
ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
про залишення позовної заяви без розгляду
"02" серпня 2017 р. № 809/425/17
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд в складі колегії:
головуючого - Гундяка В.Д.,
суддів: Матуляка Я.П., Біньковської Н.В.,
при секретарі Бунич Т.В.,
за участю:позивача ОСОБА_1,
представників позивача ОСОБА_2, ОСОБА_3,
представника відповідача Матлая Й.І.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Міністра оборони України про визнання незаконним та скасування наказу, -
В С Т А Н О В И В:
в провадженні Івано-Франківського окружного адміністративного суду перебуває адміністративна справа за позовом ОСОБА_1 до Міністра оборони України про визнання незаконним та скасування наказу.
20.07.2017 року представником відповідача подано клопотання про залишення позовної заяви без розгляду у зв'язку із пропущенням строку звернення до адміністративного суду.
Позивач та його представники щодо залишення позовної заяви без розгляду заперечили. Суду пояснили, що вищезгаданий строк пропущено з поважних причин, так як в період з липня по серпень 2016 року позивач перебував на лікуванні. Крім того, про факт непроведення службового розслідування, який є підставою для звернення до суду із даною позовною заявою, ОСОБА_1 стало відомо тільки в лютому 2017 року. Інших причин пропущення строку звернення до суду не вказали.
Відповідно до ч.1 ст. 99 КАС України адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Дотримання цього строку є однією з умов для реалізації права на позов у публічно-правових відносинах, яка дисциплінує учасників цих відносин у випадку, якщо вони стали спірними, запобігає зловживанням і можливості регулярного звернення до суду, сприяє стабільності діяльності суб'єктів владних повноважень щодо виконання своїх функцій.
Згідно ч.2 ст.99 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
У відповідності з частиною 3 статті 99 даного Кодексу для звернення до суду у справах щодо прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби встановлюється місячний строк. Тобто строк звернення до суду у спірних правовідносинах є спеціальним.
Згідно ст.2 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров'я і віком громадян України, іноземців та осіб без громадянства, пов'язаній із обороною України, її незалежності та територіальної цілісності. Час проходження військової служби зараховується громадянам України до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.
З аналізу положень ст.5 вищевказаного Закону судом встановлено, що одним з елементів проходження військової служби є присвоєння та позбавлення військових звань, пониження та поновлення у військовому званні військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які здійснюються в порядку, визначеному статутами Збройних Сил України, положеннями про проходження військової служби, положеннями про проходження громадянами України служби у військовому резерві.
Як вбачається із змісту позовної заяви позивач просить визнати незаконним та скасувати наказ Міністра оборони України за №142КП від 07.07.2016 про позбавлення ОСОБА_1 військового звання «підполковник».
Таким чином, зазначене у позовній заяві порушення права особи, яка звернулася до суду, мало місце у липні 2016 року, про що позивачу тоді ж і стало відомо.
Засади адміністративного судочинства передбачають звернення до суду за захистом прав, свобод, та інтересів особи, в строк, який обчислюється з дня, коли особа дізналась про порушення своїх прав.
За таких обставин суд приходить до висновку, що позивачем пропущено строк, встановлений статтею 99 Кодексу адміністративного судочинства України.
Частиною першою та другою статті 100 КАС України встановлено, що адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд на підставі позовної заяви та доданих до неї матеріалів не знайде підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними, про що постановляється ухвала. Позовна заява може бути залишена без розгляду як на стадії вирішення питання про відкриття провадження в адміністративній справі без проведення судового засідання, так і в ході підготовчого провадження чи судового розгляду справи.
Вказаною нормою передбачено можливість визнання судом причин пропуску строку звернення до суду поважними.
Разом з тим, законодавством не встановлено перелік випадків, які можуть розцінюватись судом, як поважні причини пропуску строків, тому суд в кожній конкретній справі з врахуванням всіх обставин самостійно визначає поважність таких причин. Проте, на переконання суду, це мають бути об'єктивні обставини, які не залежать від волевиявлення сторони та пов'язані з труднощами, що заважали звернутись до суду у межах встановленого строку.
Однак судом не встановлено жодних поважних причин пропуску визначеного чинним законодавством строку. Крім цього суд враховує, що позивач мав можливість своєчасного звернення до суду за захистом свого права, що однозначно підтверджується постановою Івано-Франківського окружного адміністративного суду по адміністративній справі №809/1055/16 за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Міністра оборони України, Івано-Франківського обласного військового комісаріату, Коломийського міського об'єднаного військового комісаріату Івано-Франківської області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору ОСОБА_5 про визнання дій протиправними, скасування наказів та зобов'язання вчинити дії, предметом оскарження якого, зокрема, є і оскаржуваний наказ за №142 КП від 07.07.2016 року.
При цьому наведені позивачем причини пропуску строку звернення до суду, а саме перебування на стаціонарному та амбулаторному лікуванні протягом 5 тижнів, в період з липня по серпень 2016 року, на переконання суду, не є поважними, так як строк пропущено позивачем більш ніж на 7 місяців. Окрім того вищевказана обставина не завадила ОСОБА_1 звернутися до суду 23.08.2016 року з позовною заявою по адміністративній справі №809/1055/16.
Одночасно колегія суддів враховує, що як вбачається з дослідженої судом копії позовної заяви ОСОБА_1, яка ним підписана власноручно 23.08.2016 року, про підставу позову останньому вже було відомо на момент підписання даної позовної заяви.
Таким чином, жодних поважних причин пропущення строку звернення до суду позивачем у позовній заяві та доданих до неї матеріалах не наведено та не надано доказів на підтвердження поважності причин пропуску такого строку.
Виходячи з вищенаведеного, зважаючи на значний пропуск строку звернення до суду, невстановлення причин такого пропуску, які визнано поважними, суд дійшов до висновку, що адміністративний позов ОСОБА_1 до Міністра оборони України про визнання незаконним та скасування наказу підлягає залишенню без розгляду.
На підставі викладеного, керуючись статтями 99, 100, 160, 165 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
У Х В А Л И В:
позовну заяву залишити без розгляду.
Згідно ст.254 КАС України ухвала набирає законної сили після закінчення встановлених строків подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Ухвала може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Івано-Франківський окружний адміністративний суд шляхом подання апеляційної скарги протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали.
Головуючий Гундяк В.Д.
Судді Матуляк Я.П.
Біньковська Н.В.
Ухвала складена в повному обсязі 04.08.2017 року.