Ухвала суду № 68053972, 01.08.2017, Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
01.08.2017
Номер справи
П/811/835/17
Номер документу
68053972
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

У Х В А Л А

і м е н е м У к р а ї н и

01 серпня 2017 рокусправа № П/811/835/17

Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Кругового О.О.

суддів: Дадим Ю.М. Божко Л.А.

за участю секретаря судового засідання: Комар Н.В.

за участю представника відповідача: Нагорної В.А.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Дніпро апеляційну скаргу Територіального центру соціального обслуговування (надання соціальних послуг) Знам'янського району

на постанову Кіровоградського окружного адміністративного суду від 26 червня 2017 року у справі №811/835/17 за позовом Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Кіровоградській області до Територіального центру соціального обслуговування (надання соціальних послуг) Знам'янського району про застосування заходів реагування, -

в с т а н о в и в :

16 травня 2017 року Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Кіровоградській області звернулось до суду з адміністративним позовом в якому просило: до повного усунення порушень вимог пожежної та техногенної безпеки, зазначених у позові, застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду (контролю) до Територіального центру соціального обслуговування (надання соціальних послуг) Знам'янського району (ЄДРПОУ - 22226222) у вигляді зупинення роботи (експлуатації) будівель головного корпусу (стаціонару) та харчоблоку стаціонарного відділення для постійного проживання в с. Мошорине, що розташовані за адресою: Кіровоградська область, Знам'янський район, с. Мошорине, вул. Молодіжна (Піонерська), 7, шляхом заборони їх використання (експлуатації) Територіальним центром соціального обслуговування (надання соціальних послуг) Знам'янського району та опечатування (опломбування) вхідних дверей до вказаних будівель.

Адміністративний позов обгрунтовано тим, що плановою перевіркою Територіального центру соціального обслуговування (надання соціальних послуг) Знам'янського району виявлено порушення вимог пожежної безпеки, зокрема відсутність пожежної сигналізації, не здійснення обробки деревини протипожежними речовинами, облицювання стін на шляхах евакуації з приміщень харчоблоку і головного корпусу не відповідають вимогам пожежної безпеки, вказані порушення створюють загрозу життю та здоров'ю людей, що унеможливлює експлуатацію будівлі.

Постановою Кіровоградського окружного адміністративного суду від 26 червня 2017 року адміністративний позов задоволено частково застосувано до Територіального центру соціального обслуговування (надання соціальних послуг) Знам'янського району (ЄДРПОУ - 22226222) заходи реагування у сфері державного нагляду (контролю) у вигляді зупинення роботи (експлуатації) будівель головного корпусу (стаціонару) та харчоблоку стаціонарного відділення для постійного проживання в с. Мошорине, що розташовані за адресою: Кіровоградська область, Знам'янський район, с. Мошорине, вул. Молодіжна (Піонерська), 7, шляхом заборони їх використання (експлуатації) Територіальним центром соціального обслуговування (надання соціальних послуг) Знам'янського району. У задоволенні решти позовних вимог - відмовлено.

Не погодившись з рішенням суду першої інстанції відповідач подав апеляційну скаргу, в якій посилаючись на порушення судом вимог норм матеріального та процессуального права просить оскаржувану постанову скасувати та прийняти нову постанову про відмову в задоволенні позову.

Апеляційна скарга обгрунтована тим, що відповідач є бюджетною установою, запровадження заходів протипожежної безпеки здійнюється поступово по мірі надходження бюджетних коштів. У 2016 році проведено роботи з капітального ремонту покрівлі будівлі стаціонарного догляду в селі Мошорине. У зв'язку з несприятливими погодними умовами робот из вогнезахисного обороблення дерев'яних конструкцій перенесено на друге півріччя 2017 року при умові виділення відповідних коштів. За попередньою інформацією Кіровоградською обласною радою на вирішення питань щодо пожежної безпеки буде виділено 50 000 грн..

Від позивача електронною поштою на адресу суду надійшли заперечення на апеляційну скаргу, в яких Управління зазначає, що порушення установлені під час перевірки безпосередньо створюють загрозу життю та здоров'ю людей тому застосування заходів реагування є необхідним та обгрунтованим.

