
ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
і м е н е м У к р а ї н и
18 липня 2017 рокусправа № 328/621/17(2-а/328/31/17)
Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Уханенка С.А.
суддів: Богданенка І.Ю. Дадим Ю.М.
за участю секретаря судового засідання: Сколишева О.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Дніпро апеляційну скаргу Відділу примусового виконання судових рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Запорізькій області на постанову Токмацького районного суду Запорізької області від 30 березня 2017 р. по справі за позовом ОСОБА_1 до Відділу примусового виконання судових рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Запорізькій області про визнання протиправним рішення та зобов'язання вчинити певні дії ,-
в с т а н о в и в:
У березні 2017 року ОСОБА_1 звернулася з позовом до суду, в якому просила:
1) встановити порушення відповідачем ч.1 ст.ст.12,18,19,ст.ст.24-26 ЗУ «Про виконавче провадження»;
2) встановити порушення відповідачем ст.ст.3,8,19,124 Конституції України;
3) визнати, що дія постанови КМУ №440 від.03.09.2014 року поширюється на судові рішення в тому числі і на рішення зобов'язального характеру в силу дії ст.2 ЗУ «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень»;
4) визнати протиправним повідомлення відповідача про повернення виконавчого документу стягувачу без прийняття до виконання №1617-2-034 від 13.02.2017 року та скасувати його як незаконне;
5) зобов'язати відповідача вжити заходів по притягненню до адміністративної відповідальності старшого державного виконавця Косінова І.Г. за порушення процедури відкриття виконавчого провадження, встановленої Законом «Про виконавче провадження» та ЗУ «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень».
Постановою Токмацького районного суду Запорізької області від 30 березня 2017 р. адміністративний позов задоволено частково.
Визнано протиправним та скасовано повідомлення Відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Запорізькій області про повернення виконавчого документа стягувачу без прийняття до виконання від 10 лютого 2017 року.
Зобов'язано державного виконавця Відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Запорізькій області відповідно до Закону України «Про виконавче провадження» вирішити питання про прийняття рішення щодо відкриття виконавчого провадження з виконання дубліката виконавчого листа №2-а-3497/2011 виданого 30.01.2015 року Токмацьким районним судом Запорізької області про зобов'язання Головного Управління праці та соціального захисту населення Запорізької обласної державної адміністрації (перейменованого на Департамент соціального захисту населення Запорізької обласної державної адміністрації) здійснити перерахунок та виплатити ОСОБА_1 разову грошову допомогу до 5-го травня за 2011 рік, встановлену ч. 5 ст. 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» з урахуванням різниці вже виплаченої суми.
В іншій частині позовних вимог відмовлено.
Не погодившись з постановою суду, Відділ примусового виконання судових рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Запорізькій області звернувся з апеляційною скаргою, в якій просить скасувати оскаржувану постанову та прийняти нову, якою у задоволенні позову відмовити в повному обсязі.
Перевіривши законність та обґрунтованість постанови суду, дослідивши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, суд апеляційної інстанції вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено та підтверджено матеріалами справи, що постановою Токмацького районного суду Запорізької області від 13 вересня 2011 року у справі №2-а-3497/2011 позов задоволено частково, зобов'язано Головне Управління праці та соціального захисту населення Запорізької обласної державної адміністрації здійснити перерахунок та виплатити ОСОБА_1 разову грошову допомогу до 5-го травня за 2011 рік, встановлену ч. 5 ст. 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» з урахуванням різниці вже виплаченої суми. В задоволенні решти позовних вимог відмовлено.
Згідно ухвали Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 19 червня 2013 року апеляційну скаргу Головного управління праці та соціального захисту населення Запорізької обласної державної адміністрації залишено без задоволення, постанову Токмацького районного суду Запорізької області від 13 вересня 2011 року залишено без змін.
Вказана справа надійшла з Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду до Токмацького районного суду Запорізької області 05 вересня 2013 року за вх. № 10271.
30.01.2015 року Токмацьким районним судом Запорізької області у справі №2-а-3497/2011 видано дублікат виконавчого листа.
З 01.01.2013 року Головне управління праці та соціального захисту населення Запорізької обласної адміністрації перейменовано на Департамент соціального захисту населення Запорізької обласної державної адміністрації згідно розпорядження голови Запорізької облдержадміністрації від 03.12.2012 року № 585 «Про реорганізацію структури обласної державної адміністрації». Права та обов'язки перейменованого Головного управління зберігаються за Департаментом соціального захисту населення Запорізької обласної державної адміністрації, який має код ЄДРПОУ 03193005.
10.02.2017 року державним виконавцем Відділу примусового виконання рішень Управління Державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Запорізькій області прийнято рішення про повернення виконавчого документа стягувачу без прийняття до виконання, у зв'язку з тим, що виконавчий документ пред'явлено не за місцем виконання або не за підвідомчістю.
Не погоджуючись з прийнятим старшим державним виконавцем повідомленням про повернення виконавчого документа стягувачу без прийняття до виконання позивачка звернулася до суду.
