ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
02.08.2017 Справа № 904/4037/17
За позовом Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1, м. Дніпро
до відповідача-1: Комунального підприємства "Міськавтопарк" Дніпровської міської ради, м. Дніпро
відповідача-2: Фізичної особи-підприємця ОСОБА_2, м. Дніпро
про визнання недійсним договору
Головуючий колегії, суддя: Євстигнеєва Н.М.
Суддя: Ніколенко М.О.
Суддя: Рудь І.А.
Представники:
Від позивача: не з'явився
Від відповідача-1: Дорохін В.І., довіреність №516/6 від 17 травня 2017 року, представник
Від відповідача-2: Дорохін В.І., договір №77-11-16 від 01 вересня 2016 року, адвокат
С У Т Ь С П О Р У :
Фізична особа-підприємець ОСОБА_1 звернувся до господарського суду із позовом, яким просить визнати недійсним договір №218 ОП від 14.03.2017 "Про організацію та експлуатацію майданчика для паркування" укладений між Комунальним підприємством "Міськавтопарк" Дніпровської міської ради та Фізичною особою-підприємцем ОСОБА_2.
В обґрунтування заявлених вимог позивач посилається на те, що під час дії договору №218 АП від 01.10.2015 "Про організацію та експлуатацію майданчика для паркування", який укладено між Фізичною особою-підприємцем ОСОБА_1 та КП "Міськавтопарк" Дніпровської міської ради, Комунальним підприємством "Міськавтопарк" Дніпровської міської ради було укладено 14.03.2017 договір №218 ОП "Про організацію та експлуатацію майданчика для паркування" за адресою: АДРЕСА_1 з Фізичною особою-підприємцем ОСОБА_2 При цьому майданчик для паркування балансоутримувачу не повертався, договір №218 АП від 01.10.2015 "Про організацію та експлуатацію майданчика для паркування" в установленому порядку не розірваний. Позивач вважає, що передача майданчика для паркування згідно договору "Про організацію та експлуатацію майданчика для паркування" №218 ОП від 14.03.2017 та сам договір суперечить вимогам чинного законодавства, зокрема, статтям 203, 215, 396, 398 Цивільного кодексу України.
Відповідач-1, Комунальне підприємство "Міськавтопарк" Дніпровської міської ради, проти задоволення позовних вимог заперечує та зазначає, що з метою упорядкування паркування транспортних засобів на вулицях і площах міста, підвищення дисципліни справляння збору за паркування автотранспорту та забезпечення ефективності функціонування місць для паркування автотранспорту в місті Дніпропетровською міською радою затверджено рішення від 02.02.2011 №39/8 "Про затвердження Правил паркування транспортних засобів у м. Дніпропетровську" із змінами та доповненнями, рішення від 02.02.2011 №72/17. Організовує та провадить діяльність із забезпечення паркування транспортних засобів на майданчиках для паркування транспортних засобів Комунальне підприємство "Міськавтопарк" Дніпровської міської ради, яке визначено балансоутримувачем таких майданчиків на конкурсних засадах у порядку, визначеному рішенням міської ради від 0-2.02.2011 №40/8 "Про проведення конкурсу з визначення балансоутримувачів майданчиків для паркування транспортних засобів, які перебувають у комунальній власності територіальної громади міста". Майданчик паркування за адресою проспект Петровського, в районі будинку №38 у м. Дніпропетровську значився у Переліку спеціальних земельних ділянок, відведених для організації та провадження діяльності із забезпечення паркування транспортних засобів у м. Дніпропетровську, затвердженого рішенням виконкому від 12.07.2016 №267 "Про внесення змін та доповнень до Переліку спеціальних земельних ділянок, відведених для організації та провадження діяльності із забезпечення паркування транспортних засобів у м. Дніпропетровську, затвердженого рішенням виконавчого комітету від 17.12.2014 №770". Відповідач-1 посилається на те, що між Комунальним підприємством "Міськавтопарк" Дніпровської міської ради та фізичною особою-підприємцем ОСОБА_1 підписано Акт приймання-передачі майданчику для паркування транспортних засобів від 21.03.2016 до договору №218 АП від 01.10.2015 "Про організацію та експлуатацію майданчика для паркування". Разом з тим, 07.04.2016 на адресу позивача надіслано листа про розірвання договору №218 АП "Про організацію та експлуатацію майданчика для паркування" від 01.10.2015 в односторонньому порядку у зв'язку з невиконанням позивачем взятих на себе зобов'язань. Відповідно до умов договору Агент (позивач) зобов'язаний звільнити майданчик для паркування від будь-якого майна протягом трьох робочих днів з дати розірвання або припинення дії цього договору та повернути відповідачу-1 оригінал Свідоцтва про реєстрацію майданчику для паркування транспортних засобів. Відповідач-1 також зазначає, що 21 грудня 2016 року Дніпропетровською міською радою VІІ скликання затверджені Правила паркування транспортних засобів на території міста Дніпра за №38/17. Рішенням виконавчого комітету Дніпропетровської міської ради від 30.11.2016 №587 затверджено перелік спеціальних земельних ділянок, відведених для організації та провадження діяльності із забезпечення паркування транспортних засобів у м. Дніпрі, яким визнано такими, що втратили чинність рішення виконкому міської ради від 17.12.2014 №770 "Про затвердження Переліку спеціальних земельних ділянок, відведених для організації та провадження діяльності із забезпечення паркування транспортних засобі у м. Дніпропетровську" із змінами та доповненнями від 12.07.2016 №267.
