
Україна
Донецький окружний адміністративний суд
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
31 липня 2017 р. Справа № 805/1193/17-а
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Кошкош О.О., суддів Христофорова А.Б., Давиденко Т.В., при секретареві Зикун Ю.В., за участю представника відповідача Терненко С.М., розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Донградстрой» до Слов'янської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Донецькій області, Державної фіскальної служби України про зобов'язання вчинити певні дії,
В С Т А Н О В И В:
20 лютого 2017 року позивач звернувся до суду з позовною заявою до Слов'янської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Донецькій області, Державної фіскальної служби України про зобов'язання вчинити певні дії. В обґрунтування позовних вимог зазначив, що постановою Донецького апеляційного адміністративного суду від 13 січня 2016 року №805/4727/15-а визнано протиправним та скасовано рішення № 81 від 22 вересня 2015 року Слов'янської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Донецькій області про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість Товариства з обмеженою відповідальністю «Донградстрой». Однак, контролюючим органом не внесені відповідні зміни до Реєстру, а саме запис про реєстрацію платника ПДВ. З урахуванням наданих уточнень просив зобов'язати Слов'янську об'єднану державну податкову інспекцію Головного управління ДФС у Донецькій області провести підготовку та обробку документів щодо відміни анулювання реєстрації платника податку на додану вартість ТОВ «Донградстрой» та направити документи до Державної фіскальної служби України, зобов'язати Державну фіскальну службу України провести відміну анулювання реєстрації платника податку на додану вартість ТОВ «Донградстрой» та внести відповідні дані до Реєстру.
Представник позивача до суду з'явився, через службу діловодства надав заяву про розгляд справи без його участі, позовні вимоги підтримав у повному обсязі.
Представник відповідача у судовому засіданні заперечував проти задоволення позовних вимог, надав заперечення, в якому зазначив, що контролюючим органом подано до Вищого адміністративного суду касаційну скаргу по справі №805/4727/15-а на постанову Донецького апеляційного адміністративного суду від 13.01.2016 якою скасовано рішення №81 від 22.09.2015 про анулювання податку на додану вартість. Просив відмовити у задоволені позовних вимог у повному обсязі.
Дослідивши письмові докази, суд встановив наступне.
22 вересня 2015 року посадовими особами Слов'янської ОДПІ ГУ ДФС у Донецькій області прийнято рішення № 81 про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість ТОВ "Донградстрой".
13 січня 2016 року постановою Донецького апеляційного адміністративного суду №805/4727/15-а (з урахуванням ухвали Донецького апеляційного адміністративного суду від 12.10.2016 про виправлення описки) визнано протиправним та скасовано рішення № 81 від 22 вересня 2015 року Слов'янської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Донецькій області про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість Товариства з обмеженою відповідальністю «Донградстрой». Постанова набрала законної сили.
Відповідно до ч.1 ст.72 КАС України, обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини
Згідно зі статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України, постанова або ухвала суду, яка набрала законної сили, є обов'язковою для осіб, які беруть участь у справі, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України.
Відповідно до п. 2.3 Положення про реєстрацію платників податку на додану вартість, затвердженого наказом Міністерства доходів і зборів України від 14.11.2014 № 1130, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 17 листопада 2014 року за № 1456/26233 (що діяв станом на час виникнення спірних правовідносин) (далі - Положення) формування та ведення Реєстру здійснює Державна фіскальна служба України.
Контролюючі органи забезпечують достовірність даних про платників податків у Реєстрі, їх захист від несанкціонованого доступу, оновлення, архівування та відновлення даних.
Пунктом 2.6. цього Положення визначено, що державні податкові інспекції здійснюють:
приймання заяв, контроль за повнотою даних щодо відповідності нормативним документам;
обробку даних заяв та документів щодо реєстрації (у тому числі як суб'єкта спеціального режиму оподаткування), перереєстрації, анулювання реєстрації платників ПДВ, виключення із реєстру суб'єктів спеціального режиму оподаткування;
реєстрацію (у тому числі як суб'єкта спеціального режиму оподаткування), перереєстрацію, анулювання реєстрації платників ПДВ, виключення із реєстру суб'єктів спеціального режиму оподаткування;
формування і надання витягів з Реєстру;
підготовку та обробку документів щодо відміни анулювання реєстрації;
моніторинг платників ПДВ, включених до Реєстру.
Відповідно до п. 5.10 Положення підставою для внесення до Реєстру змін щодо скасування анулювання реєстрації, що відбулось за самостійним рішенням контролюючого органу, є рішення суду, яке набрало законної сили, або рішення контролюючого органу про скасування рішення про анулювання реєстрації платника ПДВ. Рішення із копіями відповідних документів направляється до Державної фіскальної служби України для внесення відповідних змін до Реєстру.
Якщо анулювання реєстрації платника ПДВ було здійснене згідно з рішенням про анулювання реєстрації платників податку на додану вартість за формою № 7-РПДВ (додаток 7), то скасування анулювання реєстрації платника ПДВ проводиться шляхом скасування запису про такого платника у Переліку. При цьому не скасовуються рішення про анулювання реєстрації платників ПДВ та анулювання реєстрації інших платників ПДВ, включених до Переліку.
У разі скасування рішення про анулювання реєстрації, якщо інше не визначено судовим рішенням, контролюючий орган вносить до Реєстру запис про реєстрацію платника ПДВ із урахуванням таких особливостей:
1) якщо на дату скасування рішення про анулювання реєстрації в особи відсутня наступна (повторна) реєстрація, дата реєстрації платником ПДВ не змінюється;
2) якщо на дату скасування рішення про анулювання реєстрації особа зареєстрована платником ПДВ повторно, дата реєстрації платником ПДВ відповідає даті попередньої реєстрації платником ПДВ;
3) якщо на дату скасування рішення про анулювання реєстрації особа зареєстрована як платник єдиного податку, умова сплати якого не передбачає сплати податку на додану вартість, дата реєстрації платником ПДВ не змінюється, дата анулювання реєстрації відповідає даті, що передує дню переходу особи до застосування відповідної ставки єдиного податку, а причина анулювання - підпункту "в" пункту 184.1 статті 184 розділу V Кодексу. Анулювання реєстрації проводиться за заявою про анулювання реєстрації платника ПДВ або за рішенням контролюючого органу;
4) якщо на дату скасування рішення про анулювання реєстрації в особи є анульованою наступна (повторна) реєстрація, дата реєстрації платником ПДВ відповідає даті попередньої реєстрації платником ПДВ, а дата та причина анулювання реєстрації - даті та причині анулювання повторної реєстрації.
З аналізу вищенаведених норм вбачається, що рішення суду про скасування рішення про анулювання реєстрації платника ПДВ, яке набрало законної сили, разом із копіями відповідних документів направляється контролюючим органом до Державної фіскальної служби України для внесення відповідних змін до Реєстру.
При цьому, судом встановлено, що Слов'янською об'єднаною державною податковою інспекцією Головного управління ДФС у Донецькій області до Державної фіскальної служби України направлено постанову Донецького апеляційного адміністративного суду №805/4727/15-а від 13 січня 2016 року, якою визнано протиправним та скасовано рішення № 81 від 22 вересня 2015 року Слов'янської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Донецькій області про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість Товариства з обмеженою відповідальністю "ДОНГРАДСТРОЙ" та ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 12.10.2016 про виправлення описки в постанові №805/4727/15-а, що підтверджується листами №5135-05-022-08-19-7 від 28.04.2017, №8447/10-05-022-08-01-13-4 від 18.05.2016, № 2534/8/05-99-08-01-11 від 19.05.2017, №3303/8/05-99-08-01-13 від 24.06.2016 та рекомендованими повідомленнями про вручення поштового відправлення.
Отже, Слов'янською об'єднаною державною податковою інспекцією Головного управління ДФС у Донецькій області підтверджено виконання обов'язків щодо направлення рішення суду Державній фіскальній службі України для внесення відповідних змін до Реєстру, у зв'язку з чим вимоги в цій частині задоволенню не підлягають.
При цьому, Державною фіскальною службою України не надано доказів щодо виконання свої обов'язків шляхом внесення відповідних змін до Реєстру на підставі рішення суду яке набрало законної сили.
Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною 1 статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого: суд вирішує справи відповідно до Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку щодо задоволення позовних вимог в частині зобов'язання Державної фіскальної служби України провести відміну анулювання реєстрації платника податку на додану вартість ТОВ «Донградстрой» та внести відповідні дані до Реєстру.
Згідно частини 3 статті 94 Кодексу адміністративного судочинства, якщо адміністративний позов задоволено частково, судові витрати, здійснені позивачем, присуджуються йому відповідно до задоволених вимог, а відповідачу - відповідно до тієї частини вимог, у задоволенні яких позивачеві відмовлено.
Враховуючи часткове задоволення позовних вимог, поверненню підлягає судовий збір у розмірі 800,00 грн.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 8, 9, 10, 11, 112, 159, 160, 161, 162, 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
П О С Т А Н О В И В:
Позов Товариства з обмеженою відповідальністю «Донградстрой» до Слов'янської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Донецькій області, Державної фіскальної служби України про зобов'язання вчинити певні дії задовольнити частково.
Зобов'язати Державну фіскальну службу України провести відміну анулювання реєстрації платника податку на додану вартість ТОВ «Донградстрой» та внести відповідні дані до Реєстру.
В іншій частині позовних вимог відмовити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Державної фіскальної служби України на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Донградстрой» судовий збір у розмірі 800 (вісімсот) грн. 00 коп.
Вступна та резолютивна частини постанови проголошені у судовому засіданні 31 липня 2017 року. Повний текст постанови виготовлено 03 серпня 2017 року.
Постанова може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції протягом десяти днів з дня отримання особами, які беруть участь у справі, копії постанови шляхом подачі апеляційної скарги, з подачею її копії до суду апеляційної інстанції.
Головуючий суддя Кошкош О.О.
Судді Христофоров А.Б.
Давиденко Т.В.