Рішення № 68015399, 17.07.2017, Господарський суд Черкаської області

Дата ухвалення
17.07.2017
Номер справи
925/688/17
Номер документу
68015399
Форма судочинства
Господарське
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ

18005, м. Черкаси, бульвар Шевченка, 307, тел. канцелярії (0472) 31-21-49, inbox@ck.arbitr.gov.ua

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"17" липня 2017 р. Справа № 925/688/17

За позовом заступника керівника Звенигородської місцевої прокуратури Черкаської області

до Моринської сільської ради Звенигородського району Черкаської області

до фізичної особи-підприємця ОСОБА_2

про визнання незаконним та скасування рішення, визнання договору недійсним, зобов'язання повернути майно

Суддя Дорошенко М.В.

Секретар судового засідання Биченко М.О.

Представники сторін:

від позивача: прокурор відділу прокуратури Черкаської області Гамова В.М. за посадою;

від першого відповідача: не з'явилися;

від другого відповідача: ОСОБА_4 за довіреністю від 26.06.2017.

Заступник керівника Звенигородської місцевої прокуратури, як позивач, звернувся до Господарського суду Черкаської області із позовом в інтересах держави до Моринської сільської ради Звенигородського району Черкаської області та до фізичної особи - підприємця ОСОБА_2 з вимогами про:

визнання незаконним та скасування рішення Моринської сільської ради Звенигородського району Черкаської області від 15.09.2016 № 8-6/VІІ "Про передачу в оренду приміщення не житлового фонду (колишньої аптеки)" зі змінами, внесеними рішенням Моринської сільської ради 31.03.2017 № 12-2/VІІ, щодо передачі приміщення аптеки, яке знаходиться за адресоюАДРЕСА_1 в оренду фізичній особі - підприємцю ОСОБА_2;

визнання недійсним укладеного між Моринською сільською радою і фізичною особою - підприємцем ОСОБА_2 договору оренди нерухомого майна спільної власності територіальних громад сіл та селищ району від 15.09.2016 № 15/16 зі змінами, внесеними угодою від 31.03.2017 № 15/17 "Про внесення змін до договору оренди нерухомого майна спільної власності територіальних громад сіл та селищ району № 5/16";

зобов'язання фізичної особи - підприємця ОСОБА_2 повернути Моринській сільській раді Звенигородського району Черкаської області приміщення аптеки, яке знаходиться за адресою: АДРЕСА_1

Прокурор у позові також просить господарський суд стягнути солідарно з відповідачів на користь прокуратури Черкаської області 4800 грн. витрат на сплату судового збору.

В обґрунтування позову прокурор зазначив, що за спірними рішенням та договором оренди перший відповідач передав другому відповідачу в оренду приміщення аптеки, яке знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 з порушенням Закону України "Про оренду державного та комунального майна", Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" та затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 10.08.1995 №629 "Методики оцінки об'єктів оренди" без оголошення та проведення конкурсу і належної оцінки об'єкта оренди.

Ухвалою від 19.06.2017 Господарський суд Черкаської області прийняв позовну заяву заступника керівника Звенигородської місцевої прокуратури Черкаської області до розгляду, порушив провадження у цій справі і призначив її розгляд у судовому засіданні на 10 год. 00 хв. 06.07.2016 в приміщенні Господарського суду Черкаської області.

Ухвалою від 06.07.2017 Господарський суд Черкаської області відклав розгляд даної справи на 10 год. 00 хв. 17.07.2017 в приміщенні Господарського суду Черкаської області.

Представник другого відповідача подав до господарського суду клопотання про покладення судових витрат на першого відповідача і про припинення провадження у справі з підстав відсутності предмету спору з огляду на прийняте Моринською сільською радою після подання прокурором позову рішення від 13.07.2017 №15-4/VІІ "Про розірвання договору оренди нерухомого майна спільної власності територіальних громад сіл та селищ району від 15.09.2016 № 15/16", укладену між Моринською сільською радою та фізичною особою - підприємцем ОСОБА_2 додаткову угоду від 14.07.2017 про розірвання спірного договору оренди та підписаний обома відповідачами акт приймання-передачі орендованого майна від 14.07.2017 про повернення фізичною особою - підприємцем ОСОБА_2 Моринській сільській раді орендованого за спірним договором майна.

