
Справа № 466/867/17
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
26 липня 2017 року Шевченківський районний суд м.Львова
у складі : головуючого-судді Білінської Г.Б.
при секретарі Пірко Д.А.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м.Львові цивільну справу за позовом ОСОБА_1, ОСОБА_2,ОСОБА_3,ОСОБА_4 до ЛМКП"Львівтеплоенерго", ОСОБА_5 районної адміністрації Львівської міської ради ,, третьої особи про визнання про визнання права, зобовязання до вчинення дій, розірвання договору,
у с т а н о в и в
Позивачі звернулись до суду із позовом,у якому просять визнати відмову міжвідомчої комісії ОСОБА_5 районної адміністрації Львівської міської ради про ненадання дозволу на відключення квартири №187 буд.№3 на вул. Масарика у м. Львові від 16.07.2015 р. від мереж центрального опалення та гарячого водопостачання із встановленням індивідуального опалення незаконною, зобовязати Львівське міське комунальне підприємство «Львівтеплоенерго» видати технічні умови на відключення квартири АДРЕСА_1 від мереж централізованого опалення та гарячого водопостачання, зобовязати ОСОБА_5 районну адміністрацію Львівської міської ради надати ОСОБА_1, ОСОБА_4, ОСОБА_3, ОСОБА_2 дозвіл на відключення квартири №187 в буд. №3 на вул. Масарика у м. Львові від мереж централізованого опалення та гарячого водопостачання.Квартира АДРЕСА_2 загальною площею 60,70 м кв. належить позивача на праві приватної спільної сумісної власності відповідно до свідоцтва про право власності виданого ОСОБА_5 районною адміністрацією львівської міської ради від 12.06.2001 р. №59083.
В обґрунтування своїх вимог покликаються на те, що позивачі звернулись до ОСОБА_5 райадміністрації ЛМР із листом про надання дозволу на відключення їх квартири від центральної системи опалення. 16.07.15 р. ОСОБА_5 районна адміністрація Львівської міської ради своїм листом відмовила у наданні дозволу на відключення вказаної вище квартири від мереж центрального опалення та гарячого водопостачання та у влаштуванні у вказаній квартирі індивідуального (автономного) опалення. При цьому, свою відмову мотивувала тим, що відключення від мереж центрального опалення і гарячого водопостачання проводиться тільки для житлових будинків в цілому.Вважають відповідь міжвідомчої комісії ОСОБА_5 районної адміністрації ЛМР у наданні дозволу на відключення квартири АДРЕСА_3 від мереж центрального опалення та гарячого водопостачання є такою, що порушує їх права в сфері публічно-правових відносин.
Позивачі вважають, що мають право на відключення від мереж центрального опалення та водопостачання із встановленням індивідуального опалення,оскільки споживач (фізична особа чи юридична особа,яка використовує теплову енергію на підставі договору) має право на вибір одного або декількох джерел теплової енергії чи теплопостачальних організацій, одержувати вчасно на відповідній якості житлово-комунальні послуги згідно із законодавством та умовами договору на надання житлово-комунальних послуг. Згідно ст. 19 ЗУ «Про житлово-комунальні послуги» відносини між учасниками договірних відносин у сфері житлово-комунальних послуг здійснюються виключно на договірних засадах. Відповідно до п. 2 «Правил надання послуг з централізованого опалення ,постачання холодної та гарячої води і водовідведення» централізоване опалення спрямоване на задоволення потреб споживача у забезпеченні нормальної температури повітря у приміщеннях квартири. Однак не зважаючи на вищевказані норми права, у квартирі позивачів спостерігається постійний холодний та вологий стан, спровокований несвоєчасним та неналежним наданням теплопостачання відповідачем в квартиру.
Однак, відповідачами даного факту не враховано, а тому незаконно відмовлено у задоволенні вимог щодо на відключення квартири АДРЕСА_2 від мереж центрального опалення та гарячого водопостачання.
Позивачі вважають, що ОСОБА_5 районна адміністрація ЛМР порушує вимоги п.1 ст. 321 та п.2 ст. 383 ЦК України, оскільки обмежує право власника розпоряджатися своїм майном,оскільки відповідачі неправомірно ставлять їх в залежність від інших мешканців будинку, які в даний час не мають можливості встановити індивідуальне теплопостачання. В зв'язку з відмовою відповідачів позивачі не можуть у встановленому порядку від'єднатися від незадовільно функціонуючої системи центрального опалення, вимушені виплачувати суму за фактично ненадані послуги з теплопостачання квартири.
