Ухвала суду № 68029337, 26.07.2017, Харківський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
26.07.2017
Номер справи
816/403/17
Номер документу
68029337
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26 липня 2017 р.Справа № 816/403/17Колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі

Головуючого судді: Бершова Г.Є.

Суддів: Ральченка І.М. , Катунова В.В.

за участю секретаря судового засідання Ружинської К.О

розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Головного управління ДФС у Полтавській області на постанову Полтавського окружного адміністративного суду від 18.04.2017 по справі № 816/403/17

за позовом Комунального виробничого підприємства "Теплоенерго" м.Горішні Плавні"

до Головного управління ДФС у Полтавській області

про скасування податкового повідомлення - рішення,

ВСТАНОВИЛА:

Позивач, Комунальне виробниче підприємство "Теплоенерго" м. Горішні Плавні", звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Головного управління ДФС у Полтавській області, в якому просив суд скасувати податкове повідомлення-рішення від 28.02.2017 № 0001711401 про стягнення податкового зобов'язання за платежем податок на прибуток підприємств за 1 квартал 2016 року в сумі 360000,00 грн. та штрафних санкцій в сумі 90000 грн., разом на суму 450000, 00 грн., та податкове повідомлення-рішення від 28.02.2017 № 0001721401 про зменшення суму від'ємного значення об'єкта оподаткування за 9 місяців 2016 року у розмірі 4 600 000,00 грн.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилався на незгоду із висновками акту виїзної планової документальної перевірки від 17.02.2017 № 133/16-31-14-01-10/13940851, згідно яких отримані позивачем грошові кошти для поповнення статутного фонду без державної реєстрації є безоплатно отриманими грошовими коштами, а тому останній повинен був включити їх до складу доходів за І квартал 2016 року та за 9 місяців 2016 року в загальній сумі 4 600 000, 00 грн.

Постановою Полтавського окружного адміністративного суду від 18 квітня 2017 року позовні вимоги було задоволено.

Визнано протиправним та скасовано податкове повідомлення - рішення від 28.02.2017 № 0001711401, яким Комунальному виробничому підприємству "Теплоенерго"м. Горішні Плавні" збільшено суму грошового зобов'язання за платежем податок на прибуток підприємств та організацій, що належать до комунальної власності в загальному розмірі 450 000,00 грн. (в тому числі за податковими зобов'язаннями в сумі 360 000,00 грн., за штрафними (фінансовими санкціями в сумі 90 000,00 грн.)

Визнано протиправним та скасовано податкове повідомлення - рішення від 28.02.2017 № 0001721401, яким Комунальному виробничому підприємству "Теплоенерго" м. Горішні Плавні" зменшено суму від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток у розмірі 4 600 000,00 грн.

Не погодившись з постановою суду першої інстанції, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на прийняття рішення з порушенням норм матеріального та процесуального права, просить скасувати оскаржувану постанову та прийняти нове рішення, яким у задоволенні позовних вимог відмовити.

Скориставшись правом подання заперечень на апеляційну скаргу, позивач вказав, що вважає апеляційну скаргу безпідставною, а постанову Полтавського окружного адміністративого суду від 18.04.2017 законною.

Представники позивача в судовому засіданні проти апеляційної скарги заперечували, просили відмовити в її задоволенні.

Представник відповідача в судовому засіданні доводи апеляційної скарги підтримала та просила суд її задовольнити.

Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, представників сторін, дослідивши матеріали справи, рішення суду першої інстанції, доводи апеляційної скарги, приходить до висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з огляду на таке.

Так, судом першої інстанції встановлено та підтверджено судом апеляційної інстанції, що Комунальне виробниче підприємство "Комсомольськтеплоенерго" (код ЄДРПОУ 13940851) зареєстровано розпорядженням виконкому Комсомольської міської ради від 24.12.2001 № 957-р (а.с. 39-43). Форма власності - комунальна. Взято на податковий облік в органах державної податкової служби (в ДПІ м. Комсомольська) 04.01.2002 за № 956, станом на 10.02.2017 перебуває на обліку в Комсомольському відділенні Кременчуцької ОДПІ.

На виконання постанови Верховної Ради України від 01.06.2016 № 1377-VIII "Про перейменування окремих населених пунктів та районів", згідно з рішенням 13 сесії Комсомольської міської ради Полтавської області 7 скликання від 12.07.2016 "Про перейменування, затвердження розміру статутного капіталу та нової редакції статуту КВП "Комсомольськтеплоенерго" було перейменовано на КВП "Теплоенерго" м. Горішні Плавні", яке стало правонаступником його майнових та немайнових прав та обов'язків.

