Постанова № 68039601, 27.07.2017, Дніпропетровський апеляційний господарський суд

Дата ухвалення
27.07.2017
Номер справи
904/1075/17
Номер документу
68039601
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27.07.2017 року Справа № 904/1075/17

Дніпропетровський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:

головуючий суддя:ОСОБА_1 (доповідач)

судді: Іванов О.Г., Широбокова Л.П.

при секретарі судового засідання: Логвіненко І.Г.

за участю представників сторін:

від позивача: ОСОБА_2, довіреність б/н від 27.02.2017 р.;

від позивача: ОСОБА_3 директор, протокол № 1 від 20.10.2005 р.;

від відповідача: ОСОБА_4, довіреність № 5/26-108 від 14.02.2017 р.

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Криворізької міської ради на рішення господарського суду Дніпропетровської області від 18.04.2017р. у справі № 904/1075/17

за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "ФОРС", м. Кривий Ріг

до Криворізької міської ради, м. Кривий Ріг

про визнання незаконним та скасування рішення Криворізької міської ради від 31.03.14р. № 2626

ВСТАНОВИВ:

Стислий виклад суті рішення місцевого господарського суду:

Рішенням господарського суду Дніпропетровської області від 18.04.2017р. у справі № 904/1075/17 (суддя Рудовська І.А.) позов задоволено.

Визнано незаконним та скасовано рішення Криворізької міської ради від 31.03.2014 р. № 2626 "Про розгляд звернення Товариства з обмеженою відповідальністю "ФОРС".

Стягнуто з Криворізької міської ради на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "ФОРС" 1600,00 грн. судового збору.

Підстави з яких порушено питання про перегляд рішення:

Не погодившись з рішенням місцевого господарського суду, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на неправильне застосування судом норм матеріального та процесуального права, на невідповідність висновків суду обставинам справи, просить рішення господарського суду скасувати та прийняти нове, яким відмовити в задоволенні позовних вимог повністю, судові витрати покласти на позивача.

На думку скаржника місцевий господарський суд дійшов необґрунтованого висновку про те, що відповідач при ухваленні рішення порушив вимоги земельного законодавства. Вважає, що рішення, яке оспорюється, прийняте Криворізькою міською радою як компетентним органом в межах наданих законом повноважень та у відповідності до вимог чинного законодавства, не порушує інтересів і прав позивача, оскільки таке рішення не містить відмови стосовно надання земельної ділянки у користування. Для визнання рішення незаконним немає жодної підстави. Статтею 20 ЗК України не передбачено обовязку органу місцевого самоврядування при прийнятті рішень з питань врегулювання земельних відносин, зокрема, визначення категорії земельної ділянки, керуватися відомостями Державного земельного кадастру, ведення якого згідно до ст. 2 Закону України «Про Державний земельний кадастр» здійснюється з метою інформаційного забезпечення органів державної влади та органів місцевого самоврядування. Відповідь на запит відділу у Криворізькому районі Управління Держгеокадастру у Дніпропетровській області від 03.04.2017р. № 18-4-0.22-17/105-17 беззаперечно підтверджує правомірність ухвалення рішення міської ради та відмови у зміні категорії спірної земельної ділянки, що використовується для розміщення автостоянки, (яка відноситься до земель житлової та громадської забудови) на землі промисловості, транспорту, звязку, енергетики, оборони та іншого призначення. Спірна земельна ділянка надана позивачу для розміщення автостоянки з цільовим признанням землі комерційного використання. Пунктом 28 Договору заборонено змінювати цільове використання земельної ділянки без проекту землеустрою. Відповідно до ОСОБА_5 України від 24.04.1998 року № 14-1-7/1205 затверджений Український класифікатор цільового використання землі, згідно до якого землі населених пунктів комерційного використання не включають в себе землі промисловості, транспорту, звязку, енергетики, оборони та іншого призначення.

Протягом всього періоду землекористування позивачем рішення стосовно зміни цільового призначення земельної ділянки за новим проектом землеустрою щодо її відведення міською радою не приймалось.

Апелянт вважає, що суд не врахував розяснення до схеми зонування території м.Кривого Рогу, викладені у відзиві на позовну заяву, згідно якого житлові зони у своєму складі містять території, що призначаються для розташування житлових будинків, споруд для зберігання індивідуальних транспортних засобів. Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки взагалі не досліджувався судом, оскільки на виконання ухвали від 16.03.2017р. не був наданий ні позивачем, ні розробником НВП «Укргеопроект».

Скаржник посилається на те, що господарський суд безпідставно не розглянув його клопотання про залучення до участі у справі третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору.

Доводи, викладені у відзиві на апеляційну скаргу:

У відзиві на апеляційну скаргу (а.с.155-160) позивач вважає доводи апелянта безпідставними, просить відмовити в задоволенні апеляційної скарги та залишити в силі рішення господарського суду; судові витрати покласти на відповідача.

