Постанова № 68074474, 31.07.2017, Житомирський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
31.07.2017
Номер справи
806/1913/17
Номер документу
68074474
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

31 липня 2017 року м.Житомир справа № 806/1913/17

категорія 8.3.2

Житомирський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Нагірняк М.Ф.,

за участю: секретар судового засідання Добровольська Н.А.,

представник позивача Луговський Ю.В.,

представник відповідача Дідківський А.С.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Грайф Флексіблс Україна" до Головного управління ДФС у Житомирській області, Третя особа: Офіс великих платників податків ДФС України, про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення №0002851302 від 03.07.2017 р,

встановив:

Товариство з обмеженою відповідальністю "Грайф Флексіблс Україна" звернулося з позовом до Офісу великих платників податків ДФС України про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення Головного управління ДФС у Житомирській області №0002851302 від 03.07.2017 р.

Ухвалою суду від 20.07.2017року за згоди Позивача проведено заміну належного Відповідача у справі на Головне управління ДФС у Житомирській області, а Офіс великих платників податків ДФС України залучено до справи в якості Третьої особи.

В судовому засіданні представник Позивача позовні вимоги підтримав в повному обсязі і зазначив, що Відповідачем була проведена камеральна перевірка податкової звітності "податковий розрахунок сум доходу, нарахованого (сплаченого) підприємством на користь фізичних осіб, і сум утриманого з них податку (Форма №1 ДФ, J0500105). За результатами такої перевірки, на думку представника Позивача, уповноважена особа Офісу великих платників податків ДФС України безпідставно прийшла до висновку про подання платником вказаної звітності лише 09.06.2017року, тобто з порушенням строків її подання, передбачених чинним податковим законодавством. Вказаний висновок став підставою для винесення оскаржуваного податкового повідомлення-рішення.

Як зазначив представник Позивача, вказана звітність була подана ще 05.05.2017року, тобто в строк, передбачений чинним податковим законодавством, в електронній формі з дотриманням вимог законів щодо електронного документообігу та електронного цифрового підпису, що підтверджується відповідними квитанціями №1 та №2.

Представник Відповідача, Головного управління ДФС у Житомирській області, проти позову заперечив і пояснив, що дійсно 13.06.2017року уповноваженою посадовою особою Офісу великих платників податків ДФС України була проведена камеральна перевірка Позивача щодо податкової звітності "податковий розрахунок сум доходу, нарахованого (сплаченого) підприємством на користь фізичних осіб, і сум утриманого з них податку (Форма №1 ДФ, J0500105). За результатами такої перевірки було встановлено, що вказана податкова звітність Позивачем в електронному режимі була подана лише 09.06.2017року, тобто з порушенням строків передбачених чинним податковим законодавством. Вказаний висновок став підставою для винесення оскаржуваного податкового повідомлення-рішення.

Представник Третьої особи по справі, Офісу великих платників податків ДФС України, в судове засідання не прибув, про дату, час і місце судового розгляду був повідомлений належним чином.

Розглянувши подані сторонами документи та матеріали, заслухавши пояснення представника Позивача та заперечення представника Відповідача, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення на них, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню за таких підстав.

Спірні правовідносини між сторонами по даній справі щодо порядку та строків подання податкової звітності, відповідальності за неподання, порушення порядку заповнення документів податкової звітності, порушення строків їх подання контролюючим органам, регулюються правовими нормами Податкового кодексу України, що були чинні на день виникнення таких відносин.

В судовому засіданні встановлено, що 13.06.2017року уповноваженою посадовою особою Офісу великих платників податків ДФС України була проведена камеральна перевірка Позивача щодо податкової звітності "податковий розрахунок сум доходу, нарахованого (сплаченого) підприємством на користь фізичних осіб, і сум утриманого з них податку (Форма №1 ДФ, J0500105) за перший квартал 2017року, про що був складений відповідний акт перевірки від 13.06.2017року. За результатами такої перевірки було винесено оскаржуване податкове повідомлення - рішення №0002851302 від 03.07.2017 р., відповідно до якого до платника були застосовані штрафні (фінансові) санкції в сумі 510,00грн.