У судовому засіданні, яке відбулося 17.07.2017 за участю прокурора та представника другого відповідача, прокурор підтримав позов в частині вимоги про визнання незаконним та скасування рішення Моринської сільської ради Звенигородського району від 15.09.2016 № 8-6/VІІ "Про передачу в оренду приміщення не житлового фонду (колишньої аптеки)" зі змінами, внесеними рішенням Моринської сільської ради 31.03.2017 № 12-2/VІІ, і не заперечив проти припинення провадження у справі за іншими двома позовними вимогами, а представник другого відповідача підтримав своє клопотання про припинення провадження у справі відповідно до п. 11 ч. 1 ст. 80 Господарського процесуального кодексу України і про покладення судових витрат на першого відповідача.

Перший відповідач був належним чином повідомлений про дату, час і місце засідання суду, призначеного ухвалою від 06.07.2017 на 10 год. 00 хв. 17.07.2017, проте його представник у це судове засідання не з'явився і не повідомив господарський суд про причину нез'явлення, що не перешкоджає вирішенню спору за наявними у справі матеріалами.

Дослідивши наявні у справі письмові докази, заслухавши пояснення учасників судового процесу, Господарський суд Черкаської області

ВСТАНОВИВ:

15 вересня 2016 року Моринська сільська рада прийняла рішення №8-6/VІІ "Про передачу в оренду приміщення нежитлового фонду (колишньої аптеки)".

Цим рішенням Моринська сільська рада, пославшись на п. 32 ст. 26, ст. 60 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" та звернення ОСОБА_2 про передачу йому в оренду приміщення нежитлового фонду (колишньої аптеки), вирішила: передати в оренду фізичній особі - підприємцю ОСОБА_2 приміщення нежитлового фонду колишньої аптеки площею 83,8 кв. м., що розташоване за адресою АДРЕСА_2 строком на 1 рік та встановити орендну плату у розмірі 100 грн. у місяць + коефіцієнт інфляції.

15 вересня 2016 року Моринська сільська рада, як орендодавець, та фізична особа - підприємець ОСОБА_2, як орендар, уклали між собою договір оренди нерухомого майна спільної власності територіальних громад сіл та селищ району №15/16, згідно з яким орендодавець надає орендарю, а останній приймає в строкове платне користування строком з 15.09.2016 до 15.09.2017 нерухоме майно загальною площею 83,8 кв. м., розташоване за адресоюАДРЕСА_1 за балансовою (залишковою) вартістю у сумі 6737,37 грн. під аптечний заклад з метою реалізації лікарських засобів та виробів медичного призначення з орендною платою у розмірі 1200 грн. у рік і відповідно 100 грн. на місяць без урахування ПДВ і плати за комунальні послуги.

За підписаним обома сторонами договору оренди від 15.09.2016 №15/16 актом приймання-передачі від 15.09.2016 орендодавець передав орендарю, а останній прийняв оренду вказаний у цьому договорі об'єкт оренди.

Рішенням від 31 березня 2017 року №12-2/VІІ Моринська сільська рада внесла зміни у своє попереднє рішення від 15.09.2016 №8-6/VІІ, згідно з якими зменшила розмір приміщення, що передається в оренду, з 83,8 кв. м. до 30,7 кв. м. і збільшила орендну плату з 1200 грн. до 3660 грн. у рік і відповідно з 100 грн. до 305 грн. на місяць без ПДВ з урахуванням коефіцієнту інфляції.

31 березня 2017 року Моринська сільська рада та фізична особа - підприємець ОСОБА_2 уклали угоду №15/17 про внесення змін до договору оренди нерухомого майна спільної власності територіальних громад сіл та селищ району від 15.09.2016 №15/16, якою (угодою) привели вказаний договір в частині площі орендованого приміщення і розміру орендної плати у відповідність з рішенням Моринської сільської ради від 31.03.2017 №12-2/VІІ.

