Постанова № 68133915, 02.08.2017, Сумський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
02.08.2017
Номер справи
818/986/17
Номер документу
68133915
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

С У М С Ь К И Й О К Р У Ж Н И Й А Д М І Н І С Т Р А Т И В Н И Й С У Д

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

02 серпня 2017 р. Справа № 818/986/17

Сумський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Шаповала М. М.,

за участю секретаря судового засідання - І. І. Гонтаренко,

представників позивача - В. В. Кулика, О. В. Кононенко,

представника відповідача - Р. Ю. Пишного,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу № 818/986/17 за позовом товариства з обмеженою відповідальністю "Агроальянс" до Головного управління Державної фіскальної служби у Сумській області про скасування податкового повідомлення-рішення,-

В С Т А Н О В И В:

ТОВ "Агроальянс" просить визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління Державної фіскальної служби у Сумській області від 14.06.2017 № 0001551202/3.

Свої вимоги мотивує тим, що висновки акта перевірки від 19.05.2017, на підставі якого винесене спірне податкове повідомлення-рішення, є безпідставними. В акті зазначено, що відповідно до пп. 197.1.18 п. 197.1 ст. 197 ПК України операції, звільнені від оподаткування, є "постачання державних платних послуг фізичним особам або юридичним особам органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування, а також іншими особами, уповноваженими такими органами або законодавством надавати зазначені послуги, обов'язковість отримання (надання) яких установлюється законодавством, включаючи плату за реєстрацію, видачу ліцензії, сертифікатів у вигляді зборів, державного мита тощо". Саме цими платними послугами користувалось ТОВ "Агроальянс" при виконанні договорів з надання транспортно-експедиторських послуг. Але відповідач наголосив на тому, що ТОВ "Агроальянс" не відповідає критеріям, зазначеним у цій статті, а саме: не є органами виконаної влади та органами місцевого самоврядування, а також іншими особами, уповноваженими такими органами або законодавством надавати зазначені послуги. Таке твердження відповідача суперечить Узагальненій податковій консультації про порядок оподаткування податком на додану вартість транспортно-експедиторської діяльності, затвердженої наказом Державної податкової служби України від 06.07.2012 № 610, листу Державної фіскальної служби України від 21.10.2015 № 22218/6/99-99-19-03-02-15 та Податковій консультації Державної фіскальної служби України від 19.06.2017 № 705/6/99-99-15-03-0215/ІПК. У даному випадку товариство вищезазначені послуги не надавало, а лише отримувало їх від органів виконавчої влади задля подальшого виконання експедирування вантажу замовника.

Представники позивача в судовому засіданні підтримали позовні вимоги та просили їх задовольнити.

Представник відповідача в судовому засіданні позовні вимоги не визнав, підтримав доводи, викладені в письмових запереченнях на позов (а.с. 87-89), та зазначив, що в ході камеральної перевірки було встановлено, що позивач надав транспортно-експедиторські послуги, які були включені до декларації з ПДВ за березень 2017 року до колонки А "Обсяги постачання (без податку на додану вартість)" рядка 3 "Інші операції, що оподатковуються за нульовою ставкою". ТОВ "Агроальянс" не відповідає критеріям, зазначеним у ст. 197 ПК України, а тому вказані послуги є об'єктом оподаткування відповідно до п. 185.1 ст. 185 ПК України. Сума податкових зобов'язань за березень 2017 року за даними підприємства становить 308 227 грн, за даними камеральної перевірки - 312 517 грн, розбіжність - 4 290 грн.

Крім цього, зазначив, що послуги по оплаті зборів (обов'язкових платежів), карантинних сертифікатів та лабораторних досліджень не є за договорами транспортного експедирування основними, тобто такими, що пов'язані з перевезенням вантажу. Ці послуги відносяться до додаткових, і повинні надаватись державними органами чи органами місцевого самоврядування безпосередньо на ім'я власника вантажу - клієнта, а не експедитора. У зв'язку з цим операції з надання позивачем на адресу клієнта за договором транспортного експедирування додаткових послуг з проведення лабораторних досліджень та виписки карантинних сертифікатів повинні оподатковуватись за основною ставкою - 20 відсотків від бази оподаткування.

Вислухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи та оцінивши зібрані докази в їх сукупності, суд вважає, що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню з таких підстав.

