформацію учасників про відповідність їх таким критеріям, зазначаються в тендерній документації та вимагаються під час проведення переговорів з учасником (у разі застосування переговорної процедури закупівлі).

Замовник не встановлює кваліфікаційні критерії та не визначає перелік документів, що підтверджують подану учасниками інформацію про відповідність їх таким критеріям, у разі закупівлі нафти, нафтопродуктів сирих, електричної енергії, послуг з її передачі та розподілу, централізованого постачання теплової енергії, централізованого постачання гарячої води, послуг з централізованого опалення, послуг поштового зв'язку, поштових марок і маркованих конвертів, телекомунікаційних послуг, у тому числі з трансляції радіо- та телесигналів, послуг з централізованого водопостачання та/або водовідведення, послуг з перевезення залізничним транспортом загального користування.

Документи, що не передбачені законодавством для учасників - юридичних, фізичних осіб, у тому числі фізичних осіб - підприємців, не подаються ними у складі тендерної пропозиції та не вимагаються під час проведення переговорів з учасником (у разі застосування переговорної процедури закупівлі).

Відсутність документів, що не передбачені законодавством для учасників - юридичних, фізичних осіб, у тому числі фізичних осіб - підприємців, у складі тендерної пропозиції не може бути підставою для її відхилення замовником.

Відповідно до ст. 22 Закону України «Про публічні закупівлі» тендерна документація безоплатно оприлюднюється замовником на веб-порталі Уповноваженого органу для загального доступу.

Тендерна документація повинна містити:

1) інструкцію з підготовки тендерних пропозицій;

2) один або декілька кваліфікаційних критеріїв до учасників відповідно до статті 16, вимоги, встановлені статтею 17 цього Закону, та інформацію про спосіб підтвердження відповідності учасників установленим критеріям і вимогам згідно із законодавством. Замовник не вимагає документального підтвердження інформації про відповідність вимогам статті 17 у разі, якщо така інформація міститься у відкритих єдиних державних реєстрах, доступ до яких є вільним;

3) інформацію про необхідні технічні, якісні та кількісні характеристики предмета закупівлі, у тому числі відповідну технічну специфікацію (у разі потреби - плани, креслення, малюнки чи опис предмета закупівлі). При цьому технічна специфікація повинна містити: детальний опис товарів, робіт, послуг, що закуповуються, у тому числі їх технічні та якісні характеристики; вимоги щодо технічних і функціональних характеристик предмета закупівлі у разі, якщо опис скласти неможливо або якщо доцільніше зазначити такі показники; посилання на стандартні характеристики, вимоги, умовні позначення та термінологію, пов'язану з товарами, роботами чи послугами, що закуповуються, передбачені існуючими міжнародними або національними стандартами, нормами та правилами. Технічна специфікація не повинна містити посилання на конкретну торговельну марку чи фірму, патент, конструкцію або тип предмета закупівлі, джерело його походження або виробника. У разі якщо таке посилання є необхідним, воно повинно бути обґрунтованим, а специфікація повинна містити вираз "або еквівалент". Технічні, якісні характеристики предмета закупівлі повинні передбачати необхідність застосування заходів із захисту довкілля;

4) кількість товару та місце його поставки;

5) місце, де повинні бути виконані роботи чи надані послуги, їх обсяги;

6) строки поставки товарів, виконання робіт, надання послуг;

7) проект договору про закупівлю з обов'язковим зазначенням порядку змін його умов;

8) опис окремої частини або частин предмета закупівлі (лота), щодо яких можуть бути подані тендерні пропозиції, у разі якщо учасникам дозволяється подати тендерні пропозиції стосовно частини предмета закупівлі (лота);

9) перелік критеріїв та методику оцінки тендерних пропозицій із зазначенням питомої ваги критеріїв. Опис методики оцінки за критерієм "ціна" повинен містити інформацію про врахування податку на додану вартість (ПДВ);

10) строк, протягом якого тендерні пропозиції вважаються дійсними, але не менше ніж 90 днів з дати розкриття тендерних пропозицій;

11) інформацію про валюту, у якій повинна бути розрахована і зазначена ціна тендерної пропозиції;

12) інформацію про мову (мови), якою (якими) повинні бути складені тендерні пропозиції;

13) зазначення кінцевого строку подання тендерних пропозицій;

14) розмір, вид та умови надання забезпечення тендерних пропозицій (якщо замовник вимагає його надати);

15) розмір, вид, строк та умови надання, умови повернення та неповернення забезпечення виконання договору про закупівлю (якщо замовник вимагає його надати);

16) прізвище, ім'я та по батькові, посаду та адресу однієї чи кількох посадових осіб замовника, уповноважених здійснювати зв'язок з учасниками;

17) у разі закупівлі робіт - вимогу про зазначення учасником у тендерній пропозиції інформації (повне найменування та місцезнаходження) щодо кожного суб'єкта господарювання, якого учасник планує залучати до виконання робіт як субпідрядника в обсязі не менше ніж 20 відсотків від вартості договору про закупівлю.

Тендерна документація може містити також іншу інформацію відповідно до законодавства, яку замовник вважає за необхідне до неї включити.

Тендерна документація може містити опис та приклади формальних (несуттєвих) помилок, допущення яких учасниками не призведе до відхилення їх пропозицій.

Формальними (несуттєвими) вважаються помилки, що пов'язані з оформленням тендерної пропозиції та не впливають на зміст пропозиції, а саме - технічні помилки та описки.

Тендерна документація не повинна містити вимог, що обмежують конкуренцію та призводять до дискримінації учасників.

Згідно з п. 3 оцінки тендерної документації тендерна пропозиція відхиляється замовником якщо:

1. Учасник:

- не відповідає кваліфікаційним критеріям, установленим статтею 16 Закону;

2. Переможець:

- відмовився від підписання договору про закупівлю відповідно до вимог тендерної документації або укладення договору про закупівлю;

- не надав документи, що підтверджують відсутність підстав, передбачених ст. 17 Закону;

3. Наявні підстави, зазначені у статті 17 і частини сьомій документації;

- тендерна пропозиція не відповідає умова тендерної документації.

Інформація про відхилення тендерної документації протягом одно дня з дня прийняття рішення оприлюднюється в електронній системі закупівель та автоматично надсилається учаснику/переможцю, тендерна пропозиція якого відхиляється через електронну систему закупівель.

