
Україна
Донецький окружний адміністративний суд
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
31 липня 2017 р. Справа №805/1956/17-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1
час прийняття постанови:12:50
Донецький окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Христофорова А.Б.,
при секретарі Нестеренко Н.Л.,
розглянувши в адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Бахмутської обєднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Донецькій області про скасування податкових повідомлень-рішень, -
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернувся до суду із адміністративним позовом, до Бахмутської обєднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Донецькій області про скасування податкових повідомлень-рішень зі сплати податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки № 40961-17; №40962-17; №40964-17; №491; №489 від 30.06.2016 року та податкової вимоги №44089-17 від 28.09.2016 року. В обґрунтування позовних вимог зазначив, що податковим органом нарахування здійснено неправомірно, оскільки міськи ради наділені повноваженнями приймати рішення, зокрема, з питань встановлення податку на нерухоме майно,відмінне від земельної ділянки, керуючись вимогами Податкового кодексу України. 01.01.2015 року набрав чинності Закон України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи» № 71-VIIІ від 28 грудня 2014 року, яким викладено у новій редакції ст.. 266 ПК України. Зауважує, що приписи п. 4 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи» № 71-VIIІ від 28 грудня 2014 року, якими рекомендовано органам місцевого самоврядування переглянути рішення щодо встановлення на 2015 року податку на майно, не відповідає положенням ст. 58 Конституції України, відповідно до якої закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи, у відповідності до чого Зазначив, що взагалі невідомо за якими об'єктами податковим органом здійснено нарахування збов'язань. З огляду на зазначене податкові повідомлення-рішення та податкова вимога є протиправними та підлягають скасуванню.
Відповідач через відділ документообігу та архівної роботи суду надав заперечення на позов, в якому зазначив, що 30.06.2016 року в автоматичному режимі АІС «Податковий блок» були сформовані податкові повідомлення-рішення по об'єктам нерухомості: квартира площею 55,85 кв.м.(ППР №40964-17 від 30.06.2016 року на суму 205,46 грн); нежитлове приміщення(магазин) «Діонис» площею 89,8 кв.м.(ППР №40962-17 від 30.06.2016 року на суму 1093,76 грн); нежитлове приміщення(магазин) №47 «Надюша» площею 177,4 кв.м. (ППР №40961-17 від 30.06.2016 року на суму 2160,73 грн); нежитлове приміщення №9 «Хлібороб» площею 95,7 кв.м.
Ткож, в ручному режимі сформовані податкові повідомлення-рішення по магазину«Діонис» та №47 «Надюша» (ППР №491 від 30.06.2016 року на суму 3255,00 грн) та нежитловому приміщенню №9 «Хлібороб» площею 95,7 кв.м.. (ППР №489 від 30.06.2016 року на суму 117,00 грн)
Зазначає, що ППР №40964-17 від 30.06.2016 року на суму 205,46 грн по квартирі площею 55,85 кв.м. було сформовано без урахування пільги передбаченої п.п.266.4.1 п. 266.4 ст. 266 Податкового кодексу України.
Отже, не заперечує проти скасування ППР №491 від 30.06.2016 року на суму 3255,00 грн, як задвоєного та ППР №40964-17 від 30.06.2016 року на суму 205,46 грн,як сформованного без врахування пільги.
Зазначив, що податкові повідомлення-рішення направлені позивачу та 30.08.2016 року позивач звернувся до податкового органу з проханням відстрочення зі сплати, отже підтверджується той факт, що позивач отримав зазначені ППР.
31.07.2017 року позивачем надано уточнену позовну заяву, в якій просить, з урахуванням заперечень відповідача, скасувати податкові повідомлення-рішення зі сплати податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки №40964-17; №491 від 30.06.2016 року.
Представник позивача у судове засідання не з'явився, через відділ документообігу та архівної роботи суду надав клопотання про розгляд справи без участі представника.
Представник відповідача в судове засідання не зявився, не заперечував проти розгляду справи без участі представника, про що свідчить особистий підпис у заяві представника позивача.
У відповідності до приписів ч.2 ст. 128 Кодексу адміністративного судочинства України (далі- КАС України) суд вважає за можливе розглянути справу без участі сторін.
Суд, дослідивши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, встановив наступне.
Позивач, ОСОБА_1 (ІНФОРМАЦІЯ_1, РНОКПП НОМЕР_1, вул. Піонерської слави, 88, с. Покровське, Бахмутського району,84561), згідно ст. 48 КАС України здатний особисто здійснювати свої адміністративні процесуальні права та обов'язки.
