
ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
01 серпня 2017 рокум. ПолтаваСправа № 816/866/17Полтавський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Сич С.С.,
за участю:
секретаря судового засідання - Бурнаховської Ю.Р.,
представника позивача - Марченка І.Ю.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Головного управління Держспоживслужби в Полтавській області до Виконавчого комітету Лубенської міської ради Полтавської області в особі Державної надзвичайної протиепізоотичної комісії при Лубенському міськвиконкомі про визнання неправомірною бездіяльності, -
В С Т А Н О В И В:
Позивач Головне управління Держспоживслужби в Полтавській області звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Виконавчого комітету Лубенської міської ради Полтавської області в особі Державної надзвичайної протиепізоотичної комісії при Лубенському міськвиконкомі, з урахуванням заяви про уточнення позовних вимог № 01-27/3110 від 15 червня 2017 року, про визнання неправомірною бездіяльності Виконавчого комітету Лубенської міської ради Полтавської області в особі Державної надзвичайної протиепізоотичної комісії при Лубенському міськвиконкомі з невнесення до плану заходів проведення протиепізоотичних та інших заходів по м. Лубни щодо недопущення поширення африканської чуми свиней у зонах захисту та нагляду, затвердженого рішенням Державної надзвичайної протиепізоотичної комісії при Лубенському міськвиконкомі від 24.05.2017 № 10, заходів щодо заборони торгівлі на ринках продуктами з свиней, крім отриманих на забійних та переробних підприємствах, які мають експлуатаційний дозвіл, за наявності супровідних ветеринарних документів.
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 02 червня 2017 року провадження у справі відкрито.
У судовому засіданні 01 серпня 2017 року судом ініційовано питання щодо заміни первинного відповідача Виконавчого комітету Лубенської міської ради Полтавської області в особі Державної надзвичайної протиепізоотичної комісії при Лубенському міськвиконкомі належним відповідачем - Державною надзвичайною протиепізоотичною комісією при Лубенському міськвиконкомі.
Представник позивача у судовому засіданні погодився на заміну первинного відповідача належним відповідачем Державною надзвичайною протиепізоотичною комісією при Лубенському міськвиконкомі.
Представник відповідача у судове засідання не з'явився, хоча у матеріалах справи наявні докази, що він належним чином повідомлений про дату, час та місце розгляду справи, про причини неявки у судове засідання не повідомив.
Із матеріалів справи вбачається, що позивачем у позовній заяві та у заяві про уточнення позовних вимог зазначено найменування відповідача - Виконавчий комітет Лубенської міської ради Полтавської області в особі Державної надзвичайної протиепізоотичної комісії при Лубенському міськвиконкомі.
Таким чином, фактично відповідачем у даній справі позивач визначив Виконавчий комітет Лубенської міської ради Полтавської області.
У судовому засіданні представник позивача на уточнююче запитання суду також пояснив, що відповідачем визначено Виконавчий комітет Лубенської міської ради Полтавської області.
Разом з тим, предметом спору у даній справі є визнання неправомірною бездіяльності з невнесення до плану заходів проведення протиепізоотичних та інших заходів по м. Лубни щодо недопущення поширення африканської чуми свиней у зонах захисту та нагляду, затвердженого рішенням Державної надзвичайної протиепізоотичної комісії при Лубенському міськвиконкомі від 24.05.2017 № 10, заходів щодо заборони торгівлі на ринках продуктами з свиней, крім отриманих на забійних та переробних підприємствах, які мають експлуатаційний дозвіл, за наявності супровідних ветеринарних документів.
При цьому, план заходів проведення протиепізоотичних та інших міроприємств по м. Лубни щодо недопущення поширення африканської чуми свиней в зоні захисту та нагляду затверджений рішенням Державної надзвичайної протиепізоотичної комісії при Лубенському міськвиконкомі від 24.05.2017 № 10.
Згідно з пунктом 9 частини 1 статті 3 Кодексу адміністративного судочинства України відповідач - суб'єкт владних повноважень, а у випадках, передбачених законом, й інші особи, до яких звернена вимога позивача.
