ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01030, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 284-18-98, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.ua
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
31.07.2017Справа №910/7580/17За позовом Публічного акціонерного товариства "Українська залізниця" в особі регіональної філії "Донецька залізниця" Публічного акціонерного товариства "Українська залізниця"
до Товариства з обмеженою відповідальністю "Мітал Транс"
про стягнення 130 040,00 грн.
Суддя Грєхова О.А.
Представники сторін:
від позивача: Прохоров Ю.Г., за довіреністю;
від відповідача: Очкур К.І., за довіреністю.
ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
На розгляд Господарського суду міста Києва були передані позовні вимоги Публічного акціонерного товариства "Українська залізниця" в особі регіональної філії "Донецька залізниця" Публічного акціонерного товариства "Українська залізниця" (далі - позивач) до Товариства з обмеженою відповідальністю "Мітал Транс" (далі - відповідач) про стягнення 130 040,00 грн.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що при проходженні вагону через станцію Волноваха Донецької залізниці залізницею проведено перевірку маси вантажу, під час якої було виявлено, що маса вантажу у вищезазначеному вагоні не відповідає масі вказаній відправником у накладній, а тому відповідач має сплатити штраф в сумі 130 040,00 грн.
Ухвалою Господарського суду міста Києва від 15.05.2017 порушено провадження у справі № 910/7580/17, розгляд справи призначено на 06.06.2017.
06.06.2017 через відділ діловодства Господарського суду міста Києва представником позивача було подано заяву про відсутність аналогічного спору.
Також, 06.06.2017 представником відповідача подано клопотання про відкладення розгляду справи.
У судове засідання 06.06.2017 представник позивача з'явився, проти клопотання про відкладення розгляду справи не заперечував.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився.
За результатами розгляду клопотання представника відповідача про відкладення розгляду справи, суд задовольнив зазначене клопотання.
Враховуючи неявку представника відповідача в судове засідання, а також у зв'язку з невиконанням відповідачем вимог ухвали Господарського суду міста Києва від 15.05.2017 про порушення провадження у справі та задоволенням клопотання про відкладення розгляду справи, розгляд справи було відкладено на 10.07.2017.
10.07.2017 через відділ діловодства Господарського суду міста Києва представником позивача було подано відзив на позовну заяву, у якому відповідач зазначив, що 20.12.2016 ТОВ «Мітал Транс» відправив групу вагонів, в тому числі № 68771278 з брухтом чорних металів зі станції Котовськ Одеської залізниці, призначенням на станцію Сартана Донецької залізниці вагою нетто, згідно накладної № 40348096 - 63,2 т., яка була визначена на 150-ти тонних вагах станції Котовськ. 31.12.2016 вказаний вагон був зупинений по станції Волноваха та було проведено його контрольне зважування, відповідно до комерційного акту № AQ650222/01 від 01.01.2017 виявлено розбіжність в вазі вантажу нетто на 1000 кг. Зважування вантажу, який відправлявся залізничним транспортом було здійснено на станції Котовськ на вагонних вагах станції Котовськ, що перебувають на обліку у залізниці та мали відповідати вимогам Інструкції про порядок застосування засобів ваговимірювальної техніки на залізничному транспорті України, затвердженої наказом Міністерства інфраструктури України від 31.07.2012 № 442, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 11.10.2012 за № 1716/22028 та інших нормативно-правових актів. Звітом за 21.12.2016 (40332541, опорна станція Черкаси (424206), Одеської залізної дороги) Довідка 8952 підтверджено факт замовлення ТОВ «Мітал Транс» у ПАТ «Укрзалізниця» зважування вантажів або порожніх вагонів на вагонних вагах залізниці. Результати зважування вантажів містяться в Книзі зважування вантажів на вагонних вагах ф. ГУ-36, з якої вбачається, що вагою нетто було визначено саме 63 200 кг. Вага вантажу, яка була визначена на вагонних вагах залізниці, працівниками залізниці за участі представника ТОВ «Мітал Транс» було заснована вантажовідправником при оформленні накладної на перевезення вантажу. Збори за послуги зважування, маневрову роботу були сплачені ТОВ «Мітал Транс» на користь залізниці в повному обсязі. Як вбачається із залізничної накладної № 40348096, відомості щодо маси вантажу у залізничній накладній заповнювались відповідачем та позивачем, про що свідчать відповідні графи 24 - заповнюється відправником та 25 - заповнюється представником залізниці. На станції Волноваха Донецької залізниці було здійснено перевірку маси вантажу в вагоні на вагах та виявлено різницю у вазі нетто проти накладної № 40348096 в вазі 1000 кг маси, вказаної у залізничній накладній. За результатами перевірки маси станцією складено Комерційний акт AQ650222/01 від 01.01.2017. Проте, не підтверджено належними та допустимими доказами справність та стан вагів а яких здійснено контрольне зважування. Як вбачається з Книги зважування вантажів на вагонних вагах ф. ГУ-36, зважування вагону за накладною № 40348096 здійснювалось представником залізниці. В накладній вантажовідправником спільно з представником залізниці, яким погоджено дані у накладній вантажовідправником спільно з представником залізниці, яким погоджено дані у накладній із зазначенням маси вантажу у графах 24 та 25. З огляду на зазначене, Комерційний акт AQ650222/01 від 01.01.2017 урозумінні ст. ст. 32-34, 43 ГПК України не доводить факту неправильного зазначення відповідачем маси вантажу в залізничній накладній № 40348096. Окрім цього, відповідач зазначає, що телеграмою ПАТ «Укрзалізниця» від 08.02.2017 вих. № Ц-1-25/315-17 залізниці України повідомлено, що у зв'язку з скаргами вантажовідправників України та з метою виключення корупційної складової зі сторони співробітників ПАТ «Укрзалізниця» по відношенню до користувачів залізничного транспорту загального користування зобов'язано у разі затримки вагонів з неправильно зазначеною масою вантажу застосовувати штрафні санкції відповідно до вимог ст. 118, 122 Статуту залізниць України тільки у разі перевантаження вагона понад його вантажопідйомність. У разі нестачі вантажу керуватися діючими нормативними документами. Претензійно-позовну роботу проводити тільки у вищезазначених випадках. Вантажопідйомність вагону № 68771278 згідно комерційного акту від 01.01.2017 становить 71 тонна. Зазначення маси вантажу здійснено в межах вантажопідйомності вагону. В супереч розпорядження Члена правління ПАТ «Укрзалізниця» ОСОБА_3 від 08.02.2017 ПАТ «Укрзалізниця», в особі регіональної філії «Донецька залізниця», здійснює претензійно-позовну роботу по стягненню з ТОВ «Мітал Транс» за неправильне визначення маси вантажу штрафу у розмірі п'ятикратної плати за всю відстань перевезення на суму 130 040 грн. Таким чином, відповідач зазначає, що позивачем не доведено належним чином факт порушення ТОВ «Мітал Транс» приписів чинного законодавства України в частині внесення даних щодо маси вантажу до залізничної накладної № 40348096, а тому, відсутні підстави для притягнення до відповідальності ТОВ «Мітал Транс».
У судове засідання 10.07.2017 представники сторін з'явились та подали спільне клопотання про продовження строків розгляду справи.
Враховуючи вищезазначене клопотання та з метою створення сторонам необхідних умов для встановлення фактичних обставин справи і правильного застосування законодавства, забезпечення рівності всіх учасників судового процесу перед законом і судом, суд його задовольнив та продовжив строк вирішення спору у справі №910/7580/17 на п'ятнадцять днів. У судовому засіданні 10.07.2017 судом було оголошено перерву до 31.07.2017
28.07.2017 представником відповідача були подані письмові пояснення до заперечень відповідача.
31.07.2017 через відділ діловодства Господарського суду міста Києва представником позивача було подано клопотання про долучення технічного паспорту на ваги до матеріалів справи.
У судове засідання 31.07.2017 представник позивача з'явився, надав усні пояснення по суті спору, позовні вимоги підтримав в повному обсязі.
Представник відповідача у судовому засіданні надав усні пояснення по суті спору, проти позову заперечив.
На виконання вимог ст. 81-1 Господарського процесуального кодексу України складено протоколи судових засідань, які долучено до матеріалів справи.
Відповідно до ст. 82 ГПК України рішення у даній справі прийнято у нарадчій кімнаті за результатами оцінки доказів, поданих сторонами та витребуваних судом.
У судовому засіданні 31.07.2017 відповідно до ст. 85 Господарського процесуального кодексу України судом проголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Розглянувши подані документи і матеріали, на яких ґрунтується позов, заслухавши пояснення представників сторін, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Господарський суд міста Києва
ВСТАНОВИВ:
20.10.2016 року Товариство з обмеженою відповідальністю "Мітал Транс" зі станції Котовськ Одеської залізниці здійснено відправлення вагону №68771278 на станцію Сартана Донецької залізниці.
При надходженні вагону на станцію Сартана Донецької залізниці на підставі статті 24 Статуту залізницею проведено перевірку маси вантажу шляхом переважування на вагонних вагах, під час якого виявлено, що маса вантажу не відповідає масі вказаній відправником у накладній. Про даний факт складено Комерційний акт №AQ650222/01 від 01.01.2017 року.
У розділі Д Комерційного акту №AQ650222/01 від 01.01.2017 року зазначено, що на підставі акту з/ф №34303 від 31.12.2016 р. ст. Волноваха Дон.ж.д. було проведено комісійне переважування вагону 68771278, який прибув по відправленню вказаному на лицьовому боці акту, вантаж м/брухт на справних 150т. вагах. Держповірених 09.09.2016 р. в/вагах вантажовідправника. По документу зазначена маса брутто не зазначена, тара 21500 кг, нетто 63200 кг, фактично виявилось брутто 85700 кг, тара 21500 кг, нетто 64200 кг, що більше документа на 1000 кг. Вагон перевантажувався двічі, вага не змінилась. Завантаження навалом, вище рівня бортів 10-20 см., вантаж пакетований, верх прораховується 36 пакетів. Маркування вапном слабке, по документу значиться. Зліва, над 2 люком по ходу потяга вільне місце 70х70х80см., не марковане. Над 7 люком з торця, заглиблення довжиною від 40 см. до 100 см., на ширину вагону, вглибину до 120 см., проглядається вантаж середньої фракції не маркований. Вагон прибув ВОХР ст. Волноваха Савченко, в документі охорона значиться. Двері, люка зачинені. Технічно справний. З моменту прибуття і до ком. переважування вагон знаходився під охороною служби безпеки к-та Азовсталь і ком. агентів ст. Сартана з повідомленням в поліції і ВОХР ст.. Маріуполь. Ком. переважування проводили ваговщик і ст.пр.к-та Азовсталь Потєхіна, Донцова в.о. ДС ст. Сартана ОСОБА_4 і ком/агент ст. Сартана ОСОБА_5 Зав. вантажним двором по штатному розпису не числиться.
Обґрунтовуючи заявлені позовні вимоги, позивач зазначає, що ним розраховано штраф відповідно до статті 118 Статуту. За таких підстав, позивач звернувся до суду з вказаним позовом про стягнення з Товариства з обмеженою відповідальністю "Мітал Транс" штрафу за неправильне зазначення маси вантажу у розмірі 130040,00 грн.
Оцінюючи подані докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому засіданні всіх обставин справи в їх сукупності, та, враховуючи те, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, суд вважає, що позовні вимоги Публічного акціонерного товариства "Українська залізниця" в особі регіональної філії "Донецька залізниця" Публічного акціонерного товариства "Українська залізниця" підлягають задоволенню з наступних підстав.
Згідно з ч. 1 ст. 11 Цивільного кодексу України цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов'язки.
Відповідно до ст. 908 Цивільного кодексу України перевезення вантажу здійснюється за договором перевезення; загальні умови визначаються цим Кодексом, іншими законами, транспортними кодексами (статутами), іншими нормативно-правовими актами та правилами, що видаються відповідно до них. Умови перевезення вантажу окремими видами транспорту, а також відповідальність сторін щодо цих перевезень встановлюються договором, якщо інше не встановлено цим Кодексом, іншими законами, транспортними кодексами (статутами), іншими нормативно-правовими актами та правилами, що видаються відповідно до них.
Згідно зі ст. 909 Цивільного кодексу України укладення договору перевезення вантажу підтверджується складанням транспортної накладної.
Частина 1 статті 193 Господарського кодексу України встановлює, що суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться і до виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.
Частиною 2 статті 193 Господарського кодексу України визначено, що кожна сторона повинна вжити усіх заходів, необхідних для належного виконання нею зобов'язання, враховуючи інтереси другої сторони та забезпечення загальногосподарського інтересу. Порушення зобов'язань є підставою для застосування господарських санкцій, передбачених цим Кодексом, іншими законами або договором.
Статтею 307 Господарського кодексу України передбачено, що умови перевезення вантажів окремими видами транспорту, а також відповідальність суб'єктів господарювання за цими перевезеннями встановлюються транспортними кодексами, транспортними статутами та іншими нормативно-правовими актами.
Приписами ст. 3 Закону України "Про залізничний транспорт" визначено, що законодавство про залізничний транспорт загального користування складається із Закону України "Про транспорт", цього Закону, Статуту залізниць України, який затверджується Кабінетом Міністрів України, та інших актів законодавства України. Нормативні документи, що визначають порядок і умови перевезень, користування засобами залізничного транспорту загального користування, безпеки руху, охорони праці, забезпечення громадського порядку, перетину залізничних колій іншими видами транспорту і комунікаціями, пожежної безпеки, санітарні норми та правила на залізничному транспорті України є обов'язковими для всіх юридичних і фізичних осіб на території України.
Статут залізниць України визначає обов'язки, права і відповідальність залізниць, а також підприємств, організацій, установ і громадян, які користуються залізничним транспортом (ст. 2 Постанови Кабінету Міністрів України від 06.04.1998 № 457 "Про затвердження Статуту залізниць України").
Відповідно до ст. 5 Статуту залізниць України, на підставі даного Статуту Мінтранс затверджує:
а) Правила перевезення вантажів (далі - Правила);
б) Технічні умови навантаження і кріплення вантажів;
в) Правила перевезення пасажирів, багажу, вантажобагажу та пошти залізничним транспортом України (далі - Правила перевезень пасажирів);
г) інші нормативні документи.
Згідно зі ст. 6 Статуту залізниць України, накладна - основний перевізний документ встановленої форми, оформлений відповідно до цього Статуту та Правил і наданий залізниці відправником разом з вантажем. Накладна є обов'язковою двосторонньою письмовою формою угоди на перевезення вантажу, яка укладається між відправником та залізницею на користь третьої сторони - одержувача. Накладна одночасно є договором на заставу вантажу для забезпечення гарантії внесення належної провізної плати та інших платежів за перевезення. Накладна супроводжує вантаж на всьому шляху перевезення до станції призначення.
Статтею 23 Статуту залізниць України встановлено, що відправники повинні надати станції навантаження на кожне відправлення вантажу заповнену накладну (комплект перевізних документів).
Відповідно до п.28 Правил приймання вантажів до перевезення, вантаж завантажений відправником у вагони відкритого типу (платформи, напіввагони тощо), приймається залізницею до перевезення шляхом візуального огляду вагона, вантажу, його маркування.
Відповідно до ст. 24 Статуту залізниць України залізниця має право перевірити правильність відомостей про вантаж, зазначених відправником у накладній, на станції відправлення, під час перевезення та на станції призначення.
Статтею 37 Статуту залізниць України встановлено, що під час здавання вантажів для перевезення відправником має бути зазначена у накладній їх маса. Маса окремих вантажів може визначатися розрахунковим методом, за обміром або умовно (нафтопродукти в цистернах, тварини, лісоматеріали тощо). Маса вантажів визначається відправником. Спосіб визначення маси зазначається у накладній.
Пункт 22 Правил видачі вантажів передбачає, що перевірка маси вантажу на станції призначення провадиться, як правило, таким самим способом, яким цю масу було визначено на станції відправлення. Зважування вантажів на вагонних вагах провадиться в порядку, передбаченому Правилами приймання вантажів до перевезення.
Перевірка проміжною станцією маси вантажів у вагонах може здійснюватись нею у будь-який спосіб, передбачений для визначення маси відповідного вантажу.
Стосовно спірного вантажу норми діючого законодавства дозволяють здійснювати перевірку його маси шляхом як зважування, так і умовно.
Однак, саме зважування є більш точним способом визначення маси вантажу (аналогічна правова позиція викладена, зокрема в п.3.18 Роз'яснення Президії Вищого господарського суду України від 29.05.2002 № 04-5/601 "Про деякі питання практики вирішення спорів, що виникають з перевезення вантажів залізницею").
Можливість визначення маси певних вантажів умовно не виключає можливість її визначення шляхом зважування. Вантажовідправник у такому разі має можливість обирати той чи інший спосіб визначення маси на власний розсуд. Однак, враховуючи викладені висновки, залізниця, користуючись правом, визначеним ст. 24 Статуту залізниць України під час перевірки на проміжних станціях не позбавлена права обрати для цього зручний для себе та більш точний спосіб.
Як встановлено судом, при надходженні вагону на станцію Сартана Донецької залізниці на підставі статті 24 Статуту залізницею проведено перевірку маси вантажу шляхом переважування на вагонних вагах, під час якого виявлено, що маса вантажу не відповідає масі вказаній відправником у накладній. Про даний факт складено Комерційний акт №AQ650222/01 від 01.01.2017 року.
У розділі Д Комерційного акту №AQ650222/01 від 01.01.2017 року зазначено, що на підставі акту з/ф №34303 від 31.12.2016 р. ст. Волноваха Дон.ж.д. було проведено комісійне переважування вагону 68771278, який прибув по відправленню вказаному на лицьовому боці акту, вантаж м/брухт на справних 150т. вагах. Держповірених 09.09.2016 р. в/вагах вантажовідправника. По документу зазначена маса брутто не зазначена, тара 21500 кг, нетто 63200 кг, фактично виявилось брутто 85700 кг, тара 21500 кг, нетто 64200 кг, що більше документа на 1000 кг. Вагон перевантажувався двічі, вага не змінилась. Завантаження навалом, вище рівня бортів 10-20 см., вантаж пакетований, верх прораховується 36 пакетів. Маркування вапном слабке, по документу значиться. Зліва, над 2 люком по ходу потяга вільне місце 70х70х80см., не марковане. Над 7 люком з торця, заглиблення довжиною від 40 см. до 100 см., на ширину вагону, вглибину до 120 см., проглядається вантаж середньої фракції не маркований. Вагон прибув ВОХР ст. Волноваха Савченко, в документі охорона значиться. Двері, люка зачинені. Технічно справний. З моменту прибуття і до ком. переважування вагон знаходився під охороною служби безпеки к-та Азовсталь і ком. агентів ст. Сартана з повідомленням в поліції і ВОХР ст.. Маріуполь. Ком. переважування проводили ваговщик і ст.пр.к-та Азовсталь Потєхіна, Донцова в.о. ДС ст. Сартана ОСОБА_4 і ком/агент ст. Сартана ОСОБА_5 Зав. вантажним двором по штатному розпису не числиться.
За приписами ст. 129 Статуту залізниць України обставини, що можуть бути підставою для матеріальної відповідальності залізниці, вантажовідправника, вантажоодержувача, пасажирів під час залізничного перевезення, засвідчуються комерційними актами або актами загальної форми, які складають станції залізниць. Комерційний акт складається для засвідчення, зокрема, обставин невідповідності найменування, маси і кількості місць вантажу, багажу чи вантажобагажу натурою з даними, зазначеними у транспортних документах.
Відповідно до п. 1.1 Правил оформлення перевізних документів, затверджених наказом Міністерства транспорту України від 21.11.2000 № 644 (далі - Правила оформлення перевізних документів), на кожне відправлення вантажу відправник надає станції відправлення перевізний документ (накладну).
Згідно з п. 2.1 Правил оформлення перевізних документів, відправником заповнюються, зокрема, такі графи накладної як "Маса вантажу, визначена відправником" - заповнюється, якщо маса вантажу визначена відправником. Маса вказується у кілограмах (маса брутто вантажу), загальна маса відправки (прописом) , а також "Спосіб визначення маси".
При цьому правильність вказаних у накладній відомостей, як це передбачено п. 2.3 Правил оформлення перевізних документів, своїм підписом засвідчує представник відправника.
Відповідно до п. 2 Правил складання актів, затверджених наказом Міністерства транспорту України від 28.05.2002 №334, комерційні акти складаються для засвідчення, зокрема, невідповідності найменування, маси і кількості місць наявного вантажу, багажу чи вантажобагажу даним, зазначеним у перевізних документах. Дані в комерційному акті зазначаються на підставі перевізних документів та виявлених обставин. У комерційному акті детально описуються стан вантажу або багажу і обставини, за яких виявлена незбереженність, а також обставини, які могли бути причиною виникнення незбереженості вантажу, багажу чи вантажобагажу. Усі графи бланка акта мають бути заповнені. Не дозволяється проставлення рисок та лапок замість повторення необхідних даних. У комерційному акті зазначається, чи правильно навантажений, розміщений і закріплений вантаж, а також про наявність та стан захисного маркування для вантажів, що перевозяться у відкритих вагонах. У разі неправильного завантаження, розміщення, закріплення вантажу в акті зазначається, яке порушення було допущено. Особи, які склали або підписали комерційний акт або акт загальної форми, що містить дані, які не відповідають дійсності, несуть установлену законодавством відповідальність.
Суд зазначає, що комерційний акт АQ № 650222/01 від 01.01.2017 року, яким засвідчено невідповідність маси вантажу даним, зазначеним у накладній, є складеним у відповідності до вимог пред'явлених до його складання Правилами складання актів, а тому в даному випадку є належним та допустимим доказом відповідно до норм ст.ст. 33, 34, 36 Господарського процесуального кодексу України.
Відповідно до ст. 122 Статуту залізниць України, за неправильно зазначені у накладній масу, кількість місць вантажу, його назву, код та адресу одержувача з відправника, порта стягується штраф у розмірі згідно із статтею 118 цього Статуту. При цьому відправник несе перед залізницею відповідальність за наслідки, які виникли.
Згідно із п. 5.5 Правил оформлення перевізних документів, затверджених наказом Міністерства транспорту України №644 від 21.11.2000 р., якщо під час перевезення вантажу або на станції його призначення буде виявлено неправильне зазначення у накладній маси, кількості місць вантажу, його назви, коду та адреси одержувача з відправника, порта стягується штраф у розмірі згідно зі ст. 118 Статуту залізниць України.
Згідно з пунктом 6.1. Роз'яснення Вищого господарського суду України "Про деякі питання практики вирішення спорів, що виникають з перевезення вантажів залізницею" № 04-5/601 від 29.05.2002 року, стаття 122 Статуту встановлює, що за неправильно зазначені у накладній масу, кількість місць вантажу, його назву, код та адресу одержувача з відправника, порту стягується штраф у розмірі згідно зі статтею 118 Статуту. При цьому відправник несе перед залізницею відповідальність за наслідки, які виникли.
У розгляді справ про стягнення цього штрафу господарським судам слід виходити з того, що неправильно вказаною має бути хоча б одна відомість; при цьому неправильне зазначення коду та адреси вантажоодержувача вважаються окремими порушеннями.
Підставою для покладення на відправника відповідальності за неправильне зазначення ним відповідних відомостей є акт загальної форми або комерційний акт, складений у випадках, передбачених статтею 129 Статуту.
Пунктом 6.2. Роз'яснення Вищого господарського суду України "Про деякі питання практики вирішення спорів, що виникають з перевезення вантажів залізницею" № 04-5/601 від 29.05.2002 року роз`яснено, що у застосуванні статей 118 та 122 Статуту слід враховувати, що штраф підлягає стягненню за самий факт допущення вантажовідправником зазначених порушень, незалежно від того, чи завдано залізниці у зв'язку з цим збитки.
Аналогічна правова позиція викладена в Постановах Вищого господарського суду України від 08.11.2012 року у справі № 5006/23/117/2012; від 06.08.2014 року у справі №911/866/14.
В накладній № 40348096 від 20.12.2016 було визначено, що провізна плата вагону № 68771278 складає 26 008,00 грн.
Таким чином, штраф за неправильно зазначену масу вантажу складає 130 040,00 грн. (26008,00 грн. - розмір провізної плати, х 5 - кратний розмір, відповідно до ст. 118 Статуту залізниць України).
Згідно ст. 43 Господарського процесуального кодексу України судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності. Сторони та інші особи, які беруть участь у справі, обґрунтовують свої вимоги і заперечення поданими суду доказами.
Зокрема, в силу вимог ст. ст. 33, 34 цього Кодексу кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог та заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками судового процесу. Обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.
Відповідач під час розгляду справи не надав суду належних та допустимих доказів, які б спростовували заявлені позовні вимоги та спростовували доводи позивача щодо невідповідності масі вантажу зазначеній у накладній дійсній масі вантажу.