Як зазначено в оскаржуваному податковому повідомленні - рішенні №0002851302 від 03.07.2017 р., підставою для його винесення щодо застосування до Товариства з обмеженою відповідальністю "Грайф Флексіблс Україна" фінансових санкції в сумі 510,00грн.стали порушення Позивачем вимог пп.54.3.3 п.54.3 ст.54 та п.119.2 ст.119 Податкового кодексу України.

Відповідно до висновків, зазначених в акті перевірки від 13.06.2017року, та пояснень представника податкового органу в судовому засіданні підставою для винесення оскаржуваного податкового повідомлення - рішення стало виключно порушення платником строків подання податкової звітності "податковий розрахунок сум доходу, нарахованого (сплаченого) підприємством на користь фізичних осіб, і сум утриманого з них податку (Форма №1 ДФ, J0500105) за перший квартал 2017року.

Доводи податкового органу про порушення Позивачем як податковим агентом строків подання податкової звітності "податковий розрахунок сум доходу, нарахованого (сплаченого) підприємством на користь фізичних осіб, і сум утриманого з них податку (Форма №1 ДФ, J0500105) за перший квартал 2017року, не знайшли свого підтвердження в судовому засіданні, так як не відповідають обставинам справи та не ґрунтуються на вимогах чинного законодавства, з огляду на наступне.

Як зазначено в п.46.1 ст.46 Податкового кодексу України, податкова декларація, розрахунок, звіт (далі - податкова декларація) - документ, що подається платником податків (у тому числі відокремленим підрозділом у випадках, визначених цим Кодексом) контролюючому органу у строки, встановлені законом, на підставі якого здійснюється нарахування та/або сплата податкового зобов'язання або відображаються обсяги операції (операцій), доходів (прибутків), щодо яких податковим та митним законодавством передбачено звільнення платника податку від обов'язку нарахування і сплати податку і збору, чи документ, що свідчить про суми доходу, нарахованого (виплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, суми утриманого та/або сплаченого податку.

Згідно вимог п.49.4 ст.49 Податкового кодексу України платники податків, що належать до великих та середніх підприємств, подають податкові декларації контролюючому органу в електронній формі з дотриманням вимог законів щодо електронного документообігу та електронного цифрового підпису.

Безспірно, за приписами пп. "б" п. 176.2 ст. 176 розділу IV та пп. 49.18.2 п. 49.18 ст. 49 розділу II Податкового кодексу України особи, які відповідно мають статус податкових агентів, зобов'язані подавати протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу, податковий розрахунок суми доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку, а також суми утриманого з них податку до контролюючого органу за місцем свого розташування.

В розумінні вимог пп. 14.1.180 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України Позивач є податковим агентом щодо податку на доходи фізичних осіб, так як незалежно від організаційно-правового статусу та способу оподаткування іншими податками та/або форми нарахування (виплати, надання) доходу (у грошовій або негрошовій формі) зобов'язаний нараховувати, утримувати та сплачувати податок, передбачений розділом IV цього ж Кодексу, до бюджету від імені та за рахунок фізичної особи з доходів, що виплачуються такій особі, вести податковий облік, подавати податкову звітність контролюючим органам та нести відповідальність за порушення його норм.

Тобто, у разі нарахування (виплати) доходів Позивачем на користь платників податків, в тому числі виплачених на користь фізичних осіб, що перебувають у трудових відносинах, такі доходи відображаються у формі N 1ДФ згідно з Порядком заповнення та подання податковими агентами Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, затвердженим наказом Міністерства фінансів України від 13.01.2015 року N 4.

В судовому засіданні встановлено та не заперечується сторонами, що Позивач податкову звітність "податковий розрахунок сум доходу, нарахованого (сплаченого) підприємством на користь фізичних осіб, і сум утриманого з них податку (Форма №1 ДФ, J0500105) за перший квартал 2017року зобов'язаний був подати до податкового органу в термін до 10.05.2017року в електронній формі з дотриманням вимог законів щодо електронного документообігу та електронного цифрового підпису.

Алгоритм дій платника щодо подання податкової звітності в електронній формі з дотриманням вимог законів щодо електронного документообігу та електронного цифрового підпису визначений правовими нормами Інструкції з підготовки і подання податкових документів в електронному вигляді засобами телекомунікаційного зв'язку, затвердженої наказом Державної податкової адміністрації України від 10 квітня 2008 року N 233 (далі - Інструкція N 233).

