
Справа № 646/4667/17
№ провадження 2-а/646/131/2017
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
04.08.2017 року м. Харків
Червонозаводський районний суд міста Харкова у складі:
Головуючого судді Теслікової І.І.,
За участі секретаря судових засідань Жура О.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду справу за адміністративним позовом ОСОБА_2 до виконавчого комітету Харківської міської ради, адміністрації Червонозаводського району Харківської міської ради про скасування рішення Харківської міської ради від 27.05.2015 року №306, відмови адміністрації Червонозаводського району Харківської міської ради від 01.12.2016 року та відшкодування шкоди завданої неправомірними діями органу місцевого самоврядування,-
в с т а н о в и в :
Позивач ОСОБА_2 звернувся до суду з адміністративним позовом до Виконавчого комітету Харківської міської ради та Адміністрації Червонозаводського районну Харківської ради про визнання Рішення Харківської міської ради від 27.05.2015 року № 306 « Про затвердження Порядку отримання відомостей про склад сім'ї або зареєстрованих у житловому приміщенні/будинку осіб, які мешкають у приватному домоволодінні» в частині 2.11, а відмови Адміністрації Червонозаводського районну Харківської міської ради, прийняту на підставі цього рішення, такою що не відповідає Законодавству України та зобов'язати Харківську міську раду відшкодувати мтеріальну і моральну шкоду спричененні незаконними діями у розмірі 15 165,90 грн., що складається з матеріальної шкоди у розмірі 13 165,90 гривень і моральної шкоди у розмірі 2000,00 грн.
В обґрунтування позову посилається на те, що йому було безпідставно відмовлено у наданні довідки про склад сім'ї, на підставі Рішення Харківської міської ради від 27.05.2015 року № 306 не відповідає чинному законодавству України, та на підставі того, що він не мав змоги вчасно отримати довідку він не зміг виконати зобов'язання з продажу своєї частки домоволодіння перед ОСОБА_3 у результаті чого був змушений за попереднім договором повернути передплату і сплатити штрафні санкції у розмірі 1000,00 дол США, штрафні санкції 500,00 дол США.
У судовому засіданні позивач адміністративний позов підтримав та просив його задовольнити.
Представник Адміністрації Червонозаводського району Харківського міської ради проти задоволення позову заперечував, з посиланням на те, що Харківська міська рада не приймала рішення № 306 від 27.05.2015 року. Крім того, позивачу була надана відповідь на звернення останнього від 01.12.2016 року щодо надання довідки про склад сім'ї, з посиланням на те, що відповідно рішення виконавчого комітету Харківської міської ради від 27.05.2015 року № 306 затверджений порядок видачі довідок відповідно до якого особа повинна надати документи передбачені п.2.9 та відповідно до п.2.11 надати для перевірки оригінали документів, зазначених у п.2.9 Порядку, що позивачем зроблено не було. Щодо відшкодування моральної та матеріальної шкоди зазначив, що вимоги позивача не мають належного нормативно-правового обґрунтування окрім власних суб'єктивних вражень, дії посадових осіб Адміністрації Основ'янського району Харківської міської ради є законними відповідно до норм чинного законодавства.
Представник Харківської міської ради у призначене судове засідання не з'явився, про час та місце розгляду справи був належним чином повідомлений.
Суд дослідивши матеріали справи, вислухавши позивача та представника другого відповідача встановив наступне.
01.12.2016 року позивач звернувся до Адміністрації Червонозаводського району Харківської міської ради щодо надання довідки про склад сім'ї або зареєстрованих у житловому приміщенні/ будинку осіб.
15.12.2016 року позивачу надана відповідь про відмову у видачі довідки про склад сім'ї з посиланням на недотримання позивачем порядку щодо надання документів передбачених Порядком отримання відомостей про склад сім'ї або зареєстрованих у житловому приміщенні/будинку осіб, які мешкають у приватному домоволодінні затверджений Рішенням виконавчого комітету Харківської міської ради від 27.05.2015 року № 306, а саме не виконання позивачем вимог п.2.11 вищезазначеного порядку щодо надання оригіналів документів.
У судовому засіданні позивач не заперечував проти того, що їм дійсно не були надані оригінали паспортів усіх зареєстрованих осіб, а лише копії.
Порядок отримання Довідки про склад сім'ї затверджено Рішенням виконавчого комітету Харківської міської ради від 27.05.2015 року № 306 «Про затвердження Порядку отримання відомостей про склад сім'ї або зареєстрованих у житловому приміщені/будинку осіб, які мешкають у приватному домоволодінні» (далі - Порядок).
