Рішення № 68080425, 28.07.2017, Дунаєвецький районний суд Хмельницької області

Дата ухвалення
28.07.2017
Номер справи
674/638/17
Номер документу
68080425
Форма судочинства
Цивільне
Державний герб України

Дунаєвецький районний суд Хмельницької області

Справа № 674/638/17

Провадження № 2/674/491/17

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28 липня 2017 року Дунаєвецький районний суд

Хмельницької області

в складі: головуючої - судді Артемчук В. М.

при секретарі Мудрицькій Л.В.

за участю представника позивача ОСОБА_1

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Дунаївці цивільну справу за позовом

Першого заступника керівника

Камянець Подільської місцевої прокуратури

в інтересах держави в особі управління соціального

захисту населення Дунаєвецької районної

державної адміністрації Хмельницької області

до

ОСОБА_2

про стягнення надміру виплачених коштів державної

соціальної допомоги малозабезпеченим сімям

(ціна позову 60637,60 грн.)

В С Т А Н О В И В :

24 травня 2017 року перший заступник Камянець Подільської місцевої прокуратури в інтересах держави в особі управління соціального захисту населення Дунаєвецької районної державної адміністрації Хмельницької області звернувся до суду з уточненими під час судового розгляду позовними вимогами до ОСОБА_2 про стягнення надміру виплачених коштів державної соціальної допомоги малозабезпеченим сімям в розмірі 60637,60 грн. посилаючись на те, що управлінням соціального захисту населення Дунаєвецької райдержадміністрації на підставі заяви ОСОБА_2 та декларації про доходи та майновий стан її сім'ї призначено і виплачено державну соціальну допомогу як малозабезпеченим сім'ям за період з 01.03.2014 року по 30.09.2016 року в сумі 95049,69 грн.

За результатами проведеної управлінням соціального захисту населення Дунаєвецької районної державної адміністрації Хмельницької області перевірки даних, наданих ОСОБА_2, встановлено, що остання надала недостовірну інформацію у деклараціях про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги, а саме: щодо наявності у власності членів сімї земельних ділянок. Так, згідно Інформаційної довідки з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження обєктів нерухомого майна, у власності відповідачки перебувають земельні ділянки загальною площею 4,01 га із кадастровими номерами 6821884700:04:004:0108 на підставі свідоцтва про право на спадщину ВТО 441815 р.№260, виданий 23.06.2014, та 6821884700:04:004:0107 на підставі свідоцтва про право на спадщину ВТО №441814 р.№258, виданий 23.06.2014.

Окрім того, згідно довідок ТОВ «Агрофірма «Україна» від 21.09.2016 ОСОБА_2 впродовж 2013-2016 років отримувала орендну плату, за договорами оренди «б/н» від 29.01.2013 року та № 6 від 29.01.2013 року, за використання земельних ділянок загальною площею 4,01 га.

Невідображена відповідачкою у деклараціях про доходи та майновий стан інформація про зазначені вище земельні ділянки призвело до надмірної виплати бюджетних коштів - державної соціальної допомоги як малозабезпеченим сім'ям, за період з 01.03.2014 по 30.09.2016, на загальну суму 67586,28 грн.

Оскільки відповідачкою під час звернень до управління про призначення їй державної соціальної допомоги малозабезпеченим сімям подаваланедостовірну інформацію, не зазначаючи у деклараціях про доходи та майновий стан, що у власності сімї є земельна ділянка, що вплинуло на встановлення права на призначення допомоги та визначення її розміру.

Згідно акту перевірки достовірності та повноти інформації про доходи (майновий стан) від 22.09.2016 головного державного соціального інспектора, державного соціального інспектора УСЗН Дунаєвецької РДА ОСОБА_3 та ОСОБА_4 встановлено, що ОСОБА_2 під час звернення за призначенням державної соціальної допомоги малозабезпеченим сімям не задекларувала в деклараціях про доходи та майновий стан від 14.03.2014 року, 13.10.2014 року, 14.04.2015 року та 15.10.2016 року, що у її власності є земельні ділянки загальною площею 4,01 га, які знаходиться в оренді ТОВ «Агрофірма «Україна». Зробивши перерахунок даної допомоги, згідно довідок про орендну плату, виникла переплата в розмірі 67586,28 грн., яку необхідно повернути до державного бюджету.

