Постанова № 68053069, 28.07.2017, Хмельницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
28.07.2017
Номер справи
822/1895/17
Номер документу
68053069
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Копія

Справа № 822/1895/17

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28 липня 2017 року м. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд

в складі:головуючого-суддіСалюка П.І. при секретаріДубіній Н.Ю. за участі:представника позивача, відповідача, представника третьої особи на стороні відповідачарозглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Житниця Поділля" до Приватного нотаріуса Хмельницького міського нотаріального округу Клімчук Алли Володимирівни , треті особи на стороні відповідача Товариство з обмеженою відповідальністю "Агропартнер-1" , ОСОБА_5 про визнання протиправним та скасування рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, визнання договору оренди землі недійсним, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом до Приватного нотаріуса Хмельницького міського нотаріального округу Клімчук Алли Володимирівни, треті особи на стороні відповідача Товариство з обмеженою відповідальністю "Агропартнер-1", ОСОБА_5 в якому з урахуванням заяви про уточнення позовних вимог просить суд:

скасувати державну реєстрацію іншого речового права, скасувавши рішення приватного нотаріуса Клімчук Алли Володимирівни, Хмельницького міського нотаріального округу Хмельницької області індексний номер 35337762 від 24 травня 2017 року та номер 35338322 від 24 травня 2017 року.

В обґрунтування вимог зазначає про те, що 20 квітня 2011 року між ТОВ "Житниця Поділля" та ОСОБА_5 - власником земельних ділянок (орендодавцем), були укладені договори оренди земельних ділянок строком на 5 років. Державну реєстрацію договорів здійснено відповідно до вимог чинного на час реєстрації законодавства у відділі Держкомзему в Красилівському районі, про що зроблені відповідні записи у Державному реєстрі земель.

Як стало відомо позивачу пізніше, приватним нотаріусом Хмельницького міського нотаріального округу Клімчук Аллою Володимирівною 24 травня 2017 року проведено державну реєстрацію договорів оренди тих самих земельних ділянок, укладених між ОСОБА_5 та ТОВ "Житниця Поділля".

Позивач вказує на те, що приватний нотаріус Хмельницького міського нотаріального округу Клімчук Алла Володимирівна під час проведення державної реєстрації договору належним чином не перевірила та не встановила, що існує вже зареєстроване право оренди на вказані земельні ділянки, внаслідок чого було здійснено повторну (подвійну) реєстрацію договорів оренди тих самих земельних ділянок, що є неприпустимим.

Позивач вважає оскаржені рішення протиправними, оскільки право оренди, зареєстроване за ТОВ "Житниця Поділля" у 2012 році, на час проведення реєстраційних дій у 2017 році, було чинним.

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав в повному обсязі та просив їх задоволити з підстав викладених у позовній заяві.

Відповідач в судовому засіданні проти позову заперечила, просила відмовити у задоволенні позову в повному обсязі з підстав викладених у письмових запереченнях.

Представник ТОВ "Агропартнер-1" проти позову також заперечував просив відмовити у його задоволенні в повному обсязі.

Третя особа ОСОБА_5 в судове засідання не з'явилась, про дату час та місце розгляду справи повідомлена належним чином, причини неявки суду не повідомила.

Заслухавши пояснення представника позивача, відповідача та представника третьої особи, дослідивши обставини справи та перевіривши їх доказами, суд зазначає наступне.

Суд встановив, що 20 квітня 2011 року між ТОВ "Житниця Поділля" та ОСОБА_5, було укладено договори оренди земельних ділянок з кадастровими номерами НОМЕР_1 та НОМЕР_2 строком на 5 років.

Вказані договори були зареєстровані управлянням Держкомзему в Красилівському районі, про що 02 жовтня 2012 року вчинено записи у Державному реєстрі земель за №68227000400 5459 та №68227000400 5460.

У подальшому рішеннями приватного нотаріуса Хмельницького міського нотаріального округу Клімчук Аллою Володимирівної №35337762 та №35338322 від 24 травня 2017 року за заявою Селянського (фермерського) господарства "Кузьминці" було проведено реєстрацію інших договорів оренди вищезазначених земельних ділянок з тими самим кадастровими номерами, укладених між ТОВ "Агропартнер-1" та ОСОБА_5.

Дізнавшись про таку реєстрацію та вважаючи її протиправною, позивач звернувся до суду.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому засіданні всіх обставин справи, та враховуючи, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, суд зазначає наступне.

Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відносини, пов'язані з державною реєстрацією прав на нерухоме майно та їх обтяжень, регулює Закон України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" від 01 липня 2004 №1952-IV, в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин (далі Закон № 1952-IV).

