ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА
01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1
У Х В А Л А
про відмову у залишенні позовної заяви без розгляду
03 серпня 2017 року м. Київ № 826/7416/17
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі колегії суддів: головуючого судді Келеберди В.І., суддів Качура І.А., Федорчука А.Б., розглянувши у порядку письмового провадження клопотання представника Міністерства економічного розвитку і торгівлі України про залишення позовної заяви без розгляду, -
ВСТАНОВИВ:
У письмовому провадженні Окружного адміністративного суду міста Києва (також далі - суд) знаходиться адміністративна справа №826/7416/17 (далі - справа) за позовом компанії “НФ Трейдінг ФЗІ” (NF Trading FZE) (далі - позивач) до Міністерства економічного розвитку і торгівлі України (далі - відповідач), третя особа: Державна фіскальна служба України, про скасування наказу відповідача від 29.09.2016 року №1647 “Про застосування спеціальної санкції - індивідуального режиму ліцензування зовнішньоекономічної діяльності на території України - до іноземних суб’єктів господарської діяльності” (далі - оскаржуваний наказ) в частині застосування спеціальної санкції - індивідуального режиму ліцензування зовнішньоекономічної діяльності на території України до позивача, зазначеної у п. 73 додатку до оскаржуваного наказу.
У ході судового розгляду справи представником відповідача заявлено письмове клопотання про залишення без розгляду позовної заяви у зв’язку із пропущенням позивачем встановленого законом строку звернення до суду (далі - заявлене клопотання). В обґрунтування заявленого клопотання зазначено, що оскаржуваний наказ відповідачем видано у вересні 2016 року, а до суду із позовною заявою позивач звернувся тільки у червні 2017 року, тобто із пропущенням шестимісячного строку звернення до суду.
Так, згідно з ч. 1, абз. 1 ч. 2 ст. 99, ст. 100, п. 9 ч. 1 ст. 155 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд на підставі позовної заяви та доданих до неї матеріалів не знайде підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними, про що постановляється ухвала.
Позовна заява може бути залишена без розгляду як на стадії вирішення питання про відкриття провадження в адміністративній справі без проведення судового засідання, так і в ході підготовчого провадження чи судового розгляду справи.
Суд своєю ухвалою залишає позовну заяву без розгляду, якщо позовну заяву подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до адміністративного суду і суд не знайшов підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними.
У ході розгляду заявленого клопотання судом встановлено, що оскаржуваний наказ видано 29.09.2016 року. Після видачі наказу позивачем вчинялися дії на усунення порушень, на підставі яких до нього застосовані спеціальні санкції. В подальшому, а саме тоді, коли порушення позивачем були усунуті, останній, керуючись ст. 37 Закону України «Про зовнішньоекономічну діяльність» (далі - Закон), звернувся до відповідача із клопотанням про скасування спеціальних заходів. Зважаючи на те, що відповідачем у визначений вказаним Законом строк заявлене клопотання не розглянуто, а застосовані до позивача спеціальні санкції не скасовані, позивач звернувся до суду із позовом.
Тобто, встановлений нормами КАС України строк звернення до суду із позовом позивачем пропущено з поважних причин.
Відповідно до ч.ч. 1, 12, 14 ст. 37 Закону, за порушення цього або пов'язаних з ним законів України до суб'єктів зовнішньоекономічної діяльності або іноземних суб'єктів господарської діяльності можуть бути застосовані такі спеціальні санкції:
- накладення штрафів у випадках несвоєчасного виконання або невиконання суб'єктами зовнішньоекономічної діяльності та іноземними суб'єктами господарської діяльності своїх обов'язків згідно з цим або пов'язаних з ним законів України. Розмір таких штрафів визначається відповідними положеннями законів України та/або рішеннями судових органів України;
- застосування до суб'єктів зовнішньоекономічної діяльності та іноземних суб'єктів господарської діяльності індивідуального режиму ліцензування у випадках порушення такими суб'єктами цього Закону та/або пов'язаних з ним законів України, що встановлюють певні заборони, обмеження або порядок здійснення зовнішньоекономічних операцій;
- тимчасове зупинення зовнішньоекономічної діяльності у випадках порушення цього Закону або пов'язаних з ним законів України, проведення дій, які можуть зашкодити інтересам національної економічної безпеки.
У разі усунення порушень законодавства України або застосування практичних заходів, що гарантують виконання цього Закону та/або пов'язаних з ним законів України, і приведення своєї зовнішньоекономічної діяльності у відповідність із законами України або надання достатніх доказів неможливості (безперспективності) застосування практичних заходів, що гарантують виконання закону, суб'єкти зовнішньоекономічної діяльності та іноземні суб'єкти господарської діяльності, до яких застосовано санкції, мають право подавати до центрального органу виконавчої влади з питань економічної політики відповідні матеріали та виходити з клопотанням про скасування (зміну виду, тимчасове зупинення) дії санкцій.
Загальний термін розгляду цих клопотань не повинен перевищувати тридцяти календарних днів.
Таким чином, перевіривши зазначені у заявленому клопотанні доводи на предмет їх відповідності вище викладеним нормам та з’ясованим обставинам, оцінивши докази, які уже містяться у матеріалах справи, а також зважаючи при цьому, що завданням адміністративного судочинства є, у тому числі, захист прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, суд прийшов до висновку про відсутність підстав для задоволення заявленого клопотання.
На підставі вище викладеного, керуючись ст.ст. 24, 25, 99, 100, 128, 155, 160, 165 КАС України, суд -
УХВАЛИВ:
Відмовити у задоволенні клопотання представника Міністерства економічного розвитку і торгівлі України про залишення без розгляду позовної заяви компанії “НФ Трейдінг ФЗІ” (NF Trading FZE) до Міністерства економічного розвитку і торгівлі України, третя особа: Державна фіскальна служба України, про скасування наказу.
Копії ухвали направити сторонам та третій особі (вручити їх уповноваженим представникам), роз’яснивши, що ухвала окремо не оскаржується. Заперечення проти неї може бути включене до апеляційної чи касаційної скарги на постанову чи ухвалу суду, прийняту за наслідками розгляду справи.
Ухвала набирає законної сили з моменту ухвалення.
Головуючий суддя В.І. Келеберда
Суддя І.А. Качур
Суддя А.Б. Федорчук