Відповідач-2, фізична особа - підприємець ОСОБА_2, проти задоволення позовних вимог заперечує та зазначає, що дійсно уклав договір № 218 ОП від 14.03.2017 з відповідачем-1 про платне користування майданчиком для паркування, розташований за адресою: АДРЕСА_1. Вказаний договір є дійсним так як сторони досягли згоди по усім суттєвим умовам та діяли відповідно до законодавства України. Стосовно договору №218АП від 01 жовтня 2015 року, який було укладено між Комунальним підприємством "Міськавтопарк" та фізичною особою-підприємцем ОСОБА_5, зазначає, що цей договір є розірваним з 27 квітня 2016 року. Доказом того, що договір є розірваним, є несплата позивачем коштів за договором.
Ухвалою Господарського суду Дніпропетровської області від 04.04.2017 порушено провадження у справі №904/4037/17, розгляд справи призначено на 19.04.2017. У судовому засіданні 19.04.2017 розгляд справи був відкладений на 11.05.2017.
Ухвалою господарського суду Дніпропетровської області від 06 червня 2017 року призначено розгляд справи № 904/4037/17 колегією у складі трьох суддів.
Протоколом автоматичного визначення складу колегії суддів від 07 червня 2017 року визначено склад колегії у складі трьох суддів: головуючий суддя Євстигнеєва Н. М., судді - Ніколенко М.О., Рудь І.А.
Ухвалою господарського суду від 07.06.2017 справа № 904/4037/17 прийнята до провадження колегією суддів, розгляд справи призначено на 12.07.2017. У судовому засіданні 12.07.2017 розгляд справи відкладено на 02.08.2017.
У судовому засіданні 02.08.2017 проголошені вступна та резолютивна частини рішення.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши доводи представників відповідача-1 та відповідача-2, господарський суд, -
В С Т А Н О В И В:
Рішенням постійної комісії з питань транспорту, дорожнього господарства та зв'язку Дніпропетровської міської ради від 16 вересня 2015 року, оформлене протоколом №152 від наведеної дати, рекомендовано Департаменту транспорту та зв'язку Дніпропетровської міської ради узгодити дозвіл на укладення договорів про організацію та експлуатацію майданчиків для паркування до моменту проведення конкурсу з визначення агентів, для забезпечення надходження коштів до місцевого бюджету зі справляння збору за паркування транспортних засобів.
Відповідно до наведеного рішення, дозвіл на укладення договору про організацію та експлуатацію майданчиків для паркування (місце розташування майданчика: АДРЕСА_1) отримала і фізична особа-підприємець ОСОБА_5
01 жовтня 2015 року між Комунальним підприємством "Міськавтопарк" Дніпровської міської ради (балансоутримувач) та фізичною особою - підприємцем ОСОБА_5 (агент) укладено договір №218 АП про організацію та експлуатацію майданчика для паркування, відповідно до умов якого (п.1.1) балансоутримувач надає агенту у користування за плату майданчик для паркування транспортних засобів комунальної форми власності, що розташований за адресою: АДРЕСА_1 (далі майданчик для паркування). Площа майданчика - 287,5 кв.м., кількість машино-місць - 25, кількість пільгових місць - 3, дні роботи - щоденно, час роботи з 20:00 до 08:00. Розрахункова площа земельної ділянки для сплати збору за паркування - 253,0кв.м. (включені квадратні метри, які обладнані згідно п.2.2.17 цього договору).
Цей договір набирає чинності з дати підписання сторонами Акту приймання-передачі майданчика для паркування, який є невід'ємною частиною цього договору, та діє до проведення конкурсу з визначення агентів на право обслуговування майданчика для паркування, передбаченого п.1.1. договору. Датою втрати чинності договору вважати дату укладання договору про організацію та експлуатацію майданчика для паркування між балансоутримувачем та переможцем конкурсу з визначення агентів (п.10.1. договору).
Розділом 2 цього договору сторони передбачили права та обов'язки сторін.
Так, відповідно до п.2.1.1. балансоутримувач зобов'язується проводити обстеження стану майданчику для паркування та здійснювати контроль за використанням майданчику для паркування відповідно до його цільового призначення та умов цього договору.
Агент зобов'язується використовувати майданчик для паркування транспортних засобів за призначенням та ефективно (п.2.2.1. договору). Обладнати і утримувати майданчик для паркування не гірше, ніж вимоги щодо обладнання і утримання майданчику для паркування відповідного типу (виду), які встановлені Правилами паркування транспортних засобів у м. Дніпропетровську, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 10.10.2001 №1306, іншими нормами, нормативами, стандартами з урахуванням вимог безпеки дорожнього руху (п.2.2.2. договору). Належно обладнати та утримувати майданчик для паркування, а також здійснювати санітарне очищення, збереження та відновлення (здійснювати поточний ремонт) його відповідно до законодавства, нормативів, норм, стандартів, порядків і правил з урахуванням вимог безпеки дорожнього руху (п.2.2.3. договору).
Відповідно до п. 3.1.3. Договору від 01.10.2015 №218 ОП, у разі невиконання взятих на себе оператором зобов'язань, визначених умовами конкурсу, балансоутримувач має право розірвати цей договір достроково в односторонньому порядку, письмово попередивши Агента про це Агента за 20 (двадцять календарних днів).
Після закінчення строку договору, а також у разі його розірвання або припинення дії цього договору, агент зобов'язаний звільнити майданчик для паркування від будь-якого майна і повернути майданчик для паркування балансоутримувачу протягом трьох робочих днів з дати розірвання або припинення дії цього договору (п.5.1. договору).
