
№ 415/5714/16-к
№ 1-кс/415/550/16
У Х В А Л А
01.08.17 р. місто Лисичанськ
Слідчий суддя Лисичанського міського суду міста Лисичанська Березін А.Г., за участю секретаря Нікульнікової І.В., слідчого СВ Лисичанського ВП ГУНП в Луганській області Тимофєєва М.О., розглянувши клопотання слідчого СВ Лисичанського ВП ГУНП в Луганській області Тимофєєва М.О., погоджене з прокурором Лисичанської місцевої прокуратури Зайченко І.А. про надання дозволу на проведення позапланової перевірки дотримання вимог законодавства України у сфері земельних відносин та додані до клопотання матеріали кримінального провадження, внесеного № 12016130240001208 від 14.05.2016 року, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст.1971 КК України,-
В С Т А Н О В И В :
Слідчий СВ Лисичанського ВП ГУНП в Луганській області Тимофєєв М.О. за погодженням прокурора Лисичанської місцевої прокуратури Зайченко І.А. звернувся до суду з клопотанням про надання дозволу на проведення позапланової перевірки дотримання вимог законодавства України у сфері земельних відносин, у кримінальному провадженні за ознаками злочину, передбаченого ч.1 ст.1971 КК України.
В обґрунтування свого клопотання слідчий СВ Лисичанського ВП ГУНП в Луганській області Тимофєєв М.О. посилається на те, що в провадженні слідчого відділу Лисичанського ВП Головного Управління Національної поліції в Луганській області перебувають матеріали кримінального провадження №12016130240001208 від 14.05.2016, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст.1971 КК України за фактом того, що невстановлена особа самовільно зайняла земельну ділянку.
13.05.2016 до ЧЧ Лисичанського ВП ГУНП в Луганській області з Лисичанського міжрайонного відділу СБУ надійшла інформація про те, що посадові особи ПП «Айленд», розпочавши будівництво за адресою: АДРЕСА_1, самовільно зайняли земельну ділянку площею 0,3482 га .
27.04.2016 до УСБУ з Управління власності надійшла інформація від Лисичанської міської ради, що розмір збитків у вигляді неодержаних доходів, спричинених місцевому бюджету посадовими особами ПП «Айленд», внаслідок безпідставного використання надлишків земельної ділянки (0,3482 га), розташованого за адресою: АДРЕСА_1 станом на 01.04.2016 становить 594 952, 57 грн.
Відповідно до інформації, що надійшла з Управління Держгеокадастру в м. Лисичанську проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 0,6400 га Приватному підприємству «Айленд» для будівництва та експлуатації торгово-розважального комплексу за адресою: АДРЕСА_1 ПП «Айленд» орендує зазначену земельну ділянку (договір оренди № 010740600308 від 21.08.2007 року, термін 10 (десять) років. Земельна ділянка відноситься згідно категорії замель - до земель житлової та громадської забудови. Перевірка та обстеження земельної ділянки Управлінням Держгеокадастру у м.Лисичанську не проводилась.
В Управлінні Держгеокадастру в м. Лисичанську на підставі запиту витребувано копію проекту землеустрою про проведення про відведення земельної ділянки ПП «Айленд» площею 0,6400 га, розташованої за адресою: АДРЕСА_1 та інших документів, що стали підставою для прийняття рішення Лисичанською міською радою рішення від 26.07.2007 року № 340 та укладання договору оренди земельної ділянки від 14.08.2007 року.
