Постанова № 68053178, 01.08.2017, Черкаський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
01.08.2017
Номер справи
823/89/17
Номер документу
68053178
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

01 серпня 2017 року справа № 823/89/17

14 год. 30 хв. м. Черкаси

Черкаський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Гаврилюка В.О.,

секретар судового засідання - Гордієнко Ю.П.,

за участю представників:

позивача - ОСОБА_1,

відповідача - Нечитайло С.П.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом фізичної особи - підприємця ОСОБА_3 до Золотоніської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Черкаській області про визнання протиправним та скасування наказу,

встановив:

Фізична особа - підприємець ОСОБА_3 подала позов, в якому просить визнати протиправним та скасувати наказ Золотоніської ОДПІ ГУ ДФС у Черкаській області від 29.11.2016 № 369 "Про проведення планової документальної перевірки фізичної особи підприємця ОСОБА_3 РНОКПП 254741984".

В обґрунтування позовних вимог зазначено те, що наказом відповідача від 29.11.2016 № 369 призначено проведення планової виїзної документальної перевірки фізичної особи-підприємця ОСОБА_3 за період з 01.01.2014 по 31.12.2015, згідно з планом-графіком проведення планових документальних перевірок; вирішено перевірку розпочати 12 грудня 2016 року тривалістю 10 робочих днів. Вказаний наказ отримано позивачем 31.12.2016. 11 січня 2017 року посадові особи Золотоніської ОДПІ здійснили виїзд за адресою здійснення господарської діяльності позивачки: АДРЕСА_2, - з метою здійснення планової перевірки її господарської діяльності.

Позивач зазначає, що ФОП ОСОБА_3 включено до плану-графіку проведення документальних перевірок на 4-й квартал 2016 року, місяць початку проведення перевірки - жовтень 2016 року.

З огляду на те, що згідно плану-графіку на 4 квартал 2016 року проведення документальної планової перевірки ФОП ОСОБА_3 заплановане на жовтень 2016 року, позивач вважає, що у Золотоніської ОДПІ були відсутні правові підстави для проведення перевірки ФОП ОСОБА_3 у грудні 2016 року та січні 2017 року, без внесення відповідних змін до плану-графіку.

В судовому засіданні представник позивача адміністративний позов підтримав в повному обсязі та просив його задовольнити.

В письмових запереченнях на адміністративний позов відповідач просив в його задоволенні відмовити повністю, зазначивши при цьому, що відповідно до ст. 20, п. 77.4 ст. 77 Податкового кодексу України, згідно з планом-графіком проведення планових документальних перевірок на 4-й квартал 2016 року, призначено планову виїзну документальну перевірку фізичної особи-підприємця ОСОБА_3 з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.01.2014 по 31.12.2015.

Відповідач також зазначає, що у жовтні 2016 року контролюючому органу не вдалося провести планову документальну перевірку ФОП ОСОБА_3, у зв'язку із скасуванням наказу Золотоніської ОДПІ від 13.10.2016 № 311 "Щодо проведення документальної планової перевірки приватного підприємця ОСОБА_3 ідентифікаційний номер НОМЕР_1" та наказу від 17.11.2016 № 364 "Про внесення змін до наказу Золотоніської ОДПІ ГУ ДФС у Черкаській області від 13.10.2016 № 311 "Щодо проведення документальної планової перевірки приватного підприємця ОСОБА_3 ідентифікаційний номер НОМЕР_1".

В судовому засіданні представник відповідача проти позову заперечувала з підстав, викладених в письмових запереченнях на адміністративний позов.

Заслухавши пояснення представників сторін, повно, всебічно, об'єктивно дослідивши надані у справі докази, надавши їм юридичну оцінку, суд дійшов до такого висновку.

Суд встановив, що ОСОБА_3 зареєстрована як фізична особа-підприємець 05 січня 1998 року виконавчим комітетом Золотоніської міської ради Черкаської області.

