Постанова № 68113068, 03.08.2017, Харківський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
03.08.2017
Номер справи
592/5600/17
Номер документу
68113068
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

03 серпня 2017 р. Справа № 592/5600/17Колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі

Головуючого судді: Чалого І.С.

Суддів: Зеленського В.В. , П'янової Я.В.

розглянувши в порядку письмового провадження у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на постанову Ковпаківського районного суду м. Суми від 08.06.2017 по справі № 592/5600/17

за позовом ОСОБА_1

до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області , Сумського обласного військового комісаріату

про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИЛА:

В травні 2017 року ОСОБА_1 через свого представника ОСОБА_3 звернувся до Ковпаківського районного суду м. Суми з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області (далі - ГУПФУ в Сумській області), Сумського обласного військового комісаріату, в якому просив суд зобов'язати Сумський обласний військовий комісаріат надати до ГУ ПФУ в Сумській області довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії з урахуванням наказу Міністра оборони України від 27.11.2013 № 814 "Про затвердження схем розмірів посадових окладів військовослужбовців військових навчальних закладів (військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів України) і наукових установ Збройних Сил України"; зобов'язати ГУ ПФУ в Сумській області провести перерахунок пенсії відповідно до наказу Міністра оборони України "Про затвердження схем розмірів посадових окладів військовослужбовців військових навчальних закладів (військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів України) і наукових установ Збройних Сил України" від 27.11.2013 № 814 на підставі довідки про розмір грошового забезпечення з урахуванням всіх складових, визначених у ній, та виплатити різницю між розміром пенсії, що виплачувалась до перерахунку та пенсією за результатом перерахунку, починаючи з 23 лютого 2016 року; допустити постанову до негайного виконання.

Постановою Ковпаківського районного суду м. Суми від 08 червня 2017 року, прийнятою в порядку скороченого провадження, у задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 відмовлено.

Не погодившись з постановою суду першої інстанції, представник позивача подав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, просить скасувати оскаржувану постанову та прийняти нову постанову, якою задовольнити позовні вимоги в повному обсязі. В обґрунтування апеляційної скарги вказав на те, що Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області мало усю достатню інформацію для перерахунку пенсії у зв'язку з виданням Наказу "Про затвердження схем розмірів посадових окладів військо службовців військових навчальних закладів (військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів України) і наукових установ Збройних Сил України" № 814 від 27.11.2013 року. Крім того, судом першої інстанції протиправно відмовлено в задоволенні позовних вимог з підстав відсутності довідки про розмір грошового забезпечення, адже надання такої довідки є позовною вимогою згідно адміністративного позову ОСОБА_1

У відповідності до положень абз.4 ч.8 ст. 183-2 Кодексу адміністративного судочинства (далі - КАС України), зазначена адміністративна справа підлягає розгляду в порядку письмового провадження.

Колегія суддів, заслухавши доповідь обставин справи, перевіривши рішення суду першої інстанції та доводи апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

Судом першої інстанції встановлено та підтверджено судом апеляційної інстанції, що ОСОБА_1 проходив дійсну військову службу в Збройних Силах України як військовослужбовець військового навчального закладів.

Позивач перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Сумській області та отримує пенсію відповідно до ст. 21 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" у розмірі 65 % від розміру грошового забезпечення з урахуванням посадового окладу 1200 грн. (а.с. 12).

Листом Сумського обласного військового комісаріату позивача проінформовано про те, що розмір грошового забезпечення на посаді відповідної категорії військовослужбовців станом на 01.04.2012 становить 4653 грн. 00 коп. з урахуванням посадового окладу 1460 грн. (а.с. 11)

Не погодившись з встановленим розміром пенсії, 23.02.2017 позивач звернувся до ГУ ПФУ в Сумській області з проханням перерахувати пенсію відповідно до статей 51, 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та наказу Міністра оборони України від 27.11.2013 № 814 "Про затвердження схем розмірів посадових окладів військовослужбовців військових навчальних закладів (військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів України) і наукових установ Збройних Сил України" (а.с. 13)

Листом ГУ ПФУ в Сумській області від 18.03.2017 № 110/М-11 позивачу у проведенні перерахунку пенсії відмовлено та зазначено, що перерахунок пенсій проводиться у разі прийняття Кабінетом Міністрів України рішення про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій, у розмірах, встановлених законодавством. Звернуто увагу, що оскільки рішень Кабінетом Міністрів України після 01.01.2008 про зміну жодної складової грошового забезпечення не приймалося, то підстави для проведення перерахунку пенсії відсутні (а.с. 14).