Вважає, що суд правомірно встановив, що спірна земельна ділянка віднесена до земель промисловості, транспорту, звязку, енергетики, оборони та іншого призначення. Зареєстровані відомості в Державному земельному кадастрі України підтверджують приналежність цієї земельної ділянки до певної категорії. При регулюванні земельних відносин відповідач, як орган місцевого самоврядування повинен керуватися зареєстрованими відомостями в Держземкадастрі України. Відповідно до ст. 20 Закону України відомості Держземкадастру є офіційними. Відповідач не надав доказів, які б свідчили про належність земельної ділянки до категорії земель житлової та громадської забудови. На офіційній сторінці Криворізької міської ради зазначено, що земельна ділянка, яка перебуває в користуванні позивача не належить до земель житлової та громадської забудови. В матеріалах справи містяться рішення судових органів України, прийняті за результатами розгляду аналогічних справ за участю відповідача та іншого субєкта господарювання, в яких суди надали правову оцінку неможливості встановлення категорії земельної ділянки відповідно до Плану зонування території міста ОСОБА_6 та Генерального плану міста ОСОБА_6 і діям начальника управління Держгеокадастру у Криворізькому районі Дніпропетровської області, який на запит юридичного управління виконкому Криворізької міської ради надавав пояснення, які не відповідали зареєстрованим відомостям Держземкадастру України.

Ухвалою Дніпропетровського апеляційного господарського суду від 29.05.2017р. було відновлено строк на подання апеляційної скарги, прийнято та призначено її до розгляду на 22.06.2017р. колегією суддів у складі: головуючий суддя Дармін М.О. (доповідач), судді Березкіна О.В., Іванов О.Г.

Розпорядженням керівника апарату суду від 21.06.2017р. призначено проведення автоматичної зміни складу колегії суддів у звязку з перебуванням у відпустці судді Іванова О.Г.

Відповідно до протоколу автоматичної зміни складу колегії суддів від 21.06.2017р. визначено новий склад колегії суддів у справі: головуючий суддя Дармін М.О. (доповідач), судді: Березкіна О.В., Вечірко І.О.

У судовому засіданні 22.06.2017р. оголошено перерву до 27.07.2017р.

Розпорядженням керівника апарату суду від 26.07.2017р. призначено проведення автоматичної зміни складу колегії суддів у звязку з перебуванням у відпустці суддів Березкіної О.В., Вечірко І.О.

Відповідно до протоколу автоматичної зміни складу колегії суддів від 26.07.2017р. визначено новий склад колегії суддів у справі: головуючий суддя Дармін М.О. (доповідач), судді: Іванов О.Г., Широбокова Л.П.

27.07.2017р. до канцелярії Дніпропетровського апеляційного господарського суду від Криворізької міської ради надійшло клопотання про те, щоб зобовязати управління Держгеокадастру у Криворізькому районі Дніпропетровської області надати інформацію та відповідні документи, які підтверджують віднесення земельної ділянки площею 0, 5978 га для розміщення автостоянки на мікрорайоні Східному-3 в Довгинцівському районі м. Кривого Рогу до тієї чи іншої категорії земель.(а.с.180)

Колегія суддів, вважає, що клопотання слід залишити без задоволення в звязку з тим, що зазначене клопотання не відповідає вимогам ч. 2 ст. 38 Господарського процесуального кодексу України, а наявні в матеріалах справи докази є достатніми для встановлення фактичних обставин справи.

У судовому засіданні 27.07.2017р. оголошено вступну та резолютивну частини постанови.

Обставини справи встановлені апеляційною інстанцією:

29.05.2002р. Криворізькою міською радою XXIV скликання прийняте рішення №127, за яким, керуючись ст. 27 Закону України «Про оренду землі» було поновлено договори оренди земельних ділянок субєктам господарювання та громадянам після закінчення строків, на які їх було укладено (додаток)(а.с. 63).

Відповідно до додатку до рішення Криворізської міської ради XXIV скликання, субєктів підприємницької діяльності, яким поновлюються договори оренди землі у землекористувача ТОВ «ФОРС» у користуванні перебуває земельна ділянка площею 0,6 га на підставі договору оренди терміном дії 5 років з цільовим призначенням землі комерційного використання (код 1.11.3) Автостоянка (з.с. 64)

10.09.2002р. міським головою м.Кривий Ріг було засвідчено договір оренди земельної ділянки № 1763, укладений на підставі рішення міської ради № 127 від 29.05.2002р., за яким «Криворізська міська рада» (Орендодавець) надала, а ТОВ «ФОРС» (Орендар) прийняв в тимчасове користування на умовах оренди земельну ділянку площею 5978 м2 , розташовану у мкр. «Східний 3» (а.с. 86-90)

Відповідно до витягу з технічної документації нормативно грошової оцінки земельної ділянки станом на 01.01.2006р., наданого Дніпропетровськи обласним управлінням земельних ресурсів Криворізського міського управління земельних ресурсів за № 1264 від 16.07.2007р. земельна ділянка площею 5978 кв.м з назвою : розміщення автостоянки має нормативно грошову оцінку 2 573 887,68грн (а.с. 42).