13 жовтня 2016 року Золоніською об'єднаною державною податковою інспекцією видано наказ № 311 "Щодо проведення документальної планової перевірки приватного підприємця ОСОБА_3 ідентифікаційний номер НОМЕР_1", за яким відповідно до ст. 20, п. 77.4 ст. 77 Податкового кодексу України, з метою перевірки дотримання вимог законодавства з питань податкового ,валютного та іншого законодавства, призначено проведення планової виїзної перевірки ОСОБА_3 за період з 01.01.2014 по 31.12.2015 згідно з планом-графіком проведення планових документальних перевірок; вирішено перевірку розпочати 26 жовтня 2016 року, тривалістю 10 робочих днів.

Наказом відповідача від 17.11.2016 №3 64 внесені зміни до пункту 2 наказу Золотоніської ОДПІ від 13.10.2016 №311 "Щодо проведення документальної планової перевірки приватного підприємця ОСОБА_3", виклавши його в наступній редакції "Перевірку розпочати 28 листопада 2016 року, тривалістю 10 робочих днів".

29 листопада 2016 року відповідачем видано наказ № 367 "Про скасування наказів Золотоніської ОДПІ ГУ ДФС у Черкаській області". Даним наказом скасовано наказ Золотоніської ОДПІ від 13.10.2016 №311 "Щодо проведення документальної планової перевірки приватного підприємця ОСОБА_3 ідентифікаційний номер НОМЕР_1" та наказ № 364 "Про внесення змін до наказу Золотоніської ОДПІ ГУ ДФС у Черкаській області від 13.10.2016 № 311 "Щодо проведення документальної планової перевірки приватного підприємця ОСОБА_3 ідентифікаційний номер НОМЕР_1".

Постановою Київського апеляційного адміністративного суду від 23.03.2017 у справі № 823/1847/16 визнано протиправним наказ Золотоніської об`єднаної державної податкової інспекції ГУ ДФС у Черкаській області від 17.11.2016 № 364 "Про внесення змін до наказу Золотоніської ОДПІ ГУ ДФС у Черкаській області від 13.10.2016 № 311 "Щодо проведення документальної планової перевірки приватного підприємця ОСОБА_3 ідентифікаційний номер НОМЕР_1". В своєму рішенні суд апеляційної інстанції зазначив про те, що чинним податковим законодавством не передбачено внесення змін стосовно дати початку проведення перевірки платника податків шляхом прийняття нової редакції раніше прийнятих наказів про перевірку.

Наказом Золотоніської об'єднаної державної податкової інспекції від 29.11.2016 №369 призначено проведення планової виїзної документальної перевірки фізичної особи-підприємця ОСОБА_3 за період з 01.01.2014 по 31.12.2015 згідно з планом-графіком проведення планових документальних перевірок; вирішено перевірку розпочати 12 грудня 2016 року, тривалістю 10 робочих днів.

Письмовим повідомленням про проведення перевірки від 29.11.2016 № 26 позивач повідомляється, що згідно з планом-графіком проведення перевірок, на підставі ст. 77 Податкового кодексу України, Золотоніською ОДПІ з 12 грудня 2016 року буде проводитися документальна планова перевірка ФОП ОСОБА_3 з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державно фіскальної служби за період з 01.01.2014 по 31.12.2015.

На підставі наказу відповідача від 29.11.2016 № 369 видано три направлення на перевірку від 10.01.2017 №№ 2-4. Зміст вказаних направлень свідчить, що з 11 січня 2017 року Золотоніська ОДПІ проводить виїзну планову перевірку ФОП ОСОБА_3 з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства, тривалістю 10 робочих днів.

11 січня 2017 року посадові особи Золотоніської ОДПІ та ГУ ДФС у Черкаській області здійснили виїзд за адресою здійснення господарської діяльності позивачки: АДРЕСА_2, - з метою здійснення планової перевірки її господарської діяльності.

За наслідками не допуску вказаних посадових осіб до перевірки 11.01.2017 складені акти № 1/23-13-1300/НОМЕР_2 "Про недопуск до перевірки", № 4/23-13-1300/НОМЕР_2 "Про відмову від підпису у направленні на перевірку" та № 5/23-13-1300/НОМЕР_2 "Відмови платника податків підписати акт, що засвідчує факт відмови у допуску до проведення перевірки".

Не погоджуючись з наказом від 29.11.2016 №369 про проведення перевірки, позивач оскаржив його до суду.

Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи, суд виходить з наступного.