Згідно інформації, що надійшла з Управління власності, уповноваженими особами управління власності Лисичанської міської ради з питань оренди землі комунальної власності, з метою звірки виконання орендарем умов договору оренди землі від 21.08.2007 року № 040740600308, 10.12.2013 року головним спеціалістом відділу земельних відносин управління власності ОСОБА_3 було проведено обстеження земельної ділянки, наданої в оренду ПП «Айленд». При візуальному обстеженні було визначено самовільне збільшення орендарем площі земельної ділянки, наданої в оренду для розміщення частини торгово-розважального комплексу, огорожі, господарських споруд, майданчику для розвантаження автомашин, парковки відвідувачів тощо. З метою визначення самовільно зайнятої ПП «Айленд» площі Комунальним підприємством «Лисичанський міський землевпорядний центр» було проведено виміри та складено план земельної ділянки. Відповідно до проведених землевпорядних робіт було визначено самовільно зайняту площу орендарем - 0, 3482 га.
В Управлінні власності Лисичанської міської ради на підставі запиту витребувано документи, які стали підставою для розрахунку розміру збитків у вигляді неодержаних доходів, спричинених територіальній громаді м.Лисичанська, внаслідок безпідставного використання земельної ділянки, а саме матеріали перевірок, обстеження земельної ділянки, схеми та фотоматеріали додані до вказаних матеріалів, докази користування ПП «Айленд» земельною ділянкою площею 0,3482 га, розташованої за адресою: АДРЕСА_1.
За результатами перевірки ПП «Айленд» було направлено листа від 20.01.2014 року № 211/01-30 щодо необхідності переоформлення земельної ділянки за фактичним використанням, але у теперішній час ПП «Айленд»не проведені дії щодо переоформлення земельної ділянки в межах фактичного використання. Враховуючи невиконання ПП «Айленд» вимог оформлення права користування земель ділянкою межах фактичного використання, матеріали, що підтверджують факт використання земельної ділянки без правовстановлюючих документів були передані на розгляд комісії з визначення та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам у межах міст Лисичанськ, Новодружеськ, Привілля. Комісією були нараховані суми спричинених збитків територіальній громаді м. Лисичанська ПП «Айленд» у вигляді неодержаних доходів внаслідок безпідставного використання збільшеної площі 0, 3482 га земельної ділянки за адресою: АДРЕСА_1 з дати вводу в експлуатацію торгівельно-розважального комплексу.
В ході досудового розслідування встановлено, що Лисичанською міською радою не надавалось будь-яких дозволів ПП «Айленд» щодо оформлення документів на збільшення площі , а також згідно довідки ДДАБІ відсутні документи на реконструкцію вказаної будівлі та готовність об'єкта до експлуатації за вищевказаної адресою.
В Управлінні архітектури та містобудування Лисичанської міської ради на підставі запиту витребувано копії документів, які стали підставою для введення до експлуатації торгівельно-розважального комплексу, розташованого за адресою: АДРЕСА_1. Управлінням архітектури та містобудування Лисичанської міської ради надано іформацію про те, що відповідно до п.2 ст.39 ЗУ «Про регулювання містобудівної діяльності» підставою для введення об'єкту до експлуатації є закінчений будівництвом об'єкт IV категорії складності прийняття якого здійснюється на підставі акту готовності до експлуатації шляхом видачі інспекціям державного архітектурно-будівельного контролю сертифіката. Відповідно до ст.41 ЗУ «Про регулювання містобудівної діяльності» перевірки мають право проводити посадові особи інспекції державного архітектурного контролю, при проведення перевірок спеціалісти архітектури та містобудування не були задіяні.
Допитаний у якості свідка головний інженер КП «Лисичанський землевпорядний центр» ОСОБА_4, який пояснив, що підставою для складання схеми земельної ділянки, розташованої за адресою: АДРЕСА_1 стало звернення управління власності Лисичанської міської ради. Під час обстеження вказаної земельної ділянки застосовувався електронний тахеометр STONEX та програмний продукт "Геопроект». Площа земельної ділянки, яка надавалась в оренду ПП «Айленд» була отримана з обмінного файлу, який надали проектна організація ПП «Агроцентрнаука», а самовільно захоплену ділянку визначили по фактично зайнятій території. Фактичне використання самовільно зайнятої ділянки підтверджується знаходженням на ній автопаркові, вантажно-розвантажувальних площадок, які огороджені парканом та елементами благоустрою.
