
КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Справа: № 362/3802/17 Головуючий у 1-й інстанції: Корнієнко С.В.;
Суддя-доповідач: Костюк Л.О.
ПОСТАНОВА
Іменем України
02 серпня 2017 року м. Київ
Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого - судді Костюк Л.О.;
суддів: Бужак Н.П., Троян Н.М.;
за участю секретаря: Драч М.Ю.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду апеляційну скаргу Здорівської сільської виборчої комісії Васильківського району Київської області на постанову Васильківського міськрайонного суду Київської області від 27 липня 2017 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Здорівської сільської виборчої комісії Васильківського району Київської області, треті особи: Архівний сектор Васильківської районної державної адміністрації Київської області, Відділ ведення державного реєстру виборців апарату Васильківської районної державної адміністрації Київської області, ОСОБА_3 про визнання протиправними дій, визнання недійсним протоколу та скасування постанови сільської виборчої комісії про обрання голови сільської ради,-
В С Т А Н О В И Л А:
У липні 2017 року, ОСОБА_2 звернулась до Васильківського міськрайонного суду Київської області з позовом до Здорівської сільської виборчої комісії Васильківського району Київської області, треті особи: Архівний сектор Васильківської районної державної адміністрації Київської області, Відділ ведення державного реєстру виборців апарату Васильківської районної державної адміністрації Київської області, ОСОБА_3 про визнання дій Здорівської сільської виборчої комісії щодо здійснення нею у період з 17 по 19 липня 2017 року підрахунку голосів та визнання обраним Сліпуху Е.А. на посаду Здорівського сільського голови за почерговими виборами від 30 квітня 2017 року протиправними, а також, недійсним протокол сільської виборчої комісії про результати виборів Здорівського сільського голови від 19 липня 2017 року та скасування постанови Здорівської сільської виборчої комісії № 24 від 19 липня 2017 року про обрання ОСОБА_3 Здорівським сільським головою.
Постановою Васильківського міськрайонного суду Київської області від 27 липня 2017 року позов задоволено.
Визнано дії Здорівської сільської виборчої комісії Васильківського району Київської області щодо здійснення у період з 17 по 19 липня 2017 року підрахунку голосів та визнання обраним на посаду Здорівського сільського голови Васильківського району Київської області Сліпуху Е.А. за почерговими виборами Здорівського сільського голови Васильківського району Київської області від 30 квітня 2017 року протиправними.
Визнано недійсним протокол Здорівської сільської виборчої комісії про результати виборів Здорівського сільського голови від 19 липня 2017 року за почерговими виборами Здорівського сільського голови Васильківського району Київської області від 30 квітня 2017 року.
Скасовано постанову Здорівської сільської виборчої комісії № 24 від 19 липня 2017 року про обрання ОСОБА_3 обраним на посаду голови Здорівської сільської ради Васильківського району Київської області за почерговими виборами Здорівського сільського голови Васильківського району Київської області від 30 квітня 2017 року.
Не погоджуючись з зазначеним судовим рішенням, відповідачем подано апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову суду першої інстанції як таку, що постановлена з порушенням норм матеріального та процесуального права.
Відповідно до пункту 3 частини 1 статті 198, частини 1 статті 202 КАС України, за наслідками розгляду апеляційної скарги на постанову суду першої інстанції, суд апеляційної інстанції може скасувати її та ухвалити нове рішення, якщо визнає, що судом першої інстанції порушено норми матеріального або процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи.
Колегія суддів не може погодитись з висновком суду першої інстанції щодо задоволення позовних вимог в частині вимог про визнання дій Здорівської сільської виборчої комісії щодо здійснення нею у період з 17 по 18 липня 2017 року підрахунку голосів та визнання обраним Сліпуху Е.А. на посаду Здорівського сільського голови за почерговими виборами від 30 квітня 2017 року протиправними, з огляду на наступне.
Як встановлено судом першої інстанції, що постановою Центральної виборчої комісії № 124 від 15 червня 2017 року Васильківську районну виборчу комісію було зобов'язано сформувати новий склад Здорівської сільської виборчої комісії та затвердити новий склад дільничної виборчої комісії виборчої дільниці №320300.
