
Номер провадження 2-а/754/314/17
Справа №754/2784/17
ПОСТАНОВА
Іменем України
07 липня 2017 року Деснянський районний суд м. Києва в складі:
головуючого судді Галась І.А.
при секретарі Ленській Т.І.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Києві адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Лівобережного об'єднаного управління Пенсійного Фонду України в місті Києві про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,
встановив:
28.02.2017 року позивач звернулася з вказаним адміністративним позовом до суду, в якому, згідно уточнених позовних вимог, просить:
- визнати протиправними дії Лівобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві у відмові ОСОБА_1 у проведенні перерахунку та виплаті пенсії державного службовця за віком відповідно до статей 37, 37-1 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 № 3723-ХІІ та Постанови КМУ від 31.05.2000 №865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» в редакції, яка діяла на момент призначення пенсії 4 жовтня 2010 року з урахуванням уже встановленої 04.10.2010 року її величини при призначенні в розмірі 80% від середньомісячного заробітку без обмеження її максимального розміру;
- зобов'язати Лівобережне об'єднане управління Пенсійного фонду України в м. Києві здійснити перерахунок та виплату пенсії державного службовця ОСОБА_1 відповідно до статей 37, 37-1 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 № 3723-ХІІ та Постанови КМУ від 31.05.2000 №865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» в редакції, яка діяла на момент призначення пенсії 4 жовтня 2010 року з урахуванням уже встановленої 04.10.2010 року її величини при призначенні в розмірі 80% від середньомісячного заробітку без обмеження її максимального розміру, починаючи з 01 лютого 2017 року в розмірі 80% від середньомісячного заробітку без обмеження її максимального розміру, виходячи з нових складових заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади, рангу та стажу роботи на державній службі, з якої призначено пенсію, згідно Закону України «Про державну службу» №889-VIII та відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 18.01.2017 року №15 «Питання оплати праці працівників державних органів», а саме:
посадового окладу головного спеціаліста - 5900,00 грн., надбавки до посадового окладу за 8 ранг державного службовця - 300,00 грн., надбавки за вислугу років за стаж державної служби (10 років - 30% посадового окладу) - 1770,00 грн і врахованих раніше інших складових заробітної плати - надбавок, премій, індексації в розмірі 80% від суми заробітної плати за останні 24 календарні місяці роботи перед зверненням за пенсією та Рішення суду від 12. 04.2016 №754/3875/16-а щодо включення до розрахунку пенсії суми «інших виплат» з яких сплачено страхові внески на загальнообов 'язкове державне пенсійне страхування без обмеження максимального розміру пенсії.
Свої вимоги мотивував тим, що вона є пенсіонером та перебуває на обліку в Лівобережному Об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України в м. Києві, з 04.10.2010 року отримує пенсію за віком відповідно до ст. 37 Закону України "Про державну службу" (в редакції від 16.12.1993). Листом начальника управління від 16.02.2017 їй було відмовлено у проведенні перерахунку пенсії посилаючись на п. 5 Прикінцевих положень Закон України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" № 213, якими були скасовані норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються, зокрема, відповідно до Законів України "Про державну службу"
В судовому засідання позивач позовну заяву підтримала.
Представник відповідача в судовому засіданні просив у позові відмовити, оскільки підстав для перерахунку пенсії не має.
Дослідивши матеріали справи, судом встановлено, що позивач пенсіонером та перебуває на обліку в Лівобережному Об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України в м. Києві, з 04.10.2010 року отримує пенсію за віком відповідно до ст. 37 Закону України "Про державну службу" (в редакції від 16.12.1993).
В своїй позовній заяві ОСОБА_1 посилається на те, що 09.02.2017 вона звернулася з заявою до Лівобережного Об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві для проведення перерахунку пенсії у зв'язку із збільшенням розміру заробітної плати державних службовців на посаді, рівнозначній тій яку займав позивач до виходу на пенсію відповідно до Постанови КМУ від 18.01.2017 № 15.
Листом від 16.02.2017 року вих. № 2860/09/Л-110/1 Лівобережне Об'єднане управління Пенсійного фонду України в м. Києві повідомило позивача, що враховуючи положення Закону України " Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення " № 213-VIII від 02.03.2015р.підстав для проведення перерахунку пенсії відсутні.
Таку відмову суд вважає протиправною з наступних причин.
Умови та порядок пенсійного забезпечення позивача визначено статтею 37 Законом України «Про державну службу» № 52 від 1993 року (в редакції на дату призначення пенсії позивачці).
Відповідно до ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Відповідно до ст. 24 Конституції України громадяни мають рівні конституційні права і свободи та є рівними перед законом. Не може бути привілеїв чи обмежень за ознаками раси, кольору шкіри, політичних, релігійних та інших переконань, статі, етнічного та соціального походження, майнового стану, місця проживання, за мовними або іншими ознаками.
Відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» (в редакції на дату призначення пенсії позивачці) На одержання пенсії державних службовців мають право особи, які досягли встановленого законодавством пенсійного віку, за наявності загального трудового стажу для чоловіків - не менше 25 років, для жінок - не менше 20 років, у тому числі стажу державної служби - не менше 10 років, та які на час досягнення пенсійного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менше 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, - незалежно від місця роботи на час досягнення пенсійного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, без обмеження граничного розміру пенсії, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі.
Відповідно до ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» (в редакції на дату призначення пенсії позивачці) у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим
державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної
плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
Відповідно до ч. 1 ст. 1 Закону України «Про оплату праці» заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором роботодавець виплачує працівникові за виконану ним роботу.
Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати, до яких належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства, або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.