Відповідач, Бахмутська обєднана державна податкова інспекція Головного управління ДФС у Донецькій області, є субєктом владних повноважень, згідно ст. 48 КАС України здатний особисто здійснювати свої адміністративні процесуальні права та обов'язки.
Судом встановлено, що 30.06.2016 року Артемівською ОДПІ ГУ ДФС у Донецькій області були сформовані податкові повідомлення рішення:
№ 40961-17 про визначення суми податкового зобов'язання з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки за 2015 рік на суму 2160,73 грн;
№40962-17 про визначення суми податкового зобов'язання з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки за 2015 рік на суму 1093,76 грн;
№40964-17 про визначення суми податкового зобов'язання з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки за 2015 рік на суму 205,46 грн;
№491 про визначення суми податкового зобов'язання з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки за 2015 рік на суму 3255,00 грн;
№489 про визначення суми податкового зобов'язання з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки за 2015 рік на суму 117,00 грн.
Також, сформовано податкову вимогу №44089-17 від 28.09.2016 року про наявність податкового боргу з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки у сумі 952,53 грн.
Згідно уточнених позовних вимог, позивач просить суд скасувати лише податкові повідомлення-рішення №40964-17 про визначення суми податкового зобов'язання з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки за 2015 рік на суму 205,46 грн та №491 про визначення суми податкового зобов'язання з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки за 2015 рік на суму 3255,00 грн.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначення вичерпного переліку податків та зборів, що справляються в Україні, порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства, регулюються Податковим кодексом України (далі - ПК України).
Платниками податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, є фізичні та юридичні особи, в тому числі нерезиденти, які є власниками об'єктів житлової та/або нежитлової нерухомості (підпункт 266.1.1 пункту 266.1 статті 266 ПК України).
Об'єктом оподаткування є об'єкт житлової та нежитлової нерухомості, в тому числі його частка (підпункт 266.2.1 пункту 266.2 статті 266 ПК України).
Базою оподаткування є загальна площа об'єкта житлової та нежитлової нерухомості, в тому числі його часток (підпункт 266.3.1 пункту 266.3 статті 266 ПК України).
Відповідно до підпункту 266.3.2 пункту 266.3 статті 266 ПК України, база оподаткування об'єктів житлової та нежитлової нерухомості, в тому числі їх часток, які перебувають у власності фізичних осіб, обчислюється контролюючим органом на підставі даних Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та/або на підставі оригіналів відповідних документів платника податків, зокрема документів на право власності.
Ставки податку для об'єктів житлової та/або нежитлової нерухомості, що перебувають у власності фізичних та юридичних осіб, встановлюються за рішенням сільської, селищної, міської ради або ради об'єднаних територіальних громад, що створені згідно із законом та перспективним планом формування територій громад, залежно від місця розташування (зональності) та типів таких об'єктів нерухомості у розмірі, що не перевищує три відсотки розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного (податкового) року, за 1 квадратний метр бази оподаткування (підпункт 266.5.1 пункту 266.5 статті 266 ПК України).
Обчислення суми податку з об'єкта/об'єктів житлової нерухомості, які перебувають у власності фізичних осіб, здійснюється контролюючим органом за місцем податкової адреси (місцем реєстрації) власника такої нерухомості.
Податкове/податкові повідомлення-рішення про сплату суми/сум податку, обчисленого згідно з підпунктом 266.7.1 пункту 266.7 статті Кодексу, та відповідні платіжні реквізити, зокрема, органів місцевого самоврядування за місцезнаходженням кожного з об'єктів житлової та/або нежитлової нерухомості, надсилаються (вручаються) платнику податку контролюючим органом за місцем його податкової адреси (місцем реєстрації) до 1 липня року, що настає за базовим податковим (звітним) періодом (роком).
Податок сплачується фізичними особами за місцем розташування об'єкта/об'єктів оподаткування протягом 60 днів з дня вручення податкового повідомлення-рішення. (розяснення ДФС України Про податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, з фізичних осіб від 26 квітня 2016 року.)
Відповідно п.п.266.7.4 п.266.7 ст 266 ПК України, органи державної реєстрації прав на нерухоме майно, а також органи, що здійснюють реєстрацію місця проживання фізичних осіб, подають щоквартально необхідні для розрахунку податку відомості.