29.08.2007р. Криворізською міською радою прийняте рішення №1710, за яким, керуючись ст. 33 Закону України «Про оренду землі» було поновлено договори оренди земельних ділянок субєктам господарювання та громадянам після закінчення строків, на які їх було укладено (додаток)(а.с. 34)

Відповідно до додатку до рішення Криворізької міської ради №1710 від 29.08.2007р, субєктів господарювання, яким продовжуються договори оренди земельних ділянок у землекористувача ТОВ «ФОРС» у користуванні перебуває земельна ділянка площею 0,5978га на підставі договору оренди терміном дії до 10.09.2007р. з цільовим призначенням землі комерційного використання (код 1.11.3) (з.с. 36)

02.10.2007р. між Криворізською міською радою та ТОВ «ФОРС» на підставі рішення Криворізької міської ради від 29.08.2007р. №1710, укладено договір оренди земельної ділянки кадастровий номер НОМЕР_1: 03:001:0002 площею 0,5978га, розташована за адресою м.Кривий ріг, мкр.Східний -3, за яким Криворізька міська рада надає, а орендар - ТОВ "ФОРС" приймає в строкове платне користування земельну ділянку, цільове призначення якої визначено для розміщення автостоянки (а.с. 37-40).

Рішенням Криворізської міської ради № 789 від 21.12.2011р. затверджено Генеральний план м.Кривий Ріг, розроблений Державним підприємством «Державний інститут по проектуванню підприємств гірничорудної промисловості «Кривбаспроект»» (а.с. 46).

Рішення Криворізської міської ради № 1427 від 26.09.2012р. було продовжено договори оренди земельних ділянок субєктам господарювання та громадянам (додаток) та попереджено їх, що землі загального користування відповідно до ст.83 Земельного кодексу України не можуть передаватися у приватну власність (п.1); визначено розмір річної орендної плати за користування земельними ділянками в трикратному розмірі земельного податку, що встановлюється Податковим кодексом України (а.с. 19).

Відповідно до додатку до рішення Криворізської міської ради № 1427 від 26.09.2012р., субєктів господарювання, яким продовжуються договори оренди земельних ділянок у землекористувач ТОВ «ФОРС» у користуванні перебуває земельна ділянка площею 0,5978га на підставі договору оренди № 040710800883 до 07.11.2012р. (з.с. 19)

26.06.2013р. Рішенням Криворізської міської ради № 2044 затверджено план зонування території м.Кривого Рогу (а.с. 47).

Відповідно до витягу з Державного земельного кадастру з датою формування 04.11.2013р. за №НВ-1200873222013, виданого державним кадастровим реєстратором управління Держземагенства у Криворізькому районі Дніпропетровської області ОСОБА_7, земельна ділянка кадастровий номер НОМЕР_1: 03:001:0002 площею 0,5978га, розташована за адресою м.Кривий ріг, мкр.Східний -3 комунальної форми власності, віднесена до земель промисловості, транспорту, звязку, енергетики та іншого призначення. Проект землеустрою щодо відведення розроблено 18.11.1999р. Науково-виробничим підприємством «Укргеопроект», ОСОБА_8 (а.с. 20).

Відповідно до листа голови комісії з ліквідації Головного управління Держгеокадастру у Дніпропетровській області від 14.03.2017р. № 18-404-99.17-881/2-17, державна реєстрація земельної ділянки площею 0,5978га для розміщення автостоянки на мікрорайоні Східному 3 у Довгинському районі м.Кривого Рогу здійснювалася 07.11.2007року Криворізським міським відділом ДРФ ДП «ЦДЗК» при реєстрації ТОВ «ФОРС» договору оренди на цю ділянку (договір оренди № 040710800883 від 07.11.2007р.). Надати проект землеустрою Управлніння позбавлене можливості через те, що проект землеустрою щодо відведення ТОВ «ФОРС» земельної ділянки, розроблений ТОВ «НВП «Укргеопроект»» у 1999 році і до Місцевого фонду документації із землеустрою від розробника не передавався (а.с. 31).

28.03.2014р. відповідачем отримано листа ТОВ «ФОРС» щодо врегулювання земельних відносин з користування земельною ділянкою, розташованою за адресою: мкрн. Східний -3, Довгинцівського району м.Кривий Ріг, наданій Криворізською міською радою в оренду ТОВ «ФОРС» на підставі рішення міської ради від 26.09.2012р. № 1427 «Про продовження договорів оренди земельних ділянок» (т.2 а.с. 166-171)

31.03.2014 року Криворізькою міською радою прийнято рішення №2626, відповідно до якого визнано безпідставними та необґрунтованими вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю "ФОРС" щодо внесення змін до Договору оренди земельної ділянки (державна реєстрація від 07.11.2007р. №040710800883) шляхом укладання Додаткової угоди до нього про продовження терміну дії договору на підставі рішення міської ради від 26.09.2012р. №1427 "Про продовження договору оренди земельних ділянок " (п.1).ТОВ "ФОРС" направлено проект Додаткової угоди про продовження терміну дії Договору оренди (державна реєстрація від 07.11.2007р. №040710800883) для розгляду та підписання відповідно до чинного законодавства України та залишити категорію земельної ділянки без змін, а саме: землі житлової та громадської забудови (а.с. 17-18).