Спірні правовідносини, що виникли між сторонами, регулюються Конституцією України, Податковим кодексом України, який регулює відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.

В силу вимог ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно п. 20.1.4 ст. 20 Податкового кодексу України контролюючі органи мають право проводити відповідно до законодавства перевірки і звірки платників податків (крім Національного банку України), у тому числі після проведення процедур митного контролю та/або митного оформлення.

Відповідно до п. 75.1 ст. 75 Податкового кодексу України (в редакції, що була чинною на час спірних правовідносин) контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.

Документальною перевіркою вважається перевірка, предметом якої є своєчасність, достовірність, повнота нарахування та сплати усіх передбачених цим Кодексом податків та зборів, а також дотримання валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами) та яка проводиться на підставі податкових декларацій (розрахунків), фінансової, статистичної та іншої звітності, регістрів податкового та бухгалтерського обліку, ведення яких передбачено законом, первинних документів, які використовуються в бухгалтерському та податковому обліку і пов'язані з нарахуванням і сплатою податків та зборів, виконанням вимог іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також отриманих в установленому законодавством порядку контролюючим органом документів та податкової інформації, у тому числі за результатами перевірок інших платників податків.

Документальна планова перевірка проводиться відповідно до плану-графіка перевірок.

Документальною виїзною перевіркою вважається перевірка, яка проводиться за місцезнаходженням платника податків чи місцем розташування об'єкта права власності, стосовно якого проводиться така перевірка.

Відповідно до п. 77.1 ст. 77 Податкового кодексу України документальна планова перевірка повинна бути передбачена у плані-графіку проведення планових документальних перевірок.

Згідно з п. 77.2 ст. 77 Податкового кодексу України до плану-графіка проведення документальних планових перевірок відбираються платники податків, які мають ризик щодо несплати податків та зборів, невиконання іншого законодавства, контроль за яким покладено на контролюючі органи.

Періодичність проведення документальних планових перевірок платників податків визначається залежно від ступеня ризику в діяльності таких платників податків, який поділяється на високий, середній та незначний. Платники податків з незначним ступенем ризику включаються до плану-графіка не частіше, ніж раз на три календарних роки, середнім - не частіше ніж раз на два календарних роки, високим - не частіше одного разу на календарний рік.

Порядок формування та затвердження плану-графіка, перелік ризиків та їх поділ за ступенями встановлюються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику.

Платники податків - юридичні особи, що відповідають критеріям, визначеним пунктом 43 підрозділу 4 розділу XX "Перехідні положення" цього Кодексу, та у яких сума сплаченого до бюджету податку на додану вартість становить не менше п'яти відсотків від задекларованого доходу за звітний податковий період, а також самозайняті особи, сума сплачених податків яких становить не менше п'яти відсотків від задекларованого доходу за звітний податковий період, включаються до плану-графіка не частіше, ніж раз на три календарних роки. Зазначена норма не поширюється на таких платників податків у разі порушення ними статей 45, 49, 50, 51, 57 цього Кодексу.

Пункт 77.4 ст. 77 Податкового кодексу України передбачає, що про проведення документальної планової перевірки керівником контролюючого органу приймається рішення, яке оформлюється наказом. Право на проведення документальної планової перевірки платника податків надається лише у випадку, коли йому не пізніше ніж за 10 календарних днів до дня проведення зазначеної перевірки вручено під розписку або надіслано рекомендованим листом з повідомленням про вручення копію наказу про проведення документальної планової перевірки та письмове повідомлення із зазначенням дати початку проведення такої перевірки.

Вирішуючи спір, з огляду на аргументацію позивача, суд враховує, що відповідно до пп. 14.1.164. п. 14.1. ст. 14 Податкового кодексу України план - графік документальних виїзних перевірок - перелік платників податків, що підлягають плановій перевірці контролюючими органами у відповідний період календарного року

Згідно з п. 5 розділу І Порядку формування плану-графіка проведення документальних планових перевірок платників податків, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 02.06.2015 № 524, план-графік складається із планів-графіків територіальних органів ДФС та затверджується Головою ДФС.

Затверджений план-графік є обов'язковим для виконання всіма підрозділами територіальних органів ДФС.