У зв'язку з вищенаведеним є підстави вважати, що земельна ділянка під самовільно збільшеної площею, яка розташована за адресою: АДРЕСА_1 використовується ПП «Айленд» з порушенням норм законодавства України у сфері земельних відносин та містобудівної діяльності, а саме: може бути самовільно зайнята, оскільки дана земельна ділянка в оренду та користування не надавалася, а також містобудівні умови та обмеження забудови земельної ділянки не видавались.
Таким чином, діями службових осіб зазначених суб'єктів господарської діяльності, направлених на самовільне зайняття земель призначених для житлової та громадської забудови, що перебувають у державній власності, завдано шкоди державі у загальній сумі 594 952, 57 грн., за що передбачена кримінальна відповідальність згідно із ч.1 ст.197-1 КК України.
В ході проведення досудового розслідування виникла необхідність у проведенні позапланової перевірки дотримання вимог земельного законодавства ПП «Айленд» (код ЄДРПОУ 32418971), розташованого за адресою: АДРЕСА_1, самовільно зайняли земельну ділянку площею 0,3482 га, в період з 06.03.2012 по теперішній час.
У відповідності до ЗУ «Про тимчасові особливості здійснення заходів державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» (далі Закон) від 03.11.2016, встановлено мораторій до 31 грудня 2017 року на проведення органами державного нагляду (контролю) планових заходів із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності. При цьому, відповідно до ст. З даного Закону, до 31 грудня 2017 року позапланові заходи державного нагляду (контролю) здійснюються органами державного нагляду (контролю): з підстави, передбаченої частиною другою цієї статті (за погодженням центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну регуляторну політику, політику з питань нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, ліцензування та дозвільної системи у сфері господарської діяльності та дерегуляції господарської діяльності (далі - Державна регуляторна служба); за письмовою заявою суб'єкта господарювання до відповідного органу державного нагляду (контролю) про здійснення заходу державного нагляду (контролю) за його бажанням; за рішенням суду; у разі настання аварії, смерті потерпілого внаслідок нещасного випадку, що було пов'язано з діяльністю суб'єкта господарювання.
Згідно п. 2 Постанови КМУ № 442 від 10.09.2014 "Про оптимізацію системи центральних органів виконавчої влади" ліквідовано Державну інспекцію сільського господарства, поклавши функції із здійснення державного нагляду (контролю) в частині дотримання земельного законодавства, використання та охорони земель усіх категорій та форм власності, родючості ґрунтів - на Державну службу з питань геодезії, картографії та кадастру.
Відповідно до вимог п. 1 Положення про Державну службу України з питань геодезії, картографії та кадастру, затвердженого постановою КМУ № 15 від 14.01.2015 (далі - Положення) Державна служба України з питань геодезії, картографії та кадастру (Держгеокадастр) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра аграрної політики та продовольства і який реалізує державну політику у сфері топографо-геодезичної і картографічної діяльності, земельних відносин, землеустрою, у сфері Державного земельного кадастру, державного нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі в частині дотримання земельного законодавства, використання та охорони земель усіх категорій і форм власності, родючості ґрунтів.
Поряд з цим, згідно п.п. 25-1 п. 4 Положення Держгеокадастр відповідно до покладених на нього завдань організовує та здійснює державний нагляд (контроль) за дотриманням земельного законодавства, використанням та охороною земель усіх категорій і форм власності, у тому числі за: веденням державного обліку і реєстрацією земель, достовірністю інформації про наявність та використання земель; дотриманням вимог земельного законодавства в процесі укладання цивільно-правових договорів, передачі у власність, надання у користування, в тому числі в оренду, вилучення (викупу) земельних ділянок; дотриманням органами державної влади, органами місцевого самоврядування, юридичними та фізичними особами вимог земельного законодавства та встановленого порядку набуття і реалізації права на землю; використанням земельних ділянок відповідно до цільового призначення; дотриманням органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування вимог земельного законодавства з питань передачі земель у власність та надання у користування, зокрема в оренду, зміни цільового призначення, вилучення, викупу, продажу земельних ділянок або прав на них на конкурентних засадах.