У відповідності до пунктів 1-3 кваліфікаційних вимог до учасника процедури закупівлі тендерної документації, учасником має бути надано:

- заповнену довідку у формі визначеній у Додатку № 1, що містить інформацію про наявність обладнання та матеріально-технічної бази учасника;

- копія договору про надання транспортних послуг, договорів оренди транспорту, в якому зазначений перелік автомобілів, та свідоцтв про реєстрацію транспортних засобів, які будуть задіяні учасником для доставки продукції, як є предметом закупівлі, завірені підписом та печаткою учасника;

- копії санітарних паспортів на кожний автомобільний транспорт, яким буде здійснюватися постачання товару завірені підписом та печаткою учасника ( у разі наявності);

- заповнення довідка у наведеній у Додатку № 1 формі, що містить інформацію про наявність працівників відповідної кваліфікації, які мають необхідні знання та досвід;

- копії особових медичних книжок працівників відповідної кваліфікації (в т.ч. експедиторів, комірників, водіїв-вантажників) звірені підписом та печаткою установи;

- заповнена довідка у наведеній у Додатку № 41 формі, у якій має бути наведений перелік виконаних підприємством аналогічних договорів. Для підтвердження цієї інформації надати документальне підтвердження досвіду виконання аналогічних договорів, а саме: копії виконання аналогічних договорів, завірені підписом та відбитком печатки замовника, на поставку ДК 021:2015 код 15540000-5 «Сирні продукти» (ДК 016:2010 код 10.51.4 «Сир сичужний та кисломолочний сир» (2 лоти);

- листи-відгуки, оформлені на фірмовому бланку замовника (у разі наявності такого бланка) щодо виконання аналогічних договорів на поставку ДК 021:2015 код 15540000-5 «Сирні продукти» (ДК 016:2010 код 10.51.4 «Сир сичужний та кисломолочний сир» (2 лоти).

Специфікацією (технічні вимоги, Додаток № 2) до Тендерної документації визначено предмет закупівлі:

- лот № 1 - сир кисломолочний 9% жирності у кількості 100 000 кг.;

- лот № 2 - сир сичужний 50 % жирності у кількості 11 000 кг.

У пункті 5 Специфікації визначено, що для підтвердження відповідності тендерної пропозиції учасника технічним, якісним, кількісним та іншим вимогам до предмета закупівлі, встановленим замовником учасник повинен надати наступні документи:

- копію рішення компетентного органу про державну реєстрацію потужностей (споруди або комплексу споруд, приміщення, будівлі, обладнання та інших засобів, включаючи транспортні засоби, а також території, що використовуються у виробництві та/або обігу об'єктів санітарних заходів) - власних або орендованих учасника, що будуть використовуватися при виробництві, переробці або реалізації харчових продуктів;

- у разі наявності у учасника експлуатаційного дозволу для потужностей (об'єктів) з виробництва, переробки або реалізації харчових продуктів копія рішення компетентного органу про державну реєстрацію потужностей на такі об'єкти не додається;

- копію договору про надання державних ветеринарно-санітарних послуг (послуги по проведенню ветеринарно-санітарного контролю та нагляду) для продукції тваринного погодження; довір повинен бути дійсним на період проведення закупівель;

- «копії документів, що засвідчують якість та безпеку запропонованої продукції в повному обсязі, наявність яких передбачена чинним законодавством: посвідчення або декларація про якість, сертифікат на систему управління якістю ДСТУ ISO 9001:2009; ISO 9001:2008»;

- гарантійний лист, яким постачальник гарантує, що продукція, буде постачатися вчасно в дошкільні навчальні заклади, школи, дитячі садки та Спеціальну школу 1-2 ступеня № 10.

Так, згідно ст. 17 Закону України «Про публічні закупівлі» замовник приймає рішення про відмову учаснику в участі у процедурі закупівлі та зобов'язаний відхилити тендерну пропозицію учасника в разі, якщо:

1) він має незаперечні докази того, що учасник пропонує, дає або погоджується дати прямо чи опосередковано будь-якій посадовій особі замовника, іншого державного органу винагороду в будь-якій формі (пропозиція щодо найму на роботу, цінна річ, послуга тощо) з метою вплинути на прийняття рішення щодо визначення переможця процедури закупівлі або застосування замовником певної процедури закупівлі;

2) відомості про юридичну особу, яка є учасником, внесено до Єдиного державного реєстру осіб, які вчинили корупційні або пов'язані з корупцією правопорушення;

3) службову (посадову) особу учасника, яку уповноважено учасником представляти його інтереси під час проведення процедури закупівлі, фізичну особу, яка є учасником, було притягнуто згідно із законом до відповідальності за вчинення у сфері закупівель корупційного правопорушення;

4) суб'єкт господарювання (учасник) протягом останніх трьох років притягувався до відповідальності за порушення, передбачене пунктом 4 частини другої статті 6, пунктом 1 статті 50 Закону України "Про захист економічної конкуренції", у вигляді вчинення антиконкурентних узгоджених дій, що стосуються спотворення результатів торгів (тендерів);

5) фізична особа, яка є учасником, була засуджена за злочин, учинений з корисливих мотивів, судимість з якої не знято або не погашено у встановленому законом порядку;

6) службова (посадова) особа учасника, яка підписала тендерну пропозицію, була засуджена за злочин, вчинений з корисливих мотивів, судимість з якої не знято або не погашено у встановленому законом порядку;

7) тендерна пропозиція подана учасником процедури закупівлі, який є пов'язаною особою з іншими учасниками процедури закупівлі та/або з членом (членами) тендерного комітету, уповноваженою особою (особами) замовника;

8) учасник визнаний у встановленому законом порядку банкрутом та стосовно нього відкрита ліквідаційна процедура;

9) у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань відсутня інформація, передбачена пунктом 9 частини другої статті 9 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань";

10) юридична особа, яка є учасником, не має антикорупційної програми чи уповноваженого з реалізації антикорупційної програми, якщо вартість закупівлі товару (товарів), послуги (послуг) або робіт дорівнює чи перевищує 20 мільйонів гривень.

Замовник може прийняти рішення про відмову учаснику в участі у процедурі закупівлі та може відхилити тендерну пропозицію учасника у разі, якщо учасник має заборгованість із сплати податків і зборів (обов'язкових платежів).