Суд встановив, що план-графік проведення документальних планових перевірок платників податків на IV квартал 2016 року затверджено в.о. Голови Державної фіскальної служби України Біланом С.В. 30.09.2016 (лист ДФС України від 0610.2016 № 32844/7/99-99-13-04-02-17).

До плану-графіку проведення документальних перевірок на 4 квартал 2016 року (Додатком 4 до наказу ГУ ДФС у Черкаській області №505/23-00-13-0415 від 03.10.2016), включено ФОП ОСОБА_3, місяць початку проведення - жовтень 2016 року, період, за який проводиться перевірка 01.01.2014 - 31.12.2015.

В матеріалах справи наявна інформаційно-аналітична довідка щодо господарської діяльності самозайнятої особи ФОП ОСОБА_3, яка включається до плану-графіку проведення документальних перевірок суб'єктів господарювання на 4-й квартал 2016 року. Вказана довідка складена за підписом начальника Золотоніської ОДПІ та погоджена начальником управління податків і зборів з фізичних осіб ГУ ДФС у Черкаській області.

Суд погоджується з доводами позивача про те, що вищевказаний план-графік проведення документальних планових перевірок платників податків на IV квартал 2016 року був підставою для видання наказу Золотоніської ОДПІ від 13.10.2016 №311 про проведення планової документальної перевірки ФОП ОСОБА_3 у жовтні 2016 року.

Відповідно до п. 3 розділу І Порядку формування плану-графіка проведення документальних планових перевірок платників податків, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 02.06.2015 № 524, проекти коригування планів-графіків у разі здійснення такого коригування формуються територіальними органами ДФС не пізніше 03 числа другого та третього місяця поточного кварталу засобами інформаційних систем ДФС.

Разом з проектом плану-графіка (коригування плану-графіка) формуються інформаційно-аналітичні довідки за кожним платником податків засобами інформаційних систем ДФС.

Після остаточного узгодження проектів планів-графіків (коригування планів-графіків) територіальні органи ДФС надають департаментам аудиту та податків і зборів з фізичних осіб паперовий варіант планів-графіків (коригування планів-графіків) з відповідними додатками з дотриманням вимог щодо направлення документів з грифом "ДСК" та обґрунтування підстав включення платника податків до плану-графіка (коригування плану-графіка).

Відповідальність за якість формування плану-графіка та його коригування, у тому числі якість відбору платників для перевірок на підставі встановлених ризиків у їх діяльності, розрахунок періоду перевірки, термінів проведення перевірки, періодичності включення платників податків до плану-графіка, виконання інших вимог, передбачених законом, покладається на територіальний орган ДФС, який сформував план-графік (коригування плану-графіка) (п. 5 вказаного Порядку).

Враховуючи те, що коригування плану графіку на IV квартал 2016 року в частині зміни місяця проведення перевірки ФОП ОСОБА_3 не відбулося, у відповідача були відсутні правові підстави для проведення планової документальної перевірки позивача у грудні 2016 року та січні 2017 року, у зв'язку з чим оспорюваний наказ щодо проведення планової документальної перевірки прийнятий протиправно.

Відповідно до частин 1, 2 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення; в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Суд при вирішенні спору враховує приписи статті 2 КАС України, відповідно до якої у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, обґрунтовано, добросовісно, розсудливо та безсторонньо, пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення.

За вказаних обставин, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що викладені в позовній заяві доводи позивача є обґрунтованими, а вимоги такими, що підлягають до задоволення.

Враховуючи викладене, керуючись ст. ст. 11, 14, 70, 71, 94, 159 - 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

постановив:

Адміністративний позов задовольнити повністю.

Визнати протиправним та скасувати наказ Золотоніської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Черкаській області від 29.11.2016 № 369 "Про проведення планової документальної перевірки фізичної особи підприємця ОСОБА_3 РНОКПП 254741984".

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Золотоніської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Черкаській області (19700, Черкаська область, м. Золотоноша, вул. Шевченка, 153, ідентифікаційний код 39494512) на користь фізичної особи - підприємця ОСОБА_3 (19700, АДРЕСА_1, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2) судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 1600 (одна тисяча шістсот) грн 00 коп.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження. Апеляційна скарга може бути подана до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя В.О. Гаврилюк

Постанова складена в повному обсязі 02.08.2017.