Постанова № 68006566, 24.07.2017, Золочівський районний суд Львівської області

Дата ухвалення
24.07.2017
Номер справи
445/965/17
Номер документу
68006566
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 445/965/17

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

24 липня 2017 року Золочівський районний суд Львівської області в особі судді Пилип'яка П. В. розглянувши в порядку скороченого провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Золочівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Львівської області про визнання дій неправомірними щодо невиплати грошової допомоги при виході на державну пенсію за віком педагогічному працівнику,

в с т а н о в и в :

ОСОБА_1 звернувся в суд з позовом до Золочівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Львівської області (далі - Золочівське об'єднане управління ПФУ Львівської області) про визнання незаконними дії Золочівського об'єднаного управління ПФУ Львівської області, нарахування та виплату грошової допомоги в розмірі десяти пенсій відповідно до Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», а також зарахування йому безперервного педагогічного стажу з 15.08.1980 року.

Свої позовні вимоги обґрунтовує тим, що, маючи 42 роки страхового стажу, з них 36 років 9 місяців педагогічного, всупереч вимогам пункту 7-1 Розділу «Прикінцеві положення» Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» відповідач не зарахував йому до страхового стажу період роботи на виборній посаді, позбавивши його тим самим права на виплату грошової допомоги, яка не підлягає оподаткуванню, у розмірі десяти місячних пенсій станом на день її призначення.

Відповідач подав заперечення проти адміністративного позову, в яких стверджує, що позивач не має права на одержання зазначеної грошової допомоги, оскільки відсутній 35 річний стаж роботи на посадах, робота на яких дає право на призначення пенсії за вислугу років відповідно до пунктів «е» - «ж» статті 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення». Зазначає, що пенсійним законодавством не передбачено зарахування до страхового стажу, що визначає право на виплату одноразової грошової допомоги, періоду роботи за сумісництвом.

Розгляд справи проведено в порядку скороченого провадження, відповідно до вимогст.183-2 КАС України.

Дослідивши матеріали адміністративної справи та оцінивши докази по справі суд вважає, що позовні вимоги підлягають до задоволення з таких підстав.

20.03.2017р. ОСОБА_1, маючи 42 роки страхового стажу, з них 36 років 9 місяців педагогічного, звернувся до Золочівського об'єднаного управління ПФУ Львівської області із заявою про нарахування та виплату грошової допомоги відповідно до пункту 7-1 Розділу «Прикінцеві положення» Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» у розмірі десяти місячних пенсій за віком станом на день її призначення.

Листом від 27.03.2017р. №1761/04-40 Золочівське об'єднане управління ПФУ Львівської області відмовило ОСОБА_1 в одержанні зазначеної грошової допомоги з мотивів відсутності у нього необхідного 35 річної вислуги років, оскільки до його вислуги років зараховано лише 32 роки 10 місяців 16 днів. Відмовлено в зарахуванні до вислуги років стажу роботи понад 3 роки на виборній посаді - голови виконкому Білокамінської сільської