Відповідно до Порядку, Довідка про склад сім'ї видається Адміністрацією за зверненням громадянина.
Відповідно до п. 2.2. Порядку власник (співвласник) житлового приміщення/будинку особа або інша заінтересована особа за отриманням Довідки звертається до Адміністрації за місцем своєї реєстрації.
Згідно з п. 1.4. Порядку місцем реєстрації громадянина є адміністративно-територіальна одиниця, на території якої особа зареєстрована.
Порядком передбачено, що документом, який свідчить про реєстрацію особи, є паспорт громадянина.
Відповідно до п. 2.9. Порядку для отримання відомостей (Довідки), власник (співвласник) житлового приміщення/будинку або інша зареєстрована у житловому приміщенні/будинку особа до Адміністрації надає:
- письмову заяву, написану власноручно;
- посвідчені особисто копії документів про право власності на домоволодіння та технічного паспорту на житлове приміщення/будинок;
- посвідчені особисто копію свідоцтва про народження дитини або свідоцтва про належність до громадянства України, якщо вона не досягла 16-річного віку;
- посвідчену особисто копію свідоцтва про шлюб;
- посвідчені особисто копії паспортів усіх зареєстрованих осіб;
- при виникненні необхідності - інші документи.
Відповідно до п. 2.11. Порядку власник (співвласник) житлового приміщення/будинку, інша зареєстрована у житловому приміщенні/будинку особа при зверненні за отриманням довідки надають для перевірки оригінали документів, зазначених у п. 2.9. Порядку.
Відповідно до п. 2.8. Порядку власник (співвласник) житлового приміщення/будинку або інша зареєстрована у житловому приміщенні/будинку особа несуть відповідальність за документи та дані про майно, склад сім'ї або зареєстрованих у житловому приміщенні /будинку осіб, інших відомостей, що вплинули або могли вплинути на встановлення цивільних прав.
Згідно з п. 2.14. Порядку ненадання власником (співвласником) житлового приміщення/будинку або зареєстрованого у житловому приміщенні/будинку особою при зверненні за отриманням довідки, документів зазначених у п.п. 2.9 та 2.10 Порядку, а також надання недостовірних документів або відомостей, є підставою для відмови у видачі довідки.
На підставі вищенаведеного листом від 15.12.2016 №К-1549/0/192.08-39 Позивачеві було повідомлено про не можливість надання Довідки про склад сім'ї із відповідною аргументацією,
Згідно зі статтею 19 Конституції України, статті 24 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» органи місцевого самоврядування та їх посадові особи діють лише на підставі, в межах повноважень та в спосіб, передбачені Конституцією і законами України.
Отже, недотримання Позивачем вимог Порядку унеможливило задоволення його вимог щодо надання Довідки про склад сім'ї.
Стаття 15 Закону України «Про звернення громадян» від 02.10.1996 № 393/96-ВР передбачає, що органи державної влади, місцевого самоврядування та їх посадові особи, керівники та посадові особи підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, об'єднань громадян, до повноважень яких належить розгляд заяв (клопотань), зобов'язані об'єктивно і вчасно розглядати їх, перевіряти викладені в них факти, приймати рішення відповідно до чинного законодавства і забезпечувати їх виконання, повідомляти громадян про наслідки розгляду заяв (клопотань).
Рішення про відмову в задоволенні вимог, викладених у заяві (клопотанні), доводиться до відома громадянина в письмовій формі з посиланням на Закон і викладенням мотивів відмови.
На виконання вимог Порядку та у спосіб, передбачений чинним законодавством, Позивачеві було письмово повідомлено про результати розгляду його звернення зазначеним листом.
Таким чином, дії працівників Адміністрації району під час надання адміністративних послуг - надання Довідки про склад сім'ї ОСОБА_2 здійснювалися правомірно, в межах їх функціональних повноважень та чинного законодавства, отже, твердження Позивача щодо їх незаконності є безпідставними та спростовується матеріалами справи.
Пунктом 2 Постанови Пленуму Верховного суду України № 6 від 27.03.92 «Про практику розгляду судами цивільних справ за позовами про відшкодування шкоди» встановлено, що розглядаючи позови про відшкодування шкоди, суди повинні мати на увазі, що відповідно до статей 440 і 450 ЦК шкода, заподіяна особі і майну громадянина або заподіяна майну юридичної особи, підлягає відшкодуванню в повному обсязі особою, яка її заподіяла, за умови, що дії останньої були неправомірними, між ними і шкодою є безпосередній причинний зв'язок та є вина зазначеної особи.
Відповідно до ст. 1166 ЦК України майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.