29.09.2016 року управлінням соціального захисту населення Дунаєвецької райдержадміністрації прийнято рішення №41, про повернення коштів надміру виплачених за призначеними державними соціальними допомогами, згідно якого ОСОБА_2 зобовязано повернути надміру виплачену суму державної соціальної допомоги малозабезпеченим сімям у розмірі 67586,28 грн. до 28.02.2017. Дане рішення доведено до відома відповідача 04.10.2016, про що свідчить відмітка на вказаному рішенні.

Згідно листа управління, станом на 03.07.2017 року відповідачкою добровільно повернуто кошти в сумі 6948,68 грн. переплати. При цьому, залишається неповернутою належна до повернення на рахунок управління сума в розмірі 60637,60 грн. надміру виплачених коштів за призначеними державними соціальними допомогами, а тому подана дана позовна заява до суду.

В судовому засіданні представник позивача ОСОБА_1 позов підтримала в повному обсязі і просила його задовольнити, посилаючись на обставини, які викладені в позовній заяві.

Представник управління соціального захисту населення Дунаєвецької РДА в судове засідання не зявися, однак подав до суду заяву про розгляд справи у його відсутності та підтримання позову.

Відповідачка ОСОБА_2 позов визнала і пояснила, що дійсно нею не було зазначено у декларації про доходи, що у її власності є земельна ділянка. Власницею цих земельних паїв вона стала після смерті батька, отримавши 23 червня 2014 року свідоцтва про право на спадщину. До того часу земельні паї ні їй ,ні членам її сімї не належали і орендної плати за них в 2013 році по червень 2014 року не отримувала. Батько помер в 2012 році і ніхто не отримував орендної плати. Інформація агрофірми недостовірна.

Суд, дослідивши матеріали справи, заслухавши сторони, вважає, що позов підлягає до часткового задоволення з наступних підстав.

Відповідно до ст. 131-1 Конституції України на прокуратуру покладається представництво інтересів держави в суді у виключних випадках і в порядку, що визначені законом.

Статтею 23 Закону України «Про прокуратуру» передбачено, що представництво прокурором інтересів громадянина або держави в суді полягає у здійсненні процесуальних та інших дій, спрямованих на захист інтересів громадянина або держави, у випадках та порядку, встановлених законом.

Управління соціального захисту населення Дунаєвецької райдержадміністрації не вживає заходів представницького характеру щодо стягнення зазначених коштів з ОСОБА_2, а тому позов заявлено прокурором.

Судом встановлено, що управлінням соціального захисту населення Дунаєвецької райдержадміністрації на підставі заяв ОСОБА_2 від 20.03.2014 року №588, від 13.10.2014 року №1750, від 14.04.2015 року, від 18.04.2016 року та декларації про доходи та майновий стан її сім'ї призначено і виплачено державну соціальну допомогу як малозабезпеченим сім'ям за період з 01.03.2014року по 30.09.2016 року в сумі 95049,69 грн., що підтверджується доданими до справи копіями заяв, деклараціями, рішенням про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сімям.

Так, відповідно до ст.1 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям» малозабезпечена сім'я - сім'я, яка з поважних або незалежних від неї причин має середньомісячний сукупний дохід нижчий від прожиткового мінімуму для сім'ї.

Згідно ст.7 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям», п.10 Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, затвердженого постановою КМУ від 24.02.2003 №250, державна соціальна допомога не призначається у випадках, коли з'ясовано, що малозабезпечена сім'я має додаткові джерела для існування, не зазначені у декларації про доходи та майно (здача у найм або оренду житлового приміщення (будинку) або його частини; один чи кілька членів сім'ї працюють без оформлення трудових відносин у встановленому порядку; можливість отримання доходу від утримання худоби, птиці, інших тварин; дохід від народних промислів, використання наявної сільськогосподарської техніки, вантажної машини, мікроавтобуса тощо).

