
Справа № 706/1250/16-ц
2/706/41/17
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
14 липня 2017 року Христинівський районний суд Черкаської області
в складі :
головуючого - судді Олійника М.Ф.,
за участю секретаря Рибчинецької Я.А.,
прокурора Школьної А.В., відповідача ОСОБА_1,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Христинівці Черкаської області цивільну справу за позовом заступника керівника Уманської місцевої прокуратури в інтересах держави в особі ОСОБА_2 сільської ради Христинівського району Черкаської області до ОСОБА_1 про внесення змін до договору оренди земельної ділянки водного фонду,
ВСТАНОВИВ:
Заступник керівника Уманської місцевої прокуратури звернувся до суду з позовом в інтересах держави в особі ОСОБА_2 сільської ради Христинівського району до ОСОБА_1 про внесення змін до договору оренди земельної ділянки водного фонду.
Просив внести до укладеного між ОСОБА_2 сільською радою Христинівського району та ОСОБА_1 договору оренди земельної ділянки водного фонду від 05.06.2009 р., зареєстрованого 10.08.2009 р. у Христинівському районному відділі Черкаської регіональної філії ДП «Центр ДЗК» за № 090919500010 зміни, а саме: пункт 5 вказаного договору викласти в такій редакції: «Нормативна грошова оцінка земельної ділянки згідно з витягом з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки від 22.06.2016 р. № 0-28-0.3-2037/2-16 станом на 01.01.2016 р. становить 7873968,87 грн.»; пункт 9 вказаного договору викласти в такій редакції: «Річна орендна плата за користування земельною ділянкою встановлюється у розмірі 3% від її нормативної грошової оцінки»; судові витрати віднести за рахунок відповідача на користь прокуратури Черкаської області.
В обґрунтування позову позивач посилався на те, що 05.06.2009 р. між ОСОБА_2 сільською радою Христинівського району в особі сільського голови ОСОБА_3 та ОСОБА_1 на підставі результатів аукціону № 1 по продажу права оренди від 25.05.2009 р. був укладений договір оренди земельної ділянки водного фонду (ставок «Ближчий»), загальною площею 36,3023 га, яка розміщена в адміністративних межах ОСОБА_2 сільської ради Христинівського району. Договір оренди нотаріально посвідчений та зареєстрований у Христинівському районному відділі Черкаської регіональної філії ДП «Центр ДЗК», про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 10.08.2009 р. за № 040979500010. За змістом договору ОСОБА_2 сільська рада Христинівського району надала, а ОСОБА_1 прийняв у строкове платне користування вказану земельну ділянку. Земельна ділянка передана в оренду для риборозведення строком на 15 років. Пунктом 5 договору передбачено, що нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 2951376,99 грн. Відповідно до п. 9 договору орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі в розмірі 30107,23 грн. в рік. Обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням її цільового призначення та коефіцієнтів індексації, визначених законодавством, за затвердженими КМУ формами, що заповнюються під час укладення або зміни умов договору оренди, чи продовження його дії. Сторони договору погодили, що орендна плата сплачується орендарем щомісячно до 1-го числа наступного місяця. Пунктом 13 договору визначено підстави перегляду розміру орендної плати, у тому числі: зміни умов господарювання, зміни розмірів земельного податку, підвищення цін і тарифів, зміни коефіцієнтів індексації, визначені законодавством, та в інших випадках. У зв'язку із введенням в дію Податкового кодексу України з 01.01.2011 р. втратив чинність Закон України «Про плату за землю». Питання сплати податку на землю та оплати орендної плати за користування земельною ділянкою з 01.01.2011 р. регулюється виключно Податковим кодексом України.