Замовник у тендерній документації зазначає, що інформація про відсутність підстав, визначених у частинах першій і другій цієї статті, надається в довільній формі. Спосіб документального підтвердження згідно із законодавством відсутності підстав, передбачених пунктами 2, 3, 5, 6 і 8 частини першої та частиною другою цієї статті, визначається замовником для надання таких документів лише переможцем процедури закупівлі. Замовник не вимагає документального підтвердження інформації, що міститься у відкритих єдиних державних реєстрах, доступ до яких є вільним.

Переможець торгів у строк, що не перевищує п'яти днів з дати оприлюднення на веб-порталі Уповноваженого органу повідомлення про намір укласти договір, повинен надати замовнику документи, що підтверджують відсутність підстав, визначених пунктами 2, 3, 5, 6 і 8 частини першої цієї статті.

Замовник не вимагає від учасників документів, що підтверджують відсутність підстав, визначених пунктами 1 і 7 частини першої цієї статті.

Згідно з ст. 30 Закону України «Про публічні закупівлі» замовник відхиляє тендерну пропозицію в разі якщо:

1) учасник:

не відповідає кваліфікаційним (кваліфікаційному) критеріям, установленим статтею 16 цього Закону;

не надав забезпечення тендерної пропозиції, якщо таке забезпечення вимагалося замовником;

2) переможець:

відмовився від підписання договору про закупівлю відповідно до вимог тендерної документації або укладення договору про закупівлю;

не надав документи, що підтверджують відсутність підстав, передбачених статтею 17 цього Закону;

3) наявні підстави, зазначені у статті 17 і частині сьомій статті 28 цього Закону;

4) тендерна пропозиція не відповідає умовам тендерної документації.

Інформація про відхилення тендерної пропозиції протягом одного дня з дня прийняття рішення оприлюднюється в електронній системі закупівель та автоматично надсилається учаснику/переможцю, тендерна пропозиція якого відхилена через електронну систему закупівель.

У разі якщо учасник, тендерна пропозиція якого відхилена, вважає недостатньою аргументацію, зазначену в повідомленні, такий учасник може повторно звернутися до замовника з вимогою надати додаткову інформацію стосовно причини невідповідності його пропозиції умовам тендерної документації, зокрема, технічній специфікації та/або його невідповідності кваліфікаційним критеріям, а замовник зобов'язаний надати йому відповідь з такою інформацією не пізніше ніж через п'ять днів з дня надходження такого звернення через електронну систему закупівель.

В подальшому, відповідно до протоколу розгляду тендерних пропозицій ДК 021:2015 код 1554000-5 «Сирні продукти» (ДК 016:2010 код 10.51.4 «Сир сичужний та кисломолочний сир» (2 лоти) за Лотом № 1 - сир кисломолочний 9% жирності № 1037 від 29.12.2016, за результатами розгляду тендерної пропозиції (відхилення тендерної пропозиції/допущені до аукціону): пропозиції учасників ТОВ «Переяслав-Молпродукт», ТОВ «Фірма «Фавор», ТОВ «Українська промислово-логістична група Зиск» відповідають кваліфікаційним та іншим вимогам тендерної документації та допущені до аукціону. Пропозицію ТОВ «Стартрейдінг» (далі - позивач) відхилено згідно зі ст. 30 Закону України «Про публічні закупівлі», оскільки пропозиція ТОВ «Стартрейдінг» не відповідає умовам тендерної документації, а саме:

- відсутній сертифікат на систему управління якістю ДСТУ ISO 9001:2009; ISO 9001:2008 на закупівлю ДК 021:2015 код 1554000-5 «Сирні продукти» (ДК 016:2010 код 10.51.4 «Сир сичужний та кисломолочний сир».

Згідно з протоколом розгляду тендерних пропозицій ДК 021:2015 код 1554000-5 «Сирні продукти» (ДК 016:2010 код 10.51.4 «Сир сичужний та кисломолочний сир» (2 лоти) за Лотом № 2 - сир сичужний 50% жирності № 1036 від 29.12.2016, за результатами розгляду тендерної пропозиції (відхилення тендерної пропозиції/допущені до аукціону): пропозиції учасників ТОВ «Переяслав-Молпродукт», ТОВ «Фірма «Фавор» відповідають кваліфікаційним та іншим вимогам тендерної документації та допущені до аукціону. Пропозицію ТОВ «Стартрейдінг» та ТОВ «Українська промислово-логістична група Зиск» відхилено.

Пропозицію ТОВ «Стартрейдінг» відхилено згідно зі ст. 30 Закону України «Про публічні закупівлі», оскільки пропозиція ТОВ «Стартрейдінг» не відповідає умовам тендерної документації, а саме:

- відсутній сертифікат на систему управління якістю ДСТУ ISO 9001:2009; ISO 9001:2008 на закупівлю ДК 021:2015 код 1554000-5 «Сирні продукти» (ДК 016:2010 код 10.51.4 «Сир сичужний та кисломолочний сир»;

- відсутня копія аналогічного договору на поставку лот № 2 - сир сичужний 50 % жирності, згідно вимог п. 3.1 Таблиці 1, Додатку 1 до тендерної документації;

- відсутній лист-відгук на поставку Лот № 2 - сир сичужний 50 % жирності, згідно вимог п. 3.2 Таблиці 1, Додатку 1 до тендерної документації.

Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивач зазначає, що ТОВ «Страртрейдінг» у складі тендерної документації надано сертифікат управління якістю ДСТУ ISO 9001:2009; ISO 9001:2008, серія АА № 016984, зареєстрований у реєстрі Системи сертифікації УкрСЕПРО № UA 2.035.08692-14 від 10 листопада, дійсний до 09 листопада 2019 року, відповідно до якого, серед інших кодів зареєстровано код ДКПП по ДК 016:2010:46:33 оптова торгівля молочними продуктами, в свою чергу, у тендерній документації не встановлено чіткого розмежування щодо надання сертифікату саме з однією позицією «Сирні продукти», як зазначено тендерною комісією при відхилені пропозиції позивача, а наданий ТОВ «Стартрейдінг» сертифікат містить більш розширений спектр кваліфікації та вже у складі перелічених товарів містить необхідний код, а отже комісія тендерного комітету дала неправильну правову оцінку поданій позивачем документації, а саме неналежним чином дослідила усі діючі нормативні та підзаконні акти щодо витребування у учасника тендеру документації.

Так, у пункті 5 Специфікації зокрема визначено, що для підтвердження відповідності тендерної пропозиції учасника технічним, якісним, кількісним та іншим вимогам до предмета закупівлі, встановленим замовником учасник повинен надати «копії документів, що засвідчують якість та безпеку запропонованої продукції в повному обсязі, наявність яких передбачена чинним законодавством: посвідчення або декларація про якість, сертифікат на систему управління якістю ДСТУ ISO 9001:2009; ISO 9001:2008».

Зважаючи на Настанови міжнародної організації стандартизації (ISO) щодо запровадження міжнародного стандарту ISO 9001:2008 (документ ISO/TC 176/SC 2/N 836 Implementation Guidance for ISO 9001:2008), а також на спільне комюніке ISO та IAF з цього питання, наказом Державного комітету України з питань технічного регулювання та споживчої політики «Про запровадження ДСТУ ISO 9001:2009» від 13 липня 2009 року N 250 внесено зміни до наказу Держспоживстандарту від 22 червня 2009 р. N 225 "Про затвердження національних стандартів України, змін до міждержавних стандартів та скасування нормативних документів", а саме: у підпункті "а" пункту 3 слова та цифри "з 1 вересня 2009 р." замінити на слова та цифри "з 15 листопада 2010 р." для ДСТУ ISO 9001-2001 "Системи управління якістю. Вимоги".

Зазначеним наказом також встановлено, що сертифікати на системи управління якістю, видані на відповідність ДСТУ ISO 9001-2001 "Системи управління якістю. Вимоги" (ISO 9001:2000, IDT), мають такий самий статус, що сертифікати на системи управління якістю за ДСТУ ISO 9001:2009 "Системи управління якістю. Вимоги" (ISO 9001:2008, IDT) протягом періоду їх дії.

У матеріалах справи наявний Сертифікат на систему управління якістю, зареєстрований у Реєстрі Систем сертифікації УкрСЕПРО № UA 2.035. 08692 - 14 від 10.11.2014 дійсний до 09.11.2019, яким посвідчується, що система управління кістю стосовно фасування, зберігання та транспортування м'яса свійської птиці, м'яса свинини, м'яса телятини, м'яса яловичини, м'ясних продуктів, субпродуктів та готової м'ясної продукції, риби та рибних продуктів заморожених та охолоджених, овочів, фруктів, бакалії, яєць, олії, тваринного масла та жирів, кави, чаю та прянощів, цукру, шоколадних та кондитерських виробів за кодами ДКПП по ДК 016-97: 60.24.1, 63.12.1, 54.3, 51.3 та за кодами ДКПП по ДК 016:2010: 52.10, 46.31, 46.32, 46.33, 46.36, 46.37, 46.38 які надаються ТОВ «Стартрейдінг» відповідають вимогам ДСТУ ISO 9001:2009 (ISO 9001:2008).

Наказом Державного комітету України з питань технічного регулювання та споживчої політики «Про затвердження та скасування національних класифікаторів» від 11 жовтня 2010 року N 457 затверджено національний класифікатор України з наданням чинності з 1 січня 2012 Класифікація видів економічної діяльності ДК 016:2010 - на заміну ДК 016:97.

Державний класифікатор продукції та послуги призначений, зокрема для використання кодів продукції та послуг в нормативних документах і сертифікатах відповідності.

Таким чином, наявність у Сертифікаті № UA 2.035. 08692 - 14 коду 46.33 Державного класифікатора продукції та послуг ДК 016:2010 свідчить про можливість провадження ТОВ «Стартрейдінг» такої економічної діяльності, як оптова торгівля молочними продуктами, яйцями та харчовими оліями й жирами, на яку у ТОВ «Стартрейдінг» наявний сертифікат на систему управління якістю.

Наказом Міністерства економічного розвитку і торгівлі України від 23 грудня 2015 року N 1749 було прийнято надано чинності національному класифікатору «Єдиний закупівельний словник» ДК 021:2015, який призначений для стандартизації опису в договорах (контрактах) предмета державних закупівель, забезпечування більшої прозорості процедур закупівель товарів, робіт і послуг за бюджетні кошти, створювання ефективного конкурентного середовища у сфері державних закупівель, а також підтримування участі вітчизняних суб'єктів господарювання у торгах за межами України.

Як вже зазначалось судом, у пунктах 4.1 та 4.2 загальних положень тендерної документації визначено, що предметом закупівлі є ДК 021:2015 код 15540000-5 «Сирні продукти» (ДК 016:2010 код 10.51.4 «Сир сичужний та кисломолочний сир» (2 лоти), Лот № 1 - сир кисломолочний 9% жирності. Лот № 2 - сир сичужний 50 % жирності.

Відповідно до класифікатора Єдиний закупівельний словник ДК 021:2015, код 15540000-5 означає Сирні продукти.

В свою чергу, відповідно до класифікатора Єдиний закупівельний словник ДК 021:2015 містить узагальнений код: 15000000-8 - Продукти харчування, напої, тютюн та супутня продукція, який ділиться на: 15100000-9 Продукція тваринництва, м'ясо та м'ясопродукти 15200000-0 Рибні страви та пресерви, 15300000-1 Фрукти, овочі та супутня продукція, 15400000-2 Олії та тваринні і рослинні жири, 15500000-3 Молочні продукти, 15600000-4 Продукція борошномельно-круп'яної промисловості, крохмалі та крохмалепродукти, 15700000-5 Корми для тварин, 15800000-6 Продукти харчування різні, 15900000-7 Напої, тютюн та супутня продукція.

В свою чергу, код 10.51.4 за ДК 016:2010 означає «Сир сичужний та кисломолочний сир».