Згідно статті 2 Закону № 1952-IV державна реєстрація речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень (далі - державна реєстрація прав) - офіційне визнання і підтвердження державою фактів набуття, зміни або припинення речових прав на нерухоме майно, обтяжень таких прав шляхом внесення відповідних записів до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.

Відповідно до пункту 2 частини 1 статті 10 Закону № 1952-IV державним реєстратором є нотаріус.

Частиною 3 статті 10 Закону № 1952-IV передбачено, зокрема, що державний реєстратор встановлює відповідність заявлених прав і поданих документів вимогам законодавства, а також відсутність суперечностей між заявленими та вже зареєстрованими речовими правами на нерухоме майно та їх обтяженнями, зокрема: відповідність обов'язкового дотримання письмової форми правочину та його нотаріального посвідчення у випадках, передбачених законом; відповідність повноважень особи, яка подає документи для державної реєстрації прав; відповідність відомостей про речові права на нерухоме майно та їх обтяження, що містяться у Державному реєстрі прав, відомостям, що містяться у поданих документах; наявність обтяжень прав на нерухоме майно; наявність факту виконання умов правочину, з якими закон та/або відповідний правочин пов'язує можливість виникнення, переходу, припинення речового права, що підлягає державній реєстрації; під час проведення державної реєстрації прав, що виникли в установленому законодавством порядку до 1 січня 2013 року, запитує від органів влади, підприємств, установ та організацій, які відповідно до законодавства проводили оформлення та/або реєстрацію прав, інформацію (довідки, копії документів тощо), необхідну для такої реєстрації, у разі відсутності доступу до відповідних інформаційних систем, документів та/або у разі, якщо відповідні документи не були подані заявником. Органи державної влади, підприємства, установи та організації зобов'язані безоплатно протягом трьох робочих днів з моменту отримання запиту надати державному реєстратору запитувану інформацію в паперовій та (за можливості) в електронній формі; під час проведення державної реєстрації прав на земельні ділянки використовує відомості Державного земельного кадастру шляхом безпосереднього доступу до нього у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Згідно з роз'ясненням Державної реєстраційної служби України викладеним у листі №2951/05-15-13 від 06 серпня 2013 року "Щодо запобігання випадків подвійної реєстрації прав оренди на земельну ділянку за різними набувачами", з метою недопущення одночасного існування державної реєстрації декількох прав оренди на одну земельну ділянку, у випадку проведення державної реєстрації права оренди на земельну ділянку, сформовану у результаті виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв), державному реєстратору слід запитувати інформацію про наявність або відсутність зареєстрованих договорів у органів, що здійснювали таку реєстрацію до 01 січня 2013 року, зокрема виконавчих комітетів сільської, селищної, міської ради за місцем розташування земельної частки (паю).

В судовому засіданні встановлено, що отримавши заяву про реєстрацію права оренди за ТОВ "Агропартнер-1" земельних ділянок, кадастровий номер НОМЕР_1 та НОМЕР_2, розташованих на території Дружненської сільської ради Красилівського району Хмельницької області, відповідач не подав запити до належних органів влади, які відповідно до законодавства проводили оформлення та реєстрацію прав оренди про наявність або відсутність зареєстрованих договорів оренди на спірну земельну ділянку.

Вказана обставина не заперечувалась відповідачем в судовому засіданні.

Відповідно до пункту 11 частини 1 статті 24 Закону № 1952-IV у державній реєстрації прав та їх обтяжень може бути відмовлено у разі, якщо заявником подано ті самі документи, на підставі яких заявлене речове право, обтяження вже зареєстровано у Державному реєстрі прав.

Разом з тим, на час прийняття спірних рішень та внесення до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно відповідних записів про реєстрацію за ТОВ "Агропартнер-1" права оренди на земельні ділянки, кадастровий номер НОМЕР_1 та НОМЕР_2, існували укладені між ТОВ "Житниця Поділля" та ОСОБА_5 договори оренди землі укладений у 2011 році.

Згідно частини 4 статті 124 Земельного кодексу України передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у власності громадян і юридичних осіб, здійснюється за договором оренди між власником земельної ділянки і орендарем.

Частиною 2 статті 792 ЦК України визначено, що відносини щодо найму (оренди) земельної ділянки регулюються законом.

Відповідно до статті 13 Закону України "Про оренду землі", договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.

Згідно частини 4 статті 124 Земельного кодексу України передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у власності громадян і юридичних осіб, здійснюється за договором оренди між власником земельної ділянки і орендарем.

Статтею 125 Земельного кодексу України визначено, що право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.

Відповідно до статті 18 Закону України "Про оренду землі" від 06 жовтня 1998 року №161-XIV (в редакції, чинній на момент реєстрації договору оренди) договір оренди землі набирає чинності після його державної реєстрації.