Не погоджуючись із діями відповідачів щодо відмови у перерахунку пенсії, позивач звернувся до суду з даним адміністративним позовом про визнання дій протиправними та зобов'язання провести перерахунок пенсії.

Відмовляючи в задоволенні позовних вимог, суд першої інстанції виходив з їх необгрунтованості.

Переглядаючи рішення суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги та надаючи правову оцінку обставинам справи, колегія суддів не погоджується з таким висновком суду першої інстанції з наступних підстав.

Спеціальним законом, який регулює правовідносини в сфері пенсійного забезпечення осіб, які перебували на військовій службі є Закон України від 09 квітня 1992 року N 2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі Закон № 2262-ХІІ).

Вказаним Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.

Згідно з ч. 3 ст. 63 Закону № 2262-XII (у редакції Закону на момент виникнення спірних правовідносин) усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством.

Пунктом 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45, передбачено, що перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

Пунктом 3 Постанови Кабінету Міністрів України "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" від 7 листопада 2007 року №1294 затверджено схеми посадових окладів військовослужбовців та курсантів навчальних закладів, схеми посадових окладів осіб рядового і начальницького складу, схеми окладів за військовим (спеціальним) званням військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу, додаткові види грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу.

Згідно з абзацом другим підпункту 1 пункту 5 зазначеної постанови надано право керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання, установлювати посадові оклади військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу, посади яких не передбачені цією постановою, - у розмірах, визначених затвердженими цією постановою схемами.

Наказом Міністра оборони України від 27 листопада 2013 року № 814, на виконання зазначених положень Постанови Кабінету Міністрів України від 7 листопада 2007 року №1294, затверджено схему розмірів посадових окладів за основними типовими посадами керівного та наукового складу офіцерів військових навчальних закладів (військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів України) і наукових установ Збройних Сил України, а також схему розмірів посадових окладів за основними типовими посадами військовослужбовців із числа науково-педагогічного (педагогічного) складу військових навчальних закладів Збройних Сил України (військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів України).

Оскільки Кабінет Міністрів України постановою №1294 делегував право визначати розміри посадових окладів, зокрема, Міністру оборони України, то наказ останнього про встановлення таких окладів військовослужбовцям військових навчальних закладів є підставою для проведення перерахунку пенсій відповідним категоріям військовослужбовців у зв'язку з тим, що змінює розмір однієї зі складових грошового забезпечення цих осіб.

Вищевикладене узгоджується з правовою позицією, викладеною в постанові Верховного суду України від 16 березня 2016 року №554/19053/14-а.

В силу ч. 2 ст. 161 КАС України, при виборі правової норми, що підлягає застосуванню до спірних правовідносин, суд зобов'язаний враховувати висновки Верховного Суду України, викладені у рішеннях, прийнятих за результатами розгляду заяв про перегляд судового рішення з підстави, передбаченої пунктом 1 частини першої статті 237 цього Кодексу.

Відповідно до ч.1 ст. 244-2 КАС України, рішення Верховного Суду України, прийняте за результатами розгляду заяви про перегляд судового рішення з мотивів неоднакового застосування судом (судами) касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права у подібних правовідносинах, є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить зазначені норми права, та для всіх судів України. Суди зобов'язані привести свою судову практику у відповідність з рішенням Верховного Суду України.

Таким чином колегія суддів вважає, що збільшення розміру посадового окладу відповідних категорій військовослужбовців навчальних закладів, у зв'язку з прийняттям Наказу № 814, є підставою для проведення перерахунку пенсії позивачу.

Беручи до уваги вищенаведене, колегія суддів вважає помилковим висновок суду першої інстанції про відсутність підстав для перерахунку пенсії позивачеві з посиланням на те, що Кабінетом Міністрів України не приймалось рішення про підвищення посадових окладів відповідної категорії військовослужбовців.