Беручи до уваги умови тендерної документації за № UA-2016-11-25-000607-а, класифікаційної вимоги до учасника процедури закупівлі, враховуючи те, що у предметі закупівлі визначено його класифікацію, а саме: ДК 021:2015 код 15540000-5 «Сирні продукти» (ДК 016:2010 код 10.51.4 «Сир сичужний та кисломолочний сир» (2 лоти). Лот № 1 - сир кисломолочний 9% жирності. Лот № 2 - сир сичужний 50 % жирності, суд доходить до висновку, що позивачем мало бути надано сертифікат на систему управління якістю ДСТУ ISO 9001:2009; ISO 9001:2008 за кодом ДК 021:2015 код 15540000-5 «Сирні продукти» (ДК 016:2010 код 10.51.4 «Сир сичужний та кисломолочний сир».

Відтак, позивачем не було надано сертифікату на систему управління якістю ДСТУ ISO 9001:2009; ISO 9001:2008 на закупівлю ДК 021:2015 код 1554000-5 «Сирні продукти» (ДК 016:2010 код 10.51.4 «Сир сичужний та кисломолочний сир», передбаченого умовами тендерної документації.

Також, як вбачається з означеного рішення, оформленого протоколом № 1036 від 29.12.2016, позивачем не було надано копію аналогічного договору на поставку за Лотом № 2 - сир сичужний 50 % жирності, згідно вимог п. 3.1 Таблиці 1, Додатку 1 до тендерної документації та не надано лист-відгук на поставку за Лотом № 2 - сир сичужний 50 % жирності, згідно вимог п. 3.2 Таблиці 1, Додатку 1 до тендерної документації.

Позивач зазначає, що ним було надано копію Договору про закупівлю товарів за державні кошти № 04-19/1 від 19.04.2016, укладений між КП «Школяр» та ТОВ «Стартрейдінг», за умовами якого, позивач зобов'язувався у 2016 поставити та передати у власність покупця сир кисломолочний, код 10.51.4, що зазначений в специфікації на поставку товару (Додаток до Договору), який є невід'ємною частиною Договору, а покупець - прийняти і оплатити товар.

Зі специфікації до вищезазначеного Договору вбачається, що позивач мав поставити сир кисломолочний, жирність 9% у кількості 7 900 кг.

Також, позивачем надано Відгук від КП «Школяр», копія якого наявна в матеріалах справи.

Додання позивачем зазначених документів до тендерної пропозиції сторонами не заперечується.

Так, згідно з ч. 1 ст. 23 Закону України «Про публічні закупівлі» фізична/юридична особа має право не пізніше ніж за 10 днів до закінчення строку подання тендерної пропозиції звернутися через електронну систему закупівель до замовника за роз'ясненнями щодо тендерної документації та/або звернутися до замовника з вимогою щодо усунення порушення під час проведення процедури закупівлі. Усі звернення за роз'ясненнями та звернення щодо усунення порушення автоматично оприлюднюються в електронній системі закупівель без ідентифікації особи, яка звернулася до замовника. Замовник повинен протягом трьох робочих днів з дня їх оприлюднення надати роз'яснення на звернення та оприлюднити його на веб-порталі Уповноваженого органу відповідно до статті 10 цього Закону.

Як вбачається з наданого відповідачем-1 роз'яснення, на вимогу позивача, відповідачем-1 було зазначено, що відповідно до п. 3 Таблиці № 1 Додатку № 1 до тендерної документації учасник повинен надати копії виконання аналогічних договорів, завірені підписом та відбитком печатки замовника, на поставку ДК 021:2015 код 15540000-4 «Сирні продукти» (ДК 016:2010 Код 10.51.4 «Сир сичужний та кисломолочний сир») (2 лоти), та листики відгуки. Конкретна кількість таких договорів та листів відгуків не зазначена, оскільки учасник може надати таку кількість, яку вважає за необхідне, але зрозуміло, що не менше одного.

Так, з аналізу тендерної документації вбачається, що позивачем, для участі у відкритих торгах на закупівлю ДК 021:2015 код 15540000-5 «Сирні продукти» (ДК 016:2010 код 10.51.4 «Сир сичужний та кисломолочний сир» мало бути додано копію не менше одного Договору, який би свідчив про поставку, як сиру кисломолочного, жирність 9 % так і сиру сичужного, жирність 50%, або ж два окремі Договори на кожний вид предметів лотів окремо.

Відповідно до зазначеного, мало бути надано і листи-відгуки до Договору або Договорів.

В свою чергу наданий позивачем до тендерної документації договір, свідчить про аналогічність Договору із Лотом № 1, що і вбачається з рішення, оформленого протоколом № 1037 від 29.12.2016, оскільки у ньому не зазначено про відхилення пропозиції позивача у зв'язку з відсутністю аналогічного договору та листа-відгуку.

Відтак, позивачем не було виконано вимог тендерної документації у повному обсязі, для участі у відкритих торгах по обом лотам у межах одної процедури закупівлі.

Згідно ст. 43 Господарського процесуального кодексу України судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності. Сторони та інші особи, які беруть участь у справі, обґрунтовують свої вимоги і заперечення поданими суду доказами.

Зокрема, в силу вимог ст. ст. 33, 34 цього Кодексу кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог та заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками судового процесу. Обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.

Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що відповідачем-1 було правомірно відхилено на підставі ст. 30 Закону України «Про публічні закупівлі» пропозицію ТОВ «Стартрейдінг», а відтак підстав для визнання незаконним та скасування рішення тендерного комітету Управління освіти Дарницької районної в місті Києві державної адміністрації, оформленого протоколом розгляду тендерних пропозицій ДК 021:2015 код 1554000-5 «Сирні продукти» (ДК 016:2010 код 10.51.4 «Сир сичужний та кисломолочний сир» (2 лоти) за Лотом № 2 - сир сичужний 50% жирності № 1036 від 29.12.2016.

Разом з тим, в ст. 1 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що підприємства, установи, організації, інші юридичні особи мають право звертатися до господарського суду згідно з встановленою підвідомчістю господарських справ за захистом своїх порушених або оспорюваних прав і охоронюваних законом інтересів.

Відповідно до ст. ст. 15, 16 Цивільного кодексу України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорення. Кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.

Згідно з ч. 2 ст. 18 Закону, скарги, що стосуються прийнятих рішень, дії чи бездіяльності замовника, які відбулися після оцінки пропозицій учасників, подаються протягом 10 днів з дня оприлюднення на веб-порталі Уповноваженого органу повідомлення про намір укласти договір, але до дня укладення договору про закупівлю.

Згідно з п. 14 ч. 1 ст. 1 Закону, органом оскарження визначений Антимонопольний комітет України.

За приписами ч. 7 ст. 18 Закону, у разі прийняття скарги до розгляду електронна система закупівель автоматично призупиняє початок електронного аукціону та не оприлюднює договір про закупівлю і звіт про результати проведення процедури закупівлі.

Замовнику забороняється вчиняти будь-які дії та приймати будь-які рішення щодо закупівлі, у тому числі укладення договору про закупівлю, крім дій, спрямованих на усунення порушень, зазначених у скарзі.

Скарги щодо укладених договорів про закупівлю розглядаються в судовому порядку.

Як встановлено у п. 12 ст. 18 Закону, рішення органу оскарження набирають чинності з дня їх прийняття та є обов'язковими для виконання замовниками, особами, яких вони стосуються.

Рішення органу оскарження може бути оскаржене суб'єктом оскарження, замовником у судовому порядку протягом 30 днів з дня його оприлюднення в електронній системі закупівель.

Отже, нормами Закону передбачено спеціальний порядок окарження тендерної документації, дій чи бездіяльності замовника, під час здійснення процедури закупівель, зокрема, оскарження прийнятих замовником рішень, що стосуються пропозицій учасників, які мають подаватися до Антимонопольного комітету України.

Однак, як вбачається з матеріалів справи, наданим Законом правом на оскарження рішення замовника до Антимонопольного комітету, що зі змісту Закону є обов'язковою умовою перед зверненням до суду з позовом про визнання результатів процедури закупівлі недійсними або оскарження рішень Антимонопольного комітету, позивач не скористався.

Як вже встановлено судом, згідно з протоколом розгляду тендерних пропозицій ДК 021:2015 код 1554000-5 «Сирні продукти» (ДК 016:2010 код 10.51.4 «Сир сичужний та кисломолочний сир» (2 лоти) за Лотом № 2 - сир сичужний 50% жирності № 1036 від 29.12.2016, за результатами розгляду тендерної пропозиції (відхилення тендерної пропозиції/допущені до аукціону): пропозиції учасників ТОВ «Переяслав-Молпродукт», ТОВ «Фірма «Фавор» відповідають кваліфікаційним та іншим вимогам тендерної документації та допущені до аукціону. Пропозицію ТОВ «Стартрейдінг» та ТОВ «Українська промислово-логістична група Зиск» відхилено.

Пропозицію ТОВ «Стартрейдінг» відхилено згідно зі ст. 30 Закону України «Про публічні закупівлі», оскільки пропозиція ТОВ «Стартрейдінг» не відповідає умовам тендерної документації, а саме:

- відсутній сертифікат на систему управління якістю ДСТУ ISO 9001:2009; ISO 9001:2008 на закупівлю ДК 021:2015 код 1554000-5 «Сирні продукти» (ДК 016:2010 код 10.51.4 «Сир сичужний та кисломолочний сир»;

- відсутня копія аналогічного договору на поставку лот № 2 - сир сичужний 50 % жирності, згідно вимог п. 3.1 Таблиці 1, Додатку 1 до тендерної документації;

- відсутній лист-відгук на поставку Лот № 2 - сир сичужний 50 % жирності, згідно вимог п. 3.2 Таблиці 1, Додатку 1 до тендерної документації.

Відповідно до Протоколу розгляду тендерних пропозицій ДК 021:2015 код 1554000-5 «Сирні продукти» (ДК 016:2010 код 10.51.4 «Сир сичужний та кисломолочний сир» (2 лоти) за Лотом № 2 - сир сичужний 50% жирності № 13 від 05.01.2017 було визнано переможцем ТОВ «Фірма «Фавор».

Згідно з статтею 28 Закону України «Про публічні закупівлі» оцінка тендерних пропозицій проводиться автоматично електронною системою закупівель на основі критеріїв і методики оцінки, зазначених замовником у тендерній документації, та шляхом застосування електронного аукціону.

У разі якщо оголошення про проведення процедури закупівлі оприлюднюється відповідно до норм частини четвертої статті 10 цього Закону, проводиться оцінка лише тих тендерних пропозицій, що не були відхилені згідно з цим Законом.

Критеріями оцінки є:

у разі здійснення закупівлі товарів, робіт і послуг, що виробляються, виконуються чи надаються не за окремо розробленою специфікацією (технічним проектом), для яких існує постійно діючий ринок, - ціна;

у разі здійснення закупівлі, яка має складний або спеціалізований характер (у тому числі консультаційних послуг, наукових досліджень, експериментів або розробок, дослідно-конструкторських робіт), - ціна разом з іншими критеріями оцінки, зокрема, такими як: умови оплати, строк виконання, гарантійне обслуговування, експлуатаційні витрати, передача технології та підготовка управлінських, наукових і виробничих кадрів.

До початку проведення електронного аукціону в електронній системі закупівель автоматично розкривається інформація про ціну та перелік усіх цін пропозицій, розміщений у порядку від найнижчої до найвищої ціни без зазначення найменувань та інформації про учасників.

У разі якщо крім ціни установлені інші критерії оцінки до початку електронного аукціону в електронній системі закупівель автоматично, відповідно до методики оцінки, установленої замовником в тендерній документації, визначаються показники інших критеріїв оцінки та приведена ціна, після чого розкривається інформація про приведену ціну та перелік усіх приведених цін пропозицій, розміщений у порядку від найнижчої до найвищої ціни без зазначення найменувань та інформації про учасників.

Під час проведення електронного аукціону в електронній системі відображаються значення ціни пропозиції учасника та приведеної ціни.

У разі якщо для визначення найбільш економічно вигідної тендерної пропозиції крім ціни застосовуються й інші критерії оцінки, у тендерній документації визначається їх вартісний еквівалент або питома вага цих критеріїв у загальній оцінці тендерних пропозицій. Питома вага цінового критерію не може бути нижчою ніж 70 відсотків, крім випадку застосування процедури конкурентного діалогу.

Після оцінки пропозицій замовник розглядає тендерні пропозиції на відповідність вимогам тендерної документації з переліку учасників, починаючи з учасника, пропозиція якого за результатом оцінки визначена найбільш економічно вигідною. Строк розгляду тендерної пропозиції, яка за результатами оцінки визначена найбільш економічно вигідною, не повинен перевищувати п'яти робочих днів з дня визначення найбільш економічно вигідної пропозиції. Строк розгляду тендерної пропозиції може бути аргументовано продовжено замовником до 20 робочих днів. У разі продовження строку розгляду тендерної пропозиції замовник оприлюднює повідомлення в електронній системі закупівель.