Пунктом 7 частини 1 статті 3 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що суб'єкт владних повноважень - орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Відповідно до частин 6, 7, 8 статті 41 Закону України "Про ветеринарну медицину" від 25.06.1992 № 2498-XII місцеві державні надзвичайні протиепізоотичні комісії утворюються Радою міністрів Автономної Республіки Крим, обласними державними адміністраціями, державними адміністраціями міст Києва та Севастополя, міськими радами, районними державними адміністраціями. У разі підозри або підтвердження спалаху особливо небезпечних хвороб, занесених до списку МЕБ, місцеві державні протиепізоотичні комісії зобов'язані виконувати розпорядження Державної надзвичайної протиепізоотичної комісії при Кабінеті Міністрів України та регулярно звітувати їй про свою діяльність.
Положення про Державну надзвичайну протиепізоотичну комісію при Кабінеті Міністрів України та типові положення про державні надзвичайні протиепізоотичні комісії при Раді міністрів Автономної Республіки Крим, обласних, Київській та Севастопольській міських, районних державних адміністраціях та міських радах затверджуються Кабінетом Міністрів України.
Рішення Державної надзвичайної протиепізоотичної комісії при Кабінеті Міністрів України та місцевих державних надзвичайних протиепізоотичних комісій є обов'язковими для виконання центральними органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування та власниками товарів.
Пунктом 1 Типового положення про Державну надзвичайну протиепізоотичну комісію при міській раді, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.11.2007 № 1350 /надалі - Типове положення № 1350/, встановлено, що Державна надзвичайна протиепізоотична комісія при міській раді (далі - Комісія) є постійно діючим органом при міській раді, який здійснює на території міста оперативний контроль, керівництво і координацію діяльності органів виконавчої влади, підприємств, установ і організацій, фізичних осіб щодо запобігання спалахам особливо небезпечних хвороб, що входять до списку Міжнародного епізоотичного бюро (далі - заразні хвороби), і масовим отруєнням тварин та їх ліквідації.
Згідно з пунктом 3 Типового положення № 1350 основними завданнями Комісії є:
здійснення контролю через орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, а також керівників і спеціалістів підприємств, установ і організацій за:
- проведенням заходів щодо профілактики заразних хвороб тварин (ящур, чума, хвороба Ньюкасла, сибірка, сказ, туберкульоз, лейкоз тощо), хвороб, спільних для людей і тварин, та масових отруєнь тварин;
- проведенням протиепізоотичних заходів з метою недопущення занесення на територію міста збудників заразних хвороб тварин з інших держав та регіонів України;
- додержанням юридичними та фізичними особами ветеринарно-санітарних вимог, спрямованих на захист людей і довкілля;
надання практичної допомоги підприємствам, установам і організаціям міста у проведенні протиепізоотичних заходів.
Пунктом 4 Типового положення № 1350 встановлено, що Комісія відповідно до покладених на неї завдань: 1) вживає оперативних заходів для локалізації та ліквідації спалахів заразних хвороб тварин; 2) координує діяльність підприємств, установ і організацій міста з питань проведення протиепізоотичних заходів; 3) через систему державної ветеринарної медицини та систему державної санітарно-епідеміологічної служби організовує захист населення від хвороб, спільних для людей і тварин; 4) інформує Головне управління ветеринарної медицини в Автономній Республіці Крим, Державну надзвичайну протиепізоотичну комісію при Раді міністрів Автономної Республіки Крим, Головне управління ветеринарної медицини в області та державну надзвичайну протиепізоотичну комісію при облдержадміністрації про спалахи заразних хвороб і масові отруєння сільськогосподарських та диких тварин, а також про вжиті заходи щодо їх ліквідації; 5) запроваджує карантинно-обмежувальні заходи або карантин у місці виникнення і розповсюдження заразних хвороб тварин; 6) заслуховує керівників органів виконавчої влади, підприємств, установ і організацій про вжиті заходи щодо профілактики та ліквідації заразних хвороб тварин; 7) оперативно залучає працівників державної служби ветеринарної медицини, ветеринарних служб підприємств, установ і організацій до проведення протиепізоотичних заходів, а також визначає відповідальних осіб; 8) розглядає матеріали щодо причин і наслідків виникнення та ліквідації спалахів заразних хвороб і масових отруєнь тварин, визначення винних у цьому осіб; 9) вивчає питання про вилучення з обігу та подальше використання небезпечної продукції тваринного походження, яка може викликати інфекційні захворювання і масові отруєння людей та/або тварин в процесі її переробки, реалізації або споживання; 10) визначає кордони інфікованої та буферної зон, зони спостереження. У разі спалаху заразних хвороб тварин розміщує у засобах масової інформації повідомлення про кордони інфікованої та буферної зон, зони спостереження і за необхідності про застосовані в кожній з цих зон ветеринарно-санітарні заходи.
Відповідно до пункту 7 Типового положення № 1350 до складу Комісії входять представники міських управлінь ветеринарної медицини, охорони здоров'я, з питань надзвичайних ситуацій, транспорту і зв'язку, житлово-комунального господарства, органів внутрішніх справ, підприємств, установ і організацій міста, визначені міською радою.
Членам Комісії видаються підписані головою та секретарем Комісії службові посвідчення.
Під час виконання службових обов'язків їм надається право позачергового користування міжміським телефонним зв'язком, використання спеціалізованих транспортних засобів ветеринарної медицини.
Спеціалістам ветеринарної медицини, що входять до складу Комісії, надаються повноваження державних інспекторів ветеринарної медицини.
Пунктом 13 Типового положення № 1350 встановлено, що засідання Комісії оформляється протоколом, зміст якого або його частина доводиться до відома заінтересованих центральних і місцевих органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій, а у разі потреби - до засобів масової інформації.
Протокол підписується головою та секретарем Комісії і скріплюється печаткою.
Робочим органом Комісії є управління ветеринарної медицини в місті.
Відповідно до пункту 14 Типового положення № 1350 комісія має бланки і печатку із зображенням Державного Герба України і своїм найменуванням.
Згідно з частиною 1 статті 52 Кодексу адміністративного судочинства України суд першої інстанції, встановивши, що з адміністративним позовом звернулася не та особа, якій належить право вимоги, або не до тієї особи, яка повинна відповідати за адміністративним позовом, може за згодою позивача допустити заміну первинного позивача або відповідача належним позивачем або відповідачем, якщо це не потягне за собою зміни підсудності адміністративної справи. Відповідно до частини 3 статті 52 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо позивач не згоден на заміну відповідача іншою особою, суд може залучити цю особу як другого відповідача. У разі відмови у задоволенні адміністративного позову до такого відповідача понесені позивачем витрати відносяться на рахунок держави.
З огляду на вищевикладене, враховуючи, що позовна вимога позивача фактично звернена до Державної надзвичайної протиепізоотичної комісії при Лубенському міськвиконкомі та позивач згоден на заміну відповідача, суд вважає не необхідне допустити заміну первинного відповідача Виконавчого комітету Лубенської міської ради Полтавської області в особі Державної надзвичайної протиепізоотичної комісії при Лубенському міськвиконкомі належним відповідачем Державною надзвичайною протиепізоотичною комісією при Лубенському міськвиконкомі.
Відповідно до частини 1 статті 150 Кодексу адміністративного судочинства України суд відкладає розгляд справи у випадках, встановлених цим Кодексом, а також у разі неможливості розгляду справи у зв'язку з необхідністю заміни судді (в результаті задоволення заяви про відвід чи з інших причин) або залучення до участі у справі інших осіб.
На підставі викладеного, керуючись статтями 52, 150, 165 Кодексу адміністративного судочинства України, -
У Х В А Л И В:
Допустити заміну первинного відповідача Виконавчого комітету Лубенської міської ради Полтавської області в особі Державної надзвичайної протиепізоотичної комісії при Лубенському міськвиконкомі належним відповідачем Державною надзвичайною протиепізоотичною комісією при Лубенському міськвиконкомі.
Розгляд справи відкласти і призначити судове засідання в приміщенні Полтавського окружного адміністративного суду (за адресою: 36039, м. Полтава, вул. Пушкарівська, 9/26) на 14:00 15 серпня 2017 року.
Запропонувати відповідачу надати до суду у строк до 14 серпня 2017 року письмові заперечення проти позову та докази, які у нього є.
Копію ухвали надіслати особам, які беруть участь у справі.
Ухвала оскарженню не підлягає і набирає законної сили з моменту постановлення.
Повний текст ухвали складено 02 серпня 2017 року.
Суддя С.С. Сич