Частиною 5 ст. 16 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" встановлено, що від імені та в інтересах територіальних громад права суб'єкта комунальної власності здійснюють відповідні ради.

Відповідно до ч. 5 ст. 60 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" органи місцевого самоврядування від імені та в інтересах територіальних громад відповідно до закону здійснюють правоможності щодо володіння, користування та розпорядження об'єктами права комунальної власності, в тому числі виконують усі майнові операції, можуть передавати об'єкти права комунальної власності у постійне або тимчасове користування юридичним та фізичним особам, здавати їх в оренду, продавати і купувати, використовувати як заставу, вирішувати питання їхнього відчуження, визначати в угодах та договорах умови використання та фінансування об'єктів, що приватизуються та передаються у користування і оренду.

Частиною 4 ст. 9 Закону України "Про оренду державного та комунального майна" встановлено, що орендодавець протягом п'яти днів після погодження умов договору оренди з органом, уповноваженим управляти відповідним майном (у випадках, передбачених цим Законом, - органом Антимонопольного комітету України), а в разі якщо заява про оренду майна не потребує узгодження (щодо оренди окремого індивідуально визначеного майна, крім нерухомого), протягом 15 днів після дати її реєстрації розміщує в офіційних друкованих засобах масової інформації та на веб-сайтах орендодавців оголошення про намір передати майно в оренду або відмовляє в укладенні договору оренди і повідомляє про це заявника. Протягом 10 робочих днів після розміщення оголошення орендодавець приймає заяви про оренду відповідного майна. Протягом трьох робочих днів після закінчення строку приймання заяв орендодавець своїм наказом ухвалює рішення за результатами вивчення попиту на об'єкт оренди. У разі якщо подано лише одну заяву, конкурс на право оренди не проводиться і договір оренди укладається із заявником. У разі надходження двох і більше заяв орендодавець оголошує конкурс на право оренди.

Згідно з ч. 6 ст. 9 Закону України "Про оренду державного та комунального майна" порядок проведення конкурсу визначається органами місцевого самоврядування - для об'єктів, що перебувають у комунальній власності.

Відповідно до ст. 11 Закону України "Про оренду державного та комунального майна" оцінка об'єкта оренди здійснюється за методикою, затвердженою Кабінетом Міністрів України. Оцінка об'єкта оренди передує укладенню договору оренди. У разі якщо на момент продовження дії договору оренди остання оцінка об'єкта оренди була зроблена більш як три роки тому, для продовження (поновлення) договору оренди провадиться оцінка об'єкта оренди.

Частиною 2 ст. 19 Закону України "Про оренду державного та комунального майна" передбачено, що методика розрахунку орендної плати та пропорції її розподілу між відповідним бюджетом, орендодавцем і балансоутримувачем визначаються для об'єктів, що перебувають у державній власності, Кабінетом Міністрів України. Методика розрахунку орендної плати та пропорції її розподілу між відповідним бюджетом, орендодавцем і балансоутримувачем визначаються органами, уповноваженими Верховною Радою Автономної Республіки Крим (для об'єктів, що належать Автономній Республіці Крим), та органами місцевого самоврядування (для об'єктів, що перебувають у комунальній власності) на тих самих методологічних засадах, як і для об'єктів, що перебувають у державній власності. Орендна плата, встановлена за відповідною методикою, застосовується як стартова під час визначення орендаря на конкурсних засадах.