Судом першої інстанції встановлено та матеріалами справи підтверджено, що 23.03.2017 року начальником Знам'янського міськрайонного відділу Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Кіровоградській області прийнято наказ №17 про проведення планових перевірок додержання (виконання) законодавства з питань пожежної та техногенної безпеки, зокрема, Територіального центру соціального обслуговування (надання соціальних послуг) Знам'янського району (а.с.12).

Про проведення планового заходу відповідач повідомлений завчасно, а саме, 07.04.2017 року, що підтверджується копією повідомлення про проведення планової перевірки (а.с.14).

Так, у період з 20 по 28 квітня 2017 року, на підставі відповідного посвідчення (а.с.13), посадовою особою Знам'янського МРВ Управління ДСНС України у Кіровоградській області проведена планова перевірка додержання стаціонарного відділення для постійного проживання в с. Мошорине територіального центру соціального обслуговування надання соціальних послуг Знам'янського району щодо додержання законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки за наслідками якої складено акт №20 (а.с.15-21).

В акті зафіксовані порушення вимог Кодексу цивільного захисту України, Правил пожежної безпеки України, Державних будівельних норм України, а саме:

- приміщення будівель харчоблоку і головного корпусу (стаціонар) не обладнано системою пожежної сигналізації (п.1.2 розділу V ППБУ, п.7.4 ДБН В.2.2-18:2007);

- дерев'яні конструкції будівель харчоблоку і головного корпусу (стаціонар) не піддано вогнезахисному оброблянню (підпункт 2.5 пункту 2 розділу III ППБУ);

- облицювання стін на шляхах евакуації з приміщень харчоблоку і головного корпусу (стаціонар) не відповідають вимогам ДБН В.1.1-7-2002 "Пожежна безпека об'єктів будівництва" (не демонтовано горючі оздоблювальні матеріали - дерев'яна вагонка) (підпункт 2.23 пункту 2 розділу III ППБУ);

- посадові особи не пройшли функціональне навчання з питань цивільного захисту (стаття 91 КЦЗУ, п.10-11 ПКМУ №819).

Вказане стало підставою для звернення позивача до суду з адміністративним позовом про застосування заходів реагування у вигляді зупинення експлуатації будівлі.

Вирішуючи спір між сторонами та частково задовольняючи позовні вимоги суд першої інстанції виходив з того, що відповідачем допущено порушення правил пожежної безпеки, які безпосередньо створюють загрозу життю та здоров'ю людей, тому застовування заходів реагування є необхідним та обгрунтованим.

Суд апеляційної інстанції погоджується з висновками суду першої інстанції з огляду на наступне.

Відповідно до абз.2 ч.1 ст.1 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" від 05.04.2007 р. №877-V (далі за текстом - Закон) державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, місцевих державних адміністрацій, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю)) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, допустимого рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.

Згідно з ч.1 ст.47 Кодексу цивільного захисту України державний нагляд (контроль) з питань цивільного захисту здійснюється за додержанням та виконанням вимог законодавства у сферах техногенної та пожежної безпеки, захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій природного і техногенного характеру, за діяльністю аварійно-рятувальних служб, а також у сфері промислової безпеки та гірничого нагляду, поводження з радіоактивними відходами відповідно до Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності", цього Кодексу та інших законодавчих актів.

Відповідно до ч.1, 2 ст.64 Кодексу цивільного захисту України центральний орган виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, уповноважений організовувати та здійснювати державний нагляд (контроль) щодо виконання вимог законів та інших нормативно-правових актів з питань техногенної та пожежної безпеки, цивільного захисту і діяльності аварійно-рятувальних служб.

Центральний орган виконавчої влади, який здійснює нагляд (контроль) у сфері техногенної та пожежної безпеки, реалізує повноваження безпосередньо і через свої територіальні органи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, районах, районах у містах, містах обласного, республіканського (Автономної Республіки Крим) значення.

Згідно з п.1, 2 ч.1 ст.70 Кодексу цивільного захисту України підставою для звернення центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, об'єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів є: недотримання вимог пожежної безпеки, визначених цим Кодексом, іншими нормативно-правовими актами, стандартами, нормами і правилами; порушення вимог пожежної безпеки, передбачених стандартами, нормами і правилами, під час будівництва приміщень, будівель та споруд виробничого призначення.