При цьому колегія суддів зазначає, що порядок проведення такого перерахунку пенсій встановлений Постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року N 45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та внесення змін до Постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. N 393" (далі - Порядок № 45), яка набрала чинності 20 лютого 2008 року.

Відповідно до пунктів 1, 2, 3 Порядку № 45, перерахунок раніше призначених відповідно до Закону № 2262-ХІІ пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством.

На підставі зазначеного в пункті 1 цього Порядку рішення Міноборони, МВС, Мінінфраструктури, СБУ, Служба зовнішньої розвідки, ДПС, Управління державної охорони, Адміністрація Держспецзв'язку, Адміністрація Держприкордонслужби, ДПтС, ДСНС (далі - державні органи) повідомляють у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям.

Пенсійний фонд України повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки).

Головні управління Пенсійного фонду України складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

На підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.

Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком

Вищенаведене кореспондується з приписами п. 24 Постанови Правління Пенсійного Фонду України від 30.01.2007 № 3-1 "Про затвердження Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", яка погоджена з Міністерством оборони і зареєстрована в Міністерстві юстиції України 15.02.2007 за №135/13402 (далі - Порядок - 3-1).

У постанові Верховного Суду України від 25.11.2014 по справі № 21-322а14 зазначено, що за змістом положень пункту 24 Порядку № 3-1, органи Пенсійного фонду України не наділені повноваженнями самостійно визначати розмір пенсії, а здійснюють її нарахування на підставі наданих їм іншими органами довідок про розмір грошового забезпечення, і розмір пенсійних виплат залежить від розміру складових грошового забезпечення, зазначених у таких довідках".

Виходячи з системного аналізу вищевказаних норм права та враховуючи правові висновки Верховного Суду України, колегія суддів дійшла висновку, що ГУ ПФУ в Сумській області може здійснити перерахунок пенсії тільки на підставі довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, яка видається державним органом, з якого особа була звільнена із служби, в контексті розгляду цієї справи Сумським обласним військовим комісаріатом.

Колегія суддів вважає за необхідне зазначити, що Порядком № 45 та Порядком № 3-1 передбачено певну послідовність дій органів державної влади, яка розрахована на відсутність спору. Однак, недотримання вимог вказаного Порядку з боку суб'єктів владних повноважень не є підставою для висновку про відсутність у пенсіонера права на належну реалізацію положень Закону № 2262-ХІІ.

Враховуючи вищевикладене, ГУ ПФУ в Сумській області повинно було направити до Сумського обласного військового комісаріату список осіб для перерахунку пенсії, перерахувати розмір пенсії позивачу, обчисливши розмір пенсії з грошового забезпечення з урахуванням посадового окладу - 1460 грн. відповідно до Наказу № 814 та виплачувати позивачу пенсію з урахуванням підвищення, а Сумський обласний військовий комісаріат відповідно зобов'язаний визначити розмір грошового забезпечення, що враховується при перерахунку пенсії позивачу, та надати довідку про грошове забезпечення позивача для перерахунку пенсії до ГУ ПФУ в Сумській області з урахуванням наказу Міністра оборони України від 27.11.2013 № 814 "Про затвердження схем розмірів посадових окладів військовослужбовців військових навчальних закладів (військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів України) і наукових установ Збройних Сил України".

На підставі вищевикладеного, приймаючи до уваги положення чинного законодавства та правові висновки Верховного Суду України, колегія суддів вважає, що невиконання органами Пенсійного фонду України обов'язку в частині підготовки та надання інформації про підстави проведення перерахунку пенсій військовослужбовців, не позбавляє позивача права на перерахунок такої пенсії, а тому не погоджується із висновком суду першої інстанції про необґрунтованість позовних вимог ОСОБА_1

Щодо строку звернення позивача до суду, про порушення якого наголошує ГУ ПФУ в Сумській області, колегія суддів зауважує на таке.

Кодекс адміністративного судочинства України є загальним законом, яким врегульовані строки звернення до адміністративного суду за захистом прав. Натомість спеціальним законом, яким врегульовані правовідносини щодо пенсійного забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та строки перерахунку пенсій є Закон № 2262-ХІІ.

Згідно з ч. 3 ст. 51 Закону № 2262-ХІІ ( в редакції Закону України від 15.07.2015 № 614, який набрав чинності 01.01.2016) перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

В ході розгляду справи встановлено, що перерахунок розміру пенсії позивачу у зв'язку з набуттям чинності Наказу № 814 не проведений саме з вини ГУ ПФУ в Сумській області, а тому право позивача (з урахуванням заявлених позовних вимог щодо перерахунку пенсії з 23 лютого 2016 року) є абсолютним та не може бути обмежено будь-яким строком в силу вимог ч. 3 ст. 51 Закону № 2262-ХІІ.

Таким чином, колегія суддів дійшла висновку, що постанова суду першої інстанції підлягає скасуванню з прийняттям нової постанови про задоволення позову ОСОБА_1

Відповідно до ч. 1, 3, 6 ст. 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа. Якщо суд апеляційної чи касаційної інстанції або Верховний Суд України, не повертаючи адміністративної справи на новий розгляд, змінить судове рішення або ухвалить нове, він відповідно змінює розподіл судових витрат.

Виходячи з наведених норм, процесуальним законом гарантовано право особи на відшкодування за рахунок суб'єкта владних повноважень понесених нею судових витрат, які документально підтверджені, у разі повного або часткового задоволення позову.

Як вбачається з матеріалів справи, позивачем було сплачено судовий збір за подання позовної заяви у сумі 640 грн. та судовий збір за подання апеляційної скарги 704 грн., що з урахуванням ст. 94 КАС України має бути присуджений на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань першого відповідача - Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області в сумі 1344 грн.

Відповідно до ст. 159 КАС України, судове рішення повинно бути законним та обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.

Відповідно до п.4 ч.1 ст. ст. 202 КАС України, підставами для скасування постанови або ухвали суду першої інстанції та ухвалення нового рішення є порушення норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи.

Враховуючи вищевикладене, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга позивача підлягає задоволенню, постанова суду першої інстанції скасуванню з прийняттям нової про зобов'язання Сумського обласного військового комісаріату надати довідку про грошове забезпечення позивача для перерахунку пенсії до ГУ ПФУ в Сумській області з урахуванням Наказу № 814 та зобов'язання ГУПФУ в Сумській області провести перерахунок пенсії на підставі цієї довідки, починаючи з 23 лютого 2016 року.

Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 196, 197, п. 3 ст. 198, п. 4 ч.1 ст. 202, 205, 207, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства, колегія суддів, -

П О С Т А Н О В И Л А:

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 задовольнити.

Постанову Ковпаківського районного суду м. Суми від 08.06.2017 по справі № 592/5600/17 скасувати.

Прийняти нову постанову, якою позовні вимоги ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області, Сумського обласного військового комісаріату про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дій задовольнити.

Зобов'язати Сумський обласний військовий комісаріат надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 з урахуванням Наказу Міністра оборони України від 27.11.2013 № 814 "Про затвердження схем розмірів посадових окладів військовослужбовців військових навчальних закладів (військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів України) і наукових установ Збройних Сил України".

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 відповідно до Наказу Міністра оборони України "Про затвердження схем розмірів посадових окладів військовослужбовців військових навчальних закладів (військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів України) і наукових установ Збройних Сил України" від 27.11.2013 № 814 на підставі довідки про розмір грошового забезпечення з урахуванням всіх складових, визначених у ній, та виплатити різницю між розміром пенсії, що виплачувалась до перерахунку та пенсією за результатом перерахунку, починаючи з 23 лютого 2016 року.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області (40009, м. Суми, вул. Пушкіна, 1, код ЄДРПОУ 21108013) на користь ОСОБА_1 витрати по сплаті судового збору за подання адміністративного позову та апеляційної скарги в розмірі 1344 (одна тисяча триста сорок чотири) грн.

Постанова набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі, є остаточною та оскарженню не підлягає в силу приписів ч. 10 ст. 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України

Головуючий суддя Чалий І.С.Судді Зеленський В.В. Пянова Я.В.