
Справа № 428/8189/17
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
03 серпня 2017 року м. Сєвєродонецьк
Суддя Сєвєродонецького міського суду Луганської області у складі ОСОБА_1, розглянувши матеріали справи за позовом Сватівської районної ради Луганської області до Державного реєстратора Сєвєродонецької міської ради Луганської області ОСОБА_2 про скасування реєстраційних дій, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет позову, на стороні відповідача ТОВ «Медіа «Новини Сватівщини», -
ВСТАНОВИВ:
Сватівська районна рада Луганської області звернулася до Сєвєродонецького міського суду Луганської області з позовом до Державного реєстратора Сєвєродонецької міської ради Луганської області ОСОБА_2, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет позову, на стороні відповідача ТОВ «Медіа «Новини Сватівщини», в якій просить скасувати реєстраційні дії державного реєстратора щодо державної реєстрації припинення юридичної особи.
В обґрунтування позову позивач посилається на статті 3, 4 ЦПК України, а також на те, що державний реєстратор під час здійснення реєстраційних дій порушив вимоги Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань» та не взяв до уваги рішення Сватівської районної ради Луганської області щодо призупинення дії іншого рішення цієї ради стосовно реформування друкованого засобу масової інформації.
Розглянувши подану позовну заяву та додані до неї матеріали, суд вважає за необхідне відмовити у відкритті провадження з наступних підстав.
Відповідно до ч. 1 ст. 15 Цивільного процесуального кодексу України (далі ЦПК України) суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи щодо захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів, що виникають із цивільних, житлових, земельних, сімейних, трудових відносин, інших правовідносин, крім випадків, коли розгляд таких справ проводиться за правилами іншого судочинства.
Згідно із п. 1 ч. 2 ст. 17 Кодексу адміністративного судочинства України (далі КАС України) юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори, зокрема спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.
Згідно із п. 1 ч. 1 ст. 3 КАС України справа адміністративної юрисдикції - переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
З поданого позову вбачається, що позивач просить скасувати реєстраційні дії державного реєстратора щодо державної реєстрації припинення юридичної особи та посилається на те, що державний реєстратор під час здійснення реєстраційних дій порушив вимоги Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань» та не взяв до уваги рішення Сватівської районної ради Луганської області щодо призупинення дії іншого рішення цієї ради стосовно реформування друкованого засобу масової інформації.
Згідно із п. 7 Постанови Пленуму Вищого адміністративного суду України № 8 від 20.05.2013 року, державна реєстрація є одним із способів впливу держави на формування та розвиток публічно-правових відносин.
Відповідно до частини першої статті 3 Закону України від 15 травня 2003 року № 755-IV «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб підприємців» (далі - Закон № 755-IV) дія цього Закону поширюється на відносини, що виникають у сфері державної реєстрації юридичних осіб незалежно від організаційно-правової форми, форми власності та підпорядкування, їхньої символіки (у випадках, передбачених законом), громадських формувань, що не мають статусу юридичної особи, та фізичних осіб - підприємців.
Згідно із п. 4 ч. 1 ст. 1 Закону № 755-IV державна реєстрація юридичних осіб, громадських формувань, що не мають статусу юридичної особи, та фізичних осіб - підприємців (далі - державна реєстрація) це офіційне визнання шляхом засвідчення державою факту створення або припинення юридичної особи, громадського формування, що не має статусу юридичної особи, засвідчення факту наявності відповідного статусу громадського обєднання, професійної спілки, її організації або обєднання, політичної партії, організації роботодавців, обєднань організацій роботодавців та їхньої символіки, засвідчення факту набуття або позбавлення статусу підприємця фізичною особою, зміни відомостей, що містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, про юридичну особу та фізичну особу - підприємця, а також проведення інших реєстраційних дій, передбачених цим Законом.
Виходячи з повноважень державного реєстратора, визначених статтею 6 цього Закону, підлягають розгляду адміністративними судами спори з приводу державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців, змін до установчих документів юридичних осіб та зміни імені або місця проживання фізичних осіб - підприємців, припинення юридичних осіб та підприємницької діяльності фізичними особами - підприємцями, зміни мети установи у встановленому законом порядку тощо.
Суд також враховує правову позицію Верховного Суду України, яка висловлена в постанові від 25 квітня 2017 року по справі № 21-3197а16 та зводиться до того, що якщо дослідженню підлягають виключно владні, управлінські рішення та дії державного реєстратора, який у межах спірних правовідносин діє як субєкт владних повноважень, то справа підлягає розгляду в порядку адміністративного судочинства.
В цій справі дослідженню підлягають виключно владні, управлінські рішення та дії державного реєстратора щодо реєстрації припинення юридичної особи. Щодо спору про право на нерухоме майно, на який посилається позивач, то наявність такого спору не має жодного правового значення для правильного вирішення цієї справи та оцінки законності реєстрації припинення юридичної особи. Суд повторює, що в цій справі дослідженню підлягають виключно владні, управлінські рішення та дії державного реєстратора щодо реєстрації припинення юридичної особи, зокрема дотримання державним реєстратором вимог ч. 13 ст. 17 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань» та інших вимог вказаного Закону, на які позивач посилається в позовній заяві.
При цьому суд окремо відзначає, що до спірних правовідносин не підлягає застосуванню правова позиція Верховного Суду України, яка висловлена в постанові від 14 червня 2016 року по справі № 21-41а16, адже вказана позиція зводиться до того, що якщо спірні правовідносини повязані із невиконанням умов цивільно-правової угоди, то спір не є публічно-правовим, а випливає з договірних відносин і має вирішуватися судами за правилами ЦПК.
Спірні правовідносини у цій справі не повязані із невиконанням умов цивільно-правової угоди, а навпаки повязані із незгодою позивача з законністю дій державного реєстратора щодо припинення реєстрації юридичної особи.
Відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 122 ЦПК України суддя відмовляє у відкритті провадження у справі, якщо заява не підлягає розгляду в судах у порядку цивільного судочинства.
За таких обставин, суд вважає, що належить відмовити у відкритті провадження за позовною заявою Сватівської районної ради Луганської області до Державного реєстратора Сєвєродонецької міської ради Луганської області ОСОБА_2 про скасування реєстраційних дій, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет позову, на стороні відповідача ТОВ «Медіа «Новини Сватівщини», адже вказана позовна заява є публічно-правовим спором між юридичною особою та суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст. 109, 115, 208-210 ЦПК України, суд -
УХВАЛИВ:
Відмовити у відкритті провадження за позовною заявою Сватівської районної ради Луганської області до Державного реєстратора Сєвєродонецької міської ради Луганської області ОСОБА_2 про скасування реєстраційних дій, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет позову, на стороні відповідача ТОВ «Медіа «Новини Сватівщини».
Копію ухвали на підставі прямої вказівки ч. 6 ст. 122 ЦПК України невідкладно надіслати позивачу разом із позовною заявою та всіма доданими до неї документами.
Розяснити позивачу, що розгляд поданого ним позову належить до юрисдикції адміністративного суду, а також розяснити позивачу, що відмова у відкритті провадження у справі перешкоджає повторному зверненню до суду з таким самим позовом або заявою в порядку цивільного судочинства.
Розяснити позивачу, що згідно із ч. 2 ст. 19 КАС України він має право подати адміністративний позов за своїм вибором до адміністративного суду за зареєстрованим місцем свого знаходження або до адміністративного суду за місцезнаходженням відповідача.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційний суд Луганської області через Сєвєродонецький міський суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом пяти днів з дня отримання копії ухвали.
Ухвала суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Суддя Д.Б. Баронін