Відповідно до ч.2 ст.70 Кодексу цивільного захисту України повне або часткове зупинення роботи підприємств, об'єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, виконання робіт, надання послуг здійснюється виключно за рішенням адміністративного суду.

Відповідно до ч.7 ст.7 Закону на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду.

Отже, підставою для застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю) з техногенної та пожежної безпеки у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, об'єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, виконання робіт, надання послуг, є встановлення фактів недотримання (порушення) вимог пожежної безпеки, визначених Кодексом цивільного захисту України, іншими нормативно-правовими актами, стандартами, нормами і правилами, в разі, якщо такі порушення створюють загрозу життю та здоров'ю людей.

Кодексом цивільного захисту України регулюються відносини, пов'язані із захистом населення, територій, навколишнього природного середовища та майна від надзвичайних ситуацій, реагуванням на них, функціонуванням єдиної державної системи цивільного захисту, та визначаються повноваження органів державної влади, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування, права та обов'язки громадян України, іноземців та осіб без громадянства, підприємств, установ та організацій незалежно від форми власності.

Відповідно до частини 3 статті 55 Кодексу цивільного захисту України забезпечення пожежної безпеки суб'єкта господарювання покладається на власників та керівників таких суб'єктів господарювання.

Згідно з підпунктом 12 частини 1 статті 67 Кодексу цивільного захисту України до повноважень центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, належить звернення до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, експлуатації будівель, об'єктів, споруд, цехів, дільниць, а також машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, зупинення проведення робіт, у тому числі будівельно-монтажних, випуску і реалізації пожежо - небезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту, надання послуг, якщо ці порушення створюють загрозу життю та/або здоров'ю людей.

Згідно з частиною 2 статті 68 Кодексу цивільного захисту України у разі встановлення порушення вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, що створює загрозу життю та здоров'ю людей, посадові особи центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сферах техногенної та пожежної безпеки, звертаються до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, агрегатів, експлуатації будівель, споруд, окремих приміщень, випуску та реалізації пожежо-небезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту у порядку, встановленому законом.

Стаття 12 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» зазначає, що невиконання приписів, розпоряджень або інших розпорядчих документів щодо усунення порушень вимог законодавства, виявлених під час здійснення заходу державного нагляду (контролю), тягне за собою застосування до суб'єкта господарювання штрафних санкцій у порядку, встановленому законом.

В разі застосування санкцій за порушення вимог законодавства, зокрема, якщо законом передбачаються мінімальні та максимальні розміри санкцій, ураховується принцип пропорційності порушення і покарання.

Згідно з п.1, 2 Правил пожежної безпеки в Україні, затверджених наказом Міністерства внутрішніх справ України від 30.12.2014 р. №1417 далі за текстом - ППБУ), ці Правила встановлюють загальні вимоги з пожежної безпеки до будівель, споруд різного призначення та прилеглих до них територій, іншого нерухомого майна, обладнання, устаткування, що експлуатуються, будівельних майданчиків, а також під час проведення робіт з будівництва, реконструкції, реставрації, капітального ремонту, технічного переоснащення будівель та споруд. Ці Правила є обов'язковими для виконання суб'єктами господарювання, органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування (далі - підприємства), громадянами України, іноземцями та особами без громадянства, які перебувають в Україні на законних підставах.

За наслідками розгляду справи судом встановлено, що позивачем дійсно було допущено порушення пожежних норм які створюють безпеку життю та здоров'ю людей.

Так, відсутність вогнезахисної обробки дерев'яних конструкцій будівель харчоблоку і головного корпусу та облицювання стін на шляхах евакуації, під впливом небезпечних факторів пожежі, призводить до швидкого поширення пожежі (руйнування) зі збільшенням виділення продуктів горіння, чадного газу та впливу підвищених температур на людину та їх розповсюдження до шляхів евакуації, що унеможливить безпечну та швидку евакуацію людей.

Не обладнання системою пожежної сигналізації приміщень харчоблоку і головного корпусу (стаціонар) призведе до передчасного настання непрацездатного її стану, що в свою чергу, у разі виникнення пожежі, призведе до пізнього виявлення та оповіщення людей, які перебуватимуть у будівлях, у зв'язку з чим первинні засоби пожежогасіння будуть неефективними, продукти горіння та чадний газ унеможливлять своєчасну та безпечну евакуацію людей та призведуть до їх отруєння, гасіння пожежі здійсниться лише після прибуття пожежних знітів з необхідними засобами гасіння.

