Рішення № 68099202, 02.08.2017, Охтирський міськрайонний суд Сумської області

Дата ухвалення
02.08.2017
Номер справи
583/456/17
Номер документу
68099202
Форма судочинства
Цивільне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 583/456/17

2/583/644/17

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02 серпня 2017 року Охтирський міськрайонний суд Сумської області в складі:

головуючого-судді Сидоренка Р.В.,

при секретарі Зубатової І.В.,

за участю

представника відповідача ОСОБА_1,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду цивільну справу за позовом Харківського національного університету внутрішніх справ до ОСОБА_2 про стягнення витрат, повязаних з утриманням,

ВСТАНОВИВ:

01 березня 2017 року Харківський національний університет внутрішніх справ звернувся до суду із вищевказаним позовом. Свої вимоги мотивує тим, що наказом Харківського національного університету внутрішніх справ (далі ХНУВС) від 10.08.2010 року №403 о/с ОСОБА_2 прийнято на службу в органи внутрішніх справ і зараховано курсантом ХНУВС з 30.08.2010 року та присвоєно звання «рядовий міліції». 01.09.2010 року між ОСОБА_2, ХНУВС та УМВС України в Сумській області укладено тристоронній договір про підготовку фахівця у вищому навчальному закладі Міністерства внутрішніх справ України, згідно умов якого в разі звільнення з органів внутрішніх справпо закінченню навчання до встановленого трирічного термінуперебування на службі з підстав, визначених п. 3 договору, відповідач зобовязаний відшкодувати фактичні втрати, повязані з утриманням у навчальному закладі. Наказом ГУНП в Сумській області від 12.05.2016 року №121 о/с ОСОБА_2 звільнено на підставі п. 8 ч. 1 ст. 77 Закону України «Про Національну поліцію» (у звязку з переходом у встановленому порядку на роботу до інших міністерств і відомств (організації)). Згідно з довідкою розрахунком витрат, повязаних з утриманням курсанта, складеного відповідно до Порядку розрахунку витрат, повязаних з утриманням курсантів у вищих навчальних закладах, затвердженого наказом Міністерства оборони України, Міністерства фінансів України, Міністерства внутрішніх справ України, Міністерства транспорту та звязку України, Адміністрації Державної прикордонної служби України, Управління державної охорони України, Служби безпеки України від 16.07.2007 року №419/831/240/605/537/219/534, ОСОБА_2 повинна відшкодувати витрати з її утриманням у ХНУВС в сумі 42280,30 грн., які просить стягнути позивач.

Представник Харківського національного університету внутрішніх справ в судове засідання не зявився, в письмовому клопотанні просять справу розглядати за відсутності представника позивача.

Надали додаткові пояснення до позову, згідно яких зазначають, що ОСОБА_2 після закінчення навчання прибула до УМВС України в Сумській області та приступила до виконання службових обовязків за посадою, а її звільнення відбулося у звязку з переходом у встановленому законом порядку на роботу до інших міністерств і відомств (організації), що є порушенням умов договору. Порядком відшкодування особами витрат, повязаних з їх утриманням у вищих навчальних закладах Міністерства внутрішніх справ України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.03.2007 року №313 не передбачена підстава звільнення від відшкодування у звязку з переходом у встановленому законом порядку на роботу до інших міністерств і відомств (організації).

Відповідач ОСОБА_2 в судове засідання не зявилася, про дату, час та місце розгляду справи повідомлена належним чином.

Представник відповідача ОСОБА_1 в судовому засіданні проти позову заперечував, надав письмові пояснення, в яких зазначив, що згідно наказу ГУНП в Сумській області від 12.05.2016 року №121 о/с ОСОБА_2 звільнилася з ОВС у звязку з переходом у встановленому порядку на роботу до інших міністерств і відомств (організацій), а тому відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 01.03.2007 року №313 «Про затвердження Порядку відшкодування особами витрат, повязаних з їх утриманням у вищих навчальних закладах Міністерства внутрішніх справ» відсутні підстави для стягнення коштів. Крім того, одержувачем коштів та їх власником є Міністерство внутрішніх справ України, а тому Харківський національний університет внутрішніх справ не має права вимоги.

Вивчивши матеріали справи, заслухавши думку представника відповідача, суд вважає, що позовні вимоги не підлягають задоволенню виходячи з наступного.

