
Харківський окружний адміністративний суд 61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua, код 34390710 П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
02 серпня 2017 р. № 820/2961/15
Харківський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Волошина Д.А.,
за участю секретаря судового засідання - Ільницької І.Л.,
представника позивача - Фещенко В.Л.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Харкові адміністративну справу за позовом керівника Ізюмської місцевої прокуратури Харківської області до Борівської районної Державної адміністрації, третя особа - ОСОБА_2, про скасування розпорядження,
В С Т А Н О В И В:
Прокурор Борівського району Харківської області звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить суд скасувати розпорядження Борівської районної Державної адміністрації №307 від 17.07.2012 про надання ОСОБА_2 дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки на території Підвисочанської Сільської ради Борівського району Харківської області щодо створення фермерського господарства з подальшою передачею в оренду.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що розпорядження Борівської районної Державної адміністрації №307 від 17.07.2012 не відповідає вимогам земельного законодавства України та прийняте відповідачем всупереч законодавчо встановленій процедурі набуття права на земельні ділянки з метою ведення фермерського господарства, а саме: в порушення ст. 7 Закону України "Про фермерське господарство", у зв'язку із чим просив його скасувати.
У судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги у повному обсязі та просив суд позов задовольнити.
Представник відповідача в судове засідання не прибув, про дату, час та місце розгляду справи повідомлявся належним чином. Поряд із тим, надав до суду клопотання про розгляд справи за відсутності відповідача, проти позовних вимог позивача не заперечував.
Третя особа, ОСОБА_2, у судове засідання не прибув, уповноваженого представника не направив, про дату, час та місце розгляду справи повідомлявся належним чином.
Відповідно до частини 4 статті 128 Кодексу адміністративного судочинства України у разі неприбуття відповідача, належним чином повідомленого про дату, час і місце судового розгляду, без поважних причин розгляд справи може не відкладатися і справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів.
Суд, заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок наявних у справі доказів у їх сукупності, дійшов наступного.
Судом встановлено, що розпорядженням голови Борівської районної Державної адміністрації Харківської області від 17.07.2012 №307 надано дозвіл громадянину ОСОБА_2 на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки загальною площею 117,9 га, в тому числі 63,7 га ріллі та 54,2 га пасовища на території Підвисочанської сільської ради для створення фермерського господарства з подальшою передачею в оренду.
Вказане розпорядження було прийняте на підставі заяви громадянина ОСОБА_2 від 05.07.2012 та доданих до неї документів.
Досліджуючи правомірність спірного розпорядження голови Борівської районної Державної адміністрації Харківської області від 17.07.2012 №307 суд виходив з наступного.
Питання надання земельних ділянок державної або комунальної власності в оренду для створення фермерських господарств регулюється Земельним кодексом України та Законом України "Про фермерське господарство".
Відповідно до частин 1, 2 статті 1 Закону України "Про фермерське господарство" (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) фермерське господарство є формою підприємницької діяльності громадян із створенням юридичної особи, які виявили бажання виробляти товарну сільськогосподарську продукцію, займатися її переробкою та реалізацією з метою отримання прибутку на земельних ділянках, наданих їм для ведення фермерського господарства, відповідно до закону.
Фермерське господарство може бути створене одним громадянином України або кількома громадянами України, які є родичами або членами сім'ї, відповідно до закону.
Частиною 1 статті 7 Закону України "Про фермерське господарство" (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) передбачено, що для отримання (придбання) у власність або в оренду земельної ділянки державної власності з метою ведення фермерського господарства громадяни звертаються до відповідної районної державної адміністрації.
У заяві зазначаються бажаний розмір і місце розташування ділянки, кількість членів фермерського господарства та наявність у них права на безоплатне одержання земельних ділянок у власність, обґрунтування розмірів земельної ділянки з урахуванням перспектив діяльності фермерського господарства. До заяви додаються документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі.
Частиною 7 статті 7 Закону України "Про фермерське господарство" (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) передбачено, що земельні ділянки надаються громадянам для ведення фермерського господарства єдиним масивом з розташованими на них водними джерелами та лісовими угіддями, наближеними до існуючих шляхів, електро- і радіотелефонних мереж, газо- і водопостачальних систем та інших видів інженерної інфраструктури.
ОСОБА_2 звернувся із заявою до відповідача про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок з метою створення фермерського господарства, які не є єдиним масивом.
Суд зазначає, що у поданій заяві ОСОБА_2 не зазначив дані про кількість членів фермерського господарства та наявності у них права на безоплатне одержання земельних ділянок у власність, а також не обґрунтував розмірів вищевказаних земельних ділянок з урахуванням перспектив діяльності фермерського господарства, а саме: не наведено доказів наявності сільськогосподарської техніки та інших засобів для обробітку землі, не обґрунтував необхідність таких великих площ з земельних ділянок.
Окрім того, надані земельні ділянки не є єдиним масивом, оскільки є окремими земельними ділянками, розташованими в різних частинах Підвисочанської сільської ради Борівського району Харківської області та не можуть використовуватися єдиним масивом, що підтверджується листом Беорівської районної державної адміністрації Харківської області від 25.02.2015 №02-51/401 (а.с. 98).
Таким чином, враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що розпорядження голови Борівської районної Державної адміністрації Харківської області від 17.07.2012 №307, яким ОСОБА_2 надано дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок з метою створення фермерського господарства загальною площею 117,9 га, в тому числі 63,7 га ріллі та 54,2 га пасовища на території Підвисочанської сільської ради з метою надання їх в оренду для ведення фермерського господарства не відповідають вимогам земельного законодавства.
Аналогічна позиція викладена в постанові Вищого адміністративного суду України від 22.01.2014 №К/800/40388/13.
Відповідно до статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно до частини 2 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
З врахуванням зазначених обставин, норм чинного законодавства, суд приходить до висновку, що позовні вимоги позивача є обґрунтованими, підтверджуються матеріалами справи та підлягають задоволенню.
Керуючись ст.ст. 159-163, 167, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
П О С Т А Н О В И В :
Адміністративний позов керівника Ізюмської місцевої прокуратури Харківської області до Борівської районної Державної адміністрації, третя особа - ОСОБА_2, про скасування розпорядження - задовольнити.
Скасувати розпорядження Борівської районної Державної адміністрації №307 від 17.07.2012 про надання ОСОБА_2 дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки на території Підвисочанської Сільської ради Борівського району Харківської області щодо створення фермерського господарства з подальшою передачею в оренду.
Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення протягом десяти днів з дня її проголошення, у разі застосування судом частини третьої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 Кодексу адміністративного судочинства України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Повний текст постанови складено 07 серпня 2017 року.
Суддя Д.А.Волошин