
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
м. Київ
31 липня 2017 року 14:30 год. № 826/19194/16
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Костенка Д.А., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом Державної служби з безпеки на транспорті до Товариства з обмеженою відповідальністю «Торгруп» про стягнення коштів в сумі 3791,75 грн.,
в с т а н о в и в:
Позивач просить суд стягнути з ТОВ "Торгруп" плату за проїзд великовагового транспортного засобу автомобільними дорогами загального користування в сумі 3791,75 грн., що еквівалентно 133,6 Євро відповідно до офіційного курсу, встановленого Національ-ним банком України на день проведення розрахунку.
Сторони не забезпечили явку свої представників до судового засідання. Від позивача надійшло клопотання про розгляд справи без участі його представника, одночасно повідомлено суд про відсутність сплати відповідачем заявленої до стягнення суми.
Представник відповідача до судового засідання у справі також не з'явився, про дату час та місце судового розгляду повідомлений належним чином, письмові заперечення та/або пояснення по суті позовних вимог від відповідача до суду не надходили.
Згідно з ч. 6 ст. 128 КАС суд продовжив розгляд справи у письмовому провадженні.
Дослідивши наявні у справі матеріали, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позову.
Судом встановлено і підтверджується матеріалами справи, що 09.06.2016 контролю-ючими особами Управління Укртрансбезпеки у Волинській області відповідно до направ-лення на перевірку від 02.06.2016 на 127 км + 495 м. автодороги "Устилуг-Луцьк-Рівне" проводилась рейдова перевірка транспортних засобів перевізників, що здійснюють внут-рішні та міжнародні перевезення вантажів.
За результатами документального габаритно-вагового контролю транспортного засобу марки DAF, номерний знак АІ 4996 СК та причіпу марки Metalchem, номерний знак АІ 8972 ХР, що належить і використовується ТОВ "Торгруп", встановлено, що їх маса разом з ванта-жем становить 41,82 тонн, при максимально дозволеній масі для такого типу транспортного засобу 40 тонн. Вказані результати отримані з відомостей, зазначених у свідоцтві про реєстрацію транспортних засобів CXT №191043 та CXT №230010, а також товарно-транспортних накладних від 08.06.20126 №Каз-002638 та №Каз-002639.
У зв'язку із виявленою під час здійснення габаритно-вагового контролю невідповід-ністю фактичних вагових параметрів нормам і правилам, контролюючими особами Управ-ління Укртрансбезпеки у Волинській області складено акт про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів від 09.06.2016 №0006403. Суму плати за проїзд визначено в розмірі 133,6 Євро. Вказані дані плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування від 09.06.2016 №1 вручено водію транспортного засобу.
Згідно з актом проведення перевірки від 09.06.2016 №073377 встановлено відсутність дозволу, який дає право на рух автомобільними дорогами України, виданого компетентними уповноваженими органами.
Спірні правовідносини виникли у сфері дорожнього руху та стосуються стягнення плати за проїзд великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу, що рухався без відповідного дозволу.
Відповідно до ч. 14 ст. 6 Закону України від 05.04.2001 №2344-III "Про автомобільний транспорт" (у редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин) (далі - Закон №2344) державний контроль автомобільних перевізників на території України здійснюється шляхом проведення планових, позапланових і рейдових перевірок (перевірок на дорозі).
Відповідно до ч. 1 ст. 29 Закону України від 30.06.1993 №3353-ХІІ "Про дорожній рух" (далі - Закон №3353) до участі у дорожньому русі допускаються транспортні засоби, конструкція і технічний стан яких відповідають вимогам діючих в Україні правил, нормативів і стандартів, що мають сертифікат на відповідність цим вимогам, укомплектовані у встановленому порядку, а у разі, якщо транспортний засіб згідно з цим Законом підлягає обов'язковому технічному контролю, пройшов такий контроль.
Постановою Кабінету Міністрів України від 27.06.2007 №879 "Про заходи щодо збереження автомобільних доріг загального користування" затверджено Порядок здійснення габаритно-вагового контролю та справляння плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів на інших самохідних машин і механізмів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні (далі - Порядок №879).