У судовому засіданні представник позивачів підтримала вимоги та дала пояснення, аналогічні змісту позову.
Представник відповідача ОСОБА_5 районної адміністрації ЛМР позовні вимоги заперечив та пояснив, що райадміністрація жодним чином не порушувала права позивачів ,а тому вимоги вважає безпідставними.
Представники ЛМКП «Львівтеплоенерго» та ЛКП «Варшавське-407» у судове засідання не з»явились, направили заяви, де просять справу розглядати у їх відсутності.
Заслухавши доводи сторін, вивчивши матеріали справи,суд прийшов до висновку, що позов підлягає до задоволення частково.
Судом встановлено, що позивачі ОСОБА_1, ОСОБА_4, ОСОБА_3, ОСОБА_1 .Б. є співвласниками АДРЕСА_4 загальною площею 60,70 м кв. відповідно до свідоцтва про право власності виданого ОСОБА_5 районною адміністрацією львівської міської ради від 12.06.2001 р. №59083.
На звернення позивачів міжвідомча комісія ОСОБА_5 районної адміністрації ЛМР відмовила позивачам на їх звернення у наданні дозволу на відключення квартири №187 буд.№3 на вул. Масарика, м.Львові від мережі центрального опалення та гарячого водопостачання із встановленням індивідуального опалення.
Питання відключення від мереж централізованого опалення і гарячого водопостачання регулюється Правилами надання послуг з централізованого опалення постачання холодної та гарячої води і водовідведення, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 21.07.2005р. № 630, (із змінами і доповненнями), внесеними Постановою КМУ № І 1268 від 31.10.2007р.). які з метою захисту прав усіх мешканців багатоквартирних будинків передбачають можливість відключення від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води не окремих квартир багатоквартирного будинку з ініціативи їх власників або наймачів, а відключення цілих багатоквартирних будинків з ініціативи споживачів в цілому за рішенням загальних зборів, за згодою всіх власників (уповноважених осіб власників) приміщень у житловому будинку.
П. 25 Правил визначено, що відключення споживачів від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води здійснюється у порядку, що затверджується центральним органом виконавчої влади з питань житлово-комунального господарства.
Порядком відключення окремих житлових будинків від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води при відмові споживачів від централізованого теплопостачання, затвердженим наказом Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України від 22.11.2005р. № 4, з змінами, внесеними згідно з наказом Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального -господарства України від 06.11.2007р. № 169 установлено, що відключення окремої квартири у житловому будинку не передбачено, він визначає процедуру надання дозволу на відключення від мереж ЦО і ГВП окремого житлового будинку при відмові споживачів вії ЦО і ГВП.. саме відключення відбувається на підставі рішення постійно діючої міжвідомчої комісії, створеної органом місцевого самоврядування або місцевим органом виконавчої влади.
Відповідно до п. 2.1 Порядку Комісія вирішує питання відключення від мережцентрального опалення житлового будинку (будинків), а не окремої квартири.
Згідно до «Схеми теплопостачання м. Львова», затвердженої Ухвалою сесії Львівської міської ради від 11.09.2008р. № 2058, будинок № 3 по вул. Масарика в м. Львові розташований в зоні централізованого теплопостачання.
Згідно з п. 2.2.2 зазначеного Порядку підставою для відмови у наданні дозволу на відключення від мереж ЦО і ГВП є неможливість забезпечення, у разі відокремлення даного приміщення (секції, підїзду) від внутрішньобудинкових мереж. ЦО і ГВП. безперебійної роботи інженерного обладнання сусідніх приміщень або будинку в цілому.
