Постанова № 68090202, 06.04.2017, Солом'янський районний суд міста Києва

Дата ухвалення
06.04.2017
Номер справи
760/244/17
Номер документу
68090202
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Провадження 2-а/760/593/17

Справа №760/244/17

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06 квітня 2017 року суддя Солом'янського районного суду м. Києва Оксюта Т.Г., розглянувши в порядку скороченого провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Правобережного обєднаного Управління Пенсійного фонду України в м. Києві про визнання протиправними дій та зобов'язання здійснити перерахунок пенсії, -

В С Т А Н О В И В :

ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом про визнання дій Правобережного об'єднаного УПФУ в м. Києві протиправними та зобов'язання вчинити дії.

Свої вимоги, з крахуванням позивач обґрунтовує тим, що він перебуває на обліку в Правобережному обеднаному Управлінні Пенсійного Фонду України в м. Києві та отримує пенсію призначену та розраховану згідно норм ЗУ «Про наукову і науково-технічну діяльність» від 13.12.1991 року №1977-ХІІ.

З 16.06.2007 року позивачу було призначено пенсію за віком на підставі ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року №1058-VI/

З 22.06.2014 року позивач отримує пенсію, як науковий працівник згідно ЗУ «Про наукову і науково-технічну діяльність» від 13.12.1991 року №1977-ХІІ.

Згідно листа відповідача від 24.10.2016 року №1101/02/Р-843 пенсія, як науковому працівнику, позивачу призначена з 22.01.2014 року та розрахована з застосуванням середнього заробітку по народному господарству за 2007 рік.

Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» закріплює вичерпний перелік видів пенсій на які розповсюджується його дія та в якому відсутній такий вид пенсії, як пенсія науковому працівнику.

Законом передбачено три види пенсії : за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника та врегульовано переведення між цими видами пенсії.

Зазначив, що він отримує пенсію, призначену згідно ЗУ «Про наукову та науково - технічну діяльність», тобто відповідач ототожнює поняття переведення з виду на вид в межах одного закону, та призначення пенсії на підставі іншого закону.

Пенсії науковим (науково-педагогічним) працівникам призначаються в розмірі 850 відсотків від сум заробітної плати наукового (науково-педагогічного) працівника, яка визначається відповідно до ст.23 ЗУ «Про наукову та науково-технічну діяльність» та частини 2 статті 40 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та на яку відповідно до законодавства нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

Переведення з пенсії за віком, призначеної згідно ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» на пенсію, як науковому працівнику згідно ЗУ «Про наукову та науково-технічну діяльність» зазначеними законами не передбачено та не врегульовано.

Вважає, що в даному випадку присутнє нове призначення пенсії на підставі іншого закону та застосуванню підлягає середній заробіток по народному господарству, що передує року призначення та оскільки пенсія позивачу призначена в 2014 році, то застосуванню підлягає середній заробіток по народному господарству за 2011-2013 роки, як це передбачено ч.10 ст.24 ЗУ «Про наукову та науково-технічну діяльність».

Однак, всупереч вищевикладеному, при призначенні іншої пенсії по іншому закону в 2014 році відповідач застосував середній заробіток по народному господарству за 2007 рік, чим порушив права позивача.

Оскільки в даному випадку мало місце призначення іншої пенсії за іншим законом, а не переведення з одного виду пенсії на інший в межах одного закону, доводи відповідача не заслуговують уваги, так як в ч.3 ст.45 ЗУ №1058 мова йде про переведення з одного виду пенсії на інший вид пенсії по матеріалах пенсійної справи, що в даному випадку відсутнє, так як мало місце призначення іншої пенсії за іншим законом, а не переведення з одного на інший вид пенсії в межах одного закону.

З зазначеними діями відповідача не погоджується, вважає їх незаконними, оскільки, в першу чергу, вони порушують встановлене ст. 46 Конституції України його право на соціальний захист в старості.

На підставі викладеного просив позов задовольнити.

Відповідач по справі подав до суду письмові заперечення, в яких заперечував та просив відмовити в задоволенні позову в повному обсязі.