Відповідно до відповіді головного управління Держгеокадастру у Дніпропетровській області відділу у Криворізському районі за № 18-4-0.22-17/105-17 від 03.04.2017р. , надану на лист № 332 від 21.03.2017р. земельна ділянка на мкр-ні Східному -3 відповідно до ст.38 Земельного кодексу України відноситься до категорії земель житлової та громадської забудови (а.с. 65).

Мотиви з яких суд апеляційної інстанції виходив:

Заслухавши доповідь судді-доповідача, обговоривши доводи апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, перевіривши правильність юридичної оцінки встановлених фактичних обставин справи, застосування господарським судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права при прийнятті ним рішення, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, з огляду на наступне.

Товариство з обмеженою відповідальністю "ФОРС" (далі - позивач) звернулося до Господарського суду Дніпропетровської області з позовом до Криворізької міської ради (далі - відповідач) про визнання незаконним та скасувати рішення Криворізької міської ради від 31.03.2014 р. № 2626 "Про розгляд звернення Товариства з обмеженою відповідальністю "ФОРС" та стягнення судового збору. ТОВ «ФОРС» вважає прийняте рішення незаконним в частині встановлення пунктом 2 категорії земельної ділянки і її підтвердження.

За приписами ст. ст. 15, 16 Цивільного кодексу України кожна особа має право на судовий захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорення, у спосіб визначений законом і, зокрема, шляхом визнання незаконними рішення органу державної влади, його посадових і службових осіб.

Відповідно до ст. 6 Господарського кодексу України загальними принципами господарювання в Україні є рівний захист державою усіх субєктів господарювання та свобода підприємницької діяльності у межах, визначених законом.

Виходячи з положень ст. 12 Господарського процесуального кодексу України судам підвідомчі справи за заявами зокрема про вирішення спорів, пов'язаних з регулюванням земельних відносин в Україні.

В ч. 2 ст. 20 Господарського кодексу України встановлено, що кожний субєкт господарювання та споживач має право на захист своїх прав і законних інтересів. Права та законні інтереси зазначених субєктів захищаються шляхом, зокрема, визнання повністю або частково недійсними актів органів державної влади та органів місцевого самоврядування, актів інших субєктів, що суперечать законодавству, ущемлюють права та законні інтереси субєкта господарювання або споживачів.

Згідно зі ст. 21 Цивільного кодексу України суд визнає незаконним та скасовує правовий акт індивідуальної дії, виданий органом державної влади, органом влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування, якщо він суперечить актам цивільного законодавства і порушує цивільні права або інтереси.

Відповідно до п. "г" ч. 3 ст. 152 Земельного кодексу України захист прав громадян та юридичних осіб на земельні ділянки здійснюється шляхом визнання недійсними рішень органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування.

Згідно з ч. 1 ст. 155 Земельного кодекс України у разі видання органом виконавчої влади або органом місцевого самоврядування акта, яким порушуються права особи щодо володіння, користування чи розпорядження належною їй земельною ділянкою, такий акт визнається недійсним.

В ч. 1 ст. 59 Закону України "Про місцеве самоврядування" визначено, що рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень.

Згідно з ч. 1 ст. 73 Закону України "Про місцеве самоврядування" акти міської ради, прийняті в межах наданих їй повноважень, є обовязковими для виконання всіма розташованими на відповідній території органами виконавчої влади, обєднаннями громадян, підприємствами, установами та організаціями, посадовими особами, а також громадянами, які постійно або тимчасово проживають на відповідній території.

Відповідно до ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно зі ст. 23 Господарського кодексу України органи місцевого самоврядування здійснюють свої повноваження щодо суб'єктів господарювання виключно в межах, визначених Конституцією України, законами про місцеве самоврядування та іншими законами, що передбачають особливості здійснення місцевого самоврядування в містах Києві та Севастополі, іншими законами. Органи місцевого самоврядування можуть здійснювати щодо суб'єктів господарювання також окремі повноваження органів виконавчої влади, надані їм законом.

Незаконне втручання органів та посадових осіб місцевого самоврядування у господарську діяльність субєктів господарювання забороняється. Не допускається видання правових актів органів місцевого самоврядування, якими встановлюються не передбачені законом обмеження щодо обігу окремих видів товарів (послуг) на території відповідних адміністративно-територіальних одиниць.

Спори про поновлення порушених прав субєктів господарювання та відшкодування завданої їм шкоди внаслідок рішень, дій чи бездіяльності органів, посадових або службових осіб місцевого самоврядування при здійсненні ними своїх повноважень вирішуються в судовому порядку.

Згідно зі ст. 24 п. 3 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" органи місцевого самоврядування та їх посадові особи діють лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією і законами України, та керуються у своїй діяльності Конституцією і законами України, актами Президента України, Кабінету Міністрів України.

Відповідно до ч. 10 ст. 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", акти органів місцевого самоврядування можуть бути визнані у судовому порядку незаконними з мотивів їх невідповідності законодавству України.

