Постанова № 68054099, 02.08.2017, Київський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
02.08.2017
Номер справи
362/3777/17
Номер документу
68054099
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа № 362/3777/17 Головуючий у І інстанції - Грибанова Ю.Л.; Суддя-доповідач - Костюк Л.О.

П О С Т А Н О В А

Іменем України

02 серпня 2017 р. м. Київ

Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючого - судді Костюк Л.О.;

суддів: Бужак Н.П., Троян Н.М.;

за участю секретаря: Драч М.Ю.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду апеляційну скаргу ОСОБА_1 на ухвалу Васильківського міськрайонного суду Київської області від 24 липня 2017 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Здорівської сільської виборчої комісії Васильківського району Київської області про визнання неправомірною, протиправною та протизаконною дій та бездіяльності Здорівської сільської виборчої комісії, встановлення фактів систематичного порушення Конституції і законів України та припинення повноважень усього складу цієї комісії,-

В С Т А Н О В И Л А:

20 липня 2017 року, ОСОБА_1 звернулась до Васильківського міськрайонного суду Київської області з позовом до Здорівської сільської виборчої комісії Васильківського району Київської області про визнання неправомірною, протиправною та протизаконною дій та бездіяльності Здорівської сільської виборчої комісії, встановлення фактів систематичного порушення Конституції і законів України та припинення повноважень усього складу цієї комісії.

Позивач посилається на порушення її прав , як кандидата на посаду Здорівського сільського голови , та прав інших суб'єктів виборчого процесу на позачергових виборах 30 квітня 2017 року - ОСОБА_1 звернулася до суду з адміністративним позовом, в якому просить:

- встановити факти систематичного порушення Здорівською сільською виборчою комісією Коституції України, Закону України «Про місцеві вибори» та інших законів України;

- визнати дії та бездіяльності Здорівської сільської виборчої комісії Васильківського району Київської області неправомірними, протиправними та протизаконними;

- скасувати прийняті 17-18 липня 2017 року Здорівською СВК рішення;

- визнати недійсними протоколи Здорівської СВК , складені під час засідання 17-18 липня 2017 року;

- припинити повноваження Здорівської сільської виборчої комісії у сформованому складі, відповідно до постанови Васильківської районної виборчої комісії №8 від 18.06.2017 року «Про новий склад Здорівської сільської виборчої комісії Васильківського району Київської області у зв'язку із систематичним порушенням Конституції України, Закону України «Про місцеві вибори» та інших законів України.

Постановою Васильківського міськрайонного суду Київської області від 24 липня 2017 року у задоволенні позову в частині встановлення фактів систематичного порушення Здорівською сільською виборчою комісією Конституції України, Закону України «Про місцеві вибори» та інших законів України, визнання дій та бездіяльності Здорівської сільської виборчої комісії Васильківського району Київської області неправомірними, протиправними та протизаконними, припинення повноважень Здорівської сільської виборчої комісії у сформованому складі, відповідно до постанови Васильківської районної виборчої комісії №8 від 18.06.2017 року «Про новий склад Здорівської сільської виборчої комісії Васильківського району Київської області у зв'язку із систематичним порушенням Конституції України, Закону України «Про місцеві вибори» та інших законів України, повністю відмовлено.

Ухвалою Васильківського міськрайонного суду Київської області від 24 липня 2017 року позовні вимоги в частині скасування прийнятих 17-18 липня 2017 року Здорівською сільською виборчою комісією постанов та визнання недійсними протоколів Здорівської сільської виборчою комісії , складених під час засідання 17-18 липня 2017 року, залишено без розгляду.

Не погоджуючись з зазначеним з ухвалою суду першої інстанції від 24 липня 2017 року, позивачем подано апеляційну скаргу, в якій він просить скасувати ухвалу суду першої інстанції як таку, що постановлена з порушенням норм процесуального права та винести нове рішення.

Заслухавши суддю - доповідача, розглянувши доводи апеляційної скарги, перевіривши матеріали справи, правильність застосування судом першої інстанції норм законодавства, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню, а ухвала суду - скасуванню з таких підстав.

Згідно зі ст.ст. 199 ч. 1 п. 6, 202 ч. 1 п. 4 КАС України, за наслідками розгляду апеляційної скарги на ухвалу суду першої інстанції суд апеляційної інстанції скасовує її та постановляє нове рішення, якщо визнає, що судом першої інстанції порушено норми матеріального або процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи.

Залишаючи позовну заяву позивача без розгляду, суд першої інстанції виходив з того, що позивачем пропущено дводенний строк звернення до суду передбачений ст.172 КАС України.

З таким висновком суду першої інстанції колегія суддів не погоджується виходячи з наступного.

Як встановлено матеріалами справи, позивачем заявлено вимоги в частині скасування прийнятих 17 - 18 липня 2017 року Здорівською СВК рішень, визнання недійсними протоколів Здорівською сільської виборчої комісії, складених під час засідання 17 - 18 липня 2017 року.

Так, надані відповідачем постанови, які були прийняті на засіданні Здорівської сільської виборчої комісії 17.07.2017 року свідчать про те, що постановою №20 надано дозвіл бути присутніми на засіданні комісії технічних працівників для забезпечення роботи комісії 17.07.2017 року адвокату ОСОБА_2 та його помічнику ОСОБА_3; постановою №21 видалено із засідання комісії 17.07.2017 року одного офіційного спостерігача ОСОБА_4 віл кандидата на посаду Здорівського сільського голови ОСОБА_1 за наявності ще одного ОСОБА_5; постановою СВК видалено із засідання комісії працівників Васильківської РДА; постановою №23 видалено із засідання комісії ОСОБА_5 - зв'язку із порушенням ним громадського порядку.

Зазначене вище зафіксовано і в протоколі засідання Здорівської СВК від 17.07.2017 року.

18 липня 2017 року засідання Здорівською СВК не проводилися , рішення не приймалися.

Надаючи правову оцінку обставинам та матеріалам справи, колегія суддів зазначає наступне.

Так, особливості провадження у справах щодо оскарження рішень, дій або бездіяльності виборчих комісій, комісій з референдуму, членів цих комісій визначено статтею 172 КАС України.

Суд першої інстанції залишаючи без розгляду позовну заяву виходив з аналізу дотримання позивачем дводенного строку на звернення з позовом до суду посилаючись на ст. 172 КАС України, без зазначення частини.

З аналізу ст. 172 КАС України дводенний строк на подання зави міститься лише в ч.8 ст. 172 КАС України.

Проте, колегія суддів зазначає, що зазначена вище частина 8 стосується лише дільничної виборчої комісії, дільничної комісії з референдуму, членів цих комісій, що мали місце у день голосування, під час підрахунку голосів та встановлення результатів голосування на дільниці.

Відповідно до ч.6 ст.172 КАС України позовні заяви щодо рішень, дій чи бездіяльності виборчої комісії, комісії з референдуму, членів цих комісій може бути подано до адміністративного суду у п'ятиденний строк з дня прийняття рішення, вчинення дій або допущення бездіяльності.

Згідно ч.5 ст. 179 КАС України днем подання позовної заяви є день їх надходження до відповідного суду. Строки подання позовних заяв, встановлені статтями 172-177 цього Кодексу, не може бути поновлено. Позовні заяви, апеляційні скарги, подані після закінчення цих строків, суд залишає без розгляду.

Колегія суддів звертає увагу а те, що позивач звернувся до суду з приводу скасування прийнятих 17-18 липня 2017 року Здорівською сільською виборчою комісією постанов та визнання недійсними протоколів Здорівської сільської виборчою комісії, складених під час засідання 17-18 липня 2017 року , 20 липня 2017 року , тобто в межах встановленого строку на звернення до суду з позовною заявою щодо рішень, дій чи бездіяльності виборчої комісії, комісії з референдуму, членів цих комісій, а саме в межах п'ятиденного строку з дня прийняття рішення, вчинення дій або допущення бездіяльності.

А також, звертає увагу на рішення від 21.02.1975 року у справі «Голдер проти Великої Британії» Європейський суд з прав людини закріпив правило, що пункт 1 статті 6 Конвенції стосується невід'ємного права особи на доступ до суду. Прямим порушенням права на доступ до суду є необхідність отримання спеціальних дозволів на звернення до суду.

Таким чином, як зазначив Конституційний Суд України у рішенні від 13.12.2011 року №17-рп/2011, у практиці Європейського суду з прав людини право на звернення до суду також пов'язується лише з волевиявленням особи. За змістом частини п'ятої статті 6 КАС України особа може відмовитися від реалізації права на звернення до суду, однак не від самого права як такого.