Особа, яка завдала шкоди, звільняється від її відшкодування, якщо вона доведе, що шкоди завдано не з її вини.
Статтею 1173 ЦК України передбачено, що шкода, завдана фізичній або юридичній особі незаконними рішеннями, дією чи бездіяльністю органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування при здійсненні ними своїх повноважень, відшкодовується державою, Автономною Республікою Крим або органом місцевого самоврядування незалежно від вини цих органів.
Оскільки позивачем не доведено того, що діями відповідачів були порушенні його права, то у відшкодуванні матеріальної та моральної шкоди треба відмовити.
Крім того, у Позивач у прохальній частині свого позову просить скасувати рішення Харківської міської ради від 27.05.2015 № 306, але відмова у видачі довідки грунтувалось на Порядке отримання Довідки про склад сім'ї затверджено Рішенням виконавчого комітету Харківської міської ради від 27.05.2015 року № 306 «Про затвердження Порядку отримання відомостей про склад сім'ї або зареєстрованих у житловому приміщені/будинку осіб, які мешкають у приватному домоволодінні».
Статтею 4 Європейської хартії місцевого самоврядування, підписаної від імені України 06.11.1996 в м. Страсбузі та ратифікованої Законом України від 15.07.1997 № 452/97-ВР, визначено сферу компетенції місцевого самоврядування, відповідно до якої органи місцевого самоврядування в межах закону мають повне право вільно вирішувати будь-яке питання, яке не вилучене із сфери їхньої компетенції і вирішення якого не доручене жодному іншому органу.
Про це є відповідне роз'яснення також у рішенні Конституційного Суду України від 16.04.2009 №7-рп/2009.
Згідно зі статтею 140 Конституції України місцеве самоврядування є правом територіальної громади - жителів села чи добровільного об'єднання у сільську громаду жителів кількох сіл, селища та міста - самостійно вирішувати питання місцевого самоврядування в межах Конституції і законів України.
Питання видання довідок про склад сім'ї або зареєстрованих у житловому приміщенні/будинку осіб, які мешкають у приватному домоволодінні є питанням місцевого значення та належить виключно Харківській міській раді на підставі ст.7 Конституції України, ст.ст. 26, 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», рішення Виконавчого комітету Харківської міської ради від 27.05.2015 № 306.
Законами України, іншими законодавчими актами України не передбачено видачу таких довідок.
Питання видачі довідок не вилучене із сфери компетенції Харківської міської ради та його виконавчого комітету, його вирішення не доручене жодному іншому органу.
Згідно із ст.144 Конституції України рішення органів місцевого самоврядування, прийняті в межах повноважень, визначених законом, є обов'язковими до виконання на відповідній території.
Відповідно до ч.І ст. 73 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» актами ради, прийняті в межах наданих їм повноважень, є обов'язковими для виконання на відповідній території всіма органами виконавчої влади, об'єднаннями громадян, підприємствами, установами та організаціями, посадовими особами, а також громадянами.
Таким чином, рішення виконавчого комітету Харківської міської ради від 27.05.2015 №306 «Про затвердження Порядку отримання відомостей про склад сім'ї або зареєстрованих у житловому приміщені/будинку осіб, які мешкають у приватному домоволодінні» - це нормативно-правові акти, прийняті виконавчим комітетом Харківської міської ради в межах наданих повноважень, з метою реалізації постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2015 року № 196 «Про удосконалення порядку надання житлових субсидій», Інструкції з ведення погосподарського обліку в сільських, селищних та міських радах, затвердженої наказом Державного комітету статистики України від 08.12.2010 №491, рішення виконавчого комітету Харківської міської ради від 22.04.2015 № 225 «Про визначення органів, що надають відомості про склад зареєстрованих у житлових приміщеннях осіб», інших актів законодавства та не суперечать чинному законодавству, а встановлюють механізм реалізації закону, у судовому порядку не оскаржувалися та є чинними.
Отже, враховуючи вищевикладене, суд прийшов до висновку, оскільки позивачем не було подано до суду жодних доказів на підтвердження тих, обставин на які він посилається, то вимоги щодо стягнення моральної шкоди є необґрунтованими і не підлягають задоволенню.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 6-12, 71, 86, 94, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України,
п о с т а н о в и в :
В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_2 - відмовити.
Постанова може бути оскаржена повністю або частково протягом десяти днів з дня отримання копії постанови шляхом подачі апеляційної скарги до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення з одночасним надісланням особою, яка подає апеляційну скаргу, її копії до суду апеляційної інстанції.
Постанова набирає законної сили у строки та порядку, встановленими ст. 254 КАС України.
Суддя- І.І.Теслікова