Пунктом 2 Постанови Кабінету Міністрів України № 408 від 13.08.2014 року «Питання запровадження обмежень на проведення перевірок державними інспекціями та іншими контролюючими органами» встановлено, що надання дозволу на проведення перевірок підприємств, установ, організацій, фізичних осіб-підприємців не потребуються у разі якщо такі перевірки проводяться за рішення суду.
Відповідно до ч. 2 ст.93 КПК України сторона обвинувачення здійснює збирання доказів шляхом проведення слідчих (розшукових) дій та негласних слідчих (розшукових) дій, витребування та отримання від органів державної влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій, службових та фізичних осіб речей, документів, відомостей, висновків експертів, висновків ревізій та актів перевірок, проведення інших процесуальних дій, передбачених цим Кодексом.
Отже, перевірка в кримінальному провадженні не захід забезпечення кримінального провадження, в розумінні визначеному в розділі ІІ КПК, а є законним способом збирання стороною обвинувачення доказів, відповідно до ч. 2 ст. 93 КПК.
Слідчий суддя, перевіривши надані матеріали клопотання, включаючи витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань щодо кримінального провадження, в рамках якого було подано клопотання, та дослідивши докази по даному клопотанню, заслухавши думку учасників кримінального провадження, дійшов висновку про відмову в задоволенні клопотання за наступних підстав.
Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно ст.1 ч.1 КПК України порядок кримінального провадження на території України визначається лише кримінальним процесуальним законодавством України.
Відповідно до п.18 ч.1 ст.3 КПК України слідчий суддя - суддя суду першої інстанції, до повноважень якого належать здійснення у порядку передбаченому, КПК України, судового контролю за дотримання прав, свобод та інтересів осіб у кримінальному провадженні.
Згідно положень п.3 ст. 26 КПК України слідчий суддя, суд у кримінальному провадженні вирішують лише ті питання, що винесені на їх розгляд сторонами та віднесені до їх повноважень цим Кодексом.
Роль слідчого судді полягає у забезпеченні режиму законності при провадженні в кримінальній справі, захисті конституційних прав і свобод людини і громадянина, привнесенні елементів змагальності у досудове провадження.
Згідно ст. 132 ч.1 КПК України заходи забезпечення кримінального провадження застосовуються з метою досягнення дієвості цього провадження.
Кримінальним процесуальним кодексом України слідчому судді не надано повноважень щодо вирішення питань про надання дозволу на проведення позапланових перевірок. Крім того, відповідно до ч.3 ст.9 КПК України, закони та інші нормативно-правові акти України, положення яких стосуються кримінального провадження, повинні відповідати цьому Кодексу. При здійсненні кримінального провадження не може застосовуватися закон, який суперечить цьому Кодексу.
Враховуючи викладені обставини, та те, що КПК України не передбачено порядку розгляду питань про призначення проведення перевірок щодо дотримання вимого діючого законодавства, слідчий суддя вважає, що підстав для задоволення клопотання слідчого про проведення позапланової перевірки дотримання вимог законодавства України у сфері земельних відносин щодо самовільного зайняття земельної ділянки не має.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 3, 26, 40, 93, 110, 131-132 КПК України,
слідчий суддя -
У Х В А Л И В :
В задоволенні клопотання слідчого СВ Лисичанського ВП ГУНП в Луганській області Тимофєєва М.О. про проведення позапланової перевірки дотримання вимог законодавства України у сфері земельних відносин щодо самовільного зайняття земельної ділянки орієнтованою площею 0, 3482 га за адресою: АДРЕСА_1 - відмовити.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя А.Г.Березін