КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
01025, м.Київ, пров. Рильський, 8 т. (044) 278-46-14
УХВАЛА
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
23.05.07 р. № 32/410-29/287-А
Київський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
головуючого: Мартюк А.І.
суддів:
при секретарі:
За участю представників:
від позивача -Портянко С.П., дов. № 262д від 19.01.2007р.
відповідача: Аргат Т.В., дов. № 137/9/10-110 від 01.02.2007р.
Джерел юк Ю.В., дов. № 962/8/10-110 від 05.02.2007р.
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу СДПІ у м. Києві по роботі з великими платниками податків
на постанову Господарського суду м.Києва від 06.02.2007
у справі № 32/410-29/287-А
за позовом Дочірня компанія "Укргазвидобування" Національної акціонерної компанії "Нафтогаз України"
до СДПІ у м. Києві по роботі з великими платниками податків
про визнання недійсним податкового повідомлення-рішення
ВСТАНОВИВ:
Постановою Господарського суду м. Києва від 06.02.2007р. у справі № 32/410-29/287-А позовні вимоги задоволено повністю. Визнано недійсним податкове повідомлення-рішення Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Києві від 05.07.2004р. № 0000291606/0. Стягнуто з рахунків Державного бюджету України на користь Дочірньої компанії “Укргазвидобування” Національної акціонерної компанії “Нафтогаз України” 203 грн. судових витрат.
Не погоджуючись з зазначеною постановою, Спеціалізована державна податкова інспекція по роботі з великими платниками податків у м. Києві подала апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову та прийняти нову постанову, якою в задоволенні позову відмовити повністю.
Представник позивача надав заперечення на апеляційну скаргу, в якому просить апеляційну скаргу залишити без задоволення, а постанову Господарського суду м. Києва від 06.02.2007р. у справі № 32/410-29/287-А без змін.
Представники відповідача в судовому засіданні апеляційної інстанції апеляційну скаргу підтримали, просять її задовольнити.
Представник позивача в судовому засіданні проти апеляційної скарги заперечує та вважає, що оскаржувана постанова є законною та обґрунтованою, а тому просить суд постанову місцевого суду залишити в силі.
Розглянувши доводи апеляційної скарги, перевіривши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши докази, проаналізувавши на підставі встановлених фактичних обставин справи правильність застосування судом першої інстанції норм законодавства, колегія встановила наступне.
СДПІ у м. Києві по роботі з великими платниками податків згідно податкового повідомлення-рішення № 0000291606/0 від 05.07.2004р., ДК "Укргазвидобування" ПАК "Нафтогаз України" на підставі п. "б" п.п. 4.2.2 п. 4.2 ст. 4 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" від 21.12.2000р. № 2181-ІП (зі змінами та доповненнями), ст. 3 Закону України "Про Державний бюджет України на 2004 рік" від 27.11.2003 р. № 1344-ІV (зі змінами та доповненням), п.п. 2, 3, 5, 6, 8 Порядку обчислення та внесення до Державного бюджету України рентної плати за нафту, природний газ та газовий конденсат, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 22.03.2001 року № 256 (зі змінами та доповненнями), п. 8 Інструкції про порядок застосування штрафних (фінансових) санкцій органами державної податкової служби, затвердженої наказом Державної податкової адміністрації України від 17.03.2001 року № 110 визначено суму податкового зобов'язання за платежем: рентна плата за газовий конденсат у розмірі 34 082 000,67 грн., в т.ч. 22 721 333,78 грн. - основний платіж та 11 360 666,89 грн. - штрафні (фінансові санкції).
Спірне податкове повідомлення-рішення прийнято відповідачем на підставі акту позапланової документальної перевірки з питань правильності обчислення та повноти і своєчасності внесення до Державного бюджету рентної плати за газовий конденсат № 446/16-6/30019775 від 02.07.2004р.
В акті перевірки зазначено, що Наказом по Компанії ДК "Укргазвидобування" № 153 від 31.03.2004р. було прийнято рішення про нарахування та сплату рентної плати за газовий конденсат самостійно ДК "Укргазвидобування" за місцем реєстрації як платника податку.
Філії ДК "Укргазвидобування" за період з 01.01.2004р. по 30.04.2004р. видобули та відпустили шляхом відвантаження 218 390,367 тонн газового конденсату, не нарахувавши та не сплативши при цьому 22 721 333,78 грн. рентної плати, порушивши тим самим вимоги ст. 3 Закону України "Про державний бюджет на 2004 рік" та п.п. 2, 3, 5, 6, 8 Порядку обчислення та внесення до Державного бюджету України рентної плати за нафту, природний газ і газовий конденсат.