За правилами п. 8.1 ст. 8, пп. 10.1.1 п. 10.1 ст. 10, ст. 265 ПК України, податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки є місцевим податком.
Встановлення місцевих податків відповідними рішеннями місцевих рад закріплено п. 24 ч. 1 ст. 26 Закону «Про місцеве самоврядування в Україні» від 21.05.1997 року № 280/97-ВР.
Також, згідно пп. 12.3.2, 12.3.3, 12.3.4 п. 12.3 ст. 12 ПК України (у редакції, чинній у період, за який позивачу виставлено податкове зобов'язання), сільські, селищні, міські ради та ради об'єднаних територіальних громад, що створені згідно із законом та перспективним планом формуання територій громад, в межах своїх повноважень приймають рішення про встановлення місцевих податків та зборів, при прийнятті рішення про встановлення місцевих податків та зборів обов'язково визначаються об'єкт оподаткування, платник податків і зборів, розмір ставки, податковий період та інші обов'язкові елементи, визначенні статтею 7 цього Кодексу з дотриманням критеріїв, встановлених розділом XII цього Кодексу для відповідного місцевого податку чи збору.
Копія прийнятого рішення про встановлення місцевих податків чи зборів надсилається у десятиденний строк з дня оприлюднення до контролюючого органу, в якому перебувають на обліку платники відповідних місцевих податків та зборів.
Рішення про встановлення місцевих податків та зборів офіційно оприлюднюється відповідним органом місцевого самоврядування до 15 липня року, що передує бюджетному періоду, в якому планується застосовування встановлюваних місцевих податків та зборів або змін (плановий період). В іншому разі норми відповідних рішень застосовуються не раніше початку бюджетного періоду, що настає за плановим періодом.
Рішенням Артемівської міської ради №6/67-1240 від 24.06.2014 року встановлено податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки для об'єктів нежитлової нерухомості, що перебувають у власності фізичних осіб у розмірі 1 відсотку розміруу мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного(податкового) року, за 1 кв.м. бази оподаткування.
Як вбачається з матеріалів справи податковим органом було сформовано та направлено на адресу позивача податкові повідомлення рішення, якими визначені податкові зобов'язання з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки.
Відповідач у заперечені визнав, що податковим повідомленням-рішенням №491 від 30.06.2016 року на суму 3255,00 грн задвоєно грошове зобов'язання з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки та податковим повідомленням-рішенням №40964-17 від 30.06.2016 року на суму 205,46 грн, визначено грошове зобов'язання з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, без врахування пільги, та, як наслідо,к завищено зобовязання з податку на нерухоме майно, відміннк від земельної ділянки за 2015 рік.
За приписами ч.3 ст. 112 Кодексу адміністративного судочинства України, у разі часткового визнання адміністративного позову відповідачем і прийняття його судом може бути прийнята постанова суду про задоволення визнаних відповідачем позовних вимог відповідно до статті 164 цього Кодексу. У разі повного визнання відповідачем адміністративного позову і прийняття його судом приймається постанова суду про задоволення адміністративного позову.
З урахуванням викладеного суд дійшов висновку про задоволення уточнених позовних вимог в частині визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень, яким позивачу нараховано зобовязання зі сплати податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки: №40964-17 на суму 205,46 грн; №491 на суму 3255,00 грн.
Судові витрати розподілити у відповідності до вимог ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 8-11, 159-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
ПОСТАНОВИВ:
Адміністартивний позов ОСОБА_1 до Бахмутської обєднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Донецькій області про скасування податкових повідомлень-рішень задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Артемівської обєднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Донецькій області №40964-17 від 30.06.2016 року про визначення суми податкового зобов'язання з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки за 2015 рік на суму 205,46 грн.
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Артемівської обєднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Донецькій області №491 від 30.06.2016 року про визначення суми податкового зобов'язання з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки за 2015 рік на суму 3255,00 грн.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Бахмутської обєднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Донецькій області на користь ОСОБА_1 (ІНФОРМАЦІЯ_1, РНОКПП НОМЕР_1) судовий збір у розмірі 281 (двісті вісімдесят одна) гривень 60 копійок.
Вступна та резолютивна частини постанови проголошено у судовому засідання 31 липня 2017 року.
Повний текст постанови виготовлено 03 серпня 2017 року.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі в 10 денний строк з дня отримання постанови апеляційної скарги з подачею її копії до суду апеляційної інстанції.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Суддя Христофоров А.Б.