Відповідно до п. 3 цього Порядку габаритно-ваговий контроль транспортних засобів на автомобільних дорогах загального користування здійснюється Укртрансінспекцією, її територіальними органами та відповідними підрозділами МВС, що забезпечують безпеку дорожнього руху.
За визначенням, наведеним у пп. 4 п. 2 Порядку №879, габаритно-ваговий контроль - це контроль за проїздом великовагових та/або великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування, який включає перевірку відповідності габаритно-вагових параметрів таких транспортних засобів установленим законодавством параметрам і нормам, наявності дозволу на рух за визначеними маршрутами, а також дотримання визначених у дозволі умов та режиму руху транспортних засобів.
Згідно з п. 22.1 Правил дорожнього руху, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 10.10.2001 №1306, маса вантажу, що перевозиться, і розподіл наванта-ження на осі не повинні перевищувати величин, визначених технічною характеристикою даного транспортного засобу.
Відповідно до п. 3 Правил проїзду великогабаритних та великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 18.01.2001 №30 (далі - Правила №30), транс-портний засіб з вантажем або без вантажу вважається великоваговим, якщо максимальна маса або осьова маса перевищує хоча б один з параметрів, зазначених у п. 22.5 Правил дорожнього руху.
Як встановлено ст. 33 Закону України від 08.09.2005 №2862-VI "Про автомобільні дороги" (далі - Закон №2862) рух транспортних засобів, навантаження на вісь, загальна маса або габарити яких перевищують норми, встановлені державними стандартами та нормативно-правовими актами, дозволяється за погодженнями з відповідними органами у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
В той же час ч. 3 ст. 48 Закону України "Про автомобільний транспорт" визначено, що у разі перевезення вантажів з перевищенням габаритних або вагових обмежень обов'язковим документом також є дозвіл, який дає право на рух автомобільними дорогами України, виданий компетентними уповноваженими органами, або документ про внесення плати за проїзд великовагових (великогабаритних) транспортних засобів, якщо перевищення вагових або габаритних обмежень над визначеними законодавством становить менше семи відсотків.
Згідно з п. 16 Єдиних правил ремонту і утримання автомобільних доріг, вулиць, заліз-ничних переїздів, правил користування ними та охорони, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 30.09.1994 №198, перевезення небезпечних, великогабаритних і великовагових вантажів автомобільним транспортом по дорожніх об'єктах допускається за окремим дозволом в порядку і за плату, що визначені окремими актами законодавства.
Видача (відмова у видачі, переоформлення, видача дубліката, анулювання) дозволу здійснюється відповідно до Закону України "Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності".
Допускається перевищення вагових параметрів порівняно з визначеними у пункті 22.5 Правил дорожнього руху на 2 відсотки (величина похибки) без оформлення відповідного дозволу та внесення плати за проїзд.
Відповідно до п. 16 Порядку №879 габаритно-ваговий контроль на стаціонарних пунктах включає документальний, попередній та/або точний контроль, на пересувних - документальний, точний контроль.
Пунктом 18 Порядку №879 встановлено, що за результатами точного габаритно-вагового контролю на стаціонарному або пересувному пункті водієві транспортного засобу видається довідка результатів здійснення контролю із зазначенням часу і місця його прове-дення, а на запит водія - міжнародний сертифікат зважування вантажних транспортних засо-бів, якщо пункт габаритно-вагового контролю уповноважений видавати такі сертифікати.
Згідно із п. 21 Порядку №879 у разі виявлення факту перевищення хоча б одного вагового та/або габаритного нормативного параметра більш як на 2 відсотки подальший рух транспортного засобу забороняється до внесення плати за його проїзд автомобільними дорогами загального користування (далі - плата за проїзд). Плата за проїзд великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу, що рухався без відповідного дозволу, здійснюється у подвійному розмірі за пройдену частину маршруту по території України.