З висновками акту позапланової документальної перевірки з питань правильності обчислення та повноти і своєчасності внесення до Державного бюджету рентної плати за газовий конденсат №446/16-6/30019775 від 02.07.2004р. колегія суддів не погоджується виходячи з наступного.
Статтею 3 Закону України "Про Державний бюджет України на 2004 рік" від 27.11.2003 р. № 1344-ІV установлено, що підприємства, які здійснюють видобуток природного газу та газового конденсату (крім видобутку природного газу із морських родовищ, який реалізується за регульованими цінами) і нафти, вносять до Державного бюджету України у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, рентну плату за природний газ у розмірі 30,6 гривні за 1.000 куб. метрів, за нафту - у розмірі 160 гривень за одну тонну і газовий конденсат - у розмірі 104,04 гривні за одну тонну.
Єдиним чинним нормативним документом, який регулює умови та порядок обчислення, нарахування та сплати рентної плати за газовий конденсат є Порядок обчислення та внесення до Державного бюджету України рентної плати за нафту, природний газ і газовий конденсат, затверджений Постановою Кабінету Міністрів України № 256 від 22.03.2001р. (далі-Порядок).
Відповідно до п. 3 Порядку рентна плата включається підприємствами, які добувають нафту, природний газ і газовий конденсат, до оптової відпускної ціни на нафту, природний газ і газовий конденсат (без податку на додану вартість) на дату їх відпуску.
Зазначеною нормою визначено порядок формування рентної плати - включення до оптової відпускної ціни на нафту, природний газ і газовий конденсат.
Положеннями Порядку (в редакції Постанови Кабінету Міністрів України № 442 (422-2003-п) від 31.03.2003 та № 104 (1604-2003-п) від 15.10.2003) також було передбачено, що платниками рентної плати за стабільний газовий конденсат є ДК «Укргазвидобування», ВАТ «Укрнафта», інші юридичні особи, які добувають газовий конденсат (крім видобування природного газу і газового конденсату з морських родовищ, який реалізується за регульованими цінами) та проводять роботи з його стабілізації, а в редакції постанови № 225 від 04.03.2004 - платниками рентної плати за нафту, природний газ і газовий конденсат (крім видобутку природного газу з морських родовищ, який реалізується за регульованими цінами) є підприємства, які здійснюють видобуток нафти, природного газу та газового конденсату.
Постановою Кабінету Міністрів України № 1718 від 23.12.2004р. «Деякі питання застосування Порядку обчислення та внесення до Державного бюджету України рентної плати за нафту, природний газ і газовий конденсат», відповідно до ст. 3 Закону України «Про Державний бюджет України на 2004 рік» та пунктів 2 і 5 Порядку платниками рентної плати за нафту, природний газ і газовий конденсат (крім видобутку природного газу з морських родовищ, який реалізується за регульованими цінами) є усі, без винятку, підприємства, які здійснюють видобуток нафти, природного газу та газового конденсату, незалежно від подальшого використання видобутої ними сировини (у тому числі її відпуску чи переробки).
Крім того, актом перевірки підтверджується, що позивач здійснював передачу газового конденсату власного видобутку своїй філії ("Шебелинкагазвидобування"), а вказана філія здійснювала його переробку на філії позивача "Управління з переробки газу і газового конденсату" з метою подальшої реалізації продуктів переробки відповідно до укладених договорів.
Зазначені операції здійснювались відповідно до наказу ДК "Укргазвидобування" № 45 від 31.01.2004р. Про порядок взаємовідносин апарату управління ДК "Укргазвидобування" стосовно передачі конденсату, нафти та продуктів переробки в січні 2004 року. Згідно з цим наказом ДК "Укргазвидобування" на підставі актів приймання-передачі здійснювало приймання та передачу нестабільного газового конденсату між власними філіями.
Передача газового конденсату у лютому 2004 року здійснювалась на підставі наказу ДК "Укргазвидобування" № 84 від 23.02.2004р. у тому ж порядку.
Згідно з даними, зазначеними в акті перевірки, передача газового конденсату власного видобутку не зумовила переходу права власності на зазначену продукцію, оскільки вона переміщувалася виключно всередині однієї юридичної особи - ДК "Украгазвидобування" між її структурними підрозділами.
Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що відпуск позивачем газового конденсату власного видобутку своїм філіям для її переробки та без переходу права власності не є продажем зазначеної продукції та її відпуском в розумінні зазначеного Порядку.
Будь-яке переміщення видобутого природного газу, зокрема між структурними підрозділами підприємства, не може вважатись його відпуском, та відповідно обов'язок щодо сплати рентної плати виникає саме для підприємства, яке здійснило відпуск чи переробку нафти, газу, газового конденсату на користь третіх осіб.