Судом встановлено, що наказом ХНУВС № 403 о/с від 10.08.2010 року ОСОБА_2 прийнято на службу в органи внутрішніх справ і зараховано курсантом 1-го курсу до навчально-наукового інституту психології, менеджменту, соціальних та інформаційних технологій Харківського національного університету внутрішніх справ за спеціальністю «компютерні науки» з 30.08.2010 року, присвоївши спеціальне звання «рядовий міліції» (а.с.7).

01 вересня 2010 року між Харківським національним університетом внутрішніх справ, Головним управління МВС України в Сумській області та рядовим міліції ОСОБА_2 укладено договір про підготовку фахівця у вищому навчальному закладі Міністерства внутрішніх справ України №15221-10км/См (далі Договір) (а.с.5).

За умовами укладеного між сторонами ДоговоруХарківський національний університет внутрішніх справ зобовязувався здійснити підготовку за державним замовленням на денній формі навчання фахівця освітньо кваліфікаційного рівня «бакалавр» за напрямом «компютерні науки», ГУ МВСУ у Сумській області зобовязувався призначити випускника на посаду, а ОСОБА_2 зобовязувалася після закінчення навчання прибути до місця призначення, приступити до виконання службових обовязків за посадою і відпрацювати не менше трьох років.

Відповідно до п. 2.3.6 Договору у разі відрахування з навчального закладу чи звільнення з органів внутрішніх справ по закінченню навчання до встановленого трирічного терміну перебування на службі за підставами, передбаченими п. 3 договору, ОСОБА_2 зобовязувалась відшкодувати фактичні витрати, повязані з утриманням у навчальному закладі.

Відповідно до п. 3 Договору підставами для відшкодування фактичних витрат на підготовку є дострокове розірвання договору у звязку з небажанням особи продовжувати навчання або порушення нею дисципліни та відмова від подальшого проходження служби на посадах начальницького складу в органах внутрішніх справ протягом перших трьох років після закінчення навчання.

Згідно довідки розрахунку, виданої 27.06.2014 року Харківським національним університетом внутрішніх справ, витрати, повязані з утриманням курсанта ОСОБА_2 становить 42280,30 грн. (а.с. 8).

Наказом ХНУВС №142 від 05.07.2014 року лейтенанта міліції ОСОБА_2 відраховано зі складу курсантів та відкомандировано до УМВС України в Сумській області (а.с.9).

Наказом УМВС України в Сумській області за № 407 о/с від 06.11.2015 року лейтенанта міліції ОСОБА_2, яка працювала інспектором слідчого відділення Охтирського міського відділу (з обслуговування міста Охтирка та Охтирського району), було звільнено з органів внутрішніх справ з 06.11.2015 року у запас Збройних Сил за п. 64 «з» (у звязку з переходом у встановленому порядку на роботу (службу) в інші міністерства, центральні органи виконавчої влади (установи, організації) на підставі поданого нею рапорту від 06.11.2015 року

Наказом Головного управління Національної поліції в Сумській області від 07.11. 2015 року за № 21 о/с ОСОБА_2, як таку, що прибула з Міністерства внутрішніх справ, відповідно до поданої нею того ж дня заяви було призначено інспектором Охтирського відділу поліції (м. Охтирка) ГУ НП з 07.11.2015 року, присвоївши їй спеціальне звання лейтенант поліції.

В подальшому, 12.05.2016 року лейтенанта поліції ОСОБА_2, інспектора Охтирського відділу поліції (м. Охтирка) Головного управління Національної поліції з 15.05.2016 року звільнено зі служби поліції відповідно до п. 8 (у звязку з переходом у встановленому порядку на роботу до інших міністерств і відомств (організацій)) ч. 1 ст. 77 Закону України «Про Національну поліцію» (а.с.10).

Положеннями ч.1ст.16 Закону України «Про міліцію», який втратив чинність у звязку із набранням законної силиЗаконом України «Про Національну поліцію» від 02 липня 2015 року № 580-VІІІ, однак був чинним на момент виникнення спірних правовідносин, визначено, що особовий склад міліції складається з працівників, що проходять державну службу в підрозділах міліції, яким відповідно до чинного законодавства присвоєно спеціальні звання міліції.

Пунктом 2.2Наказу Міністерства внутрішніх справ України «Про затвердження Типового договору про підготовку фахівця у вищому навчальному закладі Міністерства внутрішніх справ України» від 14 травня 2007 року № 150зобовязано керівників структурних підрозділів центрального апарату МВС України, начальників головних управлінь, управлінь МВС України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, на транспорті, керівників вищих навчальних закладів МВС України на підставі Типового договору укласти відповідні договори про підготовку фахівця у вищому навчальному закладі Міністерства внутрішніх справ України з кожною особою, яка навчається в цьому закладі за державним замовленням.

В пунктах 2.3.5, 2.3.6 Типового договору про підготовку фахівця у вищому навчальному закладі Міністерства внутрішніх справ України, затвердженогоНаказом Міністерства внутрішніх справ України від 14 травня 2007 року № 150, йдеться про те, що особа, яка навчається у вищому навчальному закладі Міністерства внутрішніх справ України, зобовязується після закінчення навчання прибути до місця призначення в термін, визначений у направленні на роботу, приступити до виконання службових обов'язків за посадою, на яку призначена Замовником, і відпрацювати не менше трьох років.

У разі відрахування з навчального закладу чи звільнення з органів внутрішніх справ по закінченні навчання до встановленого трирічного терміну перебування на службі за підставами, передбаченими пунктом 3 цього договору, відшкодувати фактичні витрати, пов'язані з утриманням у навчальному закладі згідно із затвердженим розрахунком.

Підставами відшкодування фактичних витрат на підготовку, зокрема, є відмова від подальшого проходження служби на посадах начальницького складу в органах внутрішніх справ протягом перших трьох років після закінчення навчання (пункт 3 Типового договору).

Про аналогічне йдеться в п.п.2.3.5, 2.3.6, 3 договору від 01.09.2010 року, укладеного між Харківським національним університетом внутрішніх справ, Головним управлінням МВС України в Сумській області та ОСОБА_2

Як визначено у п.п.1, 3 Порядку відшкодування особами витрат, повязаних з їх утриманням у вищих навчальних закладах Міністерства внутрішніх справ України, затвердженогоПостановою Кабінету Міністрів України від 01 березня 2007 року за № 313, з відповідними змінами і доповненнями, цей Порядок визначає механізм відшкодування особами, які навчалися за державним замовленням у вищих навчальних закладах МВС (даліособи), витрат, пов'язаних з їх утриманням у таких закладах (далівитрат), у разі: звільнення осіб начальницького складу органів внутрішніх справ із служби протягом трьох років після закінчення навчального закладу за власним бажанням, через службову невідповідність або за порушення дисципліни (підпункт 3 пункту 1 Порядку).

Витрати відшкодовуються згідно з договором про підготовку фахівця в навчальному закладі, який укладається між навчальним закладом, головним управлінням або управлінням МВС та особою.

Згідност. 1 Закону України «Про Національну поліцію» від 02.07.2015 № 580-VIII далі Закон №580- VIII), національна поліція України - це центральний орган виконавчої влади, який служить суспільству шляхом забезпечення охорони прав і свобод людини, протидії злочинності, підтримання публічної безпеки і порядку.

Пунктом 5 Прикінцевих та перехідних положень Закону №580- VIII, з дня набрання чинності вказаним Законом втратив чинністьЗакон України «Про міліцію».

Відповідно до п. 8 Прикінцевих та перехідних положень Закону №580- VIII, з дня опублікування цьогоЗаконувсі працівники міліції (особи рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ), а також інші працівники Міністерства внутрішніх справ України, його територіальних органів, закладів та установ вважаються такими, що попереджені у визначеному порядку про можливе майбутнє звільнення через скорочення штатів.

Згідно п. 9 Прикінцевих та перехідних положень Закону №580- VIII, працівники міліції, які виявили бажання проходити службу в поліції, за умови відповідності вимогам до поліцейських, визначеним цим Законом, упродовж трьох місяців з дня опублікування цьогоЗаконуможуть бути прийняті на службу до поліції шляхом видання наказів про призначення за їх згодою чи проходження конкурсу на посади, що заміщуються поліцейськими, у будь-якому органі (закладі, установі) поліції.

Посади, що пропонуються особам, зазначеним у цьому пункті, можуть бути рівнозначними, вищими або нижчими щодо посад, які ці особи обіймали під час проходження служби в міліції.

Працівники міліції, які відмовилися від проходження служби в поліції та/або не прийняті на службу до поліції в тримісячний термін з моменту попередження про наступне вивільнення, звільняються зі служби в органах внутрішніх справ через скорочення штатів.

Указані в цьому пункті особи можуть бути звільнені зі служби в органах внутрішніх справ до настання зазначеного в цьому пункті терміну на підставах, визначених Положенням про проходження служби рядовим та начальницьким складом органів внутрішніх справ.

Виходячи з вимог ч.1 ст.13, ч.ч. 1, 2 ст.15 Закону України «Про Національну поліцію»систему поліції складають:

1) центральний орган управління поліцією;

2) територіальні органи поліції.

Територіальні органи поліції утворюються як юридичні особи публічного права в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, районах, містах, районах у містах та як міжрегіональні (повноваження яких поширюються на декілька адміністративно-територіальних одиниць) територіальні органи у межах граничної чисельності поліції і коштів, визначених на її утримання.

Територіальні органи поліції утворює, ліквідовує та реорганізовує Кабінет Міністрів України за поданням Міністра внутрішніх справ України на підставі пропозицій керівника поліції.

Постановою Кабінету Міністрів України від 16 вересня 2015 року № 730 «Про утворення територіальних органів Національної поліції та ліквідацію територіальних органів Міністерства внутрішніх справ»утворено як юридичні особи публічного права територіальні органи Національної поліції за переліком згідно з додатком 1, зокрема, Головне управління Національної поліції в Сумській області, і, відповідно, ліквідовано як юридичні особи публічного права територіальні органи Міністерства внутрішніх справ за переліком згідно з додатком 2, зокрема: Управління Міністерства внутрішніх справ України в Сумській області, в тому числі Охтирський міський відділ (з обслуговування міста Охтирка та Охтирського району) Управління Міністерства внутрішніх справ України в Сумській області.

Відповідно до положеньст. 104 Цивільного кодексу України,при ліквідації юридичної особи правонаступництво не передбачене.

Посилання позивача на с. 4 ст. 74 Закону № 580-VIII судом не враховується, оскільки відповідно дост. 58 Конституції Українизакони не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи. Тобтост. 74 Закону України «Про Національну поліцію»має застосовуватись до правовідносин, що виникли після набрання чинності цим законом, і не може застосовуватись до правовідносин, які виникли на підставі договорів, укладених до набрання чинності вказаним законом.

ВЗаконі України «Про Національну поліцію»відсутнє зазначення, що органи поліції є органами внутрішніх справ, а отже звільнення ОСОБА_2 К,С. з Охтирського ВП ГУ НП не є порушенням умов договору.

Крім того, відповідно до ч. 7 ст. 18 Закону України «Про міліцію», курсанти вищих навчальних закладів Міністерства внутрішніх справ України у разі дострокового розірвання договору через небажання продовжувати навчання або через недисциплінованість чи в разі відмови від подальшого проходження служби на посадах начальницького складу органів внутрішніх справ після закінчення вищого навчального закладу, а також особи начальницького складу органів внутрішніх справ, які звільняються із служби протягом трьох років після закінчення вищого навчального закладу Міністерства внутрішніх справ України за власним бажанням, через службову невідповідність або за порушення дисципліни, відшкодовують Міністерству внутрішніх справ України витрати, пов'язані з їх утриманням у вищому навчальному закладі, в порядку, установленому Кабінетом Міністрів України. У разі відмови від добровільного відшкодування витрат таке відшкодування здійснюється в судовому порядку.

Отже, з урахуванням наведених норм права та встановлених фактичних обставин справи, а саме, факту того, що звільнення відповідача зі служби в органах внутрішніх справ відбулось ще 06.11.2015 року у звязку з переходом у встановленому порядку на роботу (службу) в інші міністерства, центральні органи виконавчої влади, установи, організації, про що йдеться у підпункті «з» пункту 64 Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ, затвердженогоПостановою Кабінету Міністрів України від 29 липня 1991 року за № 114, а не за власним бажанням, через службову невідповідність чи за порушення дисципліни, тому суд приходить до висновку про відсутність підстав для стягнення з ОСОБА_2 витрат, повязаних з її утриманням у вищому навчальному закладі Міністерства внутрішніх справ України, яким є Харківський національний університет внутрішніх справ.

На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 10, 11, 60, 212-215 ЦПК України, суд

ВИРІШИВ:

В задоволенні позовних вимог Харківського національного університету внутрішніх справ до ОСОБА_2 про стягнення витрат, повязаних з утриманням відмовити.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Апеляційного суду Сумської області через суд першої інстанції шляхом подачі в 10-денний строк із дня проголошення рішення, у разі відсутності осіб у судовому засіданні під час проголошення рішення з моменту отримання копії цього рішення.

Рішення набирає законної сили після спливу строку на подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Суддя Охтирського міськрайсуду

Сумської області ОСОБА_3