Постанова № 68034502, 27.07.2017, Жовтневий районний суд м. Дніпропетровська

Дата ухвалення
27.07.2017
Номер справи
201/7609/17
Номер документу
68034502
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 201/7609/17

Провадження 2-а/201/263/2017

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 липня 2017 року м. Дніпро

Суддя Жовтневого районного суду м. Дніпропетровська Ходаківський М.П., розглянувши в порядку скороченого провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Дніпропетровській області про зобов'язання провести перерахунок раніше призначеної пенсії, -

ВСТАНОВИВ:

29 травня 2017 року ОСОБА_1 звернувся до Жовтневого районного суду м. Дніпропетровська із адміністративним позовом, в якому просить зобов'язати відповідача здійснити перерахунок раніше призначеної пенсії з урахуванням у складі посадового окладу - 2700 грн., спеціального звання - 2200 грн., вислуга - 2450 грн., премія 33,3% - 2646 грн., а всього 9996 грн., а також з урахуванням підвищення до пенсії «Дитині війни» у розмірі 79% від загального грошового забезпечення.

В обґрунтування доводів поданого адміністративного позову ОСОБА_1 зазначає, що є пенсіонером МВС та з 1996 року отримує пенсію за вислугу років, призначену відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Відповідно до приписів статті 63 цього Закону має право на перерахунок пенсії, у зв'язку із збільшенням (зміною) видів грошового забезпечення працівників органів внутрішніх справ. У зв'язку зі збільшенням грошового забезпечення поліцейських, згідно постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988, 21 березня 2017року позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області із заявою про перерахунок пенсії, однак відповідачем відмовлено у здійсненні такого перерахунку. Крім того у наданій відповіді зазначено, що розмір премії становить 15%, тоді як раніше в грошовому забезпеченні ураховувалась премія у розмірі 33,3%. Вказуючи на неправомірність таких дій відповідача, позивач звернувся до суду з позовом.

Представник відповідача надав письмові заперечення, в яких просить відмовити в задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 в повному обсязі. В якості доводів вказує, що відповідачем було вчинено всі залежні від нього дії щодо здійснення перерахунку пенсії колишнім працівникам органів внутрішніх справ України, разом з тим, проведення перерахунку та виплати буде вчинено лише після виділення додаткових коштів з Державного бюджету України.

Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позовні вимоги ОСОБА_1 є обґрунтованими та таким, що підлягають задоволенню частково, з огляду на наступне.

Згідно частини 1 статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.

Відповідно до ч.1, 2 ст. 6 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси. У випадках, установлених законом, до суду можуть звертатися органи та особи, яким надано право захищати права, свободи та інтереси інших осіб.

Згідно ст.11 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Частиною 1 ст. 69 КАС України визначено, що доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставах яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів.

Частинами 1, 2 ст. 71 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 працював в органах внутрішніх справ, перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області та отримує пенсію призначену відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ.

ОСОБА_1 21 березня 2017 року звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України у Дніпропетровській області щодо здійснення перерахунку пенсії у зв'язку зі зміною грошового забезпечення осіб, на яких поширюється дія Закону Україну «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», а також надав відповідачу лист Головного управління Національної поліції в Дніпропетровській області про розмір грошового забезпечення поліцейським, які проходять службу на посаді старшого слідчого в особливо важливих справах. Головним управлінням Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області відмовлено у перерахунку пенсії.

Відповідно до положень статті 63 Закону Україну «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.

Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Таким чином, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом установлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.

За правилами п. 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 (надалі - Порядок № 45), перерахунок раніше призначених згідно із Законом № 2262-XII пенсій проводиться в разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

Постановою Кабінету Міністрів України № 988 від 11 листопада 2015 року встановлено грошове забезпечення поліцейських Національної поліції, яке складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премій та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Згідно з абзацом 2 пункту 15 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про Національну поліцію» (згідно з Законом України від 23 грудня 2015 року № 900-VIII) за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.

Відповідно до статті 102 Закону України «Про Національну поліцію» пенсійне забезпечення поліцейських здійснюється також в порядку та на умовах, визначених Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Законом України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей» від 23 грудня 2015 року № 900-VIII статтю 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» доповнено новою частиною такого змісту: «Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських».

Таким чином, збільшення грошового забезпечення поліцейських, яке за своїми складовими є ідентичним складовим колишніх працівників міліції, але за розміром більшим, є безумовною підставою для перерахунку пенсії позивача, як колишнього працівника міліції на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 № 988.

Щодо обов'язку відповідача здійснити перерахунок пенсії, суд вважає за необхідне зазначити наступне.

Постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Порядок), пунктом 1 якого встановлено, що перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

Пунктами 2, 3 Порядку передбачено, що на підставі зазначеного в пункті 1 цього Порядку рішення Кабінету Міністрів України Міноборони, МВС, Мінінфраструктури, СБУ, Служба зовнішньої розвідки, ДПС, Управління державної охорони, Адміністрація Держспецзв'язку, Адміністрація Держприкордонслужби, ДПтС, ДСНС (далі - державні органи) повідомляють у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям.

Пенсійний фонд України повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки).

Головні управління Пенсійного фонду України складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

На підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 (далі - довідка) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.

Отже, виходячи з наведеного, зазначеним Порядком встановлена наступна послідовність дій: Міністерство внутрішніх справ України повідомляє Пенсійний фонд України про наявність рішення Кабінету Міністрів України про зміну розміру грошового забезпечення; Пенсійний фонд України повідомляє відповідні структурні підрозділи Пенсійного фонду про підстави проведення перерахунку пенсій та необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку Головним управлінням Пенсійного фонду України; Головні управління Пенсійного фонду України складають відповідні списки та передають їх органам, які уповноважені видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій, які готують відповідні довідки. Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені зі служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.

29 березня 2017 року до відповідача надійшов лист Пенсійного фонду України від 28 березня 2017 року № 9493/02-23 з інформацією про отримання повідомлення від Міністерства внутрішніх справ України про необхідність здійснення перерахунку пенсії згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 з 01 січня 2016 року.

Отже, з 29 березня 2017 року у відповідача була наявна інформація, яка необхідна для вирішення питання про перерахунок пенсії, разом з тим, станом на час вирішення справи в суді жодних доказів здійснення перерахунку пенсії шляхом видачі відповідного розпорядження пенсійним органом надано не було. А посилання відповідача, що перерахунок розміру пенсії буде забезпечена після виділення додаткових коштів з Державного бюджету України є необґрунтованим, оскільки відсутність бюджетного фінансування не може бути причиною невиконання покладених на відповідача зобов'язань.

Таким чином, враховуючи право позивача на перерахунок пенсії, а також надання відповідачу відомостей про розмір грошового забезпечення, суд приходить до висновку про неправомірність відмови позивачу у перерахунку пенсії, починаючи з 21 березня 2017 року.

Щодо вимог позивача про перерахунок пенсії з урахуванням надбавки «дитині війни», то вказані вимоги є необґрунтованими, будь-яких мотивів з цього приводу позивачем не зазначено у поданому позові, у зв'язку із чим у суду відсутні підстави для висновків, що при перерахунку пенсії, враховуючи розмір грошового забезпечення поліцейського, який зазначений у поданій до відповідача довідці, можуть бути порушені права позивача.

Також твердження позивача щодо неправомірного зниження відповідачем розміру премії при перерахунку пенсії з 33,3% до 15% є безпідставним, оскільки листом від 12 березня 2008 року № 3/К-7 Управління МВС України в Дніпропетровській області повідомляло позивача, що пенсія позивачу обчислюється з грошового забезпечення з урахуванням премії у розмірі 33,3 %, а починаючи з 01 січня 2008 року з грошового забезпечення з урахуванням премії у розмірі 15%.

Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 183-2 КАС України скорочене провадження застосовується в адміністративних справах щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.

З огляду на встановлені обставини справи, суд приходить до висновку про часткову обґрунтованість заявленого позову, а саме про обґрунтованість заявлених вимог в частині зобов'язання відповідача здійснити перерахунок пенсії з 21 березня 2017 року. Щодо вимог позивача про перерахунок пенсії з урахуванням доплати як «дитині війни» та премії у розмірі 15%, то вказані вимоги є необґрунтованими та задоволенню не підлягають.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 11, 71, 159, 161-163 КАС України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

Позовні вимоги ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Дніпропетровській області про зобов'язання провести перерахунок раніше призначеної пенсії задовольнити частково.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснити перерахунок раніше призначеної ОСОБА_1 пенсії відповідно до ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» тапостанови Кабінету Міністрів України № 988 від 11 листопада 2015 року «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» у зв'язку із зміною розміру грошового забезпечення, починаючи з 21 березня 2017 року у розмірі 79% відповідних сум грошового забезпечення.

В іншій частині позовних вимог відмовити.

Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України у Дніпропетровській області за рахунок його бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 понесені останнім судові витрати в розмірі 640 гривень.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку на протязі 10 днів з дня отримання копії постанови шляхом подачі апеляційної скарги до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Жовтневий районний суд м. Дніпропетровська.

Суддя М.П. Ходаківський