З метою захисту прав усіх мешканців багатоквартирних будинків, а також припинення масового порушення вимог ст. 41 Конституції України в частині недопущення при використанні власності завдання шкоди правам громадян, інтересам суспільства та погіршення екологічної ситуації, ст. 369 Цивільного кодексу України в частині заборони розпорядження спільною сумісною власністю без згоди усіх співвласників, ст. 6 Закону України «Про теплопостачання» в частині оптимального поєднання систем централізованого, помірно централізованого, децентралізованого та автономного теплопостачання відповідно до затверджених місцевими органами виконавчої влади схем теплопостачання, а також у звязку із значною кількістю звернень громадян, що постраждали внаслідок встановлення систем індивідуального опалення (погіршення роботи мереж централізованого опалення внаслідок встановлення індивідуального опалення, пошкодження будівельних конструкцій під час проведення робіт та ін.), та з метою зменшення негативного впливу на технічний стан житлового фонду і комунальної інфраструктури населених пунктів до Правил та Порядку затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 31.10.2007р. № 1268 та наказом Мінжитлокомунгоспу від 06.112007р. № 169 були внесені зміни, які унеможливлюють відключення від ЦО і ГВП окремих квартир будинку і передбачають можливість відключення від ЦО і ГВП будинку в цілому за рішенням загальних зборів та за згодою всіх власників приміщень у житловому будинку, а також визначають процедуру відключення .
Відтак, суд визнає право позивачів на відключення їх квартири від системи централізованого опалення, за наявності передумов, визначених законом.
На виконання наказу Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України від 22.11.2005р. № 4 Львівська міська рада своїм рішенням № 297 від 10.03.2006р. утворила постійно діючі міжвідомчі комісії з розгляду питань, повязаних з відключенням споживачів від мереж центрального опалення і гарячого водопостачання, при виконкомі міської ради та районних адміністраціях. Міжвідомчою комісією ОСОБА_5 районної адміністрації ЛМР питання позивачів було розглянуто у відповідності до вимог чинного законодавства, а тому жодних порушень в діях ОСОБА_5 районної адміністрації ЛМР, які б обмежували права позивачів, суд не вбачає.
Відповідно до ЗУ «Про теплопостачання» Львівське міське комунальне підприємство «Львівтеплоенерго» є теплопостачальною організацією - суб'єктом господарської діяльності з постачання споживачам теплової енергії.
Згідно вимог ЗУ «Про житлово-комунальні послуги» споживач мас право викликати його представника для складення та підписання акта-претензії споживача, в якому зазначаються строки, види, показники порушень тощо. Представник виконавця повинен з'явитися на виклик споживача не пізніше строку, визначеного договором.
Позивачами в підтвердження своїх вимог щодо розірвання договору про надання послуг надані акти,датовані 23.12.2014 р., 16.01.2015 р. та 12.02.2015 р. про невідповідність температурного режиму у квартирі. Однак, як вбачається із дат цих актів , такі випадки не є системою, і ,на переконання суду, є лише підставою для приведення нарахування за надані послуги з опалення у відповідність до фактично наданих послуг.
Підстав для розірвання договору з таких мотивів суд не вбачає.
Суд також бере до уваги і ту обставину, що на протязі трьох років скарг від мешканців будинку №3 по вул.. Масарика щодо неналежного надання послуг з теплопостачання на адресу ЛМКП «Львівтеплоенерго» не надходило.
Що стосується заявленої позивачем вимоги про зобов'язання Львівське міське комунальне підприємства «Львівтеплоенерго» видати технічні умови на відключення квартири N° 187 буд.З вул. Масарика у м. Львові від мереж централізовано опалення та гарячого водопостачання, то ЛМКП «Львівтеплоенерго» немає повноважень надавати дозволи на відключення від мереж ЦО і ГВП. ,. а наділене правом видачі технічних умов на розробку робочого проекту з влаштування системи автономного опалення будинку або споруди та його погодження.
Керуючись ст.ст. 10,62,213-215, 218,2209 ЦПК України, ст.ст. 316-319, 321, 383 ЦК України, суд
в и р і ш и в
Позов задовольнити частково.
Визнати право ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4 на відключення квартири №18 будинку №3 на вул. Масарика у м. Львові від централізованого опалення у відповідності до вимог Правил відключення споживачів від мереж центрального опалення та постачання гарячої води, затверджених Порстановою Кабінету Міністрів України №1268 від 31.ю10.2007 р.
Зобовязати ЛМКП «Львівтеплоенерго» розглянути питання про надання технічних умов на відключення кв.№187 буд. №3 на вул. Масарика у м. Львові від централізованого опалення.
У задоволенні решти вимог відмовити.
Термін оскарження рішення 10 днів до Апеляційного суду Львівської області через місцевий суд.
Суддя ОСОБА_6