Так, на дільничну виборчу комісію був покладений обов'язок отримати в архівному секторі доступ до виборчої документації та здійснити перерахунок голосів виборців на дільниці № 320300, а на Здорівську сільську виборчу комісію - прийняти і розглянути протокол дільничної виборчої комісії виборчої дільниці №320300 про підрахунок голосів та встановити підсумки голосування та результатів позачергових виборів Здорівського сільського голови від 30 квітня 2017 року.
Колегія суддів звертає увагу на те, що постановою Центральної виборчої комісії № 139 від 21 липня 2017 року, Васильківську районну виборчу комісію було повторно зобов'язано розглянути питання про внесення змін до складу дільничної виборчої комісії виборчої дільниці №320300, тобто, на час проведення сільською виборчою комісією підрахунку голосів дільнична виборча комісія дільниці №320300 у повному складі сформована не була.
У відповідності до постанови Київського апеляційного адміністративного суду від 6 травня 2017 року по справі № 362/2167/17 за позовом кандидатів на посаду Здорівського сільського голови ОСОБА_4, ОСОБА_5 до Здорівської сільської виборчої комісії про визнання недійсними протоколів та постанови Здорівської сільської виборчої комісії на позачергових виборах Здорівського сільського голови від 30 квітня 2017 року, Здорівську сільську виборчу комісію судом було зобов'язано встановити саме підсумки голосування з виборів Здорівського сільського голови зі складенням відповідних протоколів.
Колегія суддів зазначає, що питання про здійснення, саме, повторного підрахунку голосів виборців на дільниці №320300, а не встановлення підсумків голосування, зі складанням відповідного протоколу було прийнято сільською виборчою комісією 17 липня 2017 року на підставі своєї постанови №19.
Як вбачається з протоколу засідання сільської виборчої комісії від 17 липня 2017 року, здійснення підрахунку бюлетенів отриманих в архівному секторі було припинено зі скиданням та запаковуванням в мішок з виборчою документацією.
За протоколом Здорівської сільської виборчої комісії про результати виборів Здорівського сільського голови від 19 липня 2017 року за почерговими виборами Здорівського сільського голови Васильківського району Київської області від 30 квітня 2017 року, за третю особу ОСОБА_3 проголосувало 68 виборців, а позивача - 56, визнано недійсними 433 бюлетеня.
У відповідності до постанови №24 Здорівської сільської виборчої комісії від 19 липня 2017 року, третя особа ОСОБА_3 обраний на посаду Здорівського сільського голови Васильківського району Київської області за почерговими виборами від 30 квітня 2017 року, текст якої був розміщений в газеті «Час Київщини» № 28 від 22 липня 2017 року.
Надаючи правову оцінку матеріалам та обставинам справи, а також наданим додатковим поясненням та запереченням сторін, колегія суддів зазначає наступне.
Згідно з положеннями ч.1 ст.11, ч.ч.1 і 2 ст.71, ч.1 ст.72 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а суд розглядає справ}' на підставі доказів, наданих сторонам. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову. Обставини, встановлені, судовим рішенням в адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.
Відповідно до положень ст.138 КАС України, предметом доказування є обставини, якими обґрунтовуються позовні вимоги чи заперечення або які мають інше значення для вирішення справи та які належить встановити при ухваленні судового рішення у справі.
У відповідності до положень ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Положеннями п.8 ч.1 ст.26 і п.14 ч.1 ст.24 Закону України «Про місцеві вибори», встановлено, що дільнична виборча комісія здійснює підрахунок голосів виборців, поданих на виборчої дільниці, а сільська виборча комісія - встановлює підсумки голосування та результати виборів, в тому числі, відповідного сільського голови.
Положеннями ст.79 Закону України «Про місцеві вибори» встановлений порядок підрахунків голосів виборців на виборчій дільниці.