Пунктом 27 Порядку №879 передбачено, що плата за проїзд автомобільними дорогами загального користування справляється з транспортних засобів вітчизняних та іноземних власників, у т.ч. тих, що визначені у ст. 5 Закону України "Про єдиний збір, який справляється у пунктах пропуску через державний кордон", у разі виявлення факту перевищення їх фактичних параметрів над параметрами, які враховувалися під час встановлення розміру єдиного збору в пунктах пропуску через державний кордон, де відсутні вагові комп-лекси, та з транспортних засобів, які виїжджають за межі України і на які в установленому порядку не отримано дозвіл на рух або не внесено плату за проїзд.
Плата за проїзд справляється в національній валюті за офіційним курсом гривні, встановленим Національним банком на день проведення розрахунку.
Плата за проїзд автомобільними дорогами загального користування великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу вноситься перевізником за затвердженими ставками, виходячи з вагових та/або габаритних параметрів транспортного засобу, протяжності маршруту, кількості перевезень (абз. 1 п. 28 Порядку №879).
Згідно із п. 31-1 Порядку №879 якщо рух здійснюється без відповідного дозволу або внесення плати за проїзд великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу, така плата визначається за пройдену частину маршруту по території України або за частину, яку перевізник має намір проїхати, у разі перевищення нормативу хоча б одного вагового або габаритного параметру: до 10 відсотків - у подвійному розмірі; на 10-40 відсотків - у потрійному розмірі; більше як на 40 відсотків - у п'ятикратному розмірі.
У разі перевищення кількох нормативів вагових або габаритних параметрів плата за проїзд визначається виходячи з параметру з найбільшим перевищенням.
Перевізник зобов'язаний протягом 30 календарних днів з моменту визначення плати внести її та повідомити про це відповідний територіальний орган Укртрансбезпеки.
Отже, виходячи із наведених законодавчих положень, суд зазначає, що обов'язковою умовою під час здійснення транспортних перевезень є дотримання перевізником вагових та габаритних параметрів відповідного транспортного засобу. У разі ж перевезення вантажу з перевищенням відповідних вагових та (або) габаритних параметрів з перевізника справляється плата за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування.
Як встановлено судом з наявного у справі розрахунку плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування від 09.06.2016 №1 до акту від 09.06.2016 №0006403 (а.с. 14), позивачем перевищено вагові параметри транспортного засобу від нормативу на 4,6 %, при цьому фактична загальна маса транспортного засобу становить 41,82 тонн, тоді як повна нормативно допустима маса складає 40 тонн, параметри, за які нараховується плата за проїзд складають 1,82, плата за проїзд за перевищення нормативних параметрів становить 0,10 євро/км, включена до розрахунку відстань становить 334 км.
За таких обставин, враховуючи відсутність заперечень відповідача щодо вірності та обґрунтованості проведеної перевірки та здійсненого на її підставі розрахунку, виконаного за формулою з урахуванням п. 31-1 постанови від 27.06.2007 №879, а також зважаючи на те, що відповідачем не було сплачено зазначену у позовній заяві плату, про стягнення кої заявлено позов, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог і наявність підстав для стягнення з ТОВ "Торгруп" 133,6 Євро в еквіваленті національної валюти відповідно до офіційного курсу Національного банку України на день проведення розрахунку (2838,1421 грн. за 100 Євро), що становить 3791,75 грн.
Керуючись ст.ст. 69-71, 76, 79, 86, 128, 138, 158-163 КАС, суд
п о с т а н о в и в:
1. Задовольнити адміністративний позов Державної служби з безпеки на транспорті.
2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Торгруп" 3791,75 грн. (три тисячі сімсот дев'яносто одну грн. 75 коп.) в дохід Державного бюджету України (отримувач коштів - УК у Ківерцівському районі/ківерцівський район/22160100, р/р 31115193700187 в ГУ ДКСУ у Волинській області, МФО 803014, код ЄДРПОУ 38051994).
Постанова набирає законної сили після закінчення строку на апеляційне оскарження. Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду в порядку, встановленому ст.ст. 185-187 КАС. Апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання копії повного тексту.
Суддя Д.А. Костенко