В ст. 43 Господарського кодексу України визначено, що підприємці мають право без обмежень самостійно здійснювати будь-яку підприємницьку діяльність, яку не заборонено законом.

Держава гарантує усім підприємцям, незалежно від обраних ними організаційних форм підприємницької діяльності, рівні права та рівні можливості для залучення і використання матеріально-технічних, фінансових, трудових, інформаційних, природних та інших ресурсів (ст. 47 Господарського кодексу України).

Статтею 41 Конституції України встановлено, що кожен має право володіти, користуватися і розпоряджатися своєю власністю, результатами своєї інтелектуальної, творчої діяльності. Право приватної власності набувається в порядку, визначеному законом. Громадяни для задоволення своїх потреб можуть користуватися об'єктами права державної та комунальної власності відповідно до закону. Ніхто не може бути протиправно позбавлений права власності. Право приватної власності є непорушним.

Відповідно до ст. 20 Земельного кодексу України віднесення земель до тієї чи іншої категорії здійснюється на підставі рішень органів місцевого самоврядування відповідно до їх повноважень.

Зміна цільового призначення земельних ділянок здійснюється за проектами землеустрою щодо їх відведення.

Як вірно встановлено місцевим господарським судом, пунктом 2 оскаржуваного рішення Криворізької міської ради від 31.03.2014 року №2626, залишено категорію земельної ділянки без змін, а саме: землі житлової та громадської забудови (а.с. 17-18).

Зі змісту описової частини рішення №2626 від 31.03.2014р. вбачається, що Криворізька міська рада вважає, що категорія даної земельної ділянки як землі житлової та громадської забудови була начебто визначена в рішенні міської ради від 29.08.2007р. №1710 "Про поновлення договорів оренди земельних ділянок", на підставі якого було укладено договір оренди земельної ділянки терміном на 5 років, узгоджений та підписаний сторонами.

Однак, як вірно встановлено місцевим господарським судом і підтверджується матеріалами справи, рішення Криворізької міської ради №1710 від 29.08.2007р. було прийнято виключно на підставі матеріалів наданих Криворізьким міським управлінням земельних ресурсів з підстав належного виконання умов договору землекористувачами, до яких належить ТОВ "ФОРС" і стосувалось лише продовження терміну дії договорів оренди землі(а.с. 37-40).

Питання встановлення категорії цієї земельної ділянки, землекористувачем якої є ТОВ "ФОРС", як землі житлової та громадської забудови, при прийнятті цього рішення не розглядалось, та такі положення відсутні в самому рішенні органу місцевого самоврядування, на яке посилається Криворізька міська рада, як на підставу відмови в задоволенні звернення ТОВ "ФОРС".

Разом з тим, відповідно до витягу з Державного земельного кадастру з датою формування 04.11.2013р. за №НВ-1200873222013, виданого державним кадастровим реєстратором управління Держземагенства у Криворізькому районі Дніпропетровської області ОСОБА_7, земельна ділянка кадастровий номер НОМЕР_1: 03:001:0002 площею 0,5978га, розташована за адресою м.Кривий ріг, мкр.Східний -3 комунальної форми власності, віднесена до земель промисловості, транспорту, звязку, енергетики та іншого призначення. Проект землеустрою щодо відведення розроблено 18.11.1999р. Науково-виробничим підприємством «Укргеопроект», ОСОБА_8 (а.с. 20).

Договір оренди від 02.10.2007р., з питанням про продовження дії якого, звертається до Криворізської міської ради у своєму листі позивач від 28.03.2014р., укладений саме на підставі рішення Криворізької міської ради від 29.08.2007р. №1710 і передбачає, що орендодавець - Криворізька міська рада надає на підставі рішення міської ради від 29.08.2007р. №1710, а орендар - ТОВ "ФОРС" приймає в строкове платне користування земельну ділянку, цільове призначення якої визначено для розміщення автостоянки.

Іншого цільового призначення, а саме приналежність даної земельної ділянки до земель житлової та громадської забудови, не міститься в даному договорі, що також підтверджується і умовами використання даної земельної ділянки, що визначено в п. 15 цього договору, де зазначена земельна ділянка передається з метою використання для розміщення автостоянки.

Посилання Криворізької міської ради в рішенні від 31.03.2014р. на План зонування території м.Кривого Рогу, розроблений Державним підприємством «Державний інститут по проектуванню підприємств гірничорудної промисловості «Кривбаспроект»» і затверджений Рішенням Криворізської міської ради № 789 від 21.12.2011р. (а.с. 46), відхиляються з огляду на наступне:

Відповідно до ч.3 ст.38 Закону України «Про Державний земельний кадастр» відомості Державного земельного кадастру надаються на платній основі, крім випадків, визначених цим Законом.

Для здійснення повноважень, визначених законом, органи державної влади та органи місцевого самоврядування користуються відомостями і документами Державного земельного кадастру щодо земель та земельних ділянок, розташованих на відповідній території, на безоплатній основі.

Згідно ст.1 Закону України «Про Державний земельний кадастр» державний земельний кадастр - єдина державна геоінформаційна система відомостей про землі, розташовані в межах державного кордону України, їх цільове призначення, обмеження у їх використанні, а також дані про кількісну і якісну характеристику земель, їх оцінку, про розподіл земель між власниками і користувачами; державна реєстрація земельної ділянки - внесення до Державного земельного кадастру передбачених цим Законом відомостей про формування земельної ділянки та присвоєння їй кадастрового номера.

Відповідно до ст. 3 Закону України «Про Державний земельний кадастр» державний земельний кадастр базується на таких основних принципах: обов'язковості внесення до Державного земельного кадастру відомостей про всі його об'єкти; єдності методології ведення Державного земельного кадастру; об'єктивності, достовірності та повноти відомостей у Державному земельному кадастрі; внесення відомостей до Державного земельного кадастру виключно на підставі та відповідно до цього Закону; відкритості та доступності відомостей Державного земельного кадастру, законності їх одержання, поширення і зберігання; безперервності внесення до Державного земельного кадастру відомостей про обєкти Державного земельного кадастру, що змінюються; документування всіх відомостей Державного земельного кадастру.

Згідно ст. 19 Закону України "Про Державний земельний кадастр" для ведення Державного земельного кадастру використовуються класифікатори, довідники та бази даних, які ведуться центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, а також державні та галузеві класифікатори, довідники та бази даних, які ведуться іншими центральними органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування.

Одночасно з внесенням відомостей про правовий статус даної земельної ділянки були внесені відомості про оренду даної земельної ділянки з визначенням її користувача та умов її використання, які відповідають зареєстрованим загальним відомостям щодо правового статусу цієї земельної ділянки та умов її використання.

Речове право оформлене за ТОВ "ФОРС", як користувача даної земельної ділянки, містить дані про строк дії цього речового права, який повністю співпадає зі строком договору оренди земельної ділянки, на підставі якого і виникло це право.

Підтвердженням вищенаведеного є витяг з Державного земельного кадастру з датою формування 04.11.2013р. за №НВ-1200873222013, виданого державним кадастровим реєстратором управління Держземагенства у Криворізькому районі Дніпропетровської області ОСОБА_7 (а.с. 20).

Даний витяг був сформований виключно на підставі зареєстрованих відомостей з зазначенням дати реєстрації відомостей, підстав формування відомостей, що містяться в Державному земельному кадастрі.

Порядок користування відомостями Державного земельного кадастру визначений ст.38 Закону України "Про Державний земельний кадастр", ч.2 якої встановлено, що витяг з Державного земельного кадастру про земельну ділянку містить усі відомості про земельну ділянку, внесені до Поземельної книги. Складовою частиною витягу є кадастровий план земельної ділянки, сформований як викопіювання з кадастрової карти (плану) території відповідної адміністративно-територіальної одиниці.

Отримання витягу з Державного земельного кадастру про земельну ділянку є обов'язковим при вчиненні правочинів щодо земельної ділянки (крім складення заповітів). Витяг з Державного земельного кадастру про земельну ділянку видається заявнику в день надходження заяви.

Відповідно до ч. 3 ст.38 Закону України "Про Державний земельний кадастр" відомості Державного земельного кадастру надаються на платній основі, крім випадків, визначених цим Законом.

Для здійснення повноважень, визначених законом, органи державної влади та органи місцевого самоврядування користуються відомостями і документами Державного земельного кадастру щодо земель та земельних ділянок, розташованих на відповідній території, на безоплатній основі.

Державний кадастровий реєстратор, який здійснює ведення Державного земельного кадастру, одночасно з державною реєстрацією земельної ділянки надає відповідному органу місцевого самоврядування, місцевій державній адміністрації інформацію про: державну реєстрацію земельної ділянки (дату державної реєстрації, орган, що здійснив таку реєстрацію); кадастровий номер, площу, місце розташування земельної ділянки; кадастровий план зареєстрованої земельної ділянки в електронній (цифровій) формі.

Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України №1051 від 17.10.2012р. "Про затвердження Порядку ведення Державного земельного кадастру" (п. 24 ч. 10) до Державного земельного кадастру вносяться такі відомості про земельні ділянки цільове призначення (категорія земель, вид використання земельної ділянки в межах певної категорії земель) категорія земель згідно з підпунктом 6 пункту 22 цього Порядку; цільове призначення згідно з документацією із землеустрою; вид використання земельної ділянки в межах певної категорії земель згідно із частиною п'ятою статті 20 Земельного кодексу України.

Відповідно до ст. 20 ч. 5 Земельного кодексу України види використання земельної ділянки в межах певної категорії земель (крім земель сільськогосподарського призначення та земель оборони) визначаються її власником або користувачем самостійно в межах вимог, встановлених законом до використання земель цієї категорії, з урахуванням містобудівної документації та документації із землеустрою.

Державна реєстрація відомостей про земельну ділянку була здійснена органом державної влади у сфері земельних ресурсів України до прийняття рішення Криворізькою міською радою №1427 від 26.09.2012р.

Відповідно до ст. 20 Закону України "Про Державний земельний кадастр" відомості Державного земельного кадастру є офіційними.

Відповідно до частини 1 статті 33 Господарського процесуального кодексу України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.

Обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування, відповідно до частини 2 статті 34 Господарського процесуального кодексу України.

З огляду на вищевикладене ,колегія суддів доходить висновку, що апелянтом не надано допустимих в розумінні статті 34 Господарського процесуального кодексу України доказів на підтвердження своєї позиції щодо обґрунтованості зміни цільового призначення спірної земельної ділянки.

При цьому колегія суддів не приймає наявну в матеріалах справи відповідь головного управління Держгеокадастру у Дніпропетровській області відділу у Криворізському районі за № 18-4-0.22-17/105-17 від 03.04.2017р. , надану на лист № 332 від 21.03.2017р. земельна ділянка на мкр-ні Східному -3 відповідно до ст.38 Земельного кодексу України відноситься до категорії земель житлової та громадської забудови (а.с. 65) з огляду на положення частин 1, 2 статті 43 Господарського процесуального кодексу України, відповідно до яких, господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом. Ніякі докази не мають для господарського суду заздалегідь встановленої сили.

Текст вищезазначеної відповіді сформовано таким чином, що з його змісту неможливо дійти висновку про яку саме земельну ділянку, віднесеної відповідно до статті 38 Земельного кодексу України до земель житлової та громадської забудови йдеться мова і коли відбулися таке віднесення.

З урахуванням вищевикладеного, є обґрунтованим висновок місцевого господарського суду, що приймаючи рішення №2626 від 31.03.2014р. Криворізька міська рада підтвердила неіснуючу категорію земельної ділянки як землі житлової та громадської забудови та вирішила направити ТОВ "ФОРС" проект додаткової угоди до договору оренди земельної ділянки з визначенням саме цієї категорії земельної ділянки.

Відповідно до приписів Земельного кодексу України, Закону України "Про оренду землі" підставою для укладання договору оренди земельної ділянки є рішення органу місцевого самоврядування.

Станом на дату звернення до суду з позовною заявою рішення органу місцевого самоврядування про встановлення категорії даної земельної ділянки як землі житлової та громадської забудови не існує, так як зазначена земельна ділянка зареєстрована за іншою категорією як землі промисловості, транспорту, зв'язку, енергетики, оборони та іншого призначення.

Відповідно до статті 1 Закону України "Про землеустрій" цільове призначення земельної ділянки - це використання земельної ділянки за призначенням, визначеним на підставі документації із землеустрою у встановленому законодавством порядку.

Цільове призначення земельної ділянки за категорією як землі промисловості, транспорті, зв'язку, енергетики, оборони та іншого призначення під розміщення автостоянки було визначено на підставі проекту землеустрою щодо відведення цієї земельної ділянки, виконаного Науково-виробничим підприємством "Укргеопроект" 18.11.1999р. для відведення ТОВ "ФОРС" земельної ділянки, і до цього часу змін до технічної документації із землеустрою не вносилось, і це вказує на те, що орган місцевого самоврядування не встановлював і не міг встановити (за відсутності документації із землеустрою) іншу категорію земельної ділянки.

Невідповідність рішення органу місцевого самоврядування законодавству України полягає в тому, що Криворізька міська рада не приймаючи на сесії міської ради рішень в порядку ст.20 Земельного кодексу України, підтвердила не існуючу категорію для даної земельної ділянки як землі житлової та громадської забудови, що суперечить зареєстрованим відомостям в системі Державного земельного кадастру, якими зобов'язаний керуватись орган місцевого самоврядування при регулюванні земельних відносин, а саме при визначенні приналежності окремих земельних ділянок до певної категорії.

Посилання органу місцевого самоврядування в рішенні міської ради №2626 від 21.03.2014р. на те, що земельна ділянка на мкр-н Східний-3 у Довгинцівському районі м. Кривого Рогу належить до земель житлової та громадської забудови з посиланням на Генеральний План м.Кривого Рогу, затвердженого рішенням міської ради від 21.12.2011р. №789, та План зонування території м.Кривого Рогу затвердженого рішенням міської ради від 26.06.2013р. №2044, є безпідставним, так як по-перше, ці правові акти органу місцевого самоврядування були прийняті після відведення земельної ділянки, що знаходиться в користуванні ТОВ "ФОРС", а по-друге, не встановлюють і не можуть встановлювати категорію для цієї земельної ділянки, так як законодавство України не передбачає встановлення певної категорії за цими актами органу місцевого самоврядування.

Зазначені обставини є істотними при формуванні договірних відносин з оренди зазначеної земельної ділянки, так як невідповідність рішення Криворізької міської ради №2626 від 31.03.2014р. даним Державного земельного кадастру України про правовий статус земельної ділянки, яка перебуває в користуванні у ТОВ "ФОРС", є перешкодою в укладанні додаткової угоди до договору оренди земельної ділянки, що вже мало місце при вирішенні спірних відносин між ТОВ "ФОРС" і Криворізькою міською радою, та порушує права ТОВ "ФОРС", як власника нерухомого майна та перешкоджає оформленню правовстановлюючих документів на земельну ділянку.