Встановлення підсумків голосування встановлений положеннями ст.83 Закону України «Про місцеві вибори», при цьому в ч.9 зазначено, що повторний підрахунок голосів виборців на виборчих дільницях здійснюється територіальною виборчою комісією, що прийняла рішення про повторний підрахунок голосів, з обов'язковою участю членів дільничної виборчої комісії, які передають виборчу документацію. У повторному підрахунку голосів виборців на виборчої дільниці можуть бути присутніми кандидати, довірені особи кандидатів.
Порядок встановлення результатів виборів сільського голови визначений положеннями ст.85 Закону України «Про місцеві вибори».
На підставі вище зазначеного, колегія суддів приходить до висновку, що головою сільської виборчої комісії та його представником в судовому засіданні не було доведене виконання вимог постанов ЦВК №124 від 15.06.2017 року та №139 від 21.07.2017 року, щодо здійснення, саме, підведення підсумків результатів виборів Здорівського сільського голови за позачерговими виборами від 30 квітня 2017 року, навпаки, в порушення вимог ЦВК та виборчого законодавства, сільська виборча комісія при відсутності сформованого складу виборчої дільниці та без участі її представників здійснила повторний перерахунок голосів, вийшовши за межі наданих їй повноважень, а тому позов в зазначеній вище частині підлягає до задоволення.
Однак, колегія суддів не погоджується з висновком суду першої інстанції щодо строків на звернення з позовною заявою до суду, та зазначає наступне.
Так, позивачем заявлено вимогу про визнання дій Здорівської сільської виборчої комісії щодо здійснення нею у період з 17 по 18 липня 2017 року підрахунку голосів та визнання обраним Сліпуху Е.А. на посаду Здорівського сільського голови за почерговими виборами від 30 квітня 2017 року протиправними.
Відповідно до ч.6 ст.172 КАС України позовні заяви щодо рішень, дій чи бездіяльності виборчої комісії, комісії з референдуму, членів цих комісій може бути подано до адміністративного суду у п'ятиденний строк з дня прийняття рішення, вчинення дій або допущення бездіяльності.
Згідно ч.5 ст. 179 КАС України днем подання позовної заяви є день їх надходження до відповідного суду. Строки подання позовних заяв, встановлені статтями 172-177 цього Кодексу, не може бути поновлено. Позовні заяви, апеляційні скарги, подані після закінчення цих строків, суд залишає без розгляду.
Колегія суддів звертає увагу на те, що позивач звернувся до суду з зазначеною вище вимогою 24 липня 2017 року, тобто з пропущенням п'ятиденного строку звернення до суду, а тому приходить до висновку, що позовні вимоги в цій частині слід залишити без розгляду.
Відповідно до ч. 1 ст. 203 КАС України постанова суду першої інстанції скасовується в апеляційному порядку і позовна заява залишається без розгляду з підстав, встановлених статтею 155 цього Кодексу.
Згідно п. 9 ч. 1 ст. 155 КАС України суд своєю ухвалою залишає позовну заяву без розгляду, якщо позовну заяву подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до адміністративного суду і суд не знайшов підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними.
У рішенні від 21.02.1975 року у справі «Голдер проти Великої Британії» Європейський суд з прав людини закріпив правило, що пункт 1 статті 6 Конвенції стосується невід'ємного права особи на доступ до суду. Прямим порушенням права на доступ до суду є необхідність отримання спеціальних дозволів на звернення до суду.
Таким чином, як зазначив Конституційний Суд України у рішенні від 13.12.2011 року №17-рп/2011, у практиці Європейського суду з прав людини право на звернення до суду також пов'язується лише з волевиявленням особи. За змістом частини п'ятої статті 6 КАС України особа може відмовитися від реалізації права на звернення до суду, однак не від самого права як такого.
Установлення процесуальних строків законом передбачено з метою дисциплінування учасників адміністративного судочинства. Інститут строків в адміністративному процесі сприяє досягненню юридичної визначеності у публічно-правових відносинах, а також стимулює учасників адміністративного процесу добросовісно ставитися до виконання своїх обов'язків. Ці строки обмежують час, протягом якого такі правовідносини можуть вважатися спірними; після їх завершення, якщо ніхто не звернувся до суду за вирішенням спору, відносини стають стабільними.
Таким чином, суд апеляційної інстанції приходить до висновку, що суд першої інстанції не повністю встановив фактичні обставини справи та при ухваленні рішення допустив порушення норм процесуального права, не надавши належну оцінку питанню дотримання позивачем строків звернення до суду.
Крім цього, відповідно до правил ст. 94 КАС України, ч. 6 ст. 187 КАС України та ст. ст. 4, 5 Закону України «Про судовий збір» від 08 липня 2011 року № 3674-VI колегія суддів вирішує питання про стягнення судового збору за подання до адміністративного суду апеляційної скарги на рішення суду, заяви про приєднання до апеляційної скарги на рішення суду, заяви про перегляд судового рішення у зв'язку з нововиявленими обставинами ставка судового збору встановлюється в розмірі 110 відсотків ставки, що підлягає сплаті при поданні позовної заяви, іншої заяви і скарги.
В адміністративному позові ОСОБА_2, який зареєстровано судом першої інстанції 24.07.2016 року, оскаржуються три вимоги немайнового характеру.
За подання адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру, який подано фізичною особою, ставка судового збору встановлюється у розмірах 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб (пп. 1 п.3 ч.2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір»).
Згідно ч. 3 ст. 6 Закону України «Про судовий збір» за подання позовної заяви, що має одночасно майновий і немайновий характер, судовий збір сплачується за ставками, встановленими для позовних заяв майнового та немайнового характеру. У разі коли в позовній заяві об'єднано дві і більше вимог немайнового характеру, судовий збір сплачується за кожну вимогу окремо.
Тобто, загальна сума до сплати при подачі апеляційної скарги становить - 2 112, 00 грн. (640, 00 грн. х 3 вимоги немайнового характеру х 110%).
На підставі зазначеного вище, загальна сума, що підлягає стягненню з Здорівської сільської виборчої комісії Васильківського району Київської області за подачу апеляційної скарги становить - 2 112, 00 грн.
Зі змісту ст. 159 КАС України, судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права, обґрунтованим - ухвалене судом на підставі повного та всебічного з'ясування обставин в адміністративній справі, підтверджених доказами, дослідженими в судовому засіданні.
За таких обставин колегія суддів приходить до висновку про необхідність часткового задоволення апеляційної скарги та скасування постанови суду першої інстанції із залишенням позовної заяви без розгляду в частині вимог позивача.
Керуючись ст.ст. 94, 155, 160, 167, 195, 198, 203, 205, 207, 212, 254 КАС України, колегія суддів,-
П О С Т А Н О В И Л А:
Апеляційну скаргу Здорівської сільської виборчої комісії Васильківського району Київської області - задовольнити частково.
Постанову Васильківського міськрайонного суду Київської області від 27 липня 2017 року скасувати частково.
Адміністративний позов ОСОБА_2 в частині вимог про визнання дій Здорівської сільської виборчої комісії щодо здійснення нею у період з 17 по 18 липня 2017 року підрахунку голосів та визнання обраним Сліпуху Е.А. на посаду Здорівського сільського голови за почерговими виборами від 30 квітня 2017 року протиправними, залишити без розгляду.
В іншій частині постанову Васильківського міськрайонного суду Київської області від 27 липня 2017 року - залишити без змін.
Стягнути з Здорівської сільської виборчої комісії Васильківського району Київської області ( адреса: 08626, Київська область, Васильківський район, с. Здорівка, вул.. Соборна 175) до спеціального фонду Державного бюджету України судовий збір у розмірі 2 112, 00 грн. (стягувач: Державна судова адміністрація України; код за ЄДРПОУ 37993783; банк отримувача: ГУ КСУ у м. Києві; код банку отримавача: 820019; рахунок отримувача: 31215256700001; код класифікації доходів бюджету: 22030106).
Постанова є остаточною та оскарженню не підлягає.
Головуючий суддя:
Судді:
Головуючий суддя Костюк Л.О.
Судді: Троян Н.М.
Бужак Н.П.