Судом встановлено, що договори оренди земельних ділянок укладених ОСОБА_5 із ТОВ "Житниця Поділля", були зареєстровані управлянням Держкомзему в Красилівському районі Хмельницької області, про що у Державному реєстрі земель вчинено записи від 02 жовтня 2012 року за №68227000400 5459 та №68227000400 5460, тобто у встановленому законом порядку, що підтверджується дослідженими в судовому засіданні записами про державну реєстрацію договорів оренди земельних ділянок від 02 жовтня 2012 року №005459 та №005460, копії яких долучені судом до матеріалів справи.

Як встановлено судом та зазначено вище вказані земельні ділянки надані в оренду ТОВ "Житниця Поділля" строком на 5 років, відлік строку оренди розпочинається з моменту державної реєстрації цих договорів (02 жовтня 2012 року).

Отже, строк дії спірних договорів оренди землі починається після набрання ним чинності, а не з моменту його укладення.

Набрання договором чинності є моментом у часі, коли починають діяти права та обов'язки по договору, тобто коли договір (як підстава виникнення правовідносин та письмова форма, в якій зафіксовані умови договору) стає правовідносинами, на виникнення яких було спрямоване волевиявлення сторін.

Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду України від 18 січня 2017 року по справі №532/129/16-ц

З урахуванням зазначених норм матеріального права строк дії спірних договорів спливає 02 жовтня 2017 року.

Отже строк дії договорів оренди не закінчився і на час розгляду цієї справи він є чинним.

Відповідач, в порушення вимог статті 10 Закону №1952-IV, не вжив усіх належних заходів щодо перевірки інформації про наявність або відсутність вже зареєстрованих речових прав, що зумовило допущення одночасного існування їх подвійної державної реєстрації та передачі в оренду земельних ділянок різним орендарям.

Таким чином, одночасне існування державної реєстрації кількох прав оренди на одну і ту ж земельну ділянку суперечить вимогам Закону № 1952-ІV, який спрямований на забезпечення визнання та захисту державою речових та інших прав, які підлягають державній реєстрації, створення умов для функціонування ринку нерухомого майна. Подання для державної реєстрації права оренди на земельну ділянку документів, зокрема тих, які є невід'ємною частиною договору оренди цієї ділянки, на підставі яких заявлене право вже зареєстровано у Державному реєстрі прав за іншою особою, є передбаченою у статті 24 Закону № 1952-ІV підставою для відмови у державній реєстрації зазначеного права.

Аналогічна правова позиція висловлена в постанові Верховного Суду України від 30 березня 2016 року по справі №814-3015-14.

Згідно з частини 1 статті 244-2 КАС України висновок Верховного Суду України щодо застосування норми права, викладений у його постанові, прийнятій за результатами розгляду справи з підстав, передбачених пунктами 1 і 2 частини першої статті 237 цього Кодексу, є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить відповідну норму права. Висновок щодо застосування норм права, викладений у постанові Верховного Суду України, має враховуватися іншими судами загальної юрисдикції при застосуванні таких норм права.

Частиною 1 статті 71 КАС України визначено, що кожна сторона повинна довести ті обставини на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Враховуючи викладене суд приходить до висновку, що відповідачем при проведенні державної реєстрації речового права за договорами оренди землі за участю ТОВ "Агропартнер-1" приватний нотаріус здійснила повторну реєстрацію речового права (права оренди земельної ділянки) одних і тих самих земельних ділянок, що є неприпустимим, оскільки зумовлює ситуацію, за якої одні і ті ж самі земельні ділянки передано в оренду різним користувачам (орендарям), адже право оренди виникає з моменту державної реєстрації зазначених правочинів, а тому суд приходить до висновку, що рішення приватного нотаріуса Хмельницького міського нотаріального округу Клімчук Алли Володимирівни щодо реєстрації іншого речового права за індексними номерами 35337762 та 35338322 від 24 травня 2017 року слід скасувати, а адміністративний позов задоволити.

Згідно частини 1 статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.

Керуючись ст.ст. 11, 71, 86, 94, 159-163, 254 КАС України, суд,

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов задоволити.

Скасувати рішення приватного нотаріуса Хмельницького міського нотаріального округу Клімчук Алли Володимирівни щодо реєстрації іншого речового права за індексним номер 35337762 від 24 травня 2017 року та за індексним номером 35338322 від 24 травня 2017 року.

Стягнути на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Житниця Поділля" 1600 (одна тисяча шістсот) грн. судових витрат за рахунок асигнувань Приватного нотаріуса Хмельницького міського нотаріального округу Клімчук Алли Володимирівни.

Постанова суду може бути оскаржена до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Хмельницький окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня її отримання.

Постанова набирає законної сили в порядку статті 254 КАС України.

Повний текст постанови виготовлено 31 липня 2017 року

Суддя/підпис/ "Згідно з оригіналом" Суддя П.І. Салюк