У період з 16.01.2017 по 10.02.2017 посадовими особами ГУ ДФС у Полтавській області проведено перевірку, за результатами якої складено акт від 17.02.2017 № 133/16-31-14-01-10/13940851 "Про результати документальної планової виїзної перевірки КВП "Теплоенерго" м. Горішні Плавні" (код ЄДРПОУ 13940851) по питанню дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.01.2015 по 30.09.2016, законодавства про збір та облік єдиного соціального внеску за період з 01.01.2015 по 30.09.2016 (а.с. 13-22).

Правомірність підстав та порядку проведення перевірки позивачем не оспорюється.

Перевіркою повноти визначення доходу за перевіряємий період встановлено його заниження за 9 місяців 2016 року на загальну суму 4 600 000 грн., в т.ч. за І кв. 2016 року на суму 2 000 000 грн., за ІІІ кв. 2016 року в сумі 2 600 000 грн.

До таких висновків перевіряючі дійшли у зв'язку з тим, що було встановлено несвоєчасну реєстрацію змін до статутного фонду:

- в сумі 2 000 000 грн. - внесок згідно платіжного доручення від 12.03.2016 № 6, державна реєстрація відбулася 19.07.2016;

- в сумі 2 600 000 грн. - внесок згідно платіжного доручення від 01.08.2016 № 23 - державна реєстрації у перевіряємому періоді не відбулася.

За висновком перевірки, отримані грошові кошти для поповнення статутного фонду без державної реєстрації є безоплатно отриманими грошовими коштами та не включені підприємством до складу доходів за І кв. 2016 року та 9 міс. 2016 року у вищевказаних розмірах, чим занижено р. 2240 "інші доходи" по ф. 2 "звіт про фінансовий стан" та відповідно дані податкової декларації з податку на прибуток рядок "фінансовий результат до оподаткування (прибуток або збиток), визначений у фінансовій звітності відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку або міжнародних стандартів фінансової звітності (+, -)". У зв'язку з цим встановлено порушення позивачем пп. 14.1.257 п. 14.1 ст. 14, п. 44.1 ст. 44, пп. 134.1.1 п. 134.1 ст. 134 ПКУ, вимог П(С)БУ 15 "Доходи", затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 31.12.1999 № 318.

На підставі вищевказаних висновків перевірки винесено податкові повідомлення - рішення:

- від 28.02.2017 № 0001711401, яким збільшено суму грошового зобов'язання за платежем податок на прибуток підприємств і організацій, що належать до комунальної власності, в загальному розмірі 450 000,00 грн., в тому числі за податковими зобов'язаннями в сумі 360 000,00 грню, за штрафними (фінансовими) санкціями в сумі 90 000,00 грн.;

- від 28.02.2017 № 0001721401, яким зменшено суму від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток у розмірі 4 600 000,00 грн.

Позивач не погодився із податковими повідомленнями-рішеннями та оскаржив їх до суду.

Суд першої інстанції, задовольняючи позовні вимоги, виходив з того, що операції стосовно внесків власника (учасників) до статутного капіталу не підпадає під визначення доходу, а від так оскаржувані податкові повідомлення-рішення є протиправними та такими, що підлягають скасуванню.

Переглядаючи рішення суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про задоволення позовних вимог з таких підстав.

Згідно статуту КВП "Теплоенерго" м. Горішні Плавні" є комунальним підприємством, яке є власністю територіальної громади міста Горішні Плавні в особі Горішньоплавнівської міської ради Полтавської області (п. 1.1., 1.2, 1.4 Сатуту).

Правові основи господарської діяльності комунальних підприємств зазначені в Господарському кодексі України (надалі ГК України).

Відповідно до п. 1 ст. 78 ГК України, комунальне унітарне підприємство утворюється компетентним органом місцевого самоврядування в розпорядчому порядку на базі відокремленої частини комунальної власності і входить до сфери його управління.

Згідно з п. 4 ст. 78 ГК України, статутний капітал комунального унітарного підприємства утворюється органом, до сфери управління якого воно належить. Розмір статутного капіталу комунального унітарного підприємства визначається відповідною місцевою радою.

Статтею 29 Закону України "Про місцеве самоврядування" до повноважень органів місцевого самоврядування віднесено, зокрема, управління комунальною власністю в межах визначених радою, майном, що належить до комунальної власності відповідних територіальних громад.

Нормою статті 61 цього ж Закону встановлено, що органи місцевого самоврядування в селах, селищах, містах, районах у містах ( у разі їх створення) самостійно розробляють, затверджують і виконують відповідні місцеві бюджети згідно з Бюджетним кодексом України.

Згідно зі статтею 2 Бюджетного кодексу України субвенції - міжбюджетні трансферти для використання на певну мету в порядку, визначеному органом, який прийняв рішення про надання субвенції; розпорядник бюджетних коштів - бюджетна установа в особі її керівника, уповноважена на отримання бюджетних асигнувань, взяття бюджетних зобов'язань та здійснення витрат з бюджету.

Відповідно до пункту 1.6 розділу 1 Інструкції щодо застосування економічної класифікації видатків бюджету, затвердженої наказом Міністерства фінансів України від 12.03.2012 № 333, який зареєстрований в Міністерстві юстиції України 27.03.2012 за № 456/20769 (із змінами та доповненнями - надалі - Інструкція 333), до платежів за кодом економічної класифікації видатків бюджету 3210 належать невідплатні односторонні платежі органів управління, які не ведуть до виникнення або погашення фінансових вимог. Вони передбачені на придбання капітальних активів, компенсацію втрат, пов'язаних з пошкодженням основного капіталу, або збільшення капіталу одержувачів бюджетних коштів. Капітальними трансфертами вважаються невідплатні, безповоротні платежі, які мають одноразовий нерегулярний характер як для надавача (донора), так і для їх отримувача (бенефіціара). Кошти, що виділяються з бюджету як капітальні трансферти, мають цільове призначення.

Під кодом класифікації видатків бюджету 3210 "Капітальні трансферти підприємствам (установам, організаціям)" органи управління перераховують не лише власне капітальні трансферти, а й внески до статутних фондів (підпункт 3.2.1 пункту 3.2 глави 3 Інструкції 333).

Внесок до статутного фонду (капіталу) органів управління не має характеру невідплатних, безповоротних платежів, оскільки в обмін на внесок до статутного фонду одержуються корпоративні права.

Корпоративні права - це права особи, частка якої визначається у статутному капіталі (майні) господарської організації, що включають правомочності на участь цієї особи в управлінні господарською організацією (п. 1 ст. 167 ГК України, пп. 14.1.90 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України).

Таким чином, сутністю корпоративних прав (участь в управлінні) є те, що засновнику (міськраді) належить саме майно комунального підприємства.

Відповідно до наказу Міністерства фінансів України від 27.06.2013 № 627 внесено зміни до Інструкції про застосування Плану рахунків бухгалтерського обліку активів, капіталу, зобов'язань і господарських операцій підприємств і організацій, затвердженою наказом Міністерства фінансів України від 30.11.1999 № 291, згідно з якими для операцій з обліку незареєстрованого статутного капіталу в рахунку 40 "Статутний капітал" передбачено субрахунок 404 "Внески до незареєстрованого статутного капіталу".

На субрахунку 404 "Внески до незареєстрованого статутного капіталу" відображаються внески, які надходять для формування статутного капіталу, зокрема акціонерного товариства, після його оголошення і до реєстрації відповідних змін до установчих документів. Сальдо субрахунку 404 після реєстрації статутного капіталу в установленому порядку списується у кореспонденції із кредитом субрахунку 401 "Статутний капітал", а у разі якщо підприємству відмовлено у реєстрації статутного капіталу, у кореспонденції з дебетом субрахунку 404 відображаються операції з повернення активів, які надходили як внески.

Як вбачається з матеріалів справи, на виконання рішення 6 сесії Комсомольської міської ради 7 скликання від 16.02.2016 та рішення 13 сесії Горішньоплавнівської міської ради 7 скликання від 12.07.2016 внесено зміни до "Програми фінансової підтримки комунальних підприємств та здійснення внесків до їх статутних капіталів на 2016 рік" та виділено кошти по КПКВК 180409 КЕКВ 3210 для поповнення статутного капіталу, зокрема, КВП "Теплоенерго" м. Горішні Плавні" 2 000 000,00 грн. та 2 600 000,00 грн. відповідно.

Вказані кошти були перераховані на рахунок позивача згідно платіжних доручень від 12.03.2016 № 6 та від 01.08.2016 № 23, які у бухгалтерському обліку останнього були віднесені на субрахунок 404 "Внески до незареєстрованого статутного капіталу". Після реєстрації змін до статуту підприємства сальдо субрахунку 404 після реєстрації статутного капіталу в установленому порядку списувалося у кореспонденції із кредитом субрахунку 401 "Статутний капітал".

Відповідно до п. 8.7 Статуту КВП "Теплоенерго" м. Горішні Плавні" зміни та доповнення, які вносяться до установчих документів затверджуються власником та реєструються у порядку, встановленому чинним законодавством України.

Таким чином, необхідною умовою для проведення державної реєстрації змін до статуту комунального підприємства є прийняття рішення органом місцевого самоврядування про затвердження змін до установчих документів такого підприємства.