У судовому засіданні встановлено, що 19.05.2017 ГУ ДФС у Сумській області провело невиїзну камеральну перевірку товариства з обмеженою відповідальністю "Агроальянс" щодо правомірності нарахування сум бюджетного відшкодування ПДВ за березень 2017 року.

За результатами перевірки відповідач склав акт від 19.05.2017 № 84/18-28-12-02/34451322 про результати камеральної перевірки ТОВ "Агроальянс" з питань достовірності нарахування сум бюджетного відшкодування податку на додану вартість на поточний рахунок платника податку та/або у рахунок сплати грошових зобов'язань або погашення податкового боргу такого платника з інших платежів, що сплачуються до державного бюджету за березень 2017 року (а.с. 29-33), у якому викладені висновки про завищення ТОВ "Агроальянс" суми від'ємного значення, що зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного періоду (ряд 21 декларації за березень 2017 р.) на суму 4 290 грн, чим порушив п. 185.1 ст. 185, пп. 194.1.1 п. 194.1 ст. 194, пп. 197.1.18 п. 197.1. ст. 197, п. 200.4 ст. 200 ПК України.

31.05.2017 позивач, не погодившись з висновками зазначеними в акті перевірки, подало до ГУ ДФС у Сумській області заперечення на акт камеральної перевірки № 109 (а.с. 34-37) у порядку п. 86.7 ст. 86 ПК України.

За результати розгляду заперечень позивача листом від 13.06.2017 № 3584/10/18-28-12-02 (а.с. 38-41) відповідач надав відповідь про залишення висновків, викладених у акті перевірки, без змін.

На підставі акта перевірки відповідач виніс податкове повідомлення-рішення від 14.06.2017 № 0001551202/3 про завищення суми від'ємного значення, що зараховується до складу податкового кредиту в розмірі 4 290 грн (а.с. 42).

Так, у лютому 2017 року ТОВ "Агроальянс" уклало договір транспортного експедирування від 02.02.2017 № 02-02/17 А-АІ (а.с. 10), відповідно до якого позивач виступав в якості "Експедитора" та зобов'язувався від свого імені, за плату та за рахунок "Клієнта" надавати послуги з організації транспортно-експедиторського обслуговування вантажів "Клієнта", що перевозяться залізницями України.

Правові та організаційні засади транспортно-експедиторської діяльності в Україні регулює Закон України від 01.02.2004 № 1955-ІV "Про транспортно-експедиторську діяльність" (далі - Закон № 1955-ІV).

Відповідно до ст. 4 Закону № 1955-ІV для виконання доручень клієнтів експедитори можуть укладати договори з перевізниками, портами, авіапідприємствами, судноплавними компаніями тощо, які є резидентами або нерезидентами України.

З метою належного виконання зобов'язань по вищевказаному договору ТОВ "Агроальянс" залучило до їх виконання третіх осіб, якими було надано ряд послуг (робіт), зокрема: послуги залізниці по перевезення вантажу, митно-брокерські послуги, послуги державних органів (Головного управління Держпродспоживслужби в Сумській області, Державної інспекції з карантину рослин), адміністративні послуги з надання фітосанітарних та карантинних сертифікатів.

Відповідно до пп. 2.2.1 договору від 02.20.2017 № 02-02/17 А-АІ на ТОВ "Агроальянс", як Експедитора, покладений обов'язок по отриманню послуг, наданих третіми особами (в тому числі і державними органами), та оплаті зборів (обов'язкових платежів), що сплачуються при виконанні договору транспортного експедирування.

Із акта перевірки вбачається, що ТОВ "Агроальянс" зареєструвало податкові накладні з номенклатурою "Проведення лабораторних досліджень та виписка карантинних сертифікатів (Державна інспекція з карантину рослин) стаття 197 п. 1 пп.18 ПКУ (без ПДВ)", а саме: від 15.03.2017 № 3 (а.с. 15), від 16.03.2017 № 8 (а.с. 19), від 20.03.2017 № 10 (а.с. 22), від 20.03.2017 № 12 (а.с. 25), від 21.03.2017 № 14 (а.с. 28), на загальну суму 21 450 грн (сума ПДВ відсутня)

У судовому засіданні представники позивача пояснили, що за результатами наданих транспортно-експедиторських послуг було складено дві податкові накладні: одну - на вартість експедиторських послуг із нарахуванням ПДВ за ставкою 20 відсотків, другу - на вартість державних платних послуг та послуг від органів виконавчої влади, а саме: Головного управління Держпродспоживслужби в Сумській області, Державної інспекції з карантину рослин, митного органу із застосуванням режиму звільнення від оподаткування.

