
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД СУМСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
31.07.2017 Справа № 920/425/17
За позовомСумського міського центру зайнятості, м. Суми
до відповідачаОСОБА_1 управління Національної поліції в Сумській області, м.Суми
про стягнення 11 024 грн. 85 коп.
СуддяКотельницька В.Л.
За участю представників сторін:
від позивача ОСОБА_2 (довіреність № 07/183 від 31.01.2017)
від відповідача ОСОБА_3 (довіреність № 135/26/01-2017 від 10.03.2017)
при секретарі судового засідання Пономаренко Т.М.
В судовому засіданні, розпочатому 24.07.2017, відповідно до вимог ст. 77 Господарського процесуального кодексу України за згодою представників сторін оголошувалась перерва до 31.07.2017 до 10 год. 20 хв.
Суть спору: позивач відповідно до вимог поданої позовної заяви просить суд стягнути з 11024,85 грн. коштів, виплачених як допомога по безробіттю гр. ОСОБА_4.
Відповідач відзиву на позов на обґрунтування своєї позиції з предмета спору не подав.
Розглянувши матеріали справи, оцінивши подані докази, суд
ВСТАНОВИВ:
Сумський міський центр зайнятості звернувся до господарського суду з позовними вимогами до ОСОБА_1 управління Національної поліції в Сумській області про стягнення 11024,85 грн. виплаченого матеріального забезпечення по безробіттю.
Позовні вимоги обґрунтовані положеннями Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття», зокрема п.4 ст.35, згідно якого із роботодавця утримується сума виплаченого забезпечення та вартості наданих соціальних послуг безробітному у разі поновлення його на роботі за рішенням суду.
З матеріалів справи вбачається, що 06.05.2016 в Сумському міському центрі зайнятості зареєструвався як безробітний гр. ОСОБА_4, звільнений згідно наказу № 85 о/с від 21.04.2016 з останнього місця роботи - ОСОБА_1 управління Національної поліції України в Сумській області.
Наказом Сумського міського центру зайнятості № НТ160506 від 06.05.2016 гр. ОСОБА_4 надано статус безробітного та згідно наказу № НТ160513 від 13.05.2016 призначено виплату допомоги по безробіттю відповідно до п.п. 1,3,4 ст. 22, п. 1 ст. 23 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття», та п. 2.1 «Порядку надання допомоги по безробіттю, у тому числі одноразової її виплати для організації безробітними підприємницької діяльності» затвердженої Наказом Міністерства соціальної політики України від 15.06.2015 № 613; з 27.05.2016 - розпочато виплату допомоги по безробіттю.
Згідно з п. 1 ст. 1 Закону України «Про загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття (далі - страхування на випадок безробіття) - система прав, обов'язків і гарантій, яка передбачає матеріальне забезпечення на випадок безробіття з незалежних від застрахованих осіб обставин та надання соціальних послуг за рахунок коштів Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття.
Відповідно п. 8 ст. 1 Закону України «Про загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» страховий випадок - це подія, через яку застраховані особи втратили заробітну плату (грошове забезпечення) або інші передбачені законодавством України доходи внаслідок втрати роботи з незалежних від них обставин та зареєстровані в установленому порядку як безробітні, готові та здатні приступити до підходящої роботи і дійсно шукають роботу.
Відповідно до ст. 7 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» видами забезпечення є допомога по безробіттю, матеріальна допомога у період професійної підготовки, видами соціальних послуг є професійна підготовка або перепідготовка, підвищення кваліфікації та профорієнтація.
Сумський міський центр зайнятості згідно п. 2 ст. 12 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» є робочим органом виконавчої дирекції Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування на випадок безробіття.
Відповідно до ст.ст. 7, 16 цього ж Закону допомога по безробіттю здійснюється за рахунок коштів Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття. Фонд є цільовим централізованим страховим фондом, некомерційною самоврядною організацією. Держава є гарантом забезпечення застрахованих осіб та надання їм відповідних соціальних послуг Фондом.
У силу ч. 1 ст. 23 названого Закону застрахованим особам, зазначеним у ч. 1 ст. 22 цього Закону, розмір допомоги по безробіттю визначається у відсотках до їх середньої заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до порядку обчислення середньої заробітної плати (доходу) для розрахунку виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, затвердженого Кабінетом Міністрів України, залежно від страхового стажу.
Пунктами 1, 18, 19 ч. 2 ст. 22 Закону України «Про зайнятість населення» встановлено, що центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, його територіальні органи відповідно до покладених на них завдань здійснюють, у тому числі, управління та оперативне розпорядження фінансовими ресурсами Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття в межах затвердженого бюджету Фонду відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття», управління майном; проводять розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення в порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади у сфері соціальної політики, центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, та Пенсійним фондом України; здійснюють контроль за використанням коштів Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття, застосовують в установленому законодавством порядку фінансові санкції та накладають адміністративні штрафи;
Судом встановлено, що за період перебування на обліку в службі зайнятості гр. ОСОБА_4 були надані соціальні послуги та виплачено матеріальне забезпечення по безробіттю на загальну суму 11024,85 грн.
Відповідно до постанови Сумського окружного адміністративного суду від 27.07.2016 у справі №818/630/16 визнано протиправним та скасовано наказ ОСОБА_1 управління Національної поліції в Сумській області № 85о/с від 21.04.2016 в частині звільнення гр. ОСОБА_4
На виконання вищезазначеної постанови та постанови Харківського апеляційного адміністративного суду від 19.10.2016, якою постанову суд першої інстанції в цій частині залишено без змін, відповідачем був винесений наказ №35 о/с від 19.01.2017 та гр. ОСОБА_4 поновлено на посаді поліцейського Сумського відділу поліції (м. Суми) ОСОБА_1 управління Національної поліції в Сумській області.
Наказом позивача № НТ170119 від 19.01.2017 гр. ОСОБА_4 припинено виплату допомоги по безробіттю.
Відповідно до з п. 2 ч.1 ст. 31 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття», виплата допомоги по безробіттю припиняється у разі поновлення безробітного на роботі за рішенням суду.
Постановою Кабінету Міністрів України № 198 від 20.03.2016 затверджено Порядок реєстрації, перереєстрації безробітних та ведення обліку осіб, які шукають роботу. Так, пунктом 37 вказаного Порядку передбачено, що центр зайнятості припиняє реєстрацію, зокрема, з дня поновлення зареєстрованого безробітного на роботі за рішенням суду, що набрало законної сили.
Як зазначалось вище, наказом від 19.01.2017 гр. ОСОБА_4 з обліку в службі зайнятості було знято, виплату допомоги по безробіттю припинено.
Частиною 1 ст. 34 Закону України «Про загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» передбачено, що Фонд має право, зокрема, стягувати з роботодавця суму страхових коштів та вартість соціальних послуг, наданих безробітному в разі поновлення його на роботі за рішенням суду.
У відповідності до ч. 4 ст. 35 названого Закону із роботодавця утримується, зокрема, сума виплаченого забезпечення та вартості наданих соціальних послуг безробітному у разі поновлення його на роботі за рішенням суду.
Отже, статтями 34, 35 Закону України «Про загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» передбачено право Фонду стягувати з роботодавця суму страхових коштів та вартість соціальних послуг, наданих безробітному в разі поновлення його на роботі за рішенням суду, та обовязок роботодавця сплатити таку суму виплаченого забезпечення та вартість наданих соціальних послуг безробітному у разі поновлення його на роботі за рішенням суду.
Листом № 07/120 від 24.01.2017 позивач звернувся до відповідача з вимогою про повернення коштів у сумі 11024,85 грн., виплачених гр. ОСОБА_4 як допомога по безробіттю за період з 13.05.2016 по 18.01.2017.
18.04.2017 відповідач листом № 336/05/29-2017 повідомив позивача, що ним направлено відповідний лист до Департаменту фінансового забезпечення та бухгалтерського обліку Національної поліції України щодо додаткового виділення коштів на вказані цілі для подальшого їх перерахування Сумському міському центру зайнятості.
Факт виплати зазначених коштів працівникові відповідача підтверджується матеріалами справи, зокрема, копією довідки № 237/105 від 20.01.2017, копією додатку 4 до Персональної картки № 185016050600009 ОСОБА_4 (нарахування допомоги по безробіттю та платежі), відомостей виплат за видами забезпечення за червень 2016 року-січень 2017 року.
Доказів перерахування цих коштів позивачеві відповідачем надано не було.
За таких обставин, сума матеріального забезпечення, виплачена центром зайнятості гр. ОСОБА_4 у розмірі 11024,85 грн. в період його перебування на обліку 13.05.2016 по 18.01.2017 включно як безробітному, підлягає поверненню роботодавцем, а саме - ОСОБА_1 управлінням Національної поліції України в Сумській області, оскільки адміністративним судом встановлено неправомірність дій роботодавця відносно застрахованої особи та поновлено його на роботі.
Відтак, виходячи з обставин даної справи та враховуючи вищенаведені положення чинного законодавства, суд дійшов висновку про те, що вимога позивача про стягнення з відповідача коштів, які виплачені як допомога по безробіттю гр. ОСОБА_4 в сумі 11024,85 грн., є обґрунтованою та такою, що підлягає задоволенню.
Враховуючи, що відповідно до положень п. 18 ч. 1 ст. 5 Закону України «Про судовий збір» позивач звільнений від сплати судового збору, згідно ст. ст. 44, 49 Господарського процесуального кодексу України суд покладає на відповідача судові витрати по справі.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 44, 49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України суд
ВИРІШИВ:
1.Позов задовольнити.
2.Стягнути з ОСОБА_1 управління Національної поліції в Сумській області (40000, м. Суми, вул. Г.Кондратьєва, 23; код ЄДРПОУ 40108777) на користь Сумського міського центру зайнятості (40009, м. Суми, вул. С.Бандери, 45; код ЄДРПОУ 13996509) кошти у сумі 11024 грн. 85 коп., виплачені як допомога по безробіттю гр. ОСОБА_4.
3.Стягнути з ОСОБА_1 управління Національної поліції в Сумській області (40000, м. Суми, вул. Г.Кондратьєва, 23; код ЄДРПОУ 40108777) в доход державного бюджету (отримувач коштів: ГУК у м. Києві/м.Київ/22030106; код за ЄДРПОУ: 37993783; банк отримувача: ГУ ДКСУ у м. Києві; код банку отримувача: 820019; рахунок отримувача: 31215256700001; код класифікації доходів бюджету: 22030106 «Судовий збір (стягувачем є Державна судова адміністрація України)») 1600 грн. 00 коп. судового збору.
4.Видати накази після набрання рішенням законної сили.
Повне рішення складено 04.08.2017.
суддя в.л. котельницька