
донецький апеляційний господарський суд
Постанова
Іменем України
01.08.2017 справа №25/164/09
Донецький апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
головуючий: суддіГеза Т.Д. Дучал Н.М., Склярук О.І.при секретарі: за участю представників сторін: від апелянта: від кредиторів: від банкрута: розглянувши у судовому засіданні апеляційну скаргуЗубарєвій О.С. Смірнова О.В. за довіреністю не з'явилися ліквідатор Смирнова С.Г. Регіонального відділення Фонду державного майна України по Запорізькій області, м.Запоріжжяна ухвалу господарського суду Запорізької областівід03.07.17 р.у справі за заявою№25/164/09 Управління Пенсійного Фонду україни в м. Бердянську Запорізької областідо боржникаВідкрите акціонерне товариство "Азовкабель", м.Бердянськ, Запорізька областьпро банкрутство В С Т А Н О В И В:
Ухвалою господарського суду Запорізької області від 03.07.2017р. по справі №25/164/09 задоволено клопотання ліквідатора № 359 від 12.06.2017р.
Зобов'язано Регіональне відділення Фонду державного майна України по Запорізькій області, код з ЄДР-20495280, 69001 м.Запоріжжя вул. Перемоги, 50, прийняти від Відкритого акціонерного товариства "Азовкабель", код з ЄДР-00214511, м.Бердянськ Запорізької області вул. Кабельників, 3, за актом приймання-передачі наступні об'єкти цивільного захисту:
- захисну споруду цивільного захисту (обліковий № 30218) загальною площею - 272,5 кв.м, що розташована по вул.Промисловій, 2-і у м.Бердянську Запорізької області, балансовою вартістю - 304,2 тис.грн.;
- захисну споруду цивільного захисту (обліковий № 30219) загальною площею - 257,3 кв.м, що розташована по вул.Промисловій, 2-і у м.Бердянську Запорізької області, балансовою вартістю - 53,5 тис. грн.
Ухвала суду першої інстанції мотивована тим, що Регіональне відділення Фонду державного майна України по Запорізькій області, м.Запоріжжя, як суб'єкт управління державним майном, після визнання боржника банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури повинен прийняти захисні споруди цивільного захисту від балансоутримувача за актом прийому-передачі та вирішити питання про подальше використання цього майна, що передбачено ч.8,9 ст.42 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом".
Регіональне відділення Фонду державного майна України по Запорізькій області, м.Запоріжжя звернулося до Донецького апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою на ухвалу господарського суду Запорізької області від 03.07.2017р. по справі №25/164/09, в якій просить її скасувати.
Апелянт вважає, що ухвала суду першої інстанції прийнята з порушенням норм матеріального та процесуального права.
Регіональне відділення Фонду державного майна України по Запорізькій області, посилається на те, що до його компетенції не відносяться питання щодо використання та утримання захисних споруд, які перебувають на балансі підприємств, визнаних банкрутами, а лише визначають спосіб управління державним майном, зокрема, передають господарським товариствам майно на умовах відповідного договору безоплатного зберігання.
Апелянт вважає, що прийняття рішень про подальше використання захисних споруд цивільного захисту державної та комунальної власності, у разі банкрутства (ліквідації) суб'єкта господарювання, на балансі якого вона перебуває, та безхазяйних захисних споруд, належить до повноважень органів місцевого самоврядування.
Регіональне відділення Фонду державного майна України по Запорізькій області зазначає, що ним здійснюються заходи щодо укладання договору зберігання з ПрАТ «Азовкабель» щодо об'єктів державної власності - захисних споруд цивільного захисту №30218, 30219.
У відзиві на апеляційну скаргу ліквідатор ВАТ «Азовкабель» вважає апеляційну скаргу такою, що не підлягає задоволенню, а ухвалу господарського суду Запорізької області від 03.07.2017р. просить залишити без змін.
На думку ліквідатора ВАТ "Азовкабель", Регіональне відділення Фонду державного майна України по Запорізькій області є органом, що уповноважений управляти державним майном, зокрема, об'єктами цивільного захисту, а тому повинен здійснити свої повноваження по прийняттю від балансоутримувача об'єктів державної власності, які не увійшли до статутного капіталу господарських товариств у процесі приватизації.
Ліквідатор ВАТ «Азовкабель» посилається на те, що нею вже завершена ліквідаційна процедура, однак надати кредиторам та суду на затвердження звіт та ліквідаційний баланс банкрута для завершення процедури банкрутства вона не може, тому що суб'єктом управління спірними об'єктами у добровільному порядку не вирішується питання передачі з балансу боржника державного майна.