При цьому, спростовуючи доводи відповідача суд зазначає, що відповідно до норм Статуту, зокрема, який регулює правовідносини, що склалися між сторонами спору, відповідальність за дані, внесені до залізничної накладної несе вантажовідправник, зокрема й що стосується маси вантажу, а залізниця, у свою чергу має право перевіряти відповідність даних, внесених до накладної, з фактичними. Оскільки, вантаж було прийнято залізницею лише шляхом візуального огляду, згідно п. 28 Правил приймання вантажів до перевезення, то залізниця не могла знати про невідповідність маси вантажу, а тому вантаж відправнику не повертався та не переоформлялися нові перевізні документи.
Порядок участі працівників залізниці при зважуванні вагонів регулюється Збірником тарифів на перевезення вантажів залізничним транспортом у межах України та пов'язані з ними - послуги (Тарифне керівництво №1) (затв. наказом №317 від 26.03.2009р Міністерства транспорту та зв'язку України та зареєстровано в Мін'юсті 15.04.2009р за N 340/16356).
Пунктом 3 Розділу 1 Тарифного керівництва №1 встановлено, що державні регульовані тарифи встановлюються на: роботи і послуги, пов'язані з перевезенням вантажів, перелік яких наведено в розділі III цього Збірника. Так, зокрема до розділу III входить пункт 4 "Збір за зважування вантажів або порожніх вагонів (контейнерів) та за участь працівника залізниці у зважуванні й/або видачі вантажу", де в підпункті 4.2 передбачено, що за участь на вимогу вантажовласника працівника залізниці у зважуванні й/або видачі вантажу нараховується збір у розмірі 66,2 грн за перші півгодини і 14,7 грн. за кожні наступні півгодини. Неповні півгодини округлюються до повних.
П. 2.6 Правил розрахунків за перевезення вантажів встановлено, що усі належні залізниці платежі за додаткові послуги, штрафи (які не були включені в перевізні документи і у відомості плати за користування вагонами та контейнерами) включаються в накопичувальні картки, які складаються станціями в трьох примірниках із зазначенням у них відомостей про надані послуги і їх вартість. Ці відомості підтверджуються підписами працівника станції і вантажовласника. Один примірник накопичувальної картки, відомості плати за користування вагонами та контейнерами, за подавання, забирання вагонів та маневрову роботу надаються вантажовласнику.
Таким чином, участь працівника залізниці при зважуванні вагону здійснюється на вимогу вантажовласника, за що сплачується державний регульований тариф, який в свою чергу відображається у накопичувальній картці.
Попри вищевказане, ТОВ "Мітал Транс" не подана письмова вимога на участь працівника залізниці у зважуванні вагону; не подано доказів сплати державного регульованого тарифу за участь працівника залізниці при зважуванні вагону; відсутні у накопичувальній картці відомості про надання такої послуги, як участь працівника залізниці при зважуванні вагону.
Отже, відповідальність за всі наслідки неправильності, неточності або неповноти відомостей, вказаних у накладних, несе саме вантажовідправник.
Решта доводів відповідача що викладені у відзиві на позовну заяву та письмових поясненнях, спростовуються матеріалами справи.
За таких обставин, оцінивши подані докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на повному, всебічному і об'єктивному розгляді в судовому засіданні всіх обставин справи в їх сукупності, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог, з покладенням судового збору на відповідача в порядку ст. 49 Господарського процесуального кодексу України.
Керуючись ст. 43, 33, 34, 43, 44, 49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд
ВИРІШИВ:
1. Позов задовольнити повністю.
2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Мітал Транс» (03008, м. Київ, вулиця Лебедєва-Кумача, будинок 5, нежиле приміщення 134; ідентифікаційний код: 40332541) на користь Публічного акціонерного товариства "Українська залізниця" (03680, м. Київ, вулиця Тверська, будинок 5; ідентифікаційний код: 40075815) в особі Регіональної філії «Донецька залізниця» Публічного акціонерного товариства "Українська залізниця" (84404, м. Лиман, вул. Привокзальна, будинок 22; ідентифікаційний код: 40150216) штраф в розмірі 130 040 (сто тридцять тисяч сорок) грн. 00 коп. та витрати по сплаті судового збору в розмірі 1 950 (одна тисяча дев'ятсот п'ятдесят) грн. 60 коп.
3. Після набрання рішенням Господарського суду міста Києва законної сили видати відповідний наказ.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.
Повне рішення складено 02.08.2017.
Суддя О.А. Грєхова