Постанова № 68075152, 01.08.2017, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
01.08.2017
Номер справи
813/2555/17
Номер документу
68075152
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД 79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2; e-mail: inbox@adm.lv.court.gov.ua; тел.: (032)-261-58-10

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

01 серпня 2017 року № 813/2555/17

м.Львів

Львівський окружний адміністративний суд у складі:

Головуючого-судді Сакалоша В.М.,

за участю секретаря судового засідання Магиревич Ю.Д.,

представник позивача Середяка Б.В.,

представника відповідача Кулинич М-М.А.

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Державної фіскальної служби України до Товариства з обмеженою відповідальністю «Львівський лікеро-горілчаний Торговий дім» про стягнення суми штрафних санкцій, -

В С Т А Н О В И В :

На розгляд Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Державної фіскальної служби України (далі - ДФС України, позивача) до Товариства з обмеженою відповідальністю «Львівський лікеро-горілчаний Торговий дім» (далі - ТзОВ «Львівський лікеро-горілчаний Торговий дім», відповідач), в якій просить:

-стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Львівський лікеро-горілчаний торговий дім» за рішенням ДФС від 07.08.2015 року №000400, фінансові санкції у вигляді штрафу у розмірі 17 000, 00 грн. (до державного бюджету: код бюджету 38007636, р/р 31414561700008, код платежу 21081500, банк одержувача ГУ ДКСУ у Львівській області, МФО 825014).

Ухвалами суду від 14.07.2017 року у даній адміністративній справі відкрито провадження, закінчено підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду. Хід розгляду справи відображений в ухвалах суду.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що у відповідності до листа Головного управління ДФС у Львівській області від 17.04.2015 року №2017/8/13-01-21-02-15 встановлено порушення ТзОВ «Львівський лікеро-горілчаний Торговий дім» вимог Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового,алкогольних напоїв та тютюнових виробів» від 19.12.1995 року №481/95-ВР (далі - Закон №481/95-ВР), а саме: неподання звіту за формою 1-ОА «Звіт про обсяги придбання та реалізації алкогольних напоїв» за березень 2015 року, (факт порушення потверджується листом ТУ ДФС у Львівській області від 17.04.2015 року №2018/8/13-01-21-02-15). Порядок застосування фінансових санкцій, передбачених статтею 17 Закону №481/95-ВР, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 02.06.2003 року №790 «Про затвердження Порядку застосування фінансових санкцій, передбачених статтею 17 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» (далі - Порядок № 790). Суб'єкти господарювання, які здійснюють виробництво та торгівлю тютюнових виробів, повинні дотримуватися законодавчо встановлених правил здійснення зазначеної діяльності, а у разі порушення, нести відповідальність, передбачену Законом №481/95-ВР. Відповідно до Закону №481/95-ВР та Порядку №790 Державною фіскальною службою України було прийнято рішення від 07.08.2015 року №000400 про застосування фінансових санкцій до ТзОВ «Львівський лікеро-горілчаний Торговий дім» у вигляді штрафу в розмірі 17 000,00 грн. за порушення ч.3 ст.16 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів», а саме: неподання звіту за формою 1-ОА «Звіт про обсяги придбання та реалізації алкогольних напоїв» за березень 2015 року. Зазначає, що підставою застосування адміністративно-господарських санкцій є виключно правопорушення якого припустився суб'єкт господарювання. Згідно з пунктом 10 Порядку №790 у разі невиконання суб'єктом підприємницької діяльності рішення про застосування фінансових санкцій протягом 30 днів після його отримання сума фінансових санкцій стягується на підставі рішення суду. Просить позов задовольнити у повному обсязі.

Відповідач проти позову заперечив, надав суду письмові заперечення. У таких запереченнях вказує, що спірне рішення ДФС України №000400 від 07 серпня 2015 року вже було предметом судового розгляду та скасоване в судовому порядку. Зокрема, постановою Львівського окружного адміністративного суду від 04 листопада 2015 року у справі №813/4889/15, залишеною без змін ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 04 лютого 2016 року, позов ТзОВ «Львівський лікеро-горілчаний Торговий Дім» до Державної фіскальної служби України про скасування рішення про застосування фінансових санкцій задоволено повністю, визнано протиправним та скасовано рішення ДФС України №000400 від 07.08.2015 року про застосування штрафних санкцій у сумі 17000,00 грн. Ухвалою Вищого адміністративного суду України від 29 березня 2017 року у справі №К800/5658/16 касаційну скаргу ДФС України відхилено, а вказані вище судові рішення залишено без змін. У зв'язку із чим, просить у задоволенні позову відмовити повністю.

У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав повністю, надав пояснення, аналогічні викладеним у позовній заяві та просив позов задовольнити повністю.

У судовому засіданні представник відповідача проти позову заперечила, надала пояснення, аналогічні викладеним у запереченнях на позов та просила суд у позові відмовити повністю, у зв'язку з його безпідставністю.

Заслухавши пояснення представників сторін, розглянувши і дослідивши подані документи та матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті суд вважає, що у задоволенні позову слід відмовити, з наступних підстав.

Судом встановлено, що 07.08.2015 року Державною фіскальною службою України відповідно до Закону №481/95-ВР та Порядку №790 прийнято рішення №000400 про застосування фінансових санкцій до ТзОВ «Львівський лікеро-горілчаний Торговий дім» у вигляді штрафу в розмірі 17 000,00 грн.

Так, вказане рішенням Державної фіскальної служби України про застосування фінансових санкцій прийнято на підставі висновку від 17.04.2015 року №2018/8/13-01-21-02-15 та встановлено порушення ТзОВ «Львівський лікеро-горілчаний Торговий Дім» ч. З ст. 16 Закону України від 19.12.1995 року № 481/95-ВР «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» (із змінами і доповненнями), а саме: неподання звіту про обсяги придбання та реалізації алкогольних напоїв за березень 2015 року.

У зв'язку із зазначеними порушеннями, відповідно до абзацу 18 частини другої статті 17 Закону позивачем було вирішено застосувати до ТзОВ «Львівський лікеро-горілчаний Торговий Дім» фінансові санкції у вигляді штрафу в розмірі 17 000,00 (сімнадцять тисяч) грн.

Даючи правову оцінку спірним правовідносинам, судом враховано наступні обставини справи та норми чинного законодавства.

У відповідності до вимог ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Основні засади державної політики щодо регулювання виробництва, експорту, імпорту, оптової і роздрібної торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, спиртом-сирцем виноградним, спиртом-сирцем плодовим, алкогольними напоями та тютюновими виробами, забезпечення їх високої якості та захисту здоров'я громадян, а також посилення боротьби з незаконним виробництвом та обігом алкогольних напоїв і тютюнових виробів на території України визначенні Законом України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» від 19.12.1995 року №481/95-ВР (в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин).

Частиною 3 ст.16 Закону №481/95-ВР встановлено, що суб'єкти господарювання, які отримали передбачені цим Законом ліцензії, подають до органу виконавчої влади, уповноваженого Кабінетом Міністрів України видавати такі ліцензії, щомісяця до 10 числа наступного місяця звіт про обсяги виробництва та/або обігу (в тому числі імпорту та експорту) спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів за формою, встановленою цим органом.

За порушення норм цього Закону щодо виробництва і торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, спиртом-сирцем виноградним, спиртом-сирцем плодовим, алкогольними напоями та тютюновими виробами посадові особи і громадяни притягаються до відповідальності згідно з чинним законодавством (ч.1 ст.17 Закону України №481/ВР-95).

Наказом Державної податкової адміністрації України від 13 жовтня 2005 року №449 «Про затвердження форм звітів щодо обігу спирту алкогольних напоїв та тютюнових виробів та інструкції щодо їх заповнення», зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 01 листопада 2005 року за №1311/11591, затверджено Інструкцію щодо заповнення форми звіту № 1-РС «Звіт про обсяги виробництва та реалізації алкогольних напоїв».