Згідно з листом Державної фіскальної служби України від 21.10.2015 № 22218/6/99-99-19-03-02-15 "Щодо оподаткування податком на додану вартість транспортно-експедиторської діяльності" (а.с. 46) у плату експедитору не включаються його витрати на оплату послуг (робіт) інших осіб, залучених до виконання договору транспортного експедирування, на оплату зборів (обов'язкових платежів), що сплачуються при виконанні договору транспортного експедирування. Якщо під час організації перевезень вантажів за дорученням клієнта є необхідним отримання державних платних послуг від органів виконавчої влади, які в свою чергу звільняються від оподаткування ПДВ, експедитор на дату визначення податкових зобов'язань з ПДВ відповідно до п. 187.1 ст. 187 ПК України складає дві податкові накладні - одну на вартість експедиторських послуг із нарахуванням ПДВ за ставкою 20 відсотків, а другу на вартість державних платних послуг із застосуванням режиму звільнення віт оподаткування.

ТОВ "Агроальянс" вищевказані податкові накладні включило до декларації з податку на додану вартість за березень 2017 від 20.04.2017 № 9070142496 до колонки А "Обсяги постачання (без податку на додану вартість)" рядка 5 ("Операції, що не є об'єктом оподаткування (ст. 196 розділу V Кодексу), операції з постачання послуг за межами митної території України та послуг, місце постачання яких визначено відповідно до пп.. 186.2, 186.3 ст. 186 розділу V Кодексу за межами митної території України, операції, які звільнені від оподаткування (ст. 197 розділу V Кодексу, підрозділ 2 розділу XX Кодексу, міжнародні договори (угоди)") на загальну суму 21 450 грн (сума ПДВ відсутня).

До декларації за березень 2017 року подано Додаток 6 "Подається платниками, які заповнюють рядок 5 декларації, та підприємствами (організаціями) інвалідів", у якому зазначено, що операціями, які звільнені від оподаткування (ст. 197 розділу V Кодексу, підрозділ 2 розділу XX Кодексу, міжнародні договори (угоди)) є постачання державних платних із застосуванням режиму звільнення відповідно до ст.197 п. 1 пп. 18 ПК України на суму 21 450 грн.

Відповідно до Узагальнюючої податкової консультації щодо порядку оподаткування податком на додану вартість транспортно-експедиторської діяльності, затвердженої наказом Державної податкової служби України від 06.07.2012 № 610 (а.с. 47-52), якщо треті особи звільненні від сплати ПДВ, то вартість наданих такими учасниками транспортно-експедиторської діяльності послуг в межах договорів транзитного перевезення вантажів не збільшує базу оподаткування ПДВ у експедитора при наданні транспортно-експедиторських послуг замовнику.

Статтею 1 Закону № 1955-ІV визначена транспортно-експедиторська діяльність як підприємницька діяльність із надання транспортно-експедиторських послуг з організації та забезпечення перевезень експортних, імпортних, транзитних або інших вантажів.

Учасники транспортно-експедиторської діяльності - клієнти, перевізники, експедитори, транспортні агенти, порти, залізничні станції, об'єднання спеціалізовані підприємства залізничного, авіаційного, автомобільного, річкового та морського транспорту, митні брокери та інші особи, що виконують роботи (надають послуги при перевезенні вантажів.

Експедитор - суб'єкт господарювання, який за дорученням клієнта та за його рахунок виконує або організовує виконання транспортно-експедиторських послуг, визначених договором транспортного експедирування.

Клієнт - споживач послуг експедитора (юридична або фізична особа), який за договором транспортного експедирування самостійно або через представника, що діє від його імені, доручає експедитору виконати чи організувати або забезпечити виконання визначених договором транспортного експедирування послуг та оплачує їх, включаючи плату експедитору.

За договором транспортного експедирування одна сторона (експедитор) зобов'язується за плату і за рахунок другої сторони (клієнта) виконати або організувати виконання визначених договором послуг, пов'язаних з перевезенням вантажу, а експедитори для виконання доручень клієнтів можуть укладати договори з перевізниками, портами, авіапідприємствами, судноплавними компаніями тощо.