Оскільки філії ДК "Укргазвидобування" не є самостійними юридичними особами, а лише структурними підрозділами ДК "Укргазвидобування", тому передача газового конденсату між філіями позивача, або ж безпосередньо від філії до ДК "Укргазвидобування", незважаючи на те, що позивач та його філії є самостійними платниками податків, не є відпуском в розумінні Порядку обчислення та внесення до Державного бюджету України рентної плати за нафту, природний газ і газовий конденсат", затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 22.03.2001 р. № 256.
З матеріалів справи вбачається, що позивач в особі його філій у період, що перевірявся, видобував газовий конденсат та самостійно здійснював його переробку.
Оскільки, зазначені операції не є операціями з продажу (відпуску) газового конденсату, то відсутні і встановленні п. 3 Порядку підстави для нарахування та сплати позивачем рентної плати за газовий конденсат.
Пунктом 5 Порядку встановлено, що платниками рентної плати за нафту, природний газ і газовий конденсат (крім видобутку природного газу з морських родовищ, який реалізується за регульованими цінами) є підприємства, які здійснюють видобуток нафти, природного газу та газового конденсату.
За рішенням підприємства зазначену рентну плату можуть вносити безпосередньо його філіали та інші відокремлені підрозділи, які мають поточні рахунки в установах банку.
Відповідно до наведеної норми, рентна плата за нафту, природний газ і газовий конденсат може вносить або підприємством, яке здійснює видобуток нафти, природного газу та газового конденсату, або ж його філіалами та іншими відокремленими підрозділами.
Зважаючи на вимоги Постанови № 256 обов'язок щодо сплати рентної плати виникає у платника (може бути або саме підприємство, або за рішенням підприємства — його філії чи відокремлені підрозділи) у випадку використання підприємством видобутої ним сировини шляхом її реалізації чи передачі на переробку третім особам (іншим підприємствам, суб'єктам господарювання).
Підприємство, відповідно до ст. 62 Господарського кодексу України є юридичною особою, має відокремлене майно, самостійний баланс, рахунки в установах банків, печатку із своїм найменуванням та ідентифікаційний код.
Тобто підприємство, його філіали, інші відокремлені структурні підрозділи, є однією юридичною особою та одним платником рентної плати за нафту, природний газ і газовий конденсат у випадках реалізації чи передачі на переробку нафти, газу та конденсату іншим суб'єктам господарювання.
Тому, в даному випадку, при передачі підприємством, газового конденсату для переробки своїй філії, та при передачі філією, газового конденсату іншій філії не виникає самого факту використання підприємством видобутої сировини, оскільки переробка та продаж відбувається в межах одного суб'єкта господарювання - ДК "Укргазвидобування".
З огляду на те, що суб'єктний склад платників рентної плати за нафту, природний газ та газовий конденсат не визначається їх відношенням до сплати податків, а обумовлений виключно їх юридичним статусом, колегія суддів вважає, що оскільки газовий конденсат не передавався позивачем третім особам, а переміщувався виключно в середині однієї юридичної особи - ДК "Украгазвидобування" між її структурними підрозділами, то відповідно відсутні підстави стверджувати, що позивачем здійснювався відпуск (продаж) газового конденсату.
Крім того, в матеріалах справи міститься Висновок № 3333 від 07.07.2006р. судово-бухгалтерської експертизи за господарською справою № 32/410-29/287, в якому зазначено, висновки акту перевірки документально не підтверджуються. Дочірня компанія “Укргазвидобування” Національної акціонерної компанії “Нафтогаз України” не повинна платити до державного бюджету за підсумками вказаних звітних періодів рентну плату за стабільний газовий конденсат.
Згідно ч. 1 ст. 72 КАСУ України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Виходячи з наведеного, колегія Київського апеляційного господарського суду дійшла висновку, що апеляційна скарга Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Києві задоволенню не підлягає, а постанова Господарського суду міста Києва від 06.02.2007р. у справі № 32/410-29/287-А не підлягає скасуванню.
Керуючись п. 6 розділу 7 “Прикінцеві та перехідні положення”, ст. ст. 89, 94, 195, 198, 200, 205, 206, 209 Кодексу адміністративного судочинства України, Київський апеляційний господарський суд, -
УХВАЛИВ:
Апеляційну скаргу Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Києві залишити без задоволення, постанову Господарського суду міста Києва від 06.02.2007р. у справі № 32/410-29/287-А залишити без змін.
Матеріали справи № 32/410-29/287-А повернути до Господарського суду міста Києва.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена до касаційного суду протягом місяця у встановленому законом порядку.
Головуючий суддя
Судді