Постановою від 10.08.1995 №625 Кабінет Міністрів України затвердив Методику оцінки об'єктів оренди, відповідно до якою проводиться оцінка майна державних підприємств, установ та організацій, іншого окремого індивідуально визначеного майна, що перебуває в державній та комунальній власності, підприємств, заснованих на майні, що належить Автономній Республіці Крим або перебуває у комунальній власності (далі - підприємства), що передається в оренду, зокрема і нерухомого майна (будівель, споруд, приміщень) та іншого окремого індивідуально визначеного майна підприємств (машин, устаткування, інших облікових одиниць основних засобів, нематеріальних активів та інших цінностей, що виділяються у самостійний об'єкт оренди згідно із законодавством). Оцінка об'єктів оренди проводиться з метою визначення вартості таких об'єктів згідно з положеннями (національними стандартами) оцінки майна та цією Методикою з урахуванням положень (стандартів) бухгалтерського обліку для відображення її в договорі оренди та використання під час розрахунку орендної плати. Оцінка обов'язково проводиться перед укладенням договору оренди та перед продовженням (поновленням) договору оренди у разі, коли на момент продовження дії такого договору остання оцінка об'єкта оренди була проведена більш як три роки тому.

Моринська сільська рада при прийнятті спірного рішення і укладенні спірного договору припустилась таких порушень вимог ч. 5 ст. 60 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", ч. 4, ч. 6 ст. 9, ст. 11, ст. 19 Закону України "Про оренду державного та комунального майна", затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 10.08.1995 №625 Методики оцінки об'єктів оренди:

- прийняла спірне рішення щодо розпорядження об'єктом оренди комунальної власності не відповідно до Закону України "Про оренду державного та комунального майна";

- не розміщувала в офіційних друкованих засобах масової інформації та на власному веб-сайті оголошення про намір передати в оренду нежитлове приміщення колишньої аптеки чи його частину, що розташоване за адресою АДРЕСА_2;

- не вивчала попит на вказаний об'єкт оренди і не оголошувала конкурс на право його оренди;

- не проводила оцінку об'єкта оренди і визначила орендну плату без проведення такої оцінки об'єкта оренди.

Частиною 1 ст. 21 Цивільного кодексу України встановлено, що суд визнає незаконним та скасовує правовий акт індивідуальної дії, виданий органом державної влади, органом влади Автономної Республіки Крим або органом місцевого самоврядування, якщо він суперечить актам цивільного законодавства і порушує цивільні права або інтереси.

Рішення Моринської сільської ради Звенигородського району від 15.09.2016 № 8-6/VІІ "Про передачу в оренду приміщення не житлового фонду (колишньої аптеки)" зі змінами, внесеними рішенням Моринської сільської ради 31.03.2017 № 12-2/VІІ є правовим актом індивідуальної дії, виданим Моринською сільською радою, який суперечить ч. 5 ст. 60 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", ч. 4, ч. 6 ст. 9, ст. 11, ст. 19 Закону України "Про оренду державного та комунального майна" та затвердженій постановою Кабінету Міністрів України від 10.08.1995 №625 Методиці оцінки об'єктів оренди і порушує права територіальної громади села Моринці, а тому на підставі ч. 1 ст. 21 Цивільного кодексу України за позовом заступника керівника Звенигородської місцевої прокуратури Черкаської області підлягає визнанню господарським судом незаконним та скасуванню.

Після подання заступником керівника Звенигородської місцевої прокуратури Черкаської області позову Моринська сільська рада прийняла рішення від 13.07.2017 №15-4/VІІ "Про розірвання договору оренди нерухомого майна спільної власності територіальних громад сіл та селищ району".

14 липня 2017 року на підставі вказаного у попередньому абзаці рішення Моринська сільська рада уклала з фізичною особою - підприємцем ОСОБА_2 додаткову угоду, якою вони за обопільною згодою вирішили з 14.07.2017 розірвати договір оренди нерухомого майна спільної власності територіальних громад сіл та селищ району від 15.09.2016 №15/16.

14 липня 2017 року фізична особа - підприємець ОСОБА_2 за актом приймання-передачі в порядку повернення орендованого ним майна орендодавцю після припинення договору оренди передав Моринській сільській раді, а остання прийняла нежитлове приміщення площею 30,7 кв. м., розташоване за адресою: АДРЕСА_1

За змістом ст. ст. 651, 653 Цивільного кодексу України зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом. У разі розірвання договору зобов'язання сторін припиняються. У разі зміни або розірвання договору зобов'язання змінюється або припиняється з моменту досягнення домовленості про зміну або розірвання договору, якщо інше не встановлено договором чи не обумовлено характером його зміни. Таким чином, наразі предмет спору у цій справі відсутній.