Пунктом 7.3 р. III Інструкція N 233 передбачено, що після одержання від платника податків податкового документа в електронному вигляді органи ДПС проводять його розшифрування, перевірку ЕЦП, перевірку відповідності електронного документа затвердженому формату (стандарту).

Згідно з п. 1 р. I Інструкції N 233 квитанція про одержання податкового документа в електронному вигляді (далі - перша квитанція) - електронний документ, що формується програмним забезпеченням податкових органів та засвідчує факт і час одержання податкового документа в електронному вигляді.

Відповідно до п. 7.4 р. III Інструкції N 233 перша квитанція є підтвердженням платнику податків передачі його податкових документів в електронному вигляді до органу ДПС засобами телекомунікаційного зв'язку. Ця квитанція надсилається органами ДПС на електронну адресу платника податків, з якої було надіслано податкову звітність. Другий примірник першої квитанції в електронному вигляді зберігається в податковому органі. Якщо на електронну адресу платника податків не надійшла перша квитанція, то податковий документ вважається неодержаним.

Згідно з п. 1 р. I Інструкції N 233 квитанція про приймання податкового документа в електронному вигляді (далі - друга квитанція) - електронний документ, що формується програмним забезпеченням податкових органів та засвідчує факт та час приймання (неприймання) податкового документа в електронному вигляді у базу даних податкових органів.

Відповідно до п. 7.4 р. III Інструкції N 233 підтвердженням платнику податків прийняття його податкових документів до бази даних податкових органів є друга квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, в якій визначаються реквізити прийнятого податкового документа в електронній формі, відповідність податкового документа в електронній формі затвердженому формату (стандарту) електронного документа, результати перевірки ЕЦП, інформація про платника податків, дата та час приймання, реєстраційний номер, податковий період, за який подається податкова звітність, та дані про відправника квитанції. На цю квитанцію накладається ЕЦП податкового органу, здійснюється її шифрування та надсилання платнику податків засобами телекомунікаційного зв'язку. Другий примірник другої квитанції в електронному вигляді зберігається в податковому органі.

Дослідженими в судовому засіданні квитанціями №1 та №2 підтверджено, що Позивачем 05.05.2017року в 14:49:11 до ДФС України подано, а ДФС України збережено податковий розрахунок сум доходу, нарахованого (сплаченого) підприємством на користь фізичних осіб, і сум утриманого з них податку (Форма №1 ДФ, J0500105) за перший квартал 2017року. В даних квитанціях зазначено про відсутність помилок в даній податковій звітності (а.с.11,40).

Таким чином, доводи податкового органу про порушення Позивачем строків подання вказаної податкової звітності не знайшли свого підтвердження.

Відсутність допущеного порушення виключає підстави для застосування фінансових санкцій передбачених п.119.2 ст.119 Податкового кодексу України.

Зазначене свідчить, що позовні вимоги Позивача є обґрунтованими і підлягають задоволенню, а податкове повідомлення - рішення Головного управління ДФС у Житомирській області №0002851302 від 03.07.2017р. є протиправним та підлягає скасуванню.

Відповідно до вимог ст.94 КАС України судові витрати Товариства з обмеженою відповідальністю "Грайф Флексіблс Україна" у вигляді 1600,00грн. судового збору підлягають відшкодуванню за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДФС у Житомирській області.

Керуючись статтями 2,86,94,159-163,167,186,254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

постановив:

Позов задовольнити, визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення - рішення Головного управління ДФС у Житомирській області №0002851302 від 03.07.2017р.

Судові витрати Товариства з обмеженою відповідальністю "Грайф Флексіблс Україна" у вигляді 1600,00грн. судового збору підлягають відшкодуванню за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДФС у Житомирській області.

Постанова набирає законної сили у строк та у порядку, що визначені статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України, і може бути оскаржена до Житомирського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції у порядку, визначеному статтею 186 Кодексу адміністративного судочинства України, шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Головуючий суддя М.Ф. Нагірняк

Повний текст постанови виготовлено: 02 серпня 2017 р.