Відповідно до вказаної Інструкції звіт про обсяги виробництва та реалізації алкогольних напоїв подають суб'єкти господарювання, незалежно від форм власності, які виробляють алкогольні напої. Інформація подається за видами алкогольних напоїв, перелік яких зазначено в додатку до ліцензії.

Згідно з додатком до Наказу № 449 суб'єкти господарювання усіх форм власності, які виробляють та реалізують алкогольні напої, подають звіт до органу державної податкової служби за місцем реєстрації до 10 числа місяця, що настає за звітним.

За порушення норм Закону №481/95-ВР до суб'єктів господарювання застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафів, зокрема у разі неподання чи несвоєчасного подання звіту або подання звіту з недостовірними відомостями про обсяги виробництва та/або обігу (в тому числі імпорту та експорту) спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів до органу виконавчої влади, уповноваженого Кабінетом Міністрів України видавати відповідні ліцензії, - у розмірі 17000 гривень (абз.18 ч.2 ст.17 Закону №481/95-ВР).

Як вбачається із матеріалів справи, рішення ДФС України №000400 від 07 серпня 2015 року вже було предметом судового розгляду та скасоване в судовому порядку.

Зокрема, постановою Львівського окружного адміністративного суду від 04 листопада 2015 року у справі №813/4889/15, залишеною без змін ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 04 лютого 2016 року, позов ТзОВ «Львівський лікеро-горілчаний Торговий Дім» до Державної фіскальної служби України про скасування рішення про застосування фінансових санкцій задоволено повністю, визнано протиправним та скасовано рішення ДФС України №000400 від 07.08.2015 року про застосування штрафних санкцій у сумі 17000,00 грн. Ухвалою Вищого адміністративного суду України від 29 березня 2017 року у справі №К800/5658/16 касаційну скаргу ДФС України відхилено, а вказані вище судові рішення залишено без змін

У свою сергу, суд бере до уваги, що при розгляді справи №813/4889/15 судом, встановлено факт своєчасного подання Звіту про обсяги придбання та реалізації алкогольних напоїв за березень 2015 року, а саме до 10 числа місяця, що настає за звітним (у даному випадку до 10 квітня 2015 року) - 09 квітня 2015 року. Крім цього, судом встановлено, що факт неподачі такого спростовується копією вказаного звіту з відміткою кругового штампу ГУ ДФС у Львівській області, а також наданими копіями квитанцій №1,2 про прийняття такого в електронній формі. Відтак, суд дійшов висновку, що підприємством відповідача не було порушено ч. 3 ст.16 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів», а відтак і не було підстав для прийняття рішення по застосування фінансових санкцій від 27.08.2015 року.

Відповідно до ч.2 ст.14 КАС України постанови та ухвали суду в адміністративних справах, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання на всій території України.

Згідно ч.1 ст.72 КАС України обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини

Частиною 1 ст.11 КАС України визначено, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Згідно з ч.2 ст.71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. Відповідно до ч.2 цієї ж статті, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову. При цьому, суд вважає за потрібне наголосити на необхідності дотримуватися й позиції, висловленої у рішенні Європейського Суду з прав людини у п.53 рішення у справі "Федорченко та Лозенко проти України", відповідно до якої суд при оцінці доказів керується критерієм доведення "поза розумними сумнівом".

За наслідками розгляду справи суд дійшов висновку, що відповідач представив суду достатні та допустимі докази на спростування вищенаведених у позові обставин, у зв'язку з чим суд відмовляє у задоволенні позову у повному обсязі.

Відповідно до вимог ст. 94 КАС України, судові витрати слід залишити за позивачем.

Керуючись ст.ст.2, 7-14, 18, 19, 69-71, 72, 94, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

П О С Т А Н О В И В :

У задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.

Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі у відповідності до ч.3 ст.160 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішення за наслідками апеляційного провадження.

Суддя Сакалош В.М.

Повний текст постанови виготовлений та підписаний 03 серпня 2017 року.