Судовим розглядом встановлено, що рішенням 13 сесії Горішньоплавнівської міської ради 7 скликання від 12.07.2016 перейменовано комунальне виробниче підприємство "Комсомольськтеплоенерго" на комунальне виробниче підприємство "Теплоенерго" м. Горішні Плавні". На підставі в тому числі звернень КВП "Комсомольськтеплоенерго" від 29.06.2016 № 2833 та № 2840 затверджено розмір статутного капіталу у розмірі 51 582 622,11 грн. та затверджено нову редакцію статуту названого підприємства. Як встановлено перевіркою, на виконання даного рішення державна реєстрація змін до установчих документів (статуту) була проведена 19.07.2016.

Рішенням 18 сесії Горішньоплавнівської міської ради 7 скликання від 22.12.2016, в тому числі на підставі звернення КВП "Комсомольськтеплоенерго" від 14.11.2016 № 4921, затверджено розмір статутного капіталу КВП "Теплоенерго" м. Горішні Плавні" у сумі 55 529 186,11 грн. та затверджено нову редакцію статуту підприємства.

Колегія суддів зазначає, що підставою дя прийняття оскаржуваних податкових повідомлень-рішень та основним доводом апеляційної скарги апелянта є висновок відповідача про те, що позивачем не забезпечено державну реєстрацію змін до установчих документів у частині поповнення розміру статутного капіталу на суму 2 600 000,00 грн., а також не забезпечено своєчасну державну реєстрацію змін до установчих документів у частині поповнення розміру статутного капіталу на суму 2000000,00 грн.

Враховуючи встановлені вище обставини, що свідчать про неможливість позивача самостійно забезпечити державну реєстрацію змін до установчих документів без прийняття відповідних рішень власником - Горішньоплавнівською міською радою, висновки відповідача про те, що отримані грошові кошти для поповнення статутного фонду без державної реєстрації є безоплатно отриманими грошовими коштами та мають включатися позивачем до складу доходів не відповідають дійсності та є безпідставними.

Також колегія суддів не враховує посилання апелянта на правові висновки, які містяться в постанові Верховного Суду України від 21.02.2012 по справі № 21-942а10, оскількі у справі, що переглядалася Верховним Судом України з підстав неоднакового застосування норм матеріального права, приватне підприємство мало можливість здійснити державну реєстрацію змін до установчих документів, на відміну від комунального підприємства, що є позивачем у вказаній справі.

Крім того, колегія суддів погоджується із висновком суду першої інстанції, що операції стосовно внесків власника (учасників) до статутного капіталу не підпадає під визначення доходу. Пунктом 5 П(С)БО 15 "Дохід" визначено, що дохід визнається під час збільшення активу або зменшення зобов'язання, що зумовлює зростання власного капіталу (за винятком зростання капіталу за рахунок внесків учасників підприємства), за умови, що оцінка доходу може бути достовірно визначена.

Нормами пп. 134.1.1 п. 134 ст. 134 Податкового кодексу України (в редакції з 01.01.2015) визначено, що об'єктом оподаткування є прибуток із джерелом походження його з України та за її межами, який визначається шляхом коригування (збільшення або зменшення) фінансового результату до оподаткування (прибутку або збитку), визначеного у фінансовій звітності підприємства відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку або міжнародних стандартів фінансової звітності, на різниці які виникають відповідно до положень цього розділу.

Колегія суддів зауважує, що саме по собі внесення внеску до статутного капіталу не призводить до появи податкової різниці у контексті розділу ІІІ Податкового кодексу України.

Як вбачається з матеріалів справи, перевіркою встановлено, що за перевіряємий період (з 01.01.2015 по 30.09.2016) позивачем задекларовано фінансовий результат до оподаткування (прибуток або збиток), визначений у фінансовій звітності відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку або міжнародних стандартів фінансової звітності у сумі 9 344 633 грн. (збиток).

На підставі викладеного, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що оскаржувані податкові повідомлення-рішення є безпідставними, а відтак протиправними та такими, що підлягають скасуванню.

Згідно з ч. 1 ст. 200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Враховуючи викладене, колегія суддів приходить до висновку, що суд першої інстанції порушень норм матеріального і процесуального права при вирішенні даної справи не допустив, вірно встановив фактичні обставини справи та надав їм належної правової оцінки. Наведені в апеляційній скарзі доводи правильність висновків суду не спростовують.

Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 196, п.1 ч.1 ст. 198, ст.200, п.1 ч.1 ст.205, ст.ст.206, 209, 254 Кодексу

адміністративного судочинства України, колегія суддів, -

У Х В А Л И Л А:

Апеляційну скаргу Головного управління ДФС у Полтавській області залишити без задоволення.

Постанову Полтавського окружного адміністративного суду від 18.04.2017 по справі № 816/403/17 залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом двадцяти днів з дня складання ухвали у повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя Бершов Г.Є.Судді Ральченко І.М. Катунов В.В. Повний текст ухвали виготовлений 31.07.2017.