Повернення майданчику для паркування агентом і його прийняття балансоутримувачем здійснюється на підставі акту повернення майданчика для паркування, який підписується сторонами. Агент зобов'язаний повернути майданчик для паркування балансоутримувачу в належному стані, що забезпечує можливість його подальшого використання в цілях, передбачених цим договором, з урахуванням нормального зносу (п.5.2. договору).
13 березня 2016 року Комунальним підприємством "Міськавтопарк" Дніпровської міської ради складено Акт обстеження місця паркування транспорту. За результатами обстеження встановлено: відсутність дорожніх знаків та розмітки; зовнішній вигляд паркувальника - не задовільний, бейджик відсутній; квитанції відсутні, санітарний стан парковки та території навколо - задовільний; паркувальник обов'язки знає, установчі документи відсутні. Згідно ОДР - 25м/м, Припарковано - 46 (сорок шість) автомобілів.
Акт обстеження місяця паркування транспорту складено інспекторами з експлуатаційних, виробничо-технічних та організаційних питань ОСОБА_6 та ОСОБА_4 Позивач, фізична особа-підприємець ОСОБА_5, участі в обстеженні не приймав, акт обстеження не підписав.
16 березня 2016 року Комунальним підприємством "Міськавтопарк" Дніпровської міської ради у складі інспекторів з експлуатаційних, виробничо-технічних та організаційних питань ОСОБА_6, ОСОБА_4, складено Акт обстеження місця паркування транспорту. За результатами обстеження встановлено відсутність табличок 7.44; 7.14, таблички з інформацією про агента, відсутність знаку 7.17 (для інвалідів) та дорожньої розмітки. Встановлено, що автомобілі паркуються з порушенням схеми ОДР (а.с.83).
21 березня 2016 року між позивачем та відповідачем -1 був підписаний акт приймання-передачі майданчику для паркування транспортних засобів комунальної форми власності, що розташований за адресою: АДРЕСА_1. У пункті 2 цього Акту зазначені технічні характеристики майданчика для паркування транспортних засобів, а саме: площа майданчика - 287,5 кв.м., кількість машино-місць-25, дні роботи - щоденно, час роботи з 20:00 до 08:00. Майданчик для паркування не облаштований (п.3 акту).
07 квітня 2016 комунальним підприємством "Міськавтопарк" Дніпровської міської ради на адресу фізичної особи - підприємця ОСОБА_5 направлено лист, яким ОСОБА_5 повідомлявся про дострокове в односторонньому порядку розірвання договору з 27 квітня 2016 року (а.с.51). На другій сторінці цього листа міститься відмітка про відправлення його поштою 13.04.2016. Лист отримано позивачем 15.04.2016 (рекомендоване повідомлення про вручення поштового відправлення №4900040502284) міститься в матеріалах справи, а.с.54.
Підставою розірвання договору в односторонньому порядку, як зазначено в листі від 07.04.2016, є порушення позивачем умов договору, а саме: пунктів 2.2.1, 2.2.2., 2.2.3 договору.
За доводами відповідачів, договір від 01 жовтня 2015 року №218 АП про організацію та експлуатацію майданчика для паркування, укладений між Комунальним підприємством "Міськавтопарк" Дніпровської міської ради (балансоутримувач) та фізичною особою - підприємцем ОСОБА_5 (агент) припинив свою дію внаслідок односторонньої відмови відповідача-1 з 27.04.2016.
На підставі рішення міської ради від 21.12.2016 №38/17, протоколу постійної комісії міської ради з питань транспорту, зв'язку та екології від 07.03.2017 №42, Департаментом транспорту та транспортної інфраструктури Дніпровської міської ради було видано Комунальному підприємству "Міськавтопарк" Дніпропетровської міської ради свідоцтво про облік майданчика для паркування транспортних засобів на території міста Дніпра серія В №00122 від 13 березня 2017 року з терміном дії з 13.03.2017 до проведення конкурсу (а.с.70).
14 березня 2017 року між Комунальним підприємством "Міськавтопарк" Дніпровської міської ради (балансоутримувач) та фізичною особою - підприємцем ОСОБА_2 (оператор) укладено договір №218 ОП про організацію та експлуатацію майданчика для паркування, відповідно до умов якого (п.1.1) балансоутримувач надає оператору у користування за плату майданчик для паркування транспортних засобів комунальної форми власності, що розташований за адресою: АДРЕСА_1 (далі майданчик для паркування). Площа майданчика - 287,5 кв.м., кількість машино-місць - 25, кількість пільгових місць - 3, дні роботи - щоденно, час роботи з 20:00 до 08:00. Розрахункова площа земельної ділянки для сплати збору за паркування - 253,0кв.м. (включені квадратні метри, які обладнані згідно п.2.2.17 цього договору).
Пунктом 2.2. Договору від 14.03.2017 №218 ОПАП "Про організацію та експлуатацію майданчика для паркування" передбачені обов'язки оператора, зокрема, оператор зобов'язався обладнати майданчик і утримувати його не гірше, ніж вимоги щодо обладнання і утримання майданчику для паркування відповідного типу (виду), які встановлені Правилами паркування транспортних засобів у м. Дніпро, затвердженими рішенням міської ради від 21.12.2016 №38/17, Правилами дорожнього руху, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 10.10.2001 №1306, іншими нормами, нормативами, стандартами, з урахуванням вимог безпеки дорожнього руху.