У разі відхилення тендерної пропозиції, що за результатами оцінки визначена найбільш економічно вигідною, замовник розглядає наступну тендерну пропозицію з переліку учасників, що вважається найбільш економічно вигідною.

У разі якщо оголошення про проведення процедури закупівлі оприлюднюється відповідно до норм частини четвертої статті 10 цього Закону, замовник розглядає тендерні пропозиції на відповідність технічним вимогам, визначеним у тендерній документації, та визначає відповідність учасників кваліфікаційним критеріям до проведення автоматичної оцінки тендерних пропозицій у строк, що не перевищує 20 робочих днів.

За результатами розгляду складається протокол розгляду тендерних пропозицій за формою, встановленою Уповноваженим органом, та оприлюднюється замовником на веб-порталі Уповноваженого органу відповідно до статті 10 цього Закону. Після оприлюднення замовником протоколу розгляду тендерних пропозицій електронною системою закупівель автоматично розсилаються повідомлення всім учасникам тендеру та оприлюднюється перелік учасників, тендерні пропозиції яких не відхилені згідно з цим Законом. Дата і час проведення електронного аукціону визначаються електронною системою автоматично, але не раніше ніж через п'ять днів після оприлюднення протоколу розгляду тендерних пропозицій.

Якщо за результатами розгляду тендерних пропозицій до оцінки допущено тендерні пропозиції менше ніж двох учасників, процедура закупівлі відміняється.

Замовник та учасники не можуть ініціювати будь-які переговори з питань внесення змін до змісту або ціни поданої тендерної пропозиції.

За результатами розгляду та оцінки тендерної пропозиції замовник визначає переможця та приймає рішення про намір укласти договір згідно з цим Законом.

Замовник має право звернутися за підтвердженням інформації, наданої учасником, до органів державної влади, підприємств, установ, організацій відповідно до їх компетенції. У разі отримання достовірної інформації про його невідповідність вимогам кваліфікаційних критеріїв, наявність підстав, зазначених у частині першій статті 17 цього Закону, або факту зазначення у тендерній пропозиції будь-якої недостовірної інформації, що є суттєвою при визначенні результатів процедури закупівлі, замовник відхиляє тендерну пропозицію такого учасника.

Однак, оскільки позивачем не доведено незаконності рішення тендерного комітету Управління освіти Дарницької районної в місті Києві державної адміністрації, оформленого протоколом розгляду тендерних пропозицій ДК 021:2015 код 1554000-5 «Сирні продукти» (ДК 016:2010 код 10.51.4 «Сир сичужний та кисломолочний сир» (2 лоти) за Лотом № 2 - сир сичужний 50% жирності № 1036 від 29.12.2016, беручи до уваги те, що позивачем жодним чином не наведено незаконності прийнятого рішення тендерним комітетом про визначення переможця, суд відмовляє у вимозі про визнання незаконним та скасуванні рішення тендерного комітету Управління освіти Дарницької районної в місті Києві державної адміністрації, оформлене протоколом розгляду тендерних пропозицій ДК 021:2015 код 15540000-4 «Сирні продукти» (ДК 016:2010 Код 10.51.4 «Сир сичужний та кисломолочний сир» (2 лоти) № 13 від 05.01.2017 про визначення переможцем аукціону ТОВ «Фірма «Фавор».

Так, в подальшому, 18.01.2017 між Управлінням освіти Дарницької районної в місті Києві державної адміністрації (далі - відповідач - 1, замовник) та ТОВ «Фірма «Фавор» (далі - відповідач - 2, постачальник) було укладено Договір № 17 про закупівлю товарів за державні кошти ДК 021:2015 код 15540000-5 «Сирні продукти» (ДК 016:2010 код 10.51.4 «Сир сичужний та кисломолочний сир» (2 лоти) Лот № 2 - Сир сичужний 50 % жирності, за умовами якого постачальник зобов'язується у січні-грудні 2017 року поставити замовнику товар ДК 021:2015 код 15540000-5 «Сирні продукти» (ДК 016:2010 код 10.51.4 «Сир сичужний та кисломолочний сир» (2 лоти): Лот № 2 - сир сичужний 50 % жирності для дошкільних навчальних закладів; шкіл - дитячих садків та для спеціальної школи 1-2 ступеня № 10 у кількості та за цінами, що зазначені в специфікації, що є невід'ємною частиною даного Договору, а замовник зобов'язується прийняти і оплатити такий товар на умовах визначених цим Договором.

В свою чергу, оскільки Договір № 17 про закупівлю за державні кошти ДК 021:2015 код 15540000-4 «Сирні продукти» (ДК 016:2010 Код 10.51.4 «Сир сичужний та кисломолочний сир» (2 лоти) Лот № 2 сир сичужний 50 % жирності від 18.01.2017, укладений між Управлінням освіти Дарницької районної в місті Києві державної адміністрації та ТОВ «Фірма «Фавор», укладений за результатами відкритих торгів, які позивач просить суд визнати незаконними та скасувати, позивач також просить суд визнати недійсним зазначений Договір, а торги з 100 000 кг. сиру кисломолочного 9 % жирності (лот № 1) та 11 000 кг. сира сичужного 50 % жирності (лот № 2) ДК 021:2015 код 15540000-4 «Сирні продукти» (ДК 016:2010 Код 10.51.4 «Сир сичужний та кисломолочний сир») (2 лоти), проведенні тендерним комітетом Управління освіти Дарницької районної в місті Києві державної адміністрації такими, що не відбулись.

Так, відповідно до ст. 215 Цивільного кодексу України підставою недійсності правочину є недодержання в момент вчинення правочину стороною (сторонами) вимог, які встановлені частинами першою - третьою, п'ятою та шостою статті 203 цього кодексу. Недійсним є правочин, якщо його недійсність встановлена законом (нікчемний правочин). У цьому разі визнання такого правочину недійсним судом не вимагається. У випадках, встановлених цим кодексом, нікчемний правочин може бути визнаний судом дійсним. Якщо недійсність правочину прямо не встановлена законом, але одна із сторін або інша заінтересована особа заперечує його дійсність на підставах, встановлених законом, такий правочин може бути визнаний судом недійсним (оспорюваний правочин).