Застосування на шляхах евакуації оздоблювальних матеріалів для стін, що не відповідають вимогам пожежної безпеки, у разі виникнення пожежі призведе до швидкого розповсюдження полум'я зі збільшенням виділення продуктів горіння, чадного газу, впливу підвищених температур та їх розповсюдження до шляхів евакуації, що унеможливить евакуацію людей.

Не проходження посадовими особами навчання може призвести до незнання або низького рівня знань та призвести до виникнення надзвичайної ситуації та унеможливлює злагодженість і правильність дій у разі виникнення надзвичайної ситуації, що у свою чергу і призвести до травмування та загибелі людей.

Особлива небезпека від пожежі, що створює реальну загрозу життю та здоров'ю людей, характеризується її небезпечними чинниками. Згідно з визначенням ДСТУ 2272-06 "Пожежна безпека. Терміни та визначення основних понять" небезпечним чинником пожежі є прояв пожежі, що призводить чи може призвести до опіків, отруєння продуктами згорання або піролізу, травмування чи загибелі людей або заподіяння матеріальних, соціальних, екологічних збитків. До небезпечних факторів пожежі належать: підвищена температура, задимлення, погіршення складу газового середовища.

В свою чергу, усунення виявлених порушень вимог законодавства у сфері пожежної та техногенної безпеки попередить виникнення надзвичайної ситуації, а у разі її виникнення обмежить розповсюдження полум'я, забезпечить оперативну її ліквідацію та безпеку для життя і здоров'я людей від небезпечних чинників пожежі.

Фактично єдиним доводом, на якому грунтується апеляційна скарга відповідача є те, що діяльність по забезпеченню дотримання протипожежних норм здійнюється за затвердженим планом в рамках бюджетних асигнувань. Також, відповідач зазначає, що за попередньою інформацією йому планується виділення коштів у розмірі 50 000 грн. для усунення порушень пожежної безпеки, у зв'язу з чим, відповідач просить скасувати постанову про застосування заходів реагування.

Однак, суд апеляційної інстанції зазначає, що відсутність належного фінансування не є підставою, що звільняє особу від обов'язку дотримуватись правил пожежної безпеки, в свою чергу, в разі усунення порушень виявлених під час перевірки за рахунок коштів, які мають надійти, у відповідності до приписів Закону заходи реагування у вигляді зупинення використання будівлі можуть бути скасовані в загальному порядку.

Відтак, з огляду на викладене, суд апеляційної інстанції приходить до висновку, що судом першої інстанції було обгрунтовано застосовано заходи реагування у вигляді зупинення роботи (експлуатації) будівель головного корпусу (стаціонару) та харчоблоку стаціонарного відділення для постійного проживання в с. Мошорине, що розташовані за адресою: Кіровоградська область, Знам'янський район, с. Мошорине, вул. Молодіжна (Піонерська), 7, шляхом заборони їх використання (експлуатації) Територіальним центром соціального обслуговування (надання соціальних послуг) Знам'янського району.

З огляду на викладені обставини, суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що судом першої інстанції в достатньому обсязі з'ясовано обставини справи та ухвалено законне і обґрунтоване рішення, у зв'язку з чим, підстав для скасування рішення суду, в межах доводів апеляційної скарги, не існує.

Керуючись ч. 3 ст. 160, ст.195, ст.197, п.1 ч.1 ст.198, ст.200, ст.205, ст.206 КАС України суд, -

у х в а л и в :

Апеляційну скаргу Територіального центру соціального обслуговування (надання соціальних послуг) Знам'янського району - залишити без задоволення.

Постанову Кіровоградського окружного адміністративного суду від 26 червня 2017 року у справі №811/835/17 - залишити без змін.

Ухвала суду апеляційної інстанції набирає законної сили з моменту постановлення, але може бути оскаржена в касаційному порядку протягом двадцяти днів відповідно до ст. 212 КАС України.

Головуючий: О.О. Круговий

Суддя: Ю.М. Дадим

Суддя: Л.А. Божко