Окрім того, Відповідач просив суд врахувати положення ст.99-100 КАС України та залишити позовні вимоги Позивача, подані поза межами позовної давності, без розгляду.

Суддя, дослідивши матеріали справи, встановив наступне.

Згідно ч. 4 ст. 183-2 КАС України суддя розглядає справу в порядку скороченого провадження одноособово, без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі. За результатами розгляду справи у скороченому провадженні суддя, оцінивши повідомлені позивачем, відповідачем обставини, за наявності достатніх підстав приймає законне та обґрунтоване судове рішення. У разі недостатності повідомлених позивачем обставин або якщо за результатами розгляду поданого відповідачем заперечення суд прийде до висновку про неможливість ухвалення законного і обґрунтованого судового рішення без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі, суд розглядає справу за загальними правилами цього Кодексу, про що постановляє ухвалу, яка не підлягає оскарженню.

Встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Правобережному об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України в м. Києві та одержує пенсію за віком відповідно до ЗУ «Про наукову і науково-технічну діяльність» від 13.12.1991 року №1977-ХІІ.

З 16.06.2007 року по 21.01.2014 року позивач отримував пенсію відповідно до ЗУ «Про загальнообов'язкове пенсійне страхування».

22.01.2014 року ним було подано заяву про переведення на пенсію за віком відповідно до ЗУ «Про наукову і науково-технічну діяльність»

Відповідно до ч. 1 ст. 10 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» передбачено, що особі, яка має одночасно право на різні види пенсії (за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника), призначається один із цих видів пенсії за її вибором.

Заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за відповідної формулою, яка передбачена ч. 2 ст. 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Згідно з ч. 3 ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»(з урахуванням змін, внесених Законом України «Про заходи по законодавчому забезпеченню реформування пенсійної системи»), переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.

Отже, з 22.01.2014 року позивач почав отримувати пенсію відповіно до ЗУ « Про наукову та науково-технічну діяльність».

При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій ст. 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.

Якщо особа після призначення пенсії по інвалідності продовжувала працювати та набула не менш як 24 місяці страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі, при переведенні вперше з пенсії по інвалідності на пенсію за віком застосовується середня заробітна плата (дохід), визначена частиною другою статті 40 цього Закону для призначення пенсії.

Позиція відповідача ґрунтується на тому, що оскільки первинно пенсія йому вже призначалася у 2007, то з врахуванням положень постанови КМУ від 23.04.2012 №327 «Про підвищення рівня соціального захисту населення», застосуванню підлягає саме середня заробітна плата працівників за 2007 рік, оскільки позивача було переведено з пенсії за віком згідно Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» на пенсію згідно ЗУ «Про наукову і науково-технічну діяльність».

Проаналізувавши викладене, суд зазначає, що вказані вище норми регулюють порядок переведення з одного виду пенсії на інший в рамках Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та не встановлює права органам Пенсійного фонду України здійснювати переведення громадян з одного виду пенсії на інший в межах різних законів.

Разом з тим, відповідно до ч.2 ст.24 Закону України "Про наукову і науково-технічну діяльність" - пенсія науковому (науково-педагогічному) працівнику призначається за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом першим частини першої статті 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", після досягнення чоловіками віку 62 роки за наявності стажу наукової роботи не менш як 20 років, жінками пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", за наявності стажу наукової роботи не менш як 15 років.

Пенсії науковим (науково-педагогічним) працівникам призначаються в розмірі 80 відсотків від сум заробітної плати наукового (науково-педагогічного) працівника, яка визначається відповідно до статті 23 цього Закону та частини другої статті 40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та на яку відповідно до законодавства нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування (внески).

Згідно з ч.10 ст.24 цього ж Закону - для обчислення заробітку під час призначення пенсії науковому (науково-педагогічному) працівнику застосовується середня заробітна плата працівників, зайнятих у галузях економіки України, у тому числі в сільському господарстві, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії. Середня заробітна плата працівників, зайнятих у галузях економіки України, у тому числі в сільському господарстві, визначається центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері статистики.