Згідно з статтею 203 Цивільного кодексу України зміст правочину не може суперечити цьому кодексу, іншим актам цивільного законодавства, а також моральним засадам суспільства. Особа, яка вчиняє правочин, повинна мати необхідний обсяг цивільної дієздатності. Волевиявлення учасника правочину має бути вільним і відповідати його внутрішній волі. Правочин має бути спрямований на реальне настання правових наслідків, що обумовлені ним. Правочин, що вчиняється батьками (усиновлювачами), не може суперечити правам та інтересам їхніх малолітніх, неповнолітніх чи непрацездатних дітей.

Вирішуючи спір про визнання угоди (правочину) недійсною, господарський суд встановлює наявність тих обставин, з якими закон пов'язує визнання угод недійсними та настання відповідних наслідків, а саме: відповідність змісту угоди вимогам закону, додержання встановленої форми угоди, правоздатність сторін за угодою, у чому конкретно полягає неправомірність дій сторони та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення спору. При цьому обставини, що мають істотне значення для вирішення спору повинні підтверджуватись сторонами належними та допустимими доказами відповідно до вимог статей 33, 34 Господарського процесуального кодексу України.

Відповідно до ст. 204 Цивільного кодексу України правочин є правомірним, якщо його недійсність прямо не встановлена законом або якщо він не визнаний судом недійсним.

Оскільки судом відмовлено у вимозі про визнання незаконним та скасуванні рішення тендерного комітету Управління освіти Дарницької районної в місті Києві державної адміністрації, оформлене протоколом розгляду тендерних пропозицій ДК 021:2015 код 15540000-4 «Сирні продукти» (ДК 016:2010 Код 10.51.4 «Сир сичужний та кисломолочний сир» 2 лоти) № 13 від 05.01.2017 про визначення переможцем аукціону ТОВ «Фірма «Фавор», а позивачем не наведено обставин з якими законодавець пов'язує недійсність договору, суд відмовляє у задоволенні вимоги про визнання недійсним Договору № 17 про закупівлю за державні кошти ДК 021:2015 код 15540000-4 «Сирні продукти» (ДК 016:2010 Код 10.51.4 «Сир сичужний та кисломолочний сир» (2 лоти) Лот № 2 сир сичужний 50 % жирності від 18.01.2017.

Статтею 30 Закону України "Про здійснення державних закупівель" визначено, що Замовник відміняє торги в разі: відсутності подальшої потреби в закупівлі товарів, робіт і послуг; неможливості усунення порушень, які виникли через виявлені порушення законодавства з питань державних закупівель; порушення порядку оприлюднення оголошення про проведення процедури закупівлі, акцепту, оголошення про результати процедури закупівлі, передбаченого цим Законом; подання для участі в них менше двох пропозицій конкурсних торгів, а в разі здійснення закупівлі за рамковими угодами з кількома учасниками - менше трьох пропозицій; відхилення всіх пропозицій конкурсних торгів згідно з цим Законом; якщо до оцінки допущено пропозиції менше ніж двох учасників.

Про відміну процедури закупівлі за такими підставами має бути чітко визначено в документації конкурсних торгів. Торги може бути відмінено частково (за лотом).

Повідомлення про відміну торгів або визнання їх такими, що не відбулися, надсилається замовником усім учасникам протягом трьох робочих днів з дня прийняття замовником відповідного рішення.

Відповідно до статті 31 Закону України "Про здійснення державних закупівель" у день визначення переможця замовник акцептує пропозицію конкурсних торгів, що визнана найбільш економічно вигідною за результатами оцінки. Замовник зобов'язаний протягом одного робочого дня з дня прийняття рішення про визначення переможця надіслати переможцю торгів повідомлення про акцепт пропозиції конкурсних торгів, а всім іншим учасникам - письмове повідомлення про результати торгів із зазначенням найменування та місцезнаходження учасника-переможця, пропозицію конкурсних торгів якого визнано найбільш економічно вигідною за результатами оцінки. Замовник укладає договір про закупівлю з учасником, пропозицію конкурсних торгів якого було акцептовано, не пізніше ніж через 30 днів з дня акцепту пропозиції відповідно до вимог документації конкурсних торгів та акцептованої пропозиції. З метою забезпечення права на оскарження рішень замовника договір про закупівлю не може бути укладено раніше ніж через 10 днів з дати оприлюднення на веб-порталі Уповноваженого органу повідомлення про акцепт пропозиції конкурсних торгів.

Згідно зі ст.ст. 1, 31 Закону України "Про здійснення державних закупівель", акцепт конкурсної пропозиції обумовлює виникнення обов'язку у замовника укласти відповідний договір з переможцем торгів, а у останнього виникає право вимагати від замовника укладення договору.

За таких підстав, суд зазначає, що торги на закупівлю за державні кошти ДК 021:2015 код 15540000-4 «Сирні продукти» (ДК 016:2010 Код 10.51.4 «Сир сичужний та кисломолочний сир» (2 лоти) Лот № 2 сир сичужний 50 % жирності відбулись, при цьому, було визначено їх переможця та акцептовано пропозицію саме Товариства з обмеженою відповідальністю "Фірма "Фавор".

Таким чином, суд приходить до висновку, що з моменту визначення переможця торгів та акцептування його пропозиції неможливо відмінити процедуру закупівлі в порядку, передбаченому ст. 30 Закону України "Про здійснення державних закупівель", а законність проведених торгів може бути оскаржено виключно в суді.

Аналогічна позиція викладена в постанові Вищого господарського суду України від 01 березня 2017 року по справі №910/16460/16.

За таких обставин, оцінивши подані докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на повному, всебічному і об'єктивному розгляді в судовому засіданні всіх обставин справи в їх сукупності, суд дійшов висновку про відмову у задоволенні позовних вимог, з покладенням судового збору на позивача в порядку ст. 49 Господарського процесуального кодексу України.

Керуючись ст. 43, 33, 34, 43, 44, 49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд

ВИРІШИВ:

У задоволенні позову відмовити.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.

Повне рішення складено: 07.08.2017.

Суддя О.А. Грєхова