Установлення процесуальних строків законом передбачено з метою дисциплінування учасників адміністративного судочинства. Інститут строків в адміністративному процесі сприяє досягненню юридичної визначеності у публічно-правових відносинах, а також стимулює учасників адміністративного процесу добросовісно ставитися до виконання своїх обов'язків. Ці строки обмежують час, протягом якого такі правовідносини можуть вважатися спірними; після їх завершення, якщо ніхто не звернувся до суду за вирішенням спору, відносини стають стабільними.

На підставі вище зазначеного, наданих пояснень та заперечень сторін, наявних матеріалів справи, колегія суддів приходить до висновку, що судом першої інстанції не в повному обсязі досліджено матеріали та обставини справи, у зв'язку із чим суд першої інстанції прийшов до помилкового висновку щодо залишення позовних вимог без розгляду в частині скасування прийнятих 17-18 липня 2017 року Здорівською сільською виборчою комісією постанов та визнання недійсними протоколів Здорівської сільської виборчою комісії , складених під час засідання 17-18 липня 2017 року.

Щодо оцінки оскаржуваних позивачем прийнятих 17 - 18 липня 2017 року Здорівською СВК рішень, визнання недійсними протоколів Здорівською сільської виборчої комісії, складених під час засідання 17 - 18 липня 2017 року, колегія суддів зазначає наступне.

Так, в матеріалах справи наявні лише протокол Здорівської СВК від 17.07.2017 року, а також рішення Здорівської СВК від 17.07.2017 №№20,21,22,23.

Із матеріалів справи, позовної заяви, апеляційної скарги, пояснень позивача та його представника не встановлено підстав для визнання неправомірною, протиправною та протизаконною дій та бездіяльності Здорівської сільської виборчої комісії.

Також, не зазначено підстав для скасування прийнятого протоколу та рішень Здорівської СВК.

Колегія суддів також, звертає увагу на те, що доказів про визнання протиправними зазначених вище рішень до суду апеляційної інстанції позивачем та його представником також не надано.

Щодо посилання на прийняте рішення №19 Здорівською СВК про перерахунок голосів, колегія суддів зазначає наступне.

Зазначене вище рішення не було предметом позову, у зв'язку із чим судом першої інстанції не було надано оцінки, а також дане рішення відсутнє в матеріалах справи.

Окрім зазначеного вище, колегія суддів зазначає що 18.07.2017 року Здорівська СВК не засідала та ніяких постанов чи рішень не приймала.

Щодо посилань на постанову ЦВК від 01 серпня 2017 року, колегія суддів зазначає наступне.

Так, колегія суддів не приймає її до уваги оскільки вона винесена вже після ухвалення постанови у справі.

На підставі вище зазначеного, колегія суддів приходить до висновку що судом першої інстанції порушено норми матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи, а тому ухвала суду першої інстанції підлягає скасуванню з постановленням нового рішення.

Відповідно до статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з ч. 3 ст. 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до ч. 2 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Згідно з ч. 2 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Зі змісту ст. 159 КАС України, судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права, обґрунтованим - ухвалене судом на підставі повного та всебічного з'ясування обставин в адміністративній справі, підтверджених доказами, дослідженими в судовому засіданні.

З урахуванням вищевикладеного, судом першої інстанції при ухваленні оскаржуваної постанови було неповно з`ясовано обставини справи та порушено норми матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи.

Керуючись ст.ст. 2, 160, 167, 195, 196, 199, 202, 205, 206, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -

П О С Т А Н О В И Л А:

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 - задовольнити частково.

Ухвалу Васильківського міськрайонного суду Київської області від 24 липня 2017 року в частині скасування прийнятих 17-18 липня 2017 року Здорівською сільською виборчою комісією постанов та визнання недійсними протоколів Здорівської сільської виборчою комісії , складених під час засідання 17-18 липня 2017 року, залишено без розгляду - скасувати.

Ухвалити нову постанову, якою у задоволенні вимог про скасування прийнятих 17-18 липня 2017 року Здорівською сільською виборчою комісією постанов та визнання недійсними протоколів Здорівської сільської виборчою комісії , складених під час засідання 17-18 липня 2017 року - відмовити.

Постанова суду є остаточною та оскарженню не підлягає.

Головуючий суддя:

Судді: