Постанова № 68111513, 31.07.2017, Хмельницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
31.07.2017
Номер справи
822/1820/17
Номер документу
68111513
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Копія

Справа № 822/1820/17

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

31 липня 2017 року м. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд

в складі:головуючого-суддіОСОБА_1 при секретаріОСОБА_2 за участі:представників сторінрозглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовом товариства з обмеженою відповідальністю "Хмельницькі барви" до Головного управління Державної фіскальної служби у Хмельницькій області про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити дії, -

ВСТАНОВИВ:

позивач звернувся з позовом до Головного управління Державної фіскальної служби у Хмельницькій області в якому просить визнати протиправною бездіяльність ГУ ДФС Хмельницької області щодо не внесення до Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування даних, щодо узгодженої суми бюджетного відшкодування ТОВ "Хмельницькі барви" по податковим деклараціям з податку на додану вартість від 19.04.2016 року №9060201632 із заявленою до бюджетного відшкодування на рахунок платника у банку сумою 542438,00 грн.; від 14.05.2016 року №9077877677 із заявленою до бюджетного відшкодування на рахунок платника у банку сумою 1685567,00 грн.; від 16.06.2016 року №9100833722 із заявленою до бюджетного відшкодування на рахунок платника у банку сумою 4119985,00 грн; зобов'язати Головне управління ДФС у Хмельницькій області внести електронним повідомленням до Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість інформацію про узгоджені суми бюджетного відшкодування по деклараціям за березень та квітень 2016 року (заяви №9060201632 від 19.04.2016 року, №9077877677 від 14.05.2016 року, №9100833722 від 16.06.2016 року), з одночасним внесенням інформації щодо платіжних реквізитів, необхідних для перерахування сум бюджетного відшкодування на поточний банківський рахунок ТОВ "Хмельницькі барви" в обслуговуючому банку; зобов'язати Головне управління ДФС у Хмельницькій області надати звіт про виконання судового рішення протягом 10 днів після набрання рішенням законної сили.

В обґрунтування позовних вимог зазначає, що 03 лютого 2017 року постановою ХОАС у справі №822/2433/16 визнано протиправними та скасовано податкові повідомлення-рішення ДПІ у м.Хмельницькому ГУ ДФС у Хмельницькій області форми "В1" №0001851401 від 30.11.2016 року, форми "В4" №0001861401/1411 від 30.11.2016 року, форми "Р" №0001871401/1409 від 30.11.2016 року.

06 червня 2017 року ухвалою Вінницького апеляційного адміністративного суду у справі №822/2433/16 апеляційну скаргу ДПІ у м.Хмельницькому ГУ ДФС у Хмельницькій області залишено без задоволення, а постанову ХОАС від 03 лютого 2017 року залишено без змін.

15 червня 2017 року представником ТОВ "Хмельницькі барви" до відповідача подана заява про внесення до Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування даних щодо узгодженої суми бюджетного відшкодування платника. До зазначеної заяви додана копія ухвали ВААС у справі №822/2433/16 від 06 червня 2017 року.

Зазначив, що позивач мав правомірні очікування, що відповідач на наступний робочий день після отримання судового рішення внесе до Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування даних щодо узгодженої суми бюджетного відшкодування ТОВ "Хмельницькі барви" по податковим деклараціям від 19.04.2016 року №9060201632, від 14.05.2016 року №9077877677, від 16.06.2016 року №9100833722, однак вказаних дій не виконав.

Своєю бездіяльністю відповідач порушив право позивача на своєчасне отримання бюджетного відшкодування.

Вважає, що відповідач діяв з порушенням основного принципу втручання держави у процес бюджетного відшкодування - принципу законності, та вчинив протиправну бездіяльність.

В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав, просив їх задоволити в повному обсязі.

Представник відповідача проти позову заперечив, просив відмовити в задоволенні позовних вимог в повному обсязі з підстав наведених в письмових запереченнях.

Заслухавши представників сторін, дослідивши наявні в матеріалах справи докази в їх взаємному зв'язку і сукупності, суд зазначає наступне.

Суд встановив, що 03 лютого 2017 року постановою ХОАС у справі №822/2433/16 визнано протиправними та скасовано податкові повідомлення-рішення ДПІ у м.Хмельницькому ГУ ДФС у Хмельницькій області

06 червня 2017 року ухвалою Вінницького апеляційного адміністративного суду у справі №822/2433/16 апеляційну скаргу ДПІ у м.Хмельницькому ГУ ДФС у Хмельницькій області залишено без задоволення, а постанову ХОАС від 03 лютого 2017 року залишено без змін, якою визнано протиправними та скасовано податкові повідомлення-рішення винесені відповідачем форми "В1" №0001851401 від 30.11.2016 року, форми "В4" №0001861401/1411 від 30.11.2016 року, форми "Р" №0001871401/1409 від 30.11.2016 року.