Пунктом 5.1. Договору від 14 березня 2017 року №218 ОП сторони передбачили, що після закінчення строку договору, а також у разі розірвання або припинення дії цього договору, оператор зобов'язаний звільнити майданчик для паркування від будь-якого майна (у т.ч. відокремлюваних поліпшень) і повернути майданчик для паркування балансоутримувачу протягом трьох робочих днів з дати розірвання або припинення дії цього договору.
Повернення майданчику для паркування оператором і його прийняття балансоутримувачем здійснюється на підставі Акту повернення майданчика для паркування, який підписується сторонами. Оператор зобов'язаний повернути майданчик для паркування балансоутримувачу в належному стані, що забезпечує можливість його подальшого використання в цілях, передбачених цим договором, з урахуванням нормального зносу (п. 5.2. Договору).
Цей договір набирає чинності з дати підписання сторонами Акту приймання-передачі майданчика для паркування, який є невід'ємною частиною цього договору, та діє до проведення конкурсу з визначення операторів на право обслуговування майданчика для паркування, передбаченого п.1.1. договору. Датою втрати чинності договору вважати дату укладання договору про організацію та експлуатацію майданчика для паркування між балансоутримувачем та переможцем конкурсу з визначення операторів (п.10.1. договору).
20 березня 2017 року сторонами договору був складений та підписаний Акт приймання-передачі майданчика для паркування транспортних засобів комунальної форми власності, що розташований за адресою АДРЕСА_1, за змістом якого балансоутримувач передав, а оператор прийняв у користування майданчик для паркування транспортних засобів комунальної форми власності (п.1. Акта). Майданчик для паркування необлаштований (п.3. Акта ), а.с.69.
Позивач просить визнати недійсним договір №218ОП від 14 березня 2017 року про організацію та експлуатацію майданчика для паркування, як укладений без дотримання відповідачем-1 умов договору №218 АП від 01.10.2015, якими визначено порядок розірвання договору, повернення майданчика для паркування балансоутримувачу, що забезпечує можливість його подальшого використання в цілях, передбачених цим договором. Вважає, що укладений між відповідачм-1 (КП "Міськавтопарк") та відповідачем-2 (ОСОБА_2.) Договір від 14 березня 2017 року "Про організацію та експлуатацію майданчика для паркування" є недійсним, а ОСОБА_5 має право на користування майданчиком для паркування за адресою: АДРЕСА_1 на підставі договору №218 АП від 01.10.2015 "Про організацію та експлуатацію майданчика для паркування" з наведених ним у позові правових підстав.
Як вказує позивач у своїй позовній заяві, конкурс з визначення агентів відповідно до Порядку організації та проведення конкурсу з визначення агентів, затверджених рішенням Дніпропетровської міської ради від 02.02.2011 №39/8 "Про затвердження Правил паркування транспортних засобів у м. Дніпропетровську", не проводився. У порушення умов договору відповідач-1 своїми неправомірними діями позбавив позивача можливості подальшої реалізації його прав та обов'язків згідно Договору від 01.10.2015 №218АП, а саме: позбавив права користування зазначеним у договорі об'єктом.
Розглянувши позовні вимоги, господарський суд вважає їх такими, що підлягають задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до частини 3 статті 653 Цивільного кодексу України у разі зміни або розірвання договору зобов'язання змінюється або припиняється з моменту досягнення домовленості про зміну або розірвання договору, якщо інше не встановлено договором чи не обумовлено характером його зміни. Якщо договір змінюється або розривається у судовому порядку, зобов'язання змінюється або припиняється з моменту набрання рішенням суду про зміну або розірвання договору законної сили.
Згідно частин 1-4 статті 188 Господарського кодексу України зміна та розірвання господарських договорів в односторонньому порядку не допускаються, якщо інше не передбачено законом або договором. Сторона договору, яка вважає за необхідне змінити або розірвати договір, повинна надіслати пропозиції про це другій стороні за договором. Сторона договору, яка одержала пропозицію про зміну чи розірвання договору, у двадцятиденний строк після одержання пропозиції повідомляє другу сторону про результати її розгляду. У разі якщо сторони не досягли згоди щодо зміни (розірвання) договору або у разі неодержання відповіді у встановлений строк з урахуванням часу поштового обігу, заінтересована сторона має право передати спір на вирішення суду.
Підстави, форма і порядок зміни або розірвання договору визначені у статтях 651-654 Цивільного кодексу України.
Згідно частин 1, 2 статті 651 Цивільного кодексу України зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом. Договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом. Істотним є таке порушення стороною договору, коли внаслідок завданої цим шкоди друга сторона значною мірою позбавляється того, на що вона розраховувала при укладенні договору.
Дослідивши надані відповідачем-1 докази: лист від 07.04.2016 про розірвання договору, Акти обстеження місця паркування транспорту від 13.03.2016 та 16.03.2016, лист про надання інформації від 05.04.2017 (а.с.51-55) - колегія суддів дійшла висновку, що договір №218АП від 01.10.2015 "Про організацію та експлуатацію майданчика для паркування" не припинив свою дію, а відповідач-1 не довів, що позивач вчинив будь-якого істотного порушення умов договору, що позбавило відповідача-1 того, на що він розраховував при укладенні договору.
Як вбачається з матеріалів справи, у п. 3.1.3. Договору від 01.10.2015 №218АП "Про організацію та експлуатацію майданчика для паркування" йдеться про право балансоутримувача (відповідача-1) у разі невиконання агентом взятих на себе зобов'язань, визначених умовами конкурсу, розірвати цей договір достроково в односторонньому порядку, письмово попередивши агента про це за 20 календарних днів.
Отже, вказаний пункт договору передбачає право відповідача-1 розірвати договір про організацію та експлуатацію майданчика для паркування в односторонньому порядку у разі невиконання агентом (позивачем у даній справі) зобов'язань, визначених умовами конкурсу, а не договору.
Крім того, Комунальне підприємство "Міськавтопарк" Дніпропетровської міської ради, складаючи акти обстеження від 13.03.2016 та від 16.03.2016, не врахувало ту обставину, що майданчик для паркування транспортних засобів не був фактично у користуванні позивача, оскільки акт приймання-передачі складено лише 21 березня 2016 року.
Таким чином, одностороння відмова відповідача-1 від подальшого виконання Договору від 01.10.2015 №218АП "Про організацію та експлуатацію майданчика для паркування", що був укладений із позивачем, - є необґрунтованою (належні мотиви та передбачені договором чи підстави для такої відмови не підтверджені матеріалами даної справи), а відтак є такою, що здійснена в порушення умов цього договору та вимог діючого законодавства щодо порядку розірвання договорів.
Відтак, уклавши з відповідачем-2 (фізичною особою - підприємцем ОСОБА_2) оспорюваний Договір від 14.03.2017 №218ОП "Про організацію та експлуатацію майданчика для паркування", відповідач-1 - Комунальне підприємство "Міськавтопарк" Дніпровської міської ради (балансоутримувач) порушив права позивача як користувача за діючим Договором від 01.10.2015 №218АП "Про організацію та експлуатацію майданчика для паркування", укладеним стосовно того ж предмету (паркувального майданчику за адресою: АДРЕСА_1), з огляду на недоведеність законних підстав для його одностороннього розірвання та відсутність факту повернення майданчика для паркування балансоутримувачу в порядку, передбаченому п.п. 5.1., 5.2. договору, для подальшого його використання в цілях, передбачених договором.
З наведеного вбачається, що відповідач-1, не розірвавши у встановленому порядку договір від 01 жовтня 2015 року №218АП "Про організацію та експлуатацію майданчика для паркування", що був укладений між ним та позивачем, та уклавши означений вище договір від14.03.2017 №218 ОП "Про організацію та експлуатацію майданчика для паркування" за адресою АДРЕСА_1, вчинив дії, що не відповідають наведеним вище умовам діючого договору та чинному законодавству, що регулюють порядок розірвання цивільних та господарських договорів.
Отже, належне позивачу, як агенту, право користування майданчиком для паркування за договором від 01.10.2015 №218АП "Про організацію та експлуатацію майданчика для паркування", підлягає захисту у спосіб, який спрямований на реальний захист цих прав, в тому числі шляхом пред'явлення позову про визнання договору недійсним.
Частина 1 статті 203 Цивільного кодексу України встановлює, що зміст правочину не може суперечити цьому Кодексу, іншим актам цивільного законодавства, а також інтересам держави і суспільства, його моральним засадам.
Відповідно до частини 1 статті 215 Цивільного кодексу України підставою недійсності правочину є недодержання в момент вчинення правочину стороною (сторонами) вимог, які встановлені частинами першою-третьою, п'ятою та шостою статті 203 цього Кодексу.
Стаття 93 Земельного кодексу України визначає, зокрема, що: право оренди земельної ділянки - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для провадження підприємницької та іншої діяльності (частина 1 цієї статті); земельні ділянки можуть передаватися в оренду громадянам та юридичним особам України, іноземцям і особам без громадянства, іноземним юридичним особам, міжнародним об'єднанням і організаціям, а також іноземним державам (частина 2 цієї статті); орендована земельна ділянка або її частина може за згодою орендодавця передаватись орендарем у володіння та користування іншій особі (суборенда) (частина 6 цієї статті); орендодавцями земельних ділянок є їх власники або уповноважені ними особи (частина 8 цієї статті); відносини, пов'язані з орендою землі, регулюються законом (частина 9 цієї статті).
Стаття 95 Земельного кодексу України закріплює, що: землекористувачі, якщо інше не передбачено законом або договором, мають право: а) самостійно господарювати на землі; б) власності на посіви і насадження сільськогосподарських та інших культур, на вироблену продукцію; в) використовувати у встановленому порядку для власних потреб наявні на земельній ділянці загальнопоширені корисні копалини, торф, ліси, водні об'єкти, а також інші корисні властивості землі; г) на відшкодування збитків у випадках, передбачених законом; ґ) споруджувати жилі будинки, виробничі та інші будівлі і споруди. Порушені права землекористувачів підлягають відновленню в порядку, встановленому законом.
За приписами статті 125 Земельного кодексу України право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.
Відповідно до Правил паркування транспортних засобів, затверджених Постановою Кабінету Міністрів України від 03.12.2009 №1342, ці Правила регламентують організацію та порядок паркування транспортних засобів на вулицях і дорогах населених пунктів. Дія цих Правил поширюється на осіб, які розміщують транспортні засоби на майданчиках для паркування (далі - користувачі), а також на суб'єктів господарювання, які утримують такі майданчики. Суб'єкти господарювання - балансоутримувачі майданчиків для паркування транспортних засобів державної та комунальної форми власності визначаються відповідно до Закону України "Про благоустрій населених пунктів". У цих Правилах терміни вживаються у такому значенні: відведені майданчики для паркування - майданчики для паркування, розміщені в межах проїзної частини вулиці, дороги або тротуару та обладнані відповідно до вимог цих Правил і Правил дорожнього руху, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 10.10.2001 №1306; спеціально обладнані майданчики для паркування - майданчики для паркування, розміщені поза межами проїзної частини вулиці, дороги або тротуару та обладнані відповідно до вимог цих Правил і Правил дорожнього руху.
Відповідно до пункту 7. Правил паркування транспортних засобів, майданчики для паркування є об'єктами благоустрою і повинні відповідати нормам, нормативам, стандартам у сфері благоустрою населених пунктів.
Розміщення майданчиків для паркування за окремими адресами здійснюється у встановленому порядку органами місцевого самоврядування за погодженням з Державтоінспекцією МВС (пункт 8. вказаних Правил).
Рішенням Дніпропетровської міської ради від 21.12.2016 №38/17 були затверджені Правила паркування транспортних засобів на спеціально обладнаних відведених майданчиках для паркування транспортних засобів та службових парковках на території міста Дніпра (далі - Правила) (пункт 1.1. Правил).
Відповідно до пункту 1.4. Правил, дія цих Правил поширюється на осіб, які розміщують транспортні засоби на майданчиках для паркування транспортних засобів (далі - користувачі); на суб'єктів господарювання, які утримують майданчики.
Відповідно до пункту 2.12. Правил суб'єкт господарювання - балансоутримувач майданчиків для паркування транспортних засобів державної та комунальної форми власності визначаються відповідно до Закону України "Про благоустрій населених пунктів".
Відповідно до пункту 2.2. Правил Балансоутримувачі забезпечують належне обладнання, утримання та своєчасний ремонт майданчиків для паркування транспортних засобів власними силами або можуть залучати для цього інші підприємства, установи, організації. Залучення балансоутримувачами інших підприємств, установ, організацій для утримання та своєчасного ремонту майданчиків для паркування транспортних засобів має здійснюватися на конкурсних засадах.
Відповідно до пункту 2.4. Правил Суб'єкт господарювання має право організовувати та провадити діяльність із забезпечення паркування транспортних засобів на майданчику для паркування транспортних засобів з моменту отримання в департаменті транспорту та зв'язку Дніпропетровської міської ради відповідного свідоцтва про реєстрацію стосовно такого майданчика для паркування за формою (додаток 1).
Відповідно до пункту 2.5. Правил організовують та провадять діяльність із забезпечення паркування транспортних засобів на майданчиках для паркування транспортних засобів комунальної форми власності (крім службових парковок) суб'єкти господарювання - балансоутримувачі таких майданчиків для паркування, які визначаються на конкурсних засадах у порядку, затвердженому рішенням міської ради. Суб'єкт господарювання - балансоутримувач майданчика для паркування транспортних засобів комунальної форми власності вважається особою, уповноваженою міською радою організовувати та провадити діяльність із забезпечення паркування транспортних засобів на майданчику для паркування транспортних засобів комунальної форми власності, з моменту отримання в департаменті транспорту та зв'язку Дніпропетровської міської ради відповідного свідоцтва про реєстрацію стосовно такого майданчика для паркування (додаток 1).
Для забезпечення паркування транспортних засобів на майданчиках для паркування транспортних засобів балансоутримувачі на конкурсних засадах відповідно до Порядку проведення конкурсу з визначення агентів (додаток 2) залучають інші підприємства, установи, організації (далі - агенти), що мають відповідну ліцензію на право надання послуг з охорони власності і досвід роботи з надання таких послуг.
За рішенням конкурсної комісії з визначення агентів, агент може бути особою, уповноваженою міською радою організовувати та провадити діяльність із забезпечення паркування транспортних засобів на майданчику для паркування транспортних засобів комунальної форми власності, з моменту отримання в департаменті транспорту та зв'язку Дніпропетровської міської ради відповідного свідоцтва про реєстрацію стосовно такого майданчика для паркування (додаток 1). Із залученими для забезпечення паркування транспортних засобів на майданчиках для паркування транспортних засобів агентами балансоутримувачами укладаються договори, які мають містити зобов'язання агента щодо виконання всіх умов конкурсу (пункт 2.6. Правил).
Перелік спеціальних земельних ділянок, відведених для організації та провадження діяльності із забезпечення паркування транспортних засобів - перелік, в якому зазначається їх місцезнаходження, загальна площа, технічне облаштування, кількість місць для паркування, який підписується директором департаменту транспорту та охорони навколишнього середовища міської ради та затверджується рішенням виконавчого комітету міської ради (п.2.20 Правил).
Рішенням виконавчого комітету Дніпропетровської міської ради від 30.11.2016 №587 "Про затвердження Переліку спеціальних земельних ділянок, відведених для організації та провадження діяльності із забезпечення паркування транспортних засобів у м. Дніпрі" затверджено Перелік спеціальних земельних ділянок, відведених для організації та провадження діяльності із забезпечення паркування транспортних засобів, у м. Дніпро.
Згідно п. 34 розділу ІІ цього Переліку до спеціальних земельних ділянок, відведених для організації та провадження діяльності із забезпечення паркування транспортних засобів у м. Дніпрі, віднесено й майданчик для паркування транспортних засобів, що розташований за адресою: АДРЕСА_1.
Відповідно до пункту 3.1. Правил майданчики для паркування транспортних засобів є об'єктами благоустрою і повинні відповідати нормам, нормативам, стандартам у сфері благоустрою населених пунктів.
Розміщення майданчиків для паркування транспортних засобів за окремими адресами здійснюється у встановленому порядку Департаментом транспорту, за погодженням з постійною комісією міської ради з питань транспорту, зв'язку та екології, а також за погодженням з Дніпровським ВП ГУНП в Дніпропетровській області (п.3.2. Правил).
Умови організації та проведення конкурсу з визначення оператора є Додатком 1 до Правил паркування транспортних засобів на території міста Дніпра, затверджених рішенням Дніпровської міської ради від 21.12.2016 №38/17.
Порядок організації та проведення конкурсу з визначення оператора (надалі - Порядок) розроблено відповідно до Законів України "Про місцеве самоврядування в Україні", "Про благоустрій населених пунктів" і Правил паркування транспортних засобів на території міста Дніпра, з метою впорядкування організації та проведення конкурсів з визначення підприємств, установ, організацій (далі - агенти), які залучаються балансоутримувачами майданчиків для паркування транспортних засобів для забезпечення паркування транспортних засобів. За цим Порядком також організовуються та проводяться конкурси з визначення підприємств, установ, організацій, які залучаються балансоутримувачами для утримання та своєчасного ремонту майданчиків для паркування транспортних засобів. В такому випадку вимоги до учасників конкурсу визначаються конкурсною комісією одночасно з визначенням умов конкурсу.
Відповідно до пункту 1.3. цього Порядку Департамент транспорту виступає організатором конкурсу і здійснює матеріально-технічне забезпечення проведення конкурсу та роботи конкурсної комісії.
Відповідно до пункту 1.4. Порядку конкурс полягає у визначенні оператора, який відповідає всім умовам конкурсу, визначеним конкурсною комісією, враховуючи надані пропозиції щодо забезпечення паркування на майданчику для паркування.
Відповідно до пункту 1.5. Порядку учасниками конкурсу можуть бути підприємства, установи, організації, підприємства з іноземними інвестиціями, в статутному фонді яких не менш як 99-100 відсотків становить іноземна інвестиція, фізичні особи-підприємці, що мають необхідну матеріально-технічну базу, спеціалістів необхідної кваліфікації.
Відповідно до пункту 2.1. Порядку інформація про проведення конкурсу формується і публікується в газеті "Наше місто" не пізніше ніж за 20 (двадцять) календарних днів до дати проведення конкурсу.
Всі умови конкурсу визначаються конкурсною комісією (пункт 2.2. Порядку).
Відповідно до пункту 4.2. за результатами конкурсу визначається переможець, про що повідомляється всім учасникам конкурсу після його завершення. Інформація про учасників конкурсу та умови конкурсу щодо майданчиків для паркування, стосовно якого проводився конкурс, відображаються в протоколі, який підписується усіма членами конкурсної комісії у день проведення конкурсу.
Результати конкурсу у десятиденний термін, починаючи з дня, наступного за днем проведення конкурсу, публікуються у газеті "Наше місто".
Разом з тим, конкурс з визначення підприємств, установ, організацій, які залучаються балансоутримувачами для утримання та своєчасного ремонту майданчиків для паркування транспортних засобів, станом на дату укладання спірного договору не проводився.
Згідно протоколу №42 від 07.03.2017 постійна комісія з питань транспорту, зв'язку та екології Дніпровської міської ради вирішила: рекомендувати департаменту транспорту та транспортної інфраструктури Дніпровської міської ради узгодити дозвіл на укладення договорів про організацію та експлуатацію майданчиків для паркування до моменту проведення конкурсу з визначення операторів, для забезпечення надходження коштів до місцевого бюджету зі справляння збору за паркування транспортних засобів.
До переліку осіб-операторів, з якими погоджено укладання договору щодо майданчика, розташованого за адресою: АДРЕСА_1, віднесено і фізичну особу-підприємця ОСОБА_2 (п.14 витягу з протоколу №42 від 07.03.2017).
Згідно до п. 2.2. Положення про порядок справляння збору за місце для паркування транспортних засобів на території міста (Додаток 3 до рішення Дніпропетровської міської ради від 27.12.2010 за №5/6 "Про місцеві податки і збори на території міста"), базою оподаткування є площа земельної ділянки, відведена для паркування, а також площа комунальних гаражів, стоянок, паркінгів (будівель, споруд, їх частин), які побудовані за рахунок коштів місцевого бюджету. До прийняття відповідного нормативно-правового акту з цього питання ця площа визначається як сумарна площа місць паркування. Одне місце паркування для цілей оподаткування дорівнює 11,5 кв.м згідно з ДБН В. 2.3-15:2007 з урахуванням додатку ЄДБН В 2.2.-9-99.
У Переліку спеціальних земельних ділянок, відведених для організації та провадження діяльності із забезпечення паркування транспортних засобів, у м. Дніпрі, затвердженого рішенням виконкому міської ради від 30.11.2016 №587 (під №34 розділ ІІ зазначено, зокрема, спеціально обладнаний паркувальний майданчик за адресою: АДРЕСА_1, площею 287,5 кв.м на 25 машиномісць.
Таким чином, у 2016 році орган місцевого самоврядування, реалізуючі правомочності власника земельної ділянки, спочатку відніс земельну ділянку по проспекту Івана Мазепи (проспект Петровського), в районі будинку №38 до земель, що використовуються як спеціально обладнаний паркувальний майданчик та передав її на баланс КП "Міськавтопарк" Дніпровської міської ради. В свою чергу, КП "Міськавтопарк" надало паркувальний майданчик позивачу для його експлуатації та обслуговування.
Вказані вище положення Правил паркування, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 03.12.2009 №1342, кореспондуються з приписами ст. 35 Закону України "Про благоустрій населених пунктів", відповідно до якої, технічна документація з питань благоустрою територій населених пунктів (проекти, схеми, карти, атласи тощо) розробляється з метою здійснення комплексу заходів з благоустрою територій, окремих об'єктів благоустрою, їх частин і може бути включена до правил благоустрою території відповідного населеного пункту. Технічна документація з питань благоустрою населених пунктів погоджується в установленому порядку та затверджується її замовником.
Отже, позивач (ОСОБА_5.) не є землекористувачем земельної ділянки у АДРЕСА_1 у розумінні статей 93, 95, 125 Земельного кодексу України за договором оренди земельної ділянки, однак є користувачем об'єкту містобудування та благоустрою - спеціально обладнаного паркувального майданчику.
Зазначені вище Правила паркування транспортних засобів, затверджені Постановою Кабінету Міністрів України від 03.12.2009 №1342 та Правила паркування транспортних засобів на території міста Дніпра, затверджені рішенням Дніпровської міської ради від 21.12.2016 №38/17 не встановлюють окремих вимог до операторів (агентів) щодо оформлення права користування земельною ділянкою, на якій розміщено майданчик для паркування або спеціально обладнаний майданчик для паркування, зокрема на умовах оренди.
Як роз'яснено господарським судам в п. 3.1. постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 17.05.2011р. №6 "Про деякі питання практики розгляду справ у спорах, що виникають із земельних відносин" відповідно до вимог чинного законодавства обов'язковою умовою фактичного використання земельної ділянки є наявність у особи, що її використовує, правовстановлюючих документів на цю земельну ділянку, а відсутність таких документів може свідчити про самовільне зайняття земельної ділянки. Разом з тим, у вирішенні питання про застосування відповідальності за самовільне зайняття земельної ділянки господарським судам необхідно врахувати, що саме по собі встановлення судом наявності фактичного користування земельною ділянкою без документів, що посвідчують права на неї, не є достатньою підставою для кваліфікації такого використання земельної ділянки як самовільного її зайняття. Господарським судам у вирішенні таких спорів необхідно досліджувати, чи передбачено спеціальним законом отримання правовстановлюючих документів на земельну ділянку для розміщення певних об'єктів, причини відсутності таких документів у особи, що використовує земельну ділянку, наявність у особи права на отримання земельної ділянки у власність чи користування, вжиття нею заходів до оформлення права на земельну ділянку тощо.
З огляду на предмет спору, який не випливає із земельних правовідносин, не має значення для правильного вирішення спору наявність або відсутність права землекористування паркувальним майданчиком у агентів за договорами з КП "Міськавтопарк". Як у позивача, так і у відповідача-2 право користування земельною ділянкою під спірним паркувальним майданчиком відсутнє.
Доказів проведення конкурсу у відповідності до Порядку організації та проведення конкурсу з визначення оператора, що є Додатком 1 до Правил паркування транспортних засобів на території м. Дніпра, затверджених рішенням Дніпропетровської міської ради від від 21.12.2016 №38/17, за яким би відповідач-2 був визначений оператором для експлуатації означеного майданчика для паркування, матеріали даної справи також не містять.
За вказаних обставин господарський суд дійшов висновку, що укладений між відповідачем-1 та відповідачем-2 договір від 14.03.2017 №218ОП "Про організацію та експлуатацію майданчика для паркування" був укладений всупереч вимогам наведеного вище законодавства, а тому з підстав встановлених у частині 1 статті 203 Цивільного кодексу України, має бути визнаний недійсним.
Враховуючи вищевикладене, позовні вимоги підлягають задоволенню повністю.
Відповідно до ст. 49 Господарського процесуального кодексу України, судові витрати у справі підлягають стягненню з відповідача-1, неправомірні дії якого призвели до порушення прав позивача та спричинили неправомірне укладання договору про організацію та експлуатацію майданчика для паркування з відповідачем-2.
Керуючись статтями 1, 2, 4-5, 33, 34, 43, 44, 49, 75, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд, -
В И Р І Ш И В:
Позов задовольнити повністю.
Визнати недійсним договір №218 ОП від 14.03.2017 "Про організацію та експлуатацію майданчика для паркування" укладений між Комунальним підприємством "Міськавтопарк" Дніпровської міської ради (49000, м. Дніпро, пл. Героїв Майдану,1, офіс 324, ЄДРПОУ 23357437) та Фізичною особою-підприємцем ОСОБА_2 (49000, АДРЕСА_2 ідентифікаційний номер НОМЕР_1).
Стягнути з Комунального підприємства "Міськавтопарк" Дніпровської міської ради (49000, м. Дніпро, пл. Героїв Майдану,1, офіс 324, ЄДРПОУ 23357437) на користь Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (49000, АДРЕСА_3 ідентифікаційний номер НОМЕР_2, ІНФОРМАЦІЯ_1) витрати, пов'язані зі сплатою судового збору у сумі 1600,00грн., про що видати наказ.
Наказ видати після набрання рішенням законної сили.
Рішення суду може бути оскаржене протягом десяти днів з дня підписання рішення шляхом подання апеляційної скарги до Дніпропетровського апеляційного господарського суду через господарський суд Дніпропетровської області.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.
Повне рішення складено 03.08.2017
Головуючий колегії, суддя Євстигнєєва Н.М.
Суддя Ніколенко М.О.
Суддя Рудь І.А.