Згідно положень ч. 2 ст. 33 Закону України «Про державну службу» заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Порядок обчислення заробітної плати для перерахунку пенсії державного службовця установлений Постановою Кабінету Міністрів України «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» № 865 від 31 травня 2000 року.
Положеннями пункту 4 зазначеної Постанови Кабінету Міністрів України передбачено, що особи, які вийшли на пенсію згідно Закону України «Про державну службу», мають право на перерахунок пенсій, але лише за умови підвищення заробітної плати державним службовцям після набрання чинності Законом України від 16 січня 2003 року «Про внесення змін до Закону України «Про державну службу». Заробітна плата для перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України «Про державну службу», визначається в такому порядку: 1) пенсіонерам, які на момент перерахунку пенсії продовжують працювати на посаді, з якої призначено пенсію, - на підставі поданої довідки про одержувану заробітну плату на момент перерахунку; 2) іншим пенсіонерам - на підставі документів, поданих на час перерахунку, виходячи із сум заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді, з якої призначено (перераховано) пенсію, на момент виникнення права на перерахунок. При цьому, премія та інші надбавки враховуються в середніх розмірах стосовно визначених законодавством таких виплат у відповідному державному органі, з якого особа вийшла на пенсію, на момент виникнення права на перерахунок, якщо вони були фактично їй встановлені.
Крім того, вирішуючи питання про застосування цього Закону в часі, суд виходить із того, що згідно зі ст. 22 Конституції України закріплені нею права і свободи не є вичерпними, гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законодавчих актів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Відповідно до ч. 1 ст. 58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
Таким чином, до спірних правовідносин підлягає застосуванню саме норми законодавства, які були чинні на момент їх виникнення.
Посилання представника відповідача на п. 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України з питань пенсійного забезпечення», яким скасовано норми щодо пенсійного забезпечення осіб, пенсії яким призначаються відповідно до Закону України «Про державну службу» судом оцінюється критично, оскільки закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
Згідно з пунктом 2 розділу II «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» обмеження пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) максимальним розміром, встановленим цим Законом, не поширюється на пенсіонерів, яким пенсія (щомісячне довічне грошове утримання) призначена до набрання чинності цим Законом.
Позивачу пенсія була призначена в 2010 році, тобто до набрання чинності вказаним законом.
З огляду на викладене, суд приходить до висновку, що при перерахунку пенсії має застосовуватися норма, яка визначає розмір пенсії у відсотках без обмеження її граничного розміру, що діяла на момент призначення пенсії.
Щодо позовних вимог позивача про перерахунок та виплату у пенсії з 01.02.2017, то суд враховує наступне.
Згідно ч.4 ст. 45 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» перерахунок призначеної пенсії, провадиться в такі строки: у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно.
Враховуючи вищевикладене проведення перерахунку пенсії позивачу необхідно проводити з 01.02.2017 року.
Крім того суд враховує Постанову Деснянського районного суду м. Києва від 12.04.2016 по справі № 754/3875/16а якою Управління Пенсійного фонду в Деснянському районі м. Києва (правонаступником якого є Лівобережного об'єднаного управління Пенсійного Фонду України в місті Києві) було зобов'язано здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 в розмірі 80% з урахуванням суми матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань відповідно до довідки №16030-10/32 від 23.12.2015 року починаючи з 14.03.2016 року з урахуванням виплачених сум.
Керуючись ст.ст. 17, 19, 158, 159, 160-163 КАС України, Закону України «Про державну службу», суд
постановив:
Позов задовольнити.
Визнати дії Лівобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві у відмові ОСОБА_1 у проведенні перерахунку та виплаті пенсії державного службовця за віком відповідно до статей 37, 37-1 Закону України «Пуо державну службу» від 16.12.1993 № 3723-ХІІ та Постанови КМУ від 31.05.2000 №865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» в редакції, яка діяла на момент призначення пенсії 4 жовтня 2010 року з урахуванням уже встановленої 04.10.2010 року її величини при призначенні в розмірі 80% від середньомісячного заробітку без обмеження її максимального розміру - протиправними.
Зобов'язати Лівобережне об'єднане управління Пенсійного фонду України в м. Києві здійснити перерахунок та виплату пенсії державного службовця ОСОБА_1 відповідно до статей 37, 37-1 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 № 3723-ХІІ та Постанови КМУ від 31.05.2000 №865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» в редакції, яка діяла на момент призначення пенсії 04.10.2010 з урахуванням уже встановленої 04.10.2010 року її величини при призначенні в розмірі 80% від середньомісячного заробітку без обмеження її максимального розміру, починаючи з 01.02.2017 в розмірі 80% від середньомісячного заробітку без обмеження її максимального розміру, виходячи з нових складових заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади, рангу та стажу роботи на державній службі, з якої призначено пенсію, згідно Закону України «Про державну службу» №889-VIII та відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 18.01.2017 року №15 «Питання оплати праці працівників державних органів», а саме: посадового окладу головного спеціаліста - 5900,00 грн., надбавки до посадового окладу за 8 ранг державного службовця - 300,00 грн., надбавки за вислугу років за стаж державної служби (10 років - 30% посадового окладу) - 1770,00 грн і врахованих раніше інших складових заробітної плати - надбавок, премій, індексації в розмірі 80% від суми заробітної плати за останні 24 календарні місяці роботи перед зверненням за пенсією та Рішення суду від 12. 04.2016 №754/3875/16-а щодо включення до розрахунку пенсії суми «інших виплат» з яких сплачено страхові внески на загальнообов 'язкове державне пенсійне страхування без обмеження максимального розміру пенсії.
Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення.
Суддя:
.