Крім того, відповідно до п. 28 Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, якщо сім'єю приховано або навмисно подано недостовірні дані про її доходи та майновий стан, що вплинуло на встановлення права на призначення соціальної допомоги та визначення її розміру, внаслідок чого були надміру виплачені кошти, органи праці та соціального захисту населення: визначають обсяг надміру виплачених коштів та встановлюють строки їх повернення залежно від матеріального стану сім'ї; повідомляють уповноваженого представника малозабезпеченої сім'ї про обсяг надміру виплачених коштів та строки їх повернення; у разі врахування надміру виплачених коштів при виплаті соціальної допомоги у наступні періоди провадять щомісячні відрахування на підставі своїх рішень у розмірі не більш як 20 відсотків суми, що підлягає виплаті; у разі неповернення надміру виплачених коштів добровільно в установлені строки вирішують питання про їх стягнення у судовому порядку.

За результатами проведеної управлінням соціального захисту населення Дунаєвецької районної державної адміністрації Хмельницької області перевірки достовірності та повноти інформації про доходи (майновий стан), наданої ОСОБА_2 встановлено, що остання надала недостовірну інформацію у декларації про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги, а саме: не задекларувала, що у її власності є земельна ділянка 4,01 га, яка перебуває в оренді ТОВ «Агрофірма Україна» з 2013 року. В результаті перерахунку виникла переплата допомоги в розмірі 67586,28 грн. за період з березня 2014 року по вересень 2016 року, що підтверджується актом перевірки достовірності та повноти інформації про доходи (майновий стан) від 22.09.2016 р., перерахунком розміру надміру виплачених коштів, рішенням №41 від 29.09.2016 року про повернення коштів.

Судом також встановлено, що від відповідачки надійшло 6948,68 грн. в рахунок повернення неправомірно отриманих коштів соціальної допомоги.

Задовольняючи позов частково, суд виходив з того, що відповідно до Інформаційної довідки з державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборони відчуження обєктів нерухомого майна щодо субєкта ОСОБА_2 №86235974 від 03.05.2017 року, земельна ділянка з кадастровим номером 6821884700:04:004:0108 площею 2,02 га та земельна ділянка з кадастровим номером 6821884700:04:004:0107, площею 1,99 га, які розташовані на території Маківської сільської ради Дунаєвецького району Хмельницької області, перебувають у приватній власності ОСОБА_2, дата державної реєстрації 23.06.2014 року на підставі свідоцтв про право на спадщину, які видані приватним нотаріусом Дунаєвецького районного нотаріального округу 23.06.2014 року.

Згідностатей181,182 ЦК Українипередбачають, що до нерухомих речей (нерухоме майно, нерухомість) належать земельні ділянки, а також об'єкти, розташовані на земельній ділянці, переміщення яких є неможливим без їх знецінення та зміни їх призначення. Право власності та інші речові права на нерухомі речі, обтяження цих прав, їх виникнення, перехід і припинення підлягають державній реєстрації. Державна реєстрація прав на нерухомість є публічною, здійснюється відповідним органом, який зобов'язаний надавати інформацію про реєстрацію та зареєстровані права в порядку, встановленому законом. Порядок проведення державної реєстрації прав на нерухомість та підстави відмови в ній встановлюються законом.

З вищезазначеного вбачається , що право власності на вищезазначені земельні ділянки у відповідачки виникло 23.06.2014 року, а тому право на отримання державної соціальної допомоги як малозабезпеченим сімям у відповідачки припинилося з 23.06.2014 року.

За період з 23.06.2014 року по 30.09.2016 року відповідачці було виплачено бюджетних коштів державної соціальної допомоги як малозабезпеченим сімям в розмірі 54583,60 грн..