15.06.2017 року представник позивач подав до відповідача заяву №2/15-06/2017 про внесення до Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування даних щодо узгодженої суми бюджетного відшкодування платника по податковим деклараціям з податку на додану вартість від 19.04.2016 року №9060201632 із заявленою до бюджетного відшкодування на рахунок платника у банку сумою 542438,00 грн.; від 14.05.2016 року №9077877677 із заявленою до бюджетного відшкодування на рахунок платника у банку сумою 1685567,00 грн.; від 16.06.2016 року №9100833722 із заявленою до бюджетного відшкодування на рахунок платника у банку сумою 4119985,00 грн. та додав копію ухвали ВААС у справі №822/2433/16 від 06.06.2017 року.

Представником відповідача отримано вищевказані документи 15.06.2017 року.

Однак після отримання відповідачем вказаних документів, не вчинено жодних дій щодо внесення до Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування даних щодо узгодженої суми бюджетного відшкодування ТОВ "Хмельницькі барви" по податковим деклараціям від 19.04.2016 року №9060201632, від 14.05.2016 року №9077877677, від 16.06.2016 року №9100833722.

Не погоджуючись із бездіяльністю відповідача, вважає її протиправною у зв'язку із чим звернувся до суду за захистом порушених прав.

Надаючи правову оцінку виниклим правовідносинам, суд зазначає наступне.

Згідно п.200.15, ст.200 Податкового кодексу України (далі - ПК України), у разі коли за результатами перевірки сум податку, заявлених до відшкодування, платник податку розпочинає процедуру адміністративного або судового оскарження, контролюючий орган не пізніше наступного робочого дня після отримання відповідного повідомлення від платника або ухвали суду про порушення провадження у справі зобов'язаний внести відповідні дані до Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування.

Після закінчення процедури адміністративного оскарження або набрання законної сили рішенням суду контролюючий орган на наступний робочий день після отримання відповідного рішення зобов'язаний внести до Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування дані щодо узгодженої суми бюджетного відшкодування платника податків.

Відповідно до п.п.60.1.4, п.60.1, ст.60 ПК України, податкове повідомлення-рішення або податкова вимога вважаються відкликаними, якщо рішенням суду, що набрало законної сили, скасовується повідомлення-рішення контролюючого органу або сума податкового боргу, визначена в податковій вимозі.

Також згідно п.7 Порядку ведення Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25 січня 2017 р. № 26 (далі - Порядок №26), у разі коли за результатами перевірки даних податкової декларації або уточнюючого розрахунку платник податку розпочинає процедуру адміністративного або судового оскарження, орган ДФС не пізніше наступного робочого дня після отримання відповідного повідомлення від платника податку або ухвали суду про порушення провадження у справі зобов'язаний внести відповідні дані до Реєстру. Після закінчення процедури адміністративного оскарження або набрання законної сили рішенням суду орган ДФС на наступний робочий день після отримання відповідного рішення зобов'язаний внести до Реєстру дані щодо узгодженої суми бюджетного відшкодування платника податку.

Відповідно до п.4 Порядку №26, орган ДФС вносить до Реєстру такі дані, як сума узгодженого органом ДФС бюджетного відшкодування за кожною заявою та дату її узгодження.

Згідно п.2 розділу 2, Порядку інформаційної взаємодії Міністерства фінансів України з Державною фіскальною службою України та Державною казначейською службою України в процесі формування Реєстру заяв про повернення сум бюджетного відшкодування податку на додану вартість, затвердженого Наказом Міністерства фінансів України від 03 березня 2017 року N 326, (далі - Порядок №326), ДФС відповідно до підпунктів "а", "г" та "ґ" пункту 200.12 статті 200 розділу V Кодексу вносить до Реєстру інформацію щодо дати та суми узгодження бюджетного відшкодування на наступний робочий день після виникнення такого випадку.

Відповідно до п.3 розділу 2 Порядку №326, ДФС при внесенні інформації до Реєстру про узгоджені суми бюджетного відшкодування одночасно вносить інформацію щодо платіжних реквізитів, необхідних для перерахування сум бюджетного відшкодування на поточні банківські рахунки платників податку в обслуговуючому банку та/або на бюджетні рахунки для перерахування у рахунок сплати грошових зобов'язань або погашення податкового боргу таких платників податку з інших платежів, що сплачуються до державного бюджету.

Також, пунктом 6 розділу 2 Порядку №326, зазначено, що обмін інформацією здійснюється з дотриманням вимог законів щодо електронного цифрового підпису та електронного документообігу. Внесення інформації для формування Реєстру здійснюється електронними повідомленнями. На кожне електронне повідомлення, яке надходить від ДФС до Реєстру, накладається не менше двох електронних цифрових підписів посадових (уповноважених) осіб та печатка відповідного територіального органу ДФС.

З матеріалів справи вбачається, що відповідачем 15.06.2017 року отримано заяву позивача №2/15-06/2017 про внесення до Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування даних щодо узгодженої суми бюджетного відшкодування платника по податковим деклараціям з податку на додану вартість від 19.04.2016 року №9060201632 із заявленою до бюджетного відшкодування на рахунок платника у банку сумою 542438,00 грн.; від 14.05.2016 року №9077877677 із заявленою до бюджетного відшкодування на рахунок платника у банку сумою 1685567,00 грн.; від 16.06.2016 року №9100833722 із заявленою до бюджетного відшкодування на рахунок платника у банку сумою 4119985,00 грн.

Позивач одночасно з заявою додав копію ухвали ВААС у справі №822/2433/16 від 06.06.2017 року про скасування податкових повідомлень-рішень, яка набрала законної сили 06.06.2017 року.

Однак, відповідачем не вчинено відповідних дій, а саме не внесено після закінчення процедури адміністративного оскарження або набрання законної сили рішенням суду на наступний робочий день після отримання відповідного рішення до Реєстру данних, щодо узгодженої суми бюджетного відшкодування платнику податку ТОВ "Хмельницькі барви", згідно податкових декларацій з податку на додану вартість від 19.04.2016 року №9060201632, від 14.05.2016 року №9077877677, від 16.06.2016 року №9100833722.

Посилання відповідача, що судове оскарження не закінчено, оскільки рішення оскаржені до Вищого адміністративного суду України, суд до уваги не приймає так як рішення набрало законної сили та підлягає виконанню.

В зв'язку із вищевикладеним, суд вважає, що позивачем доведено протиправну бездіяльність відповідача, адміністративний позов підтверджено належними та допустимими доказами, а отже підлягає до задоволення в повному обсязі.

Також, згідно ч.1 ст.267 КАС України, суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, має право зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

Відповідно до пп.6, п.4, ч.1, ст.163 КАС України, постанова складається з резолютивної частини із зазначенням встановленого судом строку для подання суб'єктом владних повноважень - відповідачем до суду звіту про виконання постанови, якщо вона вимагає вчинення певних дій (перебіг цього строку починається з дня набрання постановою законної сили або після одержання її копії, якщо постанова виконується негайно).

Згідно ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч. 1 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Згідно ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Керуючись Конституцією України, ПК України, ст.ст. 71, 158-163, 254, 267 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

адміністративний позов задоволити.

Визнати протиправною бездіяльність ГУ ДФС Хмельницької області щодо не внесення до Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування даних, щодо узгодженої суми бюджетного відшкодування ТОВ "Хмельницькі барви" по податковим деклараціям з податку на додану вартість від 19.04.2016 року №9060201632 із заявленою до бюджетного відшкодування на рахунок платника у банку сумою 542438,00 грн.; від 14.05.2016 року №9077877677 із заявленою до бюджетного відшкодування на рахунок платника у банку сумою 1685567,00 грн.; від 16.06.2016 року №9100833722 із заявленою до бюджетного відшкодування на рахунок платника у банку сумою 4119985,00 грн.

Зобов'язати Головне управління ДФС у Хмельницькій області внести електронним повідомленням до Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість інформацію про узгоджені суми бюджетного відшкодування по деклараціям за березень та квітень 2016 року (заяви №9060201632 від 19.04.2016 року, №9077877677 від 14.05.2016 року, №9100833722 від 16.06.2016 року), з одночасним внесенням інформації щодо платіжних реквізитів, необхідних для перерахування сум бюджетного відшкодування на поточний банківський рахунок ТОВ "Хмельницькі барви" в обслуговуючому банку.

Зобов'язати Головне управління ДФС у Хмельницькій області надати звіт про виконання судового рішення протягом 10 днів після набрання рішенням законної сили.

Постанова суду може бути оскаржена до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Хмельницький окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня її отримання.

Постанова набирає законної сили в порядку статті 254 КАС України.

Повний текст постанови виготовлено 03 серпня 2017 року

Суддя/підпис/ОСОБА_1"Згідно з оригіналом" Суддя ОСОБА_1