У справі, що розглядається, договір, визнання якого недійсним вимагає прокурор, є розірваним за згодою його сторін, а орендоване майно повернуте орендарем орендодавцю, тобто зобов'язання за спірним договором є припиненими.

Ураховуючи встановлені у справі обставини, визнання спірного договору недійсним як і зобов'язання орендаря повернути орендодавцеві орендоване майно є неможливим, оскільки предмет спору припинив існування.

Аналогічну правову позицію містить постанова Верховного Суду України від 23.12.2015 у справі №3-1143гс15.

Відповідно до п. 11 ч. 1 ст. 80 Господарського процесуального кодексу України господарський суд припиняє провадження у справі якщо відсутній предмет спору.

Таким чином, позов прокурора підлягає задоволенню лише у частині вимоги про визнання незаконним та скасування рішення Моринської сільської ради Звенигородського району від 15.09.2016 № 8-6/VІІ "Про передачу в оренду приміщення не житлового фонду (колишньої аптеки)" зі змінами, внесеними рішенням Моринської сільської ради 31.03.2017 № 12-2/VІІ.

В частині інших двох заявлених прокурором у позові вимог провадження у справі підлягає припиненню на підставі п. 11 ч. 1 ст. 80 Господарського процесуального кодексу України у зв'язку з відсутністю предмету спору.

За подання позову прокуратура Черкаської області за платіжним дорученням від 12.06.2017 № 913 сплатила до Державного бюджету України 4800 грн. судового збору по 1600 грн. за кожну із трьох заявлених у позові вимог.

Згідно ст. 49 Господарського процесуального кодексу України прокуратурі Черкаської області пропорційно розміру задоволених позовних вимог за рахунок першого відповідача підлягають відшкодуванню 1600 грн. витрат на сплату судового збору.

Відповідно до п. 5 ч. 1 ст. 7 Закону України "Про судовий збір" сплачена сума судового збору повертається за клопотанням особи, яка його сплатила за ухвалою суду в разі закриття (припинення) провадження у справі (крім випадків, якщо провадження у справі закрито у зв'язку з відмовою позивача від позову і така відмова визнана судом), у тому числі в апеляційній та касаційній інстанціях.

Прокурор з клопотанням про повернення судового збору до Господарського суду Черкаської області не звертався, тому при винесенні цієї ухвали питання про повернення прокуратурі Черкаської області сплаченого ним судового збору у сумі 3200 грн., що припадає на частину позовних вимог, провадження у справі за якими підлягає припиненню, не розглядалося.

На підставі викладеного, керуючись п. 11 ч. 1 ст. 80, 82-84 Господарського процесуального кодексу України, Господарський суд Черкаської області

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити частково.

Визнати незаконним та скасувати рішення Моринської сільської ради Звенигородського району Черкаської області від 15.09.2016 № 8-6/VІІ "Про передачу в оренду приміщення не житлового фонду (колишньої аптеки)" зі змінами, внесеними рішенням Моринської сільської ради 31.03.2017 № 12-2/VІІ, щодо передачі приміщення аптеки, яке знаходиться за адресоюАДРЕСА_1 в оренду фізичній особі - підприємцю ОСОБА_2.

Стягнути з Моринської сільської ради Звенигородського району Черкаської області (вул. Д. Овчаренка, с. Моринці, Звенигородський район, Черкаська область, 20210) на користь прокуратури Черкаської області (бул. Шевченка, 286, м. Черкаси, 18000, код ЄДРПОУ 02911119) - 1600 грн. витрат на сплату судового збору.

Провадження у справі за рештою заявлених у позові позовних вимог припинити.

Це рішення може бути оскаржене до Київського апеляційного господарського суду у порядку та строки, передбачені розділом ХІІ Господарського процесуального кодексу України.

Повне рішення складено і підписано 31.07.2017.

Суддя М. В. Дорошенко