Згідно п.2 Постанови Пленуму ВСУ №6 від 27.03.1992 «Про практику розгляду судами цивільних справ за позовами про відшкодування шкоди» шкода, заподіяна особі і майну громадянина або заподіяна майну юридичної особи, підлягає відшкодуванню в повному обсязі особою, яка її заподіяла, за умови, що дії останньої були неправомірними, між ними і шкодою є безпосередній причинний зв'язок та є вина зазначеної особи.

Порядок отримання та припинення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям врегульовано Законом України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям».

За правилами статті 1166 ЦК, що регламентує загальні підстави відповідальності за завдану майнову шкоду, майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується у повному обсязі особою, яка її завдала.

Підставою цивільно-правової відповідальності за завдання шкоди є правопорушення, яке включає в себе: шкоду, протиправне діяння особи, яка її заподіяла, причинний зв'язок між ними та вину заподіювача шкоди.

У правовідносинах по відшкодуванню шкоди діє презумпція заподіювача шкоди, а відповідачка ОСОБА_2. не довела відсутності своєї вини чи причетність інших осіб до заподіяння шкоди, позивач навпаки довів протиправність дій відповідача щодо розміру шкоди і причинний зв'язок між ними.

Оскільки відповідачка під час звернення до управління про призначення їй державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям подала недостовірну інформацію, не зазначаючи у деклараціях про доходи та майновий стан про наявність з 23.06.2014 року у приватній власності земельних ділянок, які вона здає в оренду та відповідно за це отримує кошти, що вплинуло на встановлення права на призначення допомоги та визначення її розміру, надміру виплачені кошти за період з 23.06.2014 року по 30.09.2016 року з врахуванням вже відшкодованих відповідачкою управлінню коштів в розмірі 6948,68 грн. підлягають поверненню в розмірі 47634,92 грн. на користь управління соціального захисту населення Дунаєвецької районної державної адміністрації Хмельницької області.

Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що шкоду майну позивача заподіяно протиправними діяннями відповідачки, яка зобовязана відшкодувати цю шкоду.

Крім того, відповідно до ст. 88 ЦПК України з відповідача необхідно стягнути судові витрати понесені позивачем у вигляді сплаченого судового збору в розмірі 1600 грн..

Керуючись ст.ст. 10, 11, 60, 88, 209, 212, 213, 214, 215, 218 ЦПК України, ст.1166 ЦК України, п.2 постанови Пленуму Верховного Суду України № 6 від 27.03.1992 року «Про практику розгляду судами цивільних справ за позовами про відшкодування шкоди», суд-

В И Р І Ш И В :

Позов Першого заступника керівника Камянець Подільської місцевої прокуратури в інтересах держави в особі управління соціального захисту населення Дунаєвецької районної державної адміністрації Хмельницької області до ОСОБА_2 про стягнення надміру виплачених коштів державної соціальної допомоги малозабезпеченим сімям (ціна позову 60637,60 грн.) задовольнити частково.

Стягнути з ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, (ідент. номер НОМЕР_1) на користь управління соціального захисту населення Дунаєвецької районної державної адміністрації Хмельницької області (р/р 35411013007804 МФО 815013 КФК 1513048 КЕКВ 2730 код 03198416) надміру виплачені кошти у вигляді державної соціальної допомоги малозабезпеченим сімям в розмірі 47634 (сорок сім тисяч шістсот тридцять чотири) грн. 92 коп.

В решті позовних вимог відмовити.

Стягнути з ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, (ідент. номер НОМЕР_1) на користь прокуратури Хмельницької області (р/р 35218028002814 код ЄДРПОУ 02911102 Держказначейська служба України, м.Київ МФО 820172) судовий збір в розмірі 1600 грн..

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до апеляційного суду Хмельницької області через Дунаєвецький районний суд протягом десяти днів з дня його проголошення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Головуюча:/підпис/

Вірно:

Суддя Дунаєвецького районного суду В. М. Артемчук