
Апеляційний суд Кіровоградської області
№ провадження 22-ц/781/306/17 Головуючий у суді І-ї інстанції Адаменко І. М.
Доповідач Письменний О. А.
УХВАЛА
Іменем України
26.07.2017 року колегія суддів судової палати в цивільних справах апеляційного суду Кіровоградської області в складі:
головуючого судді - Письменного О.А.,
суддів - Єгорової С.М., Дуковського О.Л.,
при секретарі - Савченко Н.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за апеляційними скаргами ОСОБА_2 та ОСОБА_3 на рішення Бобринецького районного суду Кіровоградської області від 01 грудня 2016 року у справі за позовом ОСОБА_4 до Бобринецької міської ради Кіровоградської області, ОСОБА_2 та ОСОБА_3 про визнання дій неправомірними, скасування рішень та свідоцтв про право власності на нерухоме майно, -
встановила:
У липні 2016 року ОСОБА_5 звернувся в суд з позовом до Бобринецької міської ради Кіровоградської області, ОСОБА_2 та ОСОБА_3 про визнання протиправними дії протиправними, скасування рішення та свідоцтв про право власності на присадибні земельні ділянки та зобов'язання вчинити певні дії. В обґрунтування позовних вимог зазначав, що він є власником квартири АДРЕСА_1, а також йому належить ? частина господарських споруд та земельної ділянки, на якій вони розміщені. Дана земельна ділянка межує з земельними ділянками, які належать ОСОБА_2, що розташована за адресою АДРЕСА_2, та ОСОБА_3, що знаходиться по АДРЕСА_6 Однак, при виділенні Бобринецькою міською радою Кіровоградської області відповідачам земельних ділянок не було узгоджено їх межі з належній йому земельною ділянкою, внаслідок чого виникло їх зміщення та зменшення розміру його земельної ділянки. Посилаючись на те, що відповідачі порушують його право користування земельною ділянкою, оскільки частина його земельної ділянки приєднана до їх, в тому числі й частина земельної ділянки під його квартирою, просив: визнати дії Бобринецької міської ради Кіровоградської області щодо надання у власність земельних ділянок відповідачам без їх комісійного обстеження та узгодження з власниками суміжних земельних ділянок протиправними; скасувати рішення Бобринецької міської ради Кіровоградської області про надання дозволу на розроблення технічної документації з землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельних ділянок в натурі на місцевості для будівництва та обслуговування житлових будинків, господарських будівель та споруд будинків АДРЕСА_7 та свідоцтва про право власності на присадибні земельні ділянки, що належать відповідачам; зобов'язати Бобринецьку міську раду Кіровоградської області провести комісійне обстеження земельної ділянки будинку АДРЕСА_15 та прилеглої території з визначенням меж та порядку користування земельними ділянками відповідно до первинних правоустановчих документів.
Під час розгляду справи позивач подав заяву про зменшення позовних вимог, в якій просив:
- скасувати рішення Бобринецької міської ради Кіровоградської області від 18.06.2013 року № 1368 «Про надання у власність земельної ділянки для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд, гр.. ОСОБА_2.»;
- скасувати рішення Бобринецької міської ради Кіровоградської області від 16.07.2013 року №1392 «Про затвердження технічної документації з землеустрою щодо встановленні меж земельних ділянок в натурі (на місцевості) для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) та для ведення особистого фермерського господарства та передачі земельних ділянок безоплатно у власність гр. ОСОБА_3
- визнати недійсним свідоцтво про право власності на нерухоме майно № НОМЕР_1, видане 05.08.2013 року ОСОБА_2 на земельну ділянку площею 0,0866 га (866 кв.м.) для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) за адресою: АДРЕСА_3;
- визнати недійсним свідоцтво про право власності на нерухоме майно НОМЕР_2, видане 10.09.2013 року ОСОБА_3 на земельну ділянку, площею 0,1 га (1000 кв.м.) для будівництва і обслуговування житлового будинку та господарських будівель і споруд (присадибна земельна ділянка) за адресою АДРЕСА_8
- визнати недійсним свідоцтво про право власності на нерухоме майно НОМЕР_3, видане 10.09.2013 року ОСОБА_3 на земельну ділянку, площею 0,0401 га (401 кв.м.) для ведення особистого селянського господарства за адресою АДРЕСА_9
Рішенням Бобринецького районного суду Кіровоградської області від 01 грудня 2016 року позов задоволено.
В апеляційних скаргах ОСОБА_2 та ОСОБА_3 посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права, невідповідність висновків суду обставинам справи, просили рішення суду першої інстанції скасувати та ухвали нове рішення про відмову в задоволенні позову.
Заслухавши доповідача, дослідивши матеріали справи, перевіривши законність та обґрунтованість рішення суду в межах встановлених ст. 303 ЦПК України, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційна скарга підлягає відхиленню з таких підстав.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 391 ЦК України передбачено, що власник майна має право вимагати усунення перешкод у здійсненні ним права користування та розпоряджання своїм майном.
Судом встановлено, що на підставі свідоцтва про право власності виданого 30 червня 2004 року Бобринецькою міською радою Кіровоградської області, ОСОБА_4 на праві приватної власності належить 13/25 частин житлового будинку, що розташований по АДРЕСА_10 Співвласником даного домоволодіння є ОСОБА_2, якій згідно свідоцтва про право на спадщину за законом від 19 липня 2014 року належить 12/25 частин житлового будинку з відповідною частиною господарсько-побутових будівель /т. 1 а.с. 44, т.2 а.с.76/.
Згідно садибного плану зазначеного домоволодіння, загальна площа земельної ділянки складає 1686,1 кв.м. /т.1 а.с.46/.
Відповідно до договору купівлі-продажу від 10 вересня 1986 року, ОСОБА_3 придбав у ОСОБА_6 будинок з надвірними будівлями, житловою площею 25,9 кв.м. та земельною ділянкою - 1480,2 кв.м., що розташований в АДРЕСА_11
Рішенням Бобринецької міської ради Кіровоградської області №1368 від 18.06.2013 року "Про надання у власність земельної ділянки для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд гр. ОСОБА_2.", затверджено проект землеустрою щодо складання документів, які посвідчують право власності на земельну ділянку, для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд, загальною площею 0,0866 га (866 кв.м.), в тому числі землі житлової та громадської забудови - 0,0866 га, за рахунок земель під одно та двоповерховою житловою забудовою - 0,0453 га, ріллі - 0,0413 га, та надано безкоштовно ОСОБА_2 її у власність, що знаходиться в запасі Бобринецької міської ради за адресою АДРЕСА_12 кадастровий номер НОМЕР_4 /т.1 а.с.125/.
Рішенням Бобринецької міської ради №1392 від 16.07.2013 року "Про затвердження технічної документації з землеустрою щодо встановлення меж земельних ділянок в натурі (на місцевості) для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) та для ведення особистого селянського господарства та передачі земельних ділянок безоплатно у власність гр. ОСОБА_3." затверджено технічну документацію із землеустрою щодо встановлення йому меж земельних ділянок в натурі (на місцевості) для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) та для ведення особистого селянського господарства загальною площею 0,0401 га, а також передано безоплатно у власність земельну ділянку площею 0,1000 га для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд та земельну ділянку площею 0,0401 га для особистого селянського господарства, які розташовані за адресою: АДРЕСА_13
На підставі вказаних рішень Бобринецької міської ради Кіровоградської області, ОСОБА_2 та ОСОБА_3 були видані свідоцтва про право власності на нерухоме майно, а саме свідоцтво про право власності на нерухоме майно № НОМЕР_1, видане 05.08.2013 року ОСОБА_2. на земельну ділянку площею 0,866 га для будівництва і обслуговування житлового будинку та господарських будівель і споруд за адресою: АДРЕСА_4, свідоцтво про право власності на нерухоме майно № НОМЕР_5, видане 10.09.2013 року ОСОБА_3 на земельну ділянку площею 0,1 га для будівництва і обслуговування житлового будинку та господарських будівель і споруд за адресою: АДРЕСА_14 та свідоцтво про право власності на нерухоме майно № НОМЕР_6 видане 10.09.2013 року ОСОБА_3 на земельну ділянку площею 0,0401 га для ведення особистого селянського господарства за адресою: АДРЕСА_14 /т. 2 а.с. 49-50, 51, 52-54/.
Висновком експерта Кропивницького відділення Одеського науково-дослідного інституту судових експертиз № 17-425, 426 судової земельно-технічної експертизи, складеного 19 червня 2017 року, встановлено, що межі та розміри земельних ділянок, зазначених в свідоцтвах про право власності на нерухоме майно, не відповідають первинній технічній документації. Фактична площа земельної ділянки по АДРЕСА_4, у спільному користуванні дорівнює 1663,47 кв.м., що на 22,63 кв.м. менше відповідно до первинних документів. Площа фактичного землекористування домоволодіння АДРЕСА_5 дорівнює 802,18 кв.м., що на 74,59 кв.м. менше відповідно до первинних документів та на 62,82 кв.м. менше фактичного землекористування земельною ділянкою АДРЕСА_5 /т.3 а.с.2-8/.
Відповідно до статті 116 Земельного кодексу України, громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом, або за результатами аукціону.
Згідно частини 1 статті 79-1 Земельного кодексу України, формування земельної ділянки полягає у визначенні земельної ділянки як об'єкта цивільних прав. Формування земельної ділянки передбачає визначення її площі, меж та внесення інформації про неї до Державного земельного кадастру.
Внесення відомостей до Державного земельного кадастру, відповідно до статті 21 Закону України «Про державний земельний кадастр» здійснюється на підставі документації із землеустрою.
Статтею 2 Закону України «Про землеустрій» одним із заходів землеустрою передбачено визначення (встановлення) в натурі (на місцевості) меж земельних ділянок.
Розділом ІІ Інструкцією про встановлення (відновлення) меж земельних ділянок в натурі (на місцевості) та їх закріплення межовими знаками затвердженої наказом Державного комітету України із земельних ресурсів № 376 від 18 травня 2010 року, визначено порядок встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості).
Відповідно до п. 2.1 Інструкції, встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) здійснюється на підставі розробленої та затвердженої технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості), технічної документації із землеустрою щодо поділу та об'єднання земельних ділянок або проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки.
Пунктом 2.3. Інструкції визначено комплекс робіт із встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) включає: підготовчі роботи, топографо-геодезичні, картографічні роботи та роботи із землеустрою, камеральні роботи, складання і оформлення матеріалів технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості), а також встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) та закріплення їх межовими знаками.
Згідно п. 2.4. Інструкції, підготовчі роботи включають збір та аналіз виконавцем наявних документації із землеустрою, матеріалів інвентаризації земель, планово-картографічних матеріалів, правових підстав надання земельної ділянки у власність (користування), відомостей про наявність спірних питань щодо меж земельної ділянки, переліку обмежень у використанні земельної ділянки і наявні земельні сервітути, списків координат пунктів державної геодезичної мережі.
Також відповідно п.3.12. вказаної Інструкції, закріплення межовими знаками меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) здійснюється виконавцем у присутності власника (користувача) земельної ділянки, власників (користувачів) суміжних земельних ділянок або уповноваженою ним (ними) особою. Повідомлення власників (користувачів) суміжних земельних ділянок про дату і час проведення робіт із закріплення межовими знаками меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) здійснюється виконавцем завчасно, не пізніше ніж за п'ять робочих днів до початку робіт із закріплення межовими знаками меж земельної ділянки в натурі (на місцевості). Повідомлення надсилається рекомендованим листом, кур'єрською поштою, телеграмою чи за допомогою інших засобів зв'язку, які забезпечують фіксацію повідомлення. Власники (користувачі) суміжних земельних ділянок, місце проживання або місцезнаходження яких невідоме, повідомляються про час проведення робіт із закріплення межовими знаками поворотних точок меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) через оголошення у пресі за місцезнаходженням земельної ділянки. Закріплення межовими знаками меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) може здійснюватися за відсутності власників (користувачів) суміжних земельних ділянок у випадку їх нез'явлення, якщо вони були належним чином повідомлені про час проведення вищезазначених робіт, про що зазначається у акті прийомки-передачі межових знаків на зберігання.
Відповідно до положень ст. 198 ЗК України кадастрові зйомки - це комплекс робіт, виконуваних для визначення та відновлення меж земельних ділянок. Кадастрова зйомка включає, зокрема, погодження меж земельної ділянки з суміжними власниками та землекористувачами.
Як убачається з виготовленої приватним підприємством «І - Експерт - Сервіс» технічної документації щодо встановлення меж земельної ділянки ОСОБА_2 та ОСОБА_3, в акті прийомки-передачі межових знаків на зберігання вказано, що власниками (користувачами) суміжних земельних ділянок претензій до існуючих меж не заявлено. При цьому, підпис позивача поряд з підписами інших власників суміжних земельних ділянок відсутній.
Таким чином, непогодження меж земельної ділянки з суміжними власниками та землекористувачами позбавляє землевпорядну організацію виготовити технічну документацію із землеустрою та погодити технічну документацію з компетентними органами та затвердити відповідний проект землеустрою.
Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки погоджується в порядку, встановленому статтею 1861 цього Кодексу.
Відповідно до частин 1 та 6 цієї статті проект землеустрою щодо відведення земельних ділянок усіх категорій та форм власності підлягає обов'язковому погодженню з територіальним органом центрального органу виконавчої влади, що здійснює реалізацію державної політики у сфері земельних відносин. Підставою для відмови у погодженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки може бути лише невідповідність його положень вимогам законів та прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, документації із землеустрою або містобудівній документації.
Порушення порядку встановлення та зміни цільового призначення земель згідно з п. а) ст. 21 ЗК України є підставою для визнання недійсними рішень органів місцевого самоврядування про надання (передачу) земельних ділянок громадянам та юридичним особам.
За таких обставин, суд першої інстанції дійшов обґрунтованого висновку про задоволення позовних вимог, рішення суду першої інстанції ухвалено з додержанням норм матеріального та процесуального права, доводи апеляційної скарги висновків суду не спростовують, тому підстав для його скасування не вбачає.
Згідно ч.1 ст.308 ЦПК України апеляційний суд відхиляє апеляційну скаргу і залишає рішення без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції ухвалив рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
При цьому, у відповідності до ст. 88 ЦПК України витрати, пов'язанні з проведенням експертизи в розмірі 10 399 грн. 20 коп. підлягають стягненню з Бобринецької міської ради Кіровоградської області на користь позивача.
Керуючись ст.ст.303, 307, 308, 313- 315, 317, 319 ЦПК України, колегія суддів, -
ухвалила:
Апеляційні скарги ОСОБА_2 та ОСОБА_3 відхилити.
Рішення Бобринецького районного суду Кіровоградської області від 01 грудня 2016 року залишити без змін.
Стягнути з Бобринецької міської ради Кіровоградської області на користь ОСОБА_4 витрати, пов'язанні з проведенням судової експертизи в розмірі 10 399 грн. 20 коп.
Ухвала апеляційного суду набирає законної сили з моменту її проголошення і може бути оскаржена до Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ протягом двадцяти днів.
Головуючий:
Судді: