Ухвала суду № 68107825, 02.08.2017, Святошинський районний суд міста Києва

Дата ухвалення
02.08.2017
Номер справи
759/11604/17
Номер документу
68107825
Форма судочинства
Кримінальне
Державний герб України

пр. № 1-кс/759/2640/17

ун. № 759/11604/17

У Х В А Л А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02 серпня 2017 року слідчий суддя Святошинського районного суду м. Києва Величко Т.О. при секретарі: Забелі А.В. за участю прокурора Київської місцевої прокуратури №8 Тахтарова О.С., розглянувши клопотання слідчого СВ ФР ДПІ Святошинському районі ГУ ДФС у м. Києві Блинова О.С., внесене в кримінальному провадженні № 42017101080000095 від 18.07.2017, про тимчасовий доступ до речей і документів,-

ВСТАНОВИВ:

Слідчим суддею встановлено, що Київською місцевою прокуратурою № 8 здійснюється процесуальне керівництво у кримінальному провадженні № 42017101080000095 від 18 липня 2017 року за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 212 КК України.

Слідчий зазначив, що встановлено, що службові особи ТОВ «Гарденс» (код ЄДРПОУ 39244028) в період 2015-2016 років діючи на території м. Києва, в результаті відображення в бухгалтерському обліку та податковій звітності нібито проведених фінансового-господарських операцій з купівлі послуг в ТОВ «Інсайд Груп ЛТД» (код 39847213), в діяльності якого вбачається проведення транзитних фінансових потоків, спрямованих на надання неправомірних податкових вигод, з метою штучного формування валових витрат та податкового кредиту з податку на додану вартість, умисно ухилились від сплати податку на прибуток на суму 756 000 грн. та податку на додану вартість на суму 840 000 грн., та всього податків у сумі 1 596 000 грн., що є значним розміром.

Слідчий вказував, що відповідно до матеріалів кримінального провадження встановлено, що засновниками та службовими особами ТОВ «Гарденс» (код ЄДРПОУ 39244028) за попередньою змовою з невстановленими особами створено схему по мінімізації ТОВ «Гарденс» (код ЄДРПОУ 39244028) податкових зобов'язань з податку на додану вартість та податку на прибуток, яка полягає у відображенні в бухгалтерському обліку та податковій звітності нібито проведених фінансового-господарських операцій з купівлі послуг із фасування у паперові пакети насіння овочевих та квіткових культур в підприємств з ознаками фіктивності.

Також, встановлено, що ТОВ «Інсайд Груп ЛТД» (код 39847213) відобразило купівлю послуг із фасування у паперові пакети насіння овочевих та квіткових культур, які нібито надавались на ТОВ «Гарденс» (код ЄДРПОУ 39244028), від ТОВ «Авізо Груп» (код ЄДРПОУ 39695970) та ТОВ «Бест Продакт» (код ЄДРПОУ 39812840).

Слідчий зазначив, що в матеріалах кримінального провадження містяться докази, які свідчать про відсутність у ТОВ «Інсайд Груп ЛТД» (код 39847213), ТОВ «Авізо Груп» (код ЄДРПОУ 39695970) та ТОВ «Бест Продакт» (код ЄДРПОУ 39812840) будь-яких виробничих потужностей, транспортного та торгівельного обладнання, сировини, матеріалів для здійснення основних видів діяльності, офісних та складських приміщень.

Слідчий зазначив, що відповідно до даних, які містяться на сайті Міністерства Юстиції України встановлено, що ТОВ «Інсайд Груп ЛТД» (код 39847213) проведено державну реєстрацію Печерською районною в місті Києві державною адміністрацією.

Враховуючи те, що Печерська районна в місті Києві державна адміністрація є уповноваженою особою, яка є відповідальною за формування, ведення, облік та зберігання реєстраційних, установчих документів юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців,

документи, необхідність у доступі до яких порушується в клопотанні, перебувають у її володінні.

У матеріалах реєстраційної справи ТОВ «Інсайд Груп ЛТД» (код 39847213) наявні відомості, які можуть бути використані під час розслідування як докази. Вказаний ступінь втручання у права і свободи осіб є виправданим, оскільки іншим способом довести обставини, окрім як за допомогою вказаних вище документів не надається можливим.

Слідчий вказував, що речі та документи, які перебувають у володінні Печерської районної в місті Києві державної адміністрації мають значення для визначення кола осіб, відповідальних за здійснення фінансово-господарських операцій, а також встановлення осіб причетних до вчинення кримінального правопорушення та містять в собі фактичні дані на підставі яких можливо встановити наявність чи відсутність фактів та обставин, що мають значення для кримінального провадження та підлягають доказуванню.

У зазначених документах охоронювана законом таємниця не міститься.

Слідчий вказував, що оригінали зазначених реєстраційних документів необхідно вилучити в Печерській районній в місті Києві державній адміністрації оскільки вони необхідні для використання під час проведення експертного дослідження, а також для встановлення особи, яка підписувала дані документи у кримінальному провадженні.

У відповідності до п.7 п.п.4 «Рішення координаційної наради з проблем судової експертизи при Міністерстві юстиції України» від 02 березня 2012 року проведення експертизи по копіям документів, а саме її висновок, формулюється виключно у вірогідній формі з відповідним обґрунтуванням, зокрема фактом відсутності оригіналу документа, тому у слідства виникає необхідність у безпосередньому вилучені саме оригіналів документів, а не їх копій.

Відповідно до ч. 7 ст. 163 КПК України, слідчий суддя, суд в ухвалі про надання тимчасового доступу до речей і документів може дати розпорядження про надання можливості вилучення речей і документів, якщо сторона кримінального провадження доведе наявність достатніх підстав вважати, що без такого вилучення існує реальна загроза зміни або знищення речей чи документів, або таке вилучення необхідне для досягнення мети отримання доступу до речей і документів.

Згідно до ч.5 ст. 132 КПК України під час розгляду питання про застосування заходів забезпечення кримінального провадження сторони кримінального провадження повинні подати слідчому судді або суду докази обставин, на які вони посилаються.

Слідчим суддею встанволено, що у якості підстави для надання тимчасового доступу до речей і документів, слідчим було долучено до клопотання Акт від 15.08.2016 року №186/26-15-14-04-04/39847213 "Про результати документальної позапланової виїзної перевірки ТОВ "ГАРДЕНС" (код 39244028) з питань дотримання вимог податкового законодавства під час здійснення фінансово-господарських операцій з ТОВ"Інсайд Груп ЛТД" (код 39847213) за період діяльності з 01.10.2015 року по 28.02.2016 року. Доказів, що вказаний Акт перевірки був доведений до керівника та бухгалтера ТОВ "ГАРДЕНС" (код39244028 ), ТОВ"Інсайд Груп ЛТД" (код 39847213), слідчому судді не надано. Слідчим суддею встановлено, що 01.01.2016 року у зв'язку з внесенням змін до вказаного пп. 78.1.1 п. 78.1 ст. 78 ПКУ Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2016 році» від 24.12.2015 № 909-VIII.Ці зміни полягали в тому, що у тексті підпункту 78.1.1. було виключено словосполучення «податкового законодавства», внаслідок чого була виключена можливість проведення податковими органами позапланових перевірок у разі виявлення фактів порушення платником податків саме податкового законодавства.Таким чином, пп. 78.1.1 п. 78.1 ст. 78 ПКУ втратив свою актуальність для податкових органів, оскільки згідно з ним проведення документальних позапланових перевірок залишена лише для перевірок з питань дотримання валютного та іншого законодавства, не врегульованого ПКУ.У цьому зв'язку Державна фіскальна служба України надала роз'яснення у листі від 01.02.2015 року № 3069/7/99-99-22-04-02-17 наступного змісту: «у разі отримання контролюючим органом податкової інформації, що свідчить про порушення платником податків податкового законодавства, організацію та проведення

документальних позапланових перевірок доцільно здійснювати на підставі підпункту 78.1.4 пункту 78.1 статті 78 Податкового кодексу України».

Відповідно до пп. 78.1.4 п. 78.1 ст. 78 ПКУ податковий орган має право проводити документальну позапланову перевірку у разі виявлення недостовірності даних, що містяться у податкових деклараціях, поданих платником податків, якщо платник податків не надасть пояснення та їх документальні підтвердження на письмовий запит контролюючого органу, вякому зазначено про виявлену недостовірність даних, та відповідну декларацію протягом 10 робочих днів з дня отримання запиту.

Таким чином підстави для проведення позапланової перевірки звужені до випадку виявлення недостовірності даних, що містяться у податкових деклараціях, поданих платником податків.Згідно з положеннями п. 46.1 ст. 46 ПКУ податкова декларація - це документ, що подається платником податків контролюючому органу у строки, встановлені законом, на підставі якого здійснюється нарахування та/або сплата податкового зобов'язання, чи документ, що свідчить про суми доходу, нарахованого (виплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, суми утриманого та/або сплаченого податку.Тобто під податковою декларацією слід розуміти будь-який документ, що подається до податкового органу і призначений для нарахування та сплати обов'язкових платежів у певні фонди, незалежно від того, яку назву має такий документ: розрахунок, довідка, звіт тощо. Для того щоб призначити позапланову перевірку на підставі пп. 78.1.4 п. 78.1 ст. 78 ПКУ, податковому органу необхідно буде виконати ще одну умову - надіслати вмотивований письмовий запит платнику податків, і лише у разі, коли платник податків не надасть пояснень та їх документального підтвердження протягом 10 робочих днів з дня отримання запиту, податковий орган може видавати наказ про проведення документальної позапланової перевірки.

Слідчим судею встанволено, що слідчий не надав суду доказів, що платнику податків ТОВ "КАДЕВЕ" (код 38076851) податковим органом надіслано вмотивований письмовий запит платнику податків, і лише у разі, коли платник податків не надасть пояснень та їх документального підтвердження протягом 10 робочих днів з дня отримання запиту, податковий орган може видавати наказ про проведення документальної позапланової перевірки.

У зв'язку з вищевикладеним існує необхідність розглянути, що таке запит контролюючого органу, що він має містити згідно з пп. 78.1.4 п. 78.1 ст. 78 ПКУ та як на нього реагувати Право контролюючих органів звернутися до платників податків та інших суб'єктів інформаційних відносин із письмовим запитом про подання інформації та її документального підтвердження встановлене п. 73.3 ст. 73 ПКУ, в якому чітко визначений перелік вимог, яким має відповідати такий запит. Так, у запиті обов'язково мають бути зазначені підстави для його надіслання із зазначенням інформації, яка це підтверджує. Тобто у запиті податкового органу має бути конкретно вказано, в якій саме податковій декларації виявлено недостовірність даних, в чому конкретно полягає виявлена недостовірність. Якщо запит не відповідає вищевказаним вимогам, то згідно з п.73.3 ПКУ, платник податків звільняється від обов'язку надавати відповідь на такий запит.(ухвала від 08.07.2013 у справі № К/9991/69999/12).(ухвала від 09.06.2015 у справі № К/800/46616/14).Платник податків не зобов'язаний подавати будь-які додаткові документи, не зазначені у запиті, адже це може дати контролюючому органу додатковий привід знайти «умисні порушення» податкового законодавства.

Слідчим суддею встанвлено, що з 01.01.2015 року також набрали чинності зміни, внесені до пункту 78.2 ст. 78 ПКУ (доповнено абзацом 2), відповідно до яких контролюючим органам забороняється проводити документальні позапланові перевірки, які передбачені підпунктами 78.1.1, 78.1.4, 78.1.8, 78.1.11 пункту 78.1 ст. 78 ПКУ, у разі якщо питання, що є предметом такої перевірки, були охоплені під час попередніх перевірок платника податків. Приписи абз. 2 п. 78.2 ст. 78 ПКУ визначені законодавцем пізніше приписів абз. 1 п. 78.2 ст. 78 ПКУ та однозначно забороняють контролюючим органам проводити документальні позапланові перевірки, передбачені, зокрема, пп. 78.1.11 п. 78.1 ст. 78 ПКУ, у разі, якщо питання, що є предметом такої перевірки, були охоплені під час попередніх перевірок платника податків. З огляду на це вважаємо, що норми абз. 2 п. 78.2 ст. 78 ПКУ є спеціальними по відношенню до норм абз. 1 п. 78.2 ст. 78 ПКУ, та носять імперативний характер, тобто є обов'язковими для

виконання контролюючим органом.Відповідно до пп. 75.1.2 п. 75.1 ст. 75 ПКУ документальні позапланові перевірки на підставі пп. 78.1.1 та пп. 78.1.11 п. 78.1 ст. 78 ПКУ можуть бути як виїзні, так і невиїзні.

Слідчий суддя, дослідивши матеріали клопотання та, враховуючи те, що в матеріалах кримінального провадження не вбачається наявність достатніх підстав вважати, що вказані документи мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальномупровадженні, вважає що обставини викладені у Акті перевірки від 15.08.2016 року №186/26-15-14-04-04/39847213 "Про результати документальної позапланової виїзної перевірки ТОВ "ГАРДЕНС" (код39244028 ) з питань дотримання вимог податкового законодавства під час здійснення фінансово-господарських операцій з ТОВ"Інсайд Груп ЛТД" (код 39847213) за період діяльності з 01.10.2015 року по 28.02.2016 року не підтверджують, що він доведений до відома вказаних юридичних осіб, з матераліа клопотання не вбачається, що, перед виданням наказу про проведення перевірки платнику податкі вТОВ "ГАРДЕНС" (код39244028 ) ТОВ"Інсайд Груп ЛТД" (код 39847213) податковим органом надіслано вмотивований письмовий запит платнику податків, і лише у разі, коли платник податків не надасть пояснень та їх документального підтвердження протягом 10 робочих днів з дня отримання запиту, податковий орган може видавати наказ про проведення документальної позапланової перевірки., оскільки не надав суду доказів, що вказані платники податків, після належного їх повідомлення з боку податкових органів не надали докуметального підтвердження, щодо правомірності складення зітності, а тому вказане клопотання є передчасним.

В зв'язку із викладеним, керуючись ст. 40, ст. 131, ст. 132, ст. 159, ст. 160, ст. 161, ст. 162, ст. 163 КПК України, суд, -

УХВАЛИВ:

У задоволенні клопотання слідчого СВ ФР ДПІ Святошинському районі ГУ ДФС у м. Києві Блинова О.С., - відмовити.

Ухвала оскарженню не підлягає.

Заперечення на дану ухвалу може бути подано під час підготовчого провадження в суді.

Слідчий суддя Т.О.Величко