Суд апеляційної інстанції не погоджується з висновком суду першої інстанції щодо задоволення позовних вимог, виходячи з наступного.
Так, відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади, їх посадових осіб діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України та законами України.
Відповідно до ч. 1 ст. 1 Закону України "Про виконавче провадження" виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження і примусове виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) (далі - рішення) - сукупність дій визначених у цьому Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, цим Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.
Частиною 1 статті 5 Закону України "Про виконавче провадження" визначено, що примусове виконання рішень покладається на органи державної виконавчої служби (державних виконавців) та у передбачених цим Законом випадках на приватних виконавців, правовий статус та організація діяльності яких встановлюються Законом України "Про органи та осіб, які здійснюють примусове виконання судових рішень і рішень інших органів".
Окремі питання організації виконання судових рішень і рішень інших органів (посадових осіб) (далі - рішення), що відповідно до Закону підлягають примусовому виконанню визначає Інструкція з організації примусового виконання рішень, яка затверджена наказом Міністерства юстиції України №512/5 від 02 квітня 2012 року.
Згідно з п. 3 вказаної Інструкції органами державної виконавчої служби є: Департамент державної виконавчої служби Міністерства юстиції України, до якого входить відділ примусового виконання рішень; управління державної виконавчої служби головних територіальних управлінь юстиції Міністерства юстиції України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі (далі - управління державної виконавчої служби), до складу яких входять відділи примусового виконання рішень; районні, районні в містах, міські (міст обласного значення), міськрайонні, міжрайонні відділи державної виконавчої служби відповідних територіальних управлінь юстиції (далі - відділи державної виконавчої служби).
За положеннями п. 4 Інструкції відділу примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України підвідомчі рішення, за якими: боржниками є Апарат Верховної Ради України, Адміністрація Президента України, Кабінет Міністрів України, центральні органи виконавчої влади, Конституційний Суд України, Верховний Суд України, вищі спеціалізовані суди, апеляційні суди, Генеральна прокуратура України, регіональні прокуратури, Національне антикорупційне бюро України, Вища рада юстиції, Національний банк України, Рахункова палата, Управління справами Верховної Ради Автономної Республіки Крим, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, обласні, Київська і Севастопольська міські ради або обласні, Київська і Севастопольська міські державні адміністрації та їх структурні підрозділи, інші органи державної влади та їх посадові особи; сума зобов'язання становить двадцять та більше мільйонів гривень або еквівалентну суму в іноземній валюті.
Відділу примусового виконання рішень управлінь державної виконавчої служби головних територіальних управлінь юстиції Міністерства юстиції України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі підвідомчі рішення, за якими: боржниками є територіальні органи центральних органів виконавчої влади та їх структурні підрозділи, місцеві суди, міські, районні або селищні ради чи районні державні адміністрації та їх структурні підрозділи, місцеві прокуратури, інші територіальні підрозділи органів державної влади та їх посадові особи; сума зобов'язання становить від шести до двадцяти мільйонів гривень або еквівалентну суму в іноземній валюті.
Таким чином, оскільки боржником за пред'явленим позивачем до виконання виконавчим листом є структурний підрозділ обласної державної адміністрації, який відповідно до викладених вище положень нормативно-правових актів підвідомчий відділу примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України.
Відповідно до п. 10 ч. 4 ст. 4 Закону України "Про виконавче провадження" виконавчий документ повертається стягувачу органом державної виконавчої служби, приватним виконавцем без прийняття до виконання протягом трьох робочих днів з дня його пред'явлення, якщо виконавчий документ пред'явлено не за місцем виконання або не за підвідомчістю.
Таким чином, оскільки боржник не є територіальним органом центрального органу виконавчої влади, територіальним підрозділом органу державної влади, державним виконавцем обґрунтовано повернуто стягувачу виконавчий лист з посиланням на п. 10 ч. 4 ст. 4 Закону України "Про виконавче провадження".
Посилання суду першої інстанції на п.1 ст.6, ст.13, ст.1 Протоколу 1 до Конвенції з прав людини та основоположних свобод (ЄКПЛ) та рішення Європейського суду з прав людини (ЄСПЛ) є недоречними з огляду на зазначення лише загальних принципів визначених цими положеннями ЄКПЛ та розкритими у практиці ЄСПЛ, без будь-якої проекції цих принципів до обставин справи, що розглядається.
За таких обставин суд апеляційної інстанції дійшов висновку про те, що постанова суду першої інстанції прийнята з порушенням норм матеріального права, а тому підлягає скасуванню з прийняттям нової про відмову в задоволенні позовних вимог.
Керуючись ст. ст. 198, 202, 205, 207 КАС України, суд, -
п о с т а н о в и в :
Апеляційну скаргу Відділу примусового виконання судових рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Запорізькій області - задовольнити.
Постанову Токмацького районного суду Запорізької області від 30 березня 2017 р. - скасувати.
В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 - відмовити.
Постанова набирає законної сили з моменту її проголошення, але може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів.
Головуючий: С.А. Уханенко
Суддя: І.Ю. Богданенко
Суддя: Ю.М. Дадим