Відповідно до ст. 288.5.1 Податкового кодексу України розмір орендної плати за земельні ділянки встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою 3 відсотків нормативної грошової оцінки та не може перевищувати 12 відсотків нормативної грошової оцінки. Таким чином, розмір орендної плати був змінений законодавцем, що не залежало від волі сторін. Згідно з витягом з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки №0-28-0.3-2037/2-16 від 22.06.2016 р. нормативна грошова оцінка земельної ділянки водного фонду станом на 01.01.2016 р. становить 7873968,87 грн. Таким чином, сплачувана відповідачем до бюджету річна сума орендної плати не відповідає вимогам Податкового кодексу України та є меншою 3 % від нормативно-грошової оцінки землі. Відповідно до п. п. 2.18, 2.19 постанови Пленуму Вищого господарського суду України № 6 від 17.05.2013 р. "Про деякі питання практики розгляду справ у спорах, що виникають із земельних відносин" при вирішенні спорів про внесення змін до договору зацікавлена сторона у випадках, передбачених законом, може просити суд про внесення зміни до договору згідно з рішенням суду. У визначених законом випадках застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування. Судам слід враховувати, що розмір орендної плати за землю визначається сторонами у договорі, в тому числі може визначатися шляхом встановлення відсоткового відношення до нормативної грошової оцінки земельної ділянки, що відповідає чинному законодавству України, зокрема, приписам частини першої статті 15, статті 21 Закону України "Про оренду землі". Оскільки орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності є регульованою ціною, то законодавча зміна граничного розміру цієї плати може бути підставою для перегляду розміру орендної плати, встановленої умовами договору. При цьому надсилання відповідачеві пропозицій щодо внесення змін до договору оренди є правом, а не обов'язком позивача, тому недотримання останнім вимог частини другої статті 188 ГК України щодо надсилання іншій стороні пропозицій про зміну умов договору не позбавляє його права звернутися до господарського суду з позовом про зміну умов договору. Аналогічні положення містить і цивільне законодавство. Так, частиною 2 ст. 651 ЦК України передбачено, що договір може бути змінено за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом. Таким чином, нормами чинного законодавства передбачена можливість зміни умов договору за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у випадках, встановлених договором або законом. Така ж підстава для перегляду розміру орендної плати за землю визначена пунктом 13 договору. Отже, нормативна грошова оцінка земель є законодавчо визначеною основою для визначення розміру орендної плати за землі державної ті комунальної власності. Оскільки орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності є регульованим платежем, то законодавча зміна граничного розмір; цієї плати може бути підставою для перегляду розміру орендної плати, встановленої умовами договору. При цьому надсилання відповідачеві пропозицій щодо внесення змін до договору оренди є правом, а не обов'язком позивача та не позбавляє його права звернутися до суду з позовом про зміну умов договору. Згідно з умовами договору ставка орендної плати за користування земельною ділянкою водного фонду встановлена в абсолютній формі на рівні 30107,25 грн. в рік, що складає 0,38 % від нормативної грошової оцінки земельної ділянки та є значно нижчою від законодавчо встановленого мінімальною розміру плати за землі державної та комунальної форми власності. Дотримання належного економічного регулювання земельних правовідносин, забезпечення надходжень платежів з орендної плати до місцевих бюджетів у законодавчо визначених межах шляхом їх правильного правового, у тому числі договірного, регулювання, що виключає невизначеність у правовідносинах сторін, безпосередньо належить до інтересів держави. У даному випадку інтереси держави полягають у необхідності приведення договору оренди до вимог законодавства з метою отримання орендної плати за земельну ділянку у належному розміру. Вказані інтереси збігаються з інтересами громади с. Великої Севастянівки Христинівського району та ОСОБА_2 сільської ради Христинівського району як розпорядника земель водного фонду в межах населеного пункту. З часу укладення договору сторони розмір орендної плати не переглядали. ОСОБА_2 сільська рада Христинівського району як розпорядник земель, розташованих в межах населеного пункту, заходів щодо приведення розміру орендної плати у відповідність до вимог Податкового кодексу України не вживала, що зобовязує прокурора звернутися до суду із вказаним позовом на захист інтересу держави.
У подальшому від заступника керівника Уманської місцевої прокуратури надійшло клопотання про зміну позовних вимог, в якому просив суд позовні вимоги вважати такими:
Внести до укладеного між ОСОБА_2 сільською радою Христинівського району та ОСОБА_1 договору оренди земельної ділянки водного фонду від 05.06.2009 р., зареєстрованого 10.08.2009 р. у Христинівському районному відділі Черкаської регіональної філії ДП «Центр ДЗК» за № 090919500010 такі зміни:
- пункт 5 договору оренди земельної ділянки водного фонду від 05.06.2009 р., укладеного між ОСОБА_2 сільською радою Христинівського району та ОСОБА_1, зареєстрованого 10.08.2009 р. у Христинівському районному відділі Черкаської регіональної філії ДП «Центр ДЗК» за № 090919500010, викласти в такій редакції: «Нормативна грошова оцінка земельної ділянки згідно з витягом з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки від 22.06.2016 р. № 0-28-0.3-2037/2-16 станом на 01.01.2016 р. становить 7 873 968,87 грн.»;
- пункт 9 договору оренди земельної ділянки водного фонду від 05.06.2009 р., укладеного між ОСОБА_2 сільською радою Христинівського району та ОСОБА_1, зареєстрованого 10.08.2009 р. у Христинівському районному відділі Черкаської регіональної філії ДП «Центр ДЗК» за № 090919500010, викласти в такій редакції: «Річна орендна плата за користування земельною ділянкою встановлюється у розмірі земельного податку, що становить 1% від її нормативної грошової оцінки».
Пізніше від заступника керівника Уманської місцевої прокуратури надійшло до суду ще одне клопотання про зміну позовних вимог, в якому просив суд позовні вимоги вважати такими:
Внести до укладеного між ОСОБА_2 сільською радою Христинівського району та ОСОБА_1 договору оренди земельної ділянки водного фонду від 05.06.2009 р., зареєстрованого 10.08.2009 р. у Христинівському районному відділі Черкаської регіональної філії ДП «Центр ДЗК» за № 090919500010 такі зміни:
- пункт 5 договору оренди земельної ділянки водного фонду від 05.06.2009 р., укладеного між ОСОБА_2 сільською радоюХристинівського району та ОСОБА_1, зареєстрованого 10.08.2009 р. у Христинівському районному відділі Черкаської регіональної філії ДП «Центр ДЗК» за № 090919500010, викласти в такій редакції: «Нормативна грошова оцінка земельної ділянки площею 36,3023 га згідно з рішенням ОСОБА_2 сільської радиХристинівського району №20-1/VII від 10.07.2017 р. «Про затвердження технічної документації про нормативно грошову оцінку» становить 746854,65 гривень»;
- пункт 9 договору оренди земельної ділянки водного фонду від 05.06.2009 р., укладеного між ОСОБА_2 сільською радоюХристинівського району та ОСОБА_1, зареєстрованого 10.08.2009 р. у Христинівському районному відділі Черкаської регіональної філії ДП «Центр ДЗК» за № 090919500010, викласти в такій редакції: «Річна орендна плата за користування земельною ділянкою на підставі рішення ОСОБА_2 сільської радиХристинівського району №20-2/VІІ від 10.07.2017 р. встановлюється в розмірі 8% від нормативно грошової оцінки земельної ділянки.
У судовому засіданні прокурор Школьна А.В. змінені позовні вимоги підтримала повністю, посилаючись на обставини, зазначені в позові.
Представник позивача ОСОБА_2 сільської ради Христинівського району у судове засідання не зявився, проте від представника позивача ОСОБА_4 до суду надійшла заява, в якій він просив справу розглянути без участі представника позивача, в заяві також вказано, що сільська рада позовні вимоги підтримує повністю.
Відповідач ОСОБА_1 у судовому засіданні змінені позовні вимоги визнав повністю та підтвердив обставини справи.
Представник відповідача ОСОБА_5 у судове засідання не зявився, проте від нього надійшла заява, в якій він просив справу розглянути за його відсутності, в заяві також вказано, що він не заперечує проти задоволення змінених позовних вимог.
Заслухавши пояснення осіб, які беруть участь у справі, дослідивши письмові докази у справі: копії договору оренди земельної ділянки водного фону від 05.06.2009 р., рішень ОСОБА_2 сільської ради Христинівського району №20-1/ VIІ від 10.07.2017 р. «Про затвердження технічної документації про нормативну грошову оцінку», №20-2/VIІ від 10.07.2017 р. «Про встановлення процентної ставки орендної плати водного обєкта», суд вважає, що позов з врахуванням змін підлягає задоволенню повністю з таких підстав.
Судом встановлено, що 05.06.2009 р. між ОСОБА_2 сільською радою Христинівського району. та відповідачем ОСОБА_1 був укладений договір оренди земельної ділянки водного фонду (ставок «Ближчий»), загальною площею 36,3023 га, яка розміщена в адміністративних межах ОСОБА_2 сільської ради Христинівського району.
Договір оренди нотаріально посвідчений та зареєстрований в Христинівському районному відділі Черкаської регіональної філії ДП «Центр ДЗК», про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 10.08.2009 р. № 040979500010.
За змістом договору ОСОБА_2 сільська рада Христинівського району надала, а ОСОБА_1 прийняв у строкове платне користування вказану земельну ділянку.
Земельна ділянка передана в оренду для риборозведення строком на 15 років.
Пунктом 5 договору передбачено, що нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 2951376,99 грн.
Відповідно до п. 9 договору орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі в розмірі 30107,23 грн. в рік. Сплачувана відповідачем до бюджету річна сума орендної плати не відповідає вимогам Податкового кодексу України та є меншою 3 % від нормативно-грошової оцінки землі.
Обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням її цільового призначення та коефіцієнтів індексації, визначених законодавством, за затвердженими КМУ формами, що заповнюються під час укладання або зміни умов договору оренди, чи продовження його дії.
Сторони договору погодили, що орендна плата сплачується орендарем щомісячно до 1-го числа наступного місяця.
Пунктом 13 договору визначено підстави перегляду розміру орендної плати, у тому числі: зміни умов господарювання, зміни розмірів земельного податку, підвищення цін і тарифів, зміни коефіцієнтів індексації, визначені законодавством, та в інших випадках, передбачених законом.
У зв'язку із введенням в дію Податкового кодексу України з 01.01.2011 р. втратив чинність Закон України «Про плату за землю».
Питання сплати податків на землю та оплати орендної плати за користування земельною ділянкою з 01.01.2011 р. регулюється виключно Податковим кодексом України.
Згідно з ч. 2 ст. 21 Закону України «Про оренду землі» розмір, умови і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України.
Відповідно до пункту 288.5 ст. 288 Податкового кодексу України розмір орендної плати за земельні ділянки встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою розміру земельного податку, встановленого для відповідної категорії земельних ділянок на відповідній території (3 відсотків нормативної грошової оцінки) та не може перевищувати 12 відсотків нормативної грошової оцінки.
Таким чином, розмір орендної плати був змінений законодавцем, що не залежало від волі сторін.
Згідно з рішенням ОСОБА_2 сільської ради Христинівського району №20-1/ VIІ від 10.07.2017 р. «Про затвердження технічної документації про нормативну грошову оцінку» нормативна грошова оцінка вказаної земельної ділянки водного фонду становить 746854,65 грн.
Відповідно до рішення ОСОБА_2 сільської ради Христинівського району №20-2/VIІ від 10.07.2017 р. «Про встановлення процентної ставки орендної плати водного обєкта» встановлена процента плата орендної плати за використання земель водного фонду комунальної форми власності площею 36,3023 га, кадастровий номер 7124681000:04:002:0032, в розмірі 8% від нормативної грошової оцінки.
Оскільки орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності є регульованим платежем, то законодавча зміна граничного розміру цієї плати може бути підставою для перегляду розміру орендної плати, встановленої умовами договору. При цьому, надсилання відповідачеві пропозицій щодо внесення змін до договору оренди є правом, а не обов'язком позивача та не позбавляє його прав звернутися до суду з позовом про зміну умов договору.
Згідно з умовами договору ставка орендної плати за користування земельною ділянкою водного фонду встановлена в абсолютній формі на рівні 30107,25 грн. в рік, що складає 0,38 % від нормативної грошової оцінки земельної ділянки та є значно нижчою від законодавчо встановленого мінімальною розміру плати за землі державної та комунальної форми власності. Дотримання належного економічного регулювання земельних правовідносин, забезпечення надходжень платежів з орендної плати до місцевих бюджетів у законодавчо визначених межах шляхом їх правильного правового, у тому числі договірного, регулювання, що виключає невизначеність у правовідносинах сторін, безпосередньо належить до інтересів держави. У даному випадку інтереси держави полягають у необхідності приведення умов договору оренди до вимог законодавства з метою отримання орендної плати за земельну ділянку у належному розміру.
Вказані інтереси збігаються з інтересами громади с. Великої Севастянівки Христинівського району та ОСОБА_2 сільської ради Христинівського району як розпорядника земель водного фонду в межах населеного пункту.
Сільська рада заходів щодо приведення розміру орендної плати у відповідність до вимог Податкового кодексу України не вживала, що зобовязувало прокурора звернутися до суду із вказаним позовом на захист інтересу держави.
Враховуючи зазначені вище обставини, суд вважає за необхідне позов з врахуванням змін задовольнити повністю.
Також з відповідача ОСОБА_1 на користь прокуратури Черкаської області необхідно стягнути судовий збір в розмірі 1378 грн., що підтверджується відповідним платіжним дорученням.
Керуючись ст. ст. 15, 21 Закону України «Про оренду землі», п. 288.5 ст. 288 Податкового кодексу України, ст.ст. 60, 88 ч.1, 212-215 ЦПК України, суд
ВИРІШИВ:
Позов заступника керівника Уманської місцевої прокуратури в інтересах держави в особі ОСОБА_2 сільської ради Христинівського району Черкаської області до ОСОБА_1 про внесення змін до договору оренди земельної ділянки водного фонду задовольнити повністю.
Внести до укладеного між ОСОБА_2 сільською радою Христинівського району Черкаської області та ОСОБА_1 договору оренди земельної ділянки водного фонду від 5 червня 2009 року, зареєстрованого 10.08.2009 року у Христинівському районному відділі Черкаської регіональної філії ДП «Центр ДЗК» за № 090919500010 такі зміни:
- пункт 5 вказаного договору оренди земельної ділянки водного фонду викласти в такій редакції: «Нормативна грошова оцінка земельної ділянки площею 36,3023 га згідно з рішенням ОСОБА_2 сільської ради Христинівського району Черкаської області №20-1/VII від 10.07.2017 року «Про затвердження технічної документації про нормативну грошову оцінку» становить 746854,65 гривень»;
- пункт 9 вказаного договору оренди земельної ділянки водного фонду викласти в такій редакції: «Річна орендна плата за користування земельною ділянкою на підставі рішення ОСОБА_2 сільської радиХристинівського району Черкаської області №20-2/VII від 10.07.2017 року встановлюється в розмірі 8% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь прокуратури Черкаської області (18000, м. Черкаси, бульвар Шевченка, 286, код за ЄДРПОУ 02911119, р/р 35212034003751 в Державній казначейській службі України у м. Києві, МФО 820172) судовий збір в розмірі 1378 (одна тисяча триста сімдесят вісім) грн.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до апеляційного суду Черкаської області через Христинівський районний суд Черкаської області шляхом подачі в десятиденний строк з дня проголошення (отримання копії) рішення апеляційної скарги.
Суддя: М.Ф. Олійник