Згідно з ч.2 ст. 40 ЗУ «Про загальнообо'язкове державне пенсійне страхування» - заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою: Зп = Зс х (Ск : К), де:

Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях;

Зс - середня заробітна плата (дохід) у середньому на одну застраховану особу в цілому в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії. Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується Пенсійним фондом України за погодженням з центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної фінансової політики, державної політики у сферах економічного розвитку, статистики.

Переведення з пенсії за віком, призначеної згідно Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» на пенсію, як науковому працівнику згідно ЗУ «Про наукову та науково-технічну діяльність» вищезазначеними Законами не передбачене та не врегульоване.

В подібних правовідносинах свою точку зору неодноразово та послідовно виклав Верховний Суд України в своїх постановах від 31.05.2015 №21-612а14, від 02.12.2015 №193/1029/14-а, та 22.12.2015 №2-а/199/138/14. В зазначених рішеннях суд дійшов висновку щодо законності права позивача на обрахування заробітної плати для пенсії із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України за три роки перед зверненням із заявою про призначення пенсії, якщо він до цього отримували пенсію за іншим, відмінним від ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» законом.

Таким чином, при призначенні пенсії, як науковому працівнику, згідно ЗУ «Про наукову та науково-технічну діяльність» відсутнє переведення з одного виду пенсії на інший, а має місце призначення іншого виду пенсії відповідно до іншого закону.

За наведених обставин, суддя вважає, що при призначенні позивачу наукової пенсії за Законом № 1977-XII у 2014 році, відповідач повинен був застосувати середню заробітну плату працівників, зайнятих у галузях економіки України, у тому числі в сільському господарстві, за три календарні роки, що передують року призначення пенсії, тобто за 2011-2013 роки.

Згідно із ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.

За правилами частини другої статті 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову, який відповідачем в даному випадку виконано.

Згідно частини 1 статті 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Частиною 2 статті 71 цього Кодексу передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідно до ст. 86 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

На основі повно та всебічно з'ясованих обставин справи, підтверджених доказами, встановивши правовідносини, які випливають із встановлених обставин, та правові норми, які підлягають застосуванню, суддя приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню.

Враховуючи, що відповідно до ч. 2 ст. 99 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк.

Як вбачається з матеріалів справи, позивачка звернулась до суду з позовом 03.10.2016 із вимогами щодо захисту її порушених прав.

Отже, враховуючи дату звернення позивача до суду - 03.01.2017, шестимісячний строк на звернення до суду з позовом та період за який позивач просить суд захистити його права, суддя приходить до висновку, що права позивача підлягають захисту з 03.07.2016.

Відповідно до положень ч. 3 ст. 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень суд перевіряє, чи прийняті (вчинені) вони обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії), добросовісно, розсудливо, з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації, пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія), з урахуванням права особи на участь у процесі прийнятті рішення.

Відповідно до ч. 1 ст. 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.

На підставі викладеного та керуючись ст. 19 Конституції України, ст.ст. 40, 45Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», ст. 28 Закону України «Про наукову і науково-технічну діяльність», ст.ст. 10, 11, 71, 86, 94, 99,100,122, 159-163, 186 КАС України, суддя, -

П О С Т А Н О В И В:

Позов ОСОБА_1 до Правобережного обєднаного Управління Пенсійного фонду України в м. Києві про визнання протиправними дій та зобов'язання здійснити перерахунок пенсії задовольнити.

Визнати протиправними дії Правобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві щодо застосування середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України, у тому числі в сільському господарстві за 2007 рік при призначення пенсії у 2014 році ОСОБА_1.

Зобов'язати Правобережне об'єднане управління Пенсійного фонду України в м. Києві провести перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії із застосуванням середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузі економіки України, у тому числі в сільському господарстві за три календарних роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, тобто за 2011-2013 р.р., в редакції Закону України «Про наукову та науково-технічну діяльність», що діяла на час призначення пенсії зі збереженням відсотку розрахунку пенсії від заробітку 80 % починаючи з 22.01.2014 року.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано, а у разі подання апеляційної скарги - після розгляду справи апеляційним судом.

Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Солом'янський районний суд м. Києва шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя