Головуючий у 1 інстанції - Голубова Л.Б.
Суддя-доповідач - Гайдар А.В.
ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
01 серпня 2017 року справа №805/1889/17-а
приміщення суду за адресою: 84301, м. Краматорськ вул. Марата, 15
Донецький апеляційний адміністративний суд колегією в складі
головуючого судді Гайдара А.В.
суддів Василенко Л.А.,
Ханової Р.Ф.,
розглянувши у порядку письмового провадження апеляційну скаргу Донецького обласного відділення фонду соціального захисту інвалідів на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 30 травня 2017 р. у справі № 805/1889/17-а за позовом Донецького обласного відділення фонду соціального захисту інвалідів до Приватного акціонерного товариства «Авдіївський коксохімічний завод» про стягнення адміністративно-господарських санкцій за невиконання нормативу робочих місць, призначених для працевлаштування інвалідів у 2016 році у сумі 7490422,02 грн, -
В С Т А Н О В И В :
Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 30 травня 2017 року у справі № 805/1889/17-а у задоволенні адміністративного позову Донецького обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до Приватного акціонерного товариства «Авдіївський коксохімічний завод» про стягнення адміністративно-господарських санкцій за невиконання нормативу робочих місць, призначених для працевлаштування інвалідів у 2016 році у сумі 7490422,02 грн - відмовлено повністю. (арк.справи 53-55)
Позивач не погодився з постановою суду першої інстанції, подав апеляційну скаргу, в якій просив скасувати постанову суду першої інстанції через порушення норм матеріального та процесуального права та прийняти нову постанову, якою задовольнити позовні вимоги в повному обсязі. (арк. справи 59-60)
Відповідно до приписів п.2 ч.1 ст.197 КАС України справу розглянуто в письмовому провадженні.
За правилами частини першої статті 195 КАС України перегляд судового рішення суду першої інстанції здійснюється в межах апеляційних скарг.
Заслухавши доповідь судді - доповідача, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи апеляційної скарги, колегія суддів встановила наступне.
Судами першої та апеляційної інстанцій встановлено, що відповідач - Приватне акціонерне товариство "Авдіївський коксохімічний завод" код ЄДРПОУ 00191075, є юридичною особою, що підтверджується безкоштовним запитом відомостей у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань (арк.справи 14-15).
Спірні правовідносини врегульовано Законом України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" від 21 березня 1991 року № 875-XII та постановою Кабінету Міністрів України "Про реалізацію статей 19 і 20 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" від 31 січня 2007 року № 70 із змінами і доповненнями.
Основи соціальної захищеності інвалідів в Україні і гарантує їм рівні з усіма іншими громадянами можливості для участі в економічній, політичній і соціальній сферах життя суспільства, створення необхідних умов, які дають можливість інвалідам ефективно реалізувати права та свободи людини і громадянина та вести повноцінний спосіб життя згідно з індивідуальними можливостями, здібностями і інтересами визначені положеннями Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" від 21 березня 1991 року №875-XII із змінами і доповненнями.
Згідно наданого відповідачем звіту до Донецького обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів про зайнятість та працевлаштування інвалідів за 2016 рік за формою № 10-ПІ середньооблікова кількість штатних працівників облікового складу складала 3851 особа, з них середньооблікова кількість штатних працівників, яким відповідно до чинного законодавства встановлена інвалідність складала 72 особи, кількість інвалідів - штатних працівників, які повинні працювати на робочих місцях, створених відповідно до вимог статті 19 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в України" складала 154 особи (арк.справи 6).
З розрахунку суми адміністративно - господарських санкцій за нестворені робочі місця для забезпечення працевлаштування інвалідів у 2016 році вбачається, що середньорічна заробітна плата штатного працівника який працює у відповідача складала 91 346,61 гривень, тому відділенням Фонду за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів нарахована сума адміністративно-господарських санкцій в розмірі 7 490 422,02 гривень.
У відповідності зі статтею 19 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, які використовують найману працю, установлюється норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів у розмірі чотирьох відсотків середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 осіб, - у кількості одного робочого місця.
Згідно до частини 2 статті 19 зазначеного Закону, підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, самостійно розраховують кількість робочих місць для працевлаштування інвалідів відповідно до нормативу, встановленого частиною першою статті 19 вказаного Закону, і забезпечують працевлаштування інвалідів. При розрахунках кількість робочих місць округляється до цілого значення
Часиною 1 статті 20 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, де середньооблікова чисельність працюючих інвалідів менша, ніж установлено нормативом, передбаченим статтею 19 цього Закону, щороку сплачують відповідним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно - господарські санкції, сума яких визначається в розмірі середньорічної заробітної плати на відповідному підприємстві, установі, організації, у тому числі підприємстві, організації громадських організацій інвалідів, фізичної особи, яка використовує найману працю, за кожне робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом. Для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, на яких працює від 8 до 15 осіб, розмір адміністративно - господарських санкцій за робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом, визначається в розмірі половини середньорічної заробітної плати на відповідному підприємстві, в установі, організації, у тому числі підприємстві, організації громадських організацій інвалідів, у фізичної особи, яка використовує найману працю. Положення цієї частини не поширюється на підприємства, установи і організації, що повністю утримуються за рахунок коштів державного або місцевих бюджетів.
Відповідно до статті 18 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" визначено, що забезпечення прав інвалідів на працевлаштування та оплачувану роботу, в тому числі з умовою про виконання роботи вдома, здійснюється шляхом їх безпосереднього звернення до підприємств, установ, організацій чи до державної служби зайнятості.
Підбір робочого місця здійснюється переважно на підприємстві, де настала інвалідність, з урахуванням побажань інваліда, наявних у нього професійних навичок і знань, а також рекомендацій медико-соціальної експертизи.
Підприємства, установи, організації, фізичні особи, які використовують найману працю, зобов'язані виділяти та створювати робочі місця для працевлаштування інвалідів, у тому числі спеціальні робочі місця, створювати для них умови праці з урахуванням індивідуальних програм реабілітації і забезпечувати інші соціально - економічні гарантії, передбачені чинним законодавством, надавати державній службі зайнятості інформацію, необхідну для організації працевлаштування інвалідів, і звітувати Фонду соціального захисту інвалідів про зайнятість та працевлаштування інвалідів у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до частини 4 статті 20 Закону України "Про зайнятість населення" підприємства, установи і організації незалежно від форми власності реєструються у місцевих центрах зайнятості за їх місцезнаходженням як платники збору до Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття, щомісяця подають цим центрам адміністративні дані у повному обсязі про наявність вільних робочих місць (вакансій), у тому числі призначених для працевлаштування інвалідів.
Наказом Міністерства соціальної політики України від 31 травня 2013 року № 316 затверджені форми звітності № 3-ПН "Інформація про попит на робочу силу (вакансії)" та Порядок її подання" (далі - наказ № 316).
Відповідно до пп. 1.1. п. 1 наказу № 316 затверджена форма звітності № 3-ПН "Інформація про попит на робочу силу (вакансії)"; пп.1.2. п.1 цього наказу затверджений Порядок подання форми звітності № 3-ПН "Інформація про попит на робочу силу (вакансії)".
Згідно з п.2.1. Порядку подання форми звітності № 3-ПН форма подається за наявності у роботодавця попиту на робочу силу (вакансії) не пізніше 10-ти робочих днів з дати відкриття вакансії(й). Датою відкриття вакансії є наступний день після створення робочого місця чи припинення трудових відносин з працівником, робоче місце якого стає вакантним, або дата, починаючи з якої може бути укладений трудовий договір з найманим працівником.
У пункті 3 розділу ІІ форми вказується кількість вакансій, на які можуть бути працевлаштовані № 5076-VI), і за необхідності зазначаються категорії таких громадян, (в тому числі "інваліди"), що визначено пп.3.1.3. п.3.1. Порядку заповнення форми звітності №3-ПН.
Відповідно до наказу публічного акціонерного товариства "Авдіївський коксохімічний завод" від 31 грудня 2015 № 682-к "По особовому складу" на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 03 травня 1995 № 314 "Про організацію робочих місць і працевлаштування інвалідів", згідно статті 2.4 Закону України "Про соціальну захищеність інвалідів в Україні": 1. Зарезервувати робочі місця для людей з обмеженими можливостями (інвалідів 2, 3 групи) в кількості 4 % від облікової чисельності персоналу; 2. Начальнику відділу кадрів ОСОБА_3 комплектувати робочі місця згідно штатному розпису. (а.с. 19).
Колегія суддів встановила, що відповідач протягом 2016 року інформував Авдіївський міський центр зайнятості про створені робочі місця та вакансії для працевлаштування інвалідів шляхом надання до Авдіївського міського центру зайнятості звітів про наявність вакансій для інвалідів за формою №3-ПН, а саме:
- звіт про наявність вакансій від 15 січня 2016 року;
- звіт про наявність вакансій від 17 лютого 2016 року;
- звіт про наявність вакансій від 16 березня 2016 року;
- звіт про наявність вакансій від 12 квітня 2016 року;
- звіт про наявність вакансій від 19 травня 2016 року;
- звіт про наявність вакансій від 10 червня 2016 року;
- звіт про наявність вакансій від 18 липня 2016 року;
- звіт про наявність вакансій від 15 серпня 2016 року;
- звіт про наявність вакансій від 23 вересня 2016 року;
- звіт про наявність вакансій від 20 жовтня 2016 року;
- звіт про наявність вакансій від 15 листопада 2016 року;
- звіт про наявність вакансій від 21 грудня 2016 року (арк.справи 20-31).
Згідно з наданими звітами форми № 3-ПН відповідач повідомляв Авдієвський міський центр зайнятості про наявність у відповідача протягом 2016 року понад необхідного нормативу вакантних робочих місць, на які мали змогу працевлаштуватися й інваліди.