У разі залучення експедитором до виконання його зобов'язань за договором транспортного експедирування іншої особи, у відносинах з нею експедитор може виступати від свого імені або від імені клієнта.

Базою оподаткування ПДВ у експедитора є вартість наданих транспортно-експедиторських послуг (винагорода експедитора) та вартість послуг з перевезення, за умови, що перевізник є платником ПДВ. Якщо перевізник не є платником ПДВ, то вартість наданих таким перевізником послуг не збільшує базу оподаткування ПДВ у експедитора при наданні транспортно-експедиторських послуг замовнику (клієнту).

Платою (винагородою) експедитору вважаються кошти, сплачені клієнтом експедитору за належне виконання договору транспортного експедирування.

У плату експедитору не включаються витрати експедитора на оплату послуг (робіт) інших осіб, залучених до виконання договору транспортного експедирування, на оплату зборів (обов'язкових платежів), що сплачуються при виконанні договору транспортного експедирування.

Транспортно-експедиторські послуги, які надаються експедитором замовнику-резиденту оподатковуються ПДВ у загальному порядку за основною ставкою, замовнику-нерезиденту - не є об'єктом оподаткування.

Відповідно до пп. 197.1.18 п. 197.1 ст. 197 ПК України звільняються від оподаткування ПДВ операції з постачання державних платних послуг фізичним або юридичним особам органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування, а також іншими особами, уповноваженими такими органами або законодавством надавати зазначені послуги, обов'язковість отримання (надання) яких установлюється законодавством, включаючи плату за реєстрацію, видачу ліцензії, сертифікатів у вигляді зборів, державного мита тощо.

Крім того, згідно з Податковою консультацією про податок на додану вартість від 19.06.2017 №705/6/99-99-15-03-02-15/1ПК (а.с. 55-57), наданою на запит позивача Державною фіскальною службою України, під час організації перевезень вантажів за дорученням клієнта-резидента є необхідним отримання державних платних послуг від органів виконавчої влади, які в свою чергу звільняються від оподаткування ПДВ, то експедитор на дату визначення податкових зобов'язань з ПДВ відповідно до п. 187.1 ст. 187 ПК України складає дві податкові накладні: одну - на вартість експедиторських послуг із нарахуванням ПДВ за ставкою 20 відсотків, а другу - на вартість державних платних послуг із застосуванням режиму звільнення від оподаткування.

ГУ ДФС у Сумській області не вірно було розтлумачено та в подальшому застосовано норми пп. 197.1.18 п. 197.1 ст. 197 ПК України, тому що в даному випадку позивач лише отримував послуги від органів виконавчої влади задля подальшого виконання експедирування вантажу замовника.

Отже, викладений в акті перевірки висновок податкового органу про порушення п. 185.1. ст. 185, пп. 194.1.1 п. 194.1 ст. 194, пп. 197.1.18 п. 197.1 ст. 197, п. 200.4 ст. 200 ПК України не відповідає дійсним обставинами справи, внаслідок чого оскаржуване податкове повідомлення-рішення від 14.06.2017 № 0001551202/3 є неправомірним та підлягає скасуванню.

Відповідно до ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідач не довів правомірність та обґрунтованість спірного податкового повідомлення-рішення, а тому позовні вимоги ТОВ "Агроальянс" підлягають задоволенню.

На підставі ч. 1 ст. 94 КАС України на користь позивача належить стягнути понесені ним судові витрати по сплаті судового збору в сумі 1 600 грн (а.с. 3).

Керуючись ст. ст. 86, 94, 98, 158-163, 167, 186, 254 КАС України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов товариства з обмеженою відповідальністю "Агроальянс" до Головного управління Державної фіскальної служби у Сумській області про скасування податкового повідомлення-рішення задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління Державної фіскальної служби у Сумській області № 0001551202/3 від 14 червня 2017 року про зменшення розміру від'ємного значення суми податку на додану вартість Товариству з обмеженою відповідальністю "Агроальянс" за березень 2017 року в розмірі 4290 (чотири тисячі двісті дев'яносто) грн.

Стягнути з Головного управління Державної фіскальної служби у Сумській області на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Агроальянс" 1600 (одну тисячу шістсот) грн в рахунок повернення судового збору.

Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги на постанову суду протягом десяти днів з дня отримання копії повного тексту постанови.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.

У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Повний текст постанови складено 07 серпня 2017 року.

Суддя М.М. Шаповал