Пунктом 4.3. постанови Вищого господарського суду України №6 від 17.05.2011р. "Про деякі питання практики розгляду справ у спорах, що виникають із земельних відносин" встановлено, що порушення порядку встановлення та зміни цільового призначення земель є підставою, зокрема, для визнання недійсними рішень органів державної влади та органів місцевого самоврядування про надання (передачу) земельних ділянок громадянам та юридичним особам, а також визнання недійсними угод щодо відповідних земельних ділянок (стаття 21 Земельного кодексу України).

Як встановлено в п.1.3. Постанови Вищого господарського суду України №6 від 17.05.2011р. "Про деякі питання практики розгляду справ у спорах, що виникають із земельних відносин" у порядку господарського судочинства вирішенню підлягають такі категорії спорів, засновані на положеннях статті 319 ЦК України, глав 27, 29, 33, 34 ЦК України та глави 15 ГК України, розділів III-V ЗК України: - про визнання незаконними рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади та органів місцевого самоврядування з питань передачі земельних ділянок у власність чи надання їх у користування.

Відповідно до п. 1.2.4. Постанови Вищого господарського суду України №6 від 17.05.2011р. "Про деякі питання практики розгляду справ у спорах, що виникають із земельних відносин" за змістом статей 13, 14 Конституції України, статті 11 ЦК України, статей 123, 124, 127, 128 ЗК України рішенням органу місцевого самоврядування або державної адміністрації про надання земельної ділянки господарюючому суб'єкту у власність або в користування здійснюється волевиявлення власника землі і реалізуються відповідні права у цивільних правовідносинах з урахуванням вимог ЗК України, спрямованих на раціональне використання землі як об'єкта нерухомості (власності). Індивідуальні акти органів держави або місцевого самоврядування, якими реалізовуються волевиявлення держави або територіальної громади як учасника цивільно-правових відносин і з яких виникають, змінюються, припиняються цивільні права і обов'язки, не належать до правових актів управління, а спори щодо їх оскарження мають приватноправовий характер, тобто справи у них підвідомчі господарським судам.

Відповідно до Постанови Вищого господарського суду України №6 від 17.05.2011р., "Про деякі питання практики розгляду справ у спорах, що виникають із земельних відносин", індивідуальні акти органів держави або місцевого самоврядування, якими реалізовуються волевиявлення держави або територіальної громади як учасника цивільно-правових відносин і з яких виникають, змінюються, припиняються цивільні права і обов'язки, не належать до правових актів управління, а спори щодо їх оскарження мають приватноправовий характер, тобто справи у них підвідомчі господарським судам.

Пункт 1.2.5. вищезазначеної Постанови встановлено, що спір, який виник внаслідок порушення права суб'єкта господарської діяльності на земельну ділянку, в тому числі органами державної влади та місцевого самоврядування, є спором про право цивільне і підлягає розгляду за правилами Господарського процесуального кодексу України.

З огляду на вищевикладене, місцевий господарський суд дійшов правомірного висновку, що з врахуванням встановлених в даній справі обставин, спірне рішення Криворізької міської ради № 2626 від 31.03.2014 є незаконним, а тому підлягають скасування в судовому порядку.

Інші доводи Криворізької міської ради, викладені в касаційній скарзі, зводяться до переоцінки наявних у справі доказів, вільного тлумачення правових норм та не спростовують законних і обґрунтованих висновків господарських судів попередніх інстанцій.

На підставі викладеного колегія суддів апеляційного господарського суду вважає, що господарським судом повно, всебічно та об'єктивно досліджені всі обставини справи в їх сукупності, їм надана належна правова оцінка, оскаржене рішення місцевого господарського суду повністю відповідає вимогам законодавства, тому передбачених статтею 104 Господарського процесуального кодексу України підстав для задоволення апеляційної скарги та скасування або зміни оскарженого у справі судового рішення немає.

Зважаючи на відмову у задоволенні апеляційної скарги, судові витрати, понесені у зв'язку із апеляційним оскарженням, згідно ст. 49 Господарського процесуального кодексу України, покладаються на заявника у скарзі і відшкодуванню не підлягають.

Керуючись ст.ст. 99, 101, 103 - 105 Господарського процесуального кодексу України, Дніпропетровський апеляційний господарський суд

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Криворізької міської ради на рішення господарського суду Дніпропетровської області від 18.04.2017р. у справі № 904/1075/17 залишити без задоволення.

Рішення господарського суду Дніпропетровської області від 18.04.2017р. у справі № 904/1075/17 залишити без змін.

Постанова набирає чинності з дня її оголошення та може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого господарського суду України через Дніпропетровський апеляційний господарський суд протягом двадцяти днів з дати її прийняття.

Повний текст постанови складено 01.08.2017р.

Головуючий суддя М.О. Дармін

Суддя О.Г.Іванов

Суддя Л.П.Широбокова