Крім того, відповідач неодноразово листами від 04 лютого 2016 року № 05-1/14-161, від 18 квітня 2016 року № 05-1/14-555, від 10 червня 2016 року № 05-1/14-925, від 26 серпня 2016 року № 05-1/14-1304, від 25 жовтня 2016 року № 05-1/14-1753, від 23 грудня 2016 року № 05-1/14-2054 (арк.справи 32, 34, 36, 38, 40, 42) звертався до громадської організації Авдіївське міське товариство інвалідів "Переборення" Донецької обласної організації інвалідів всеукраїнської організації інвалідів "Союз організації інвалідів України". Листами від 08 лютого 2016 року № 01/15-7, від 21 квітня 2016 року № 01/15-11, від 13 червня 2016 року № 01/15-16, від 29 серпня 2016 року № 01/15-20, від 01 листопада 2016 року № 01/15-39, від 10 січня 2017 року № 03(а.с. 33, 35, 37, 39, 41, 43) громадська організація Авдіївське міське товариство інвалідів "Переборення" Донецької обласної організації інвалідів всеукраїнської організації інвалідів "Союз організації інвалідів України" повідомляла про проведення бесід з інвалідами 2,3 групи у віці від 18 до 60 років про можливість працевлаштування до публічного акціонерного товариства "Авдіївський коксохімічний завод".
Відповідачем на протязі року надавалися оголошення у друкованих засобах масової інформації щодо працевлаштування інвалідів а саме, у газеті ПрАТ "Авдіївський коксохімічний завод", про що свідчить випуск газети від 19 лютого 2016 року № 7, від 15 квітня 2016 року № 15, від 13 травня 2016 року № 19, від 12 серпня 2016 року № 32, від 30 вересня 20106 року № 39, від 21 жовтня 2016 року № 42, від 16 грудня 2016 року № 50 (арк.справи 44-50).
З урахуванням викладеного, колегія суддів зазначає, що відповідачем вжиті усі необхідні заходи для забезпечення працевлаштування інвалідів у 2016 році в повному обсязі.
Згідно зі статтею 12 Закону України "Про охорону праці" підприємства, які використовують працю інвалідів, зобов'язані створювати для них умови праці з урахуванням рекомендацій медико - соціальної експертної комісії та індивідуальних програм реабілітації, вживати додаткових заходів безпеки праці, які відповідають специфічним особливостям цієї категорії працівників.
За приписами частини 3 статті 18-1 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів" державна служба зайнятості здійснює пошук підходящої роботи відповідно до рекомендації МСЕК, наявних у інваліда кваліфікації і знань, з урахуванням його побажань.
Таким чином, нормами чинного законодавства щодо соціальної захищеності інвалідів в Україні передбачено, що на підприємства з метою забезпечення права інвалідів на працевлаштування покладений обов'язок по забезпеченню певної кількості робочих місць для працевлаштування інвалідів, а не обов'язок по виявленню і підбору інвалідів для працевлаштування. Такий обов'язок покладено на органи працевлаштування, перелічені частиною 1 статті 18 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні".
Колегія суддів зазначає, що відповідно до статті 218 Господарського кодексу України підставою господарсько - правової відповідальності учасника господарських відносин є вчинене ним правопорушення у сфері господарювання.
Учасник господарських відносин відповідає за невиконання або неналежне виконання господарського зобов'язання чи порушення правил здійснення господарської діяльності, якщо не доведе, що ним вжито усіх залежних від нього заходів для недопущення господарського правопорушення.
Крім того, колегія суддів зазначає що місто Авдіївка з 2014 року по дійсний час знаходиться на лінії розмежування в зоні проведення антитеротистичної операції і щоденно знаходиться в зоні обстрілів, що є загальновідомою обставиною. Вказана обставина фактично унеможливлюю приїзд у місто інвалідів та їх працевлаштування з шкідливими умовами праці.
Матеріали справи свідчать про належне виконання відповідачем обов'язку, передбаченого нормами чинного законодавства щодо соціальної захищеності інвалідів в Україні, по забезпеченню необхідної кількості робочих місць для працевлаштування інвалідів.
Аналогічну правову позицію викладено у постановах Верховного Суду України від 20 червня 2011 року у справі № 21-60а11, від 26 червня 2012 року у справі № 21-105а12.
Колегія суддів погоджує висновок суду першої інстанції, що позовні вимоги є необґрунтованими та у їх задоволенні слід відмовити повністю.
Таким чином, колегія суддів вважає, що в межах апеляційної скарги порушень судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права при вирішенні цієї справи не допущено. Правова оцінка обставин у справі дана правильно, а тому апеляційна скарга задоволенню не підлягає.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 195,197, п.1 ч.1 ст. 199, 200, 205, 206, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
УХВАЛИВ :
Апеляційну скаргу Донецького обласного відділення фонду соціального захисту інвалідів на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 30 травня 2017 р. у справі № 805/1889/17-а - залишити без задоволення.
Постанову Донецького окружного адміністративного суду від 30 травня 2017 р. у справі № 805/1889/17-а - залишити без змін.
Ухвала суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду в порядку письмового провадження набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом 20 днів після набрання законної сили.
Головуючий суддя: А.В. Гайдар
Судді: Л.А.Василенко
Р.Ф.Ханова