У відзиві на апеляційну скаргу Головне територіальне управління юстиції у Запорізькій області вважає, що ухвала господарського суду Запорізької області від 03.07.2017р. по справі 25/164/09 прийнята у відповідності до норм матеріального та процесуального права, тому апеляційна скарга Регіонального відділення Фонду державного майна України по Запорізькій області не підлягає задоволенню, а ухвала суду першої інстанції підлягає залишенню без змін.
Головне територіальне управління юстиції у Запорізькій області вважає, що Регіональне відділення Фонду державного майна України по Запорізькій області, як суб'єкт управління майном, зобов'язаний з дня визнання ВАТ «Азовкабель» банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури прийняти захисні споруди цивільного захисту № 30218, 30219 від балансоутримувача та вирішити питання про подальше використання цього майна.
Головне територіальне управління юстиції у Запорізькій області посилається на неможливість затвердження звіту ліквідатора та ліквідаційного балансу ВАТ «Азовкабель» у зв'язку з тим, що захисні споруди цивільного захисту не приймаються Регіональним відділенням Фонду державного майна України по Запорізькій області та вважає, що посилання апелянта на норми ст.19 Кодексу цивільного захисту населення України є необґрунтованим, оскільки з моменту порушення щодо боржника справи про банкрутство він перебуває в особливому правовому режимі і спеціальні норми закону про банкрутство мають пріоритет щодо інших законодавчих актів.
Головне територіальне управління юстиції у Запорізькій області вважає, що дії Регіонального відділення Фонду державного майна України по Запорізькій області щодо визначення подальшої долі захисних споруд цивільного захисту повинні відповідати ч.8,9 ст. 42 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", тобто в установленому порядку прийняти спірні об'єкти від балансоутримувача в особі ліквідатора, а потім вирішувати питання про їх подальше використання.
Відзивів на апеляційну скаргу від інших сторін по справі до Донецького апеляційного господарського суду не надано.
Протоколом автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 18.07.2017р. було визначено склад колегії суддів: Геза Т.Д.- головуючий суддя, судді Дучал Н.М., Склярук О.І.
Ухвалою Донецького апеляційного господарського суду від 20.07.2017р. порушене провадження за апеляційною скаргою Регіонального відділення Фонду державного майна України по Запорізькій області на ухвалу господарського суду Запорізької області від 03.07.17р. по справі №25/164/09, розгляд апеляційної скарги призначено на 01.08.17 р.
Статтею 99 Господарського процесуального кодексу України встановлено, що в апеляційній інстанції справи переглядаються за правилами розгляду цих справ у першій інстанції з урахуванням особливостей, передбачених у цьому розділі. Апеляційний господарський суд, переглядаючи рішення в апеляційному порядку, користується правами, наданими суду першої інстанції.
Відповідно до ст.106 Господарського процесуального кодексу України апеляційні скарги на ухвали місцевого господарського суду розглядаються в порядку, передбаченому для розгляду апеляційних скарг на рішення місцевого господарського суду.
Відповідно до ст.101 Господарського процесуального кодексу України апеляційна інстанція переглядає справу за наявними в ній доказами та не зв'язана доводами апеляційної скарги і перевіряє законність і обґрунтованість рішення місцевого господарського суду в повному обсязі.
Відповідно до ст.81-1 Господарського процесуального кодексу України в судовому засіданні апеляційної інстанції здійснено фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу та складено протокол.
Дослідивши докази матеріалів справи, заслухавши присутніх у судовому засіданні апеляційної інстанції представника апелянта та ліквідатора ВАТ «Азовкабель», судова колегія апеляційної інстанції встановила.
Постановою господарського суду Запорізької області від 04.03.2013р. у справі №25/164/09 припинено процедуру санації боржника, визнано Відкрите акціонерне товариство "Азовкабель" банкрутом, відкрито ліквідаційну процедуру, ліквідатором призначено арбітражного керуючого Михайлова С.В., якого ухвалою суду від 22.12.2014р. відсторонено від виконання обов'язків ліквідатора банкрута та призначено іншого ліквідатора - арбітражного керуючого Смирнову Світлану Геннадіївну.
19 червня 2017р. ліквідатор банкрута - Смирнова С.Г. звернулася до господарського суду Запорізької області з клопотанням № 359 від 12.06.2017р. про зобов'язання Регіонального відділення Фонду державного майна України по Запорізькій області прийняти від Відкритого акціонерного товариства "Азовкабель", код з ЄДР-00214511, м.Бердянськ Запорізької області, за актом приймання-передачі державного майна - об'єкти захисних споруд цивільного захисту:
- захисну споруду цивільного захисту з обліковим номером - 30218 загальною площею - 272,5 кв.м, розташованої по вулиці Промисловій, 2-і в м.Бердянську Запорізької області, балансовою вартістю - 304,2 тис. грн.;
- захисну споруду цивільного захисту з обліковим номером - 30219 загальною площею - 257,3 кв.м, розташованої по вулиці Промисловій, 2-і в м.Бердянську Запорізької області, балансовою вартістю - 53,5 тис. грн.
Ліквідатор банкрута Смирнова С.Г. вважає, що оскільки зазначене майно є державною власністю та не підлягає включенню до ліквідаційної маси, то Регіональне відділення Фонду державного майна України по Запорізькій області, яке є суб'єктом управління спірних захисних споруд, відповідно до ч.8 ст.42 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", повинен прийняти захисні споруди цивільного захисту за обліковими №30218, №30219, №30220, які перебувають на балансі банкрута, а потім вирішити питання щодо подальшого використання цього майна.
На виконання п.8,9 ст.42 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", ліквідатором ВАТ «Азовкабель» в цілях повернення державного майна його власнику - державі Україна в особі Регіонального відділення Фонду державного майна України по Запорізькій області направлено акти приймання-передачі захисних споруд цивільного захисту, які у процесі приватизації не увійшли до статутного капіталу ВАТ «Азовкабель» та обліковуються за банкрутом, однак Регіональне відділення Фонду державного майна України по Запорізькій області повернуло ліквідатору вищезазначені акти прийому-передачі, обґрунтовуючи відмову тим, що питання, пов'язані з використанням захисних споруд регулюються Кодексом цивільного захисту населення України.
Ліквідатор ВАТ «Азовкабель» посилається на те, що фактично завершено ліквідаційну процедуру банкрута, але у зв'язку з тим, що спірні об'єкти цивільного захисту не приймаються Регіональним відділенням ФДМУ, тому неможливо подати до суду для затвердження звіт про свою роботу та ліквідаційний баланс банкрута, в результаті чого порушуються строки ліквідаційної процедури, які визначені законом.
14.06.2017р. ліквідатором ВАТ «Азовкабель» направлено клопотання арбітражного керуючого Смирнової С.Г. №359 від 12.06.2017р. господарському суду Запорізької області по справі №25/164/09 на адресу Регіонального відділення Фонду державного майна України по Запорізькій області - пр. Перемоги, 50, м. Запоріжжя, 69001 (а.с. 53-54).
03.07.2017р. Регіональне відділення Фонду державного майна України по Запорізькій області надало відзив №10-22-03403 від 30.06.2017р. до господарського суду Запорізької області, в якому зазначило, що до компетенції регіонального відділення не відносяться питання здійснення розпорядження, використання та утримання захисних споруд, які перебувають на балансі підприємств, визнаних банкрутом, а питання, пов'язані з використанням захисних споруд цивільного захисту регулюються Кодексом цивільного захисту населення України.
Відповідно до частин 8, 9 статті 42 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" майно, щодо якого боржник є користувачем, балансоутримувачем або зберігачем, повертається його власнику відповідно до закону або договору, державне майно, яке не увійшло до статутного капіталу господарського товариства у процесі приватизації (корпоратизації) та перебуває на балансі банкрута, не включається до складу ліквідаційної маси.
Згідно з інформаційною довідкою з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо об'єкта нерухомого майна станом на 02.06.2017р. власником захисних споруд цивільного захисту з обліковим номером - 30218 загальною площею - 272,5 кв.м, та з обліковим номером - 30219 загальною площею - 257,3 кв.м, розташованих по вулиці Промисловій, 2-і в м.Бердянську Запорізької області, є держава Україна в особі Регіонального відділення Фонду державного майна України по Запорізькій області (код ЄДРПОУ-20495280).
Суб'єкт управління таким майном з дня прийняття господарським судом постанови про визнання боржника банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури у встановлений частиною першою статті 37 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" строк приймає рішення про подальше використання цього майна.
Відповідно до наявного в матеріалах справи Положення про регіональне відділення Фонду державного майна України по Запорізькій області, затвердженого головою Фонду Державного майна України О. Рябченко від 19.07.2012р. (далі - Положення про регіональне відділення), регіональне відділення Фонду державного майна України по Запорізькій області є юридичною особою публічного права, має самостійний баланс, рахунок в органі Державної казначейської служби України, печатку із зображенням Державного Герба України і своїм найменуванням.
Згідно з п.3 Положення про регіональне відділення, завданням регіонального відділення є реалізація повноважень Фонду, зокрема державної політики у сфері приватизації, оренди, використання та відчуження державного майна, управління об'єктами державної власності, у тому числі корпоративними правами держави щодо об'єктів державної власності, що належать до сфери його управління, а також у сфері державного регулювання оцінки майна, майнових прав та професійної оціночної діяльності.
П.4.4, 4.5 Положення про регіональне відділення встановлено, що здійснення повноважень орендодавця державного майна та контролю у сфері організації та проведення приватизації державного майна, відчуження державного майна у випадках, встановлених законодавством, передачі державного майна в оренду та користування; повернення у державну власність державного майна, що було приватизоване, відчужене або вибуло з державної власності з порушенням законодавства; управління корпоративними правами держави, які перебувають у сфері його управління є основними завданнями регіонального відділення Фонду Державного майна України.
Регіональне відділення відповідно до покладених на нього завдань та в межах повноважень, делегованих Фондом Державного майна України підписує акти приймання передачі державного майн, у тому числі акцій (часток, паїв), у процесі утворення господарських товариств та приймає рішення про подальше використання державного майна (крім матеріальних носіїв секретної інформації), що не увійшло до статутного капіталу господарських товариств у процесі приватизації (п.5.1 Положення про регіональне відділення).
Оскільки постановою господарського суду Запорізької області від 04 березня 2013р. у цій справі ВАТ "Азовкабель" визнано банкрутом, відкрито ліквідаційну процедуру, то Регіональне відділення Фонду державного майна України по Запорізькій області саме з цієї дати повинно було прийняти рішення про подальше використання цього майна. Однак жодних заходів щодо прийняття власником спірних захисних споруд цивільного захисту Регіональним відділенням Фонду державного майна України по Запорізькій області не вчинялося.
З моменту порушення справи про банкрутство боржник перебуває в особливому правовому режимі, і спеціальні норми Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" мають пріоритет у застосуванні при розгляді справ про банкрутство щодо інших законодавчих актів України.
Зазначена правова позиція викладена у постанові Верховного Суду України від 04.11.2015року у справі № 916/2019/13.
Згідно зі статтею 11128 ГПК України рішення Верховного Суду України є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить зазначену норму права, та для всіх судів України. Суди зобов'язані привести свою судову практику у відповідність із рішеннями Верховного Суду України.
Виходячи зі змісту ст.42 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" та наявних в матеріалах справи доказів, судова колегія апеляційної інстанції дійшла до висновку, що спірні об'єкти - захисні споруди цивільного захисту повинні були бути повернені власнику - Державі Україна в особі Регіонального відділення Фонду державного майна України по Запорізькій області балансоутримувачем ВАТ «Азовкабель» в особі ліквідатора і прийняті власником - Державою Україна в особі Регіонального відділення Фонду державного майна України по Запорізькій області.
Враховуючи вищенаведене, апеляційна скарга Регіонального відділення Фонду державного майна по Запорізькій області на ухвалу господарського суду Запорізької області від 03.07.17 р. по справі №25/164/09 підлягає залишенню без задоволення.
Ухвала господарського суду Запорізької області від 03.07.17 р. по справі №25/164/09 підлягає залишенню без змін.
Судові витрати за подання апеляційної скарги, відповідно до ст.49 ГПК України, покладаються на скаржника - Регіональне відділення Фонду державного майна по Запорізькій області.
Керуючись ст.ст.49, 99, 101, 102, п.1 ч.1 ст.103, ст. 105, 106 Господарського процесуального кодексу України, Донецький апеляційний господарський суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Апеляційну скаргу Регіонального відділення Фонду державного майна по Запорізькій області на ухвалу господарського суду Запорізької області від 03.07.17 р. по справі №25/164/09 - залишити без задоволення
Ухвалу господарського суду Запорізької області від 03.07.17 р. по справі №25/164/09 - залишити без змін.
Постанова апеляційної інстанції набирає законної сили з дня її прийняття.
Постанову апеляційної інстанції може бути оскаржено до Вищого господарського суду України у касаційному порядку через Донецький апеляційний господарський суд протягом 20 днів.
Головуючий суддя Т.Д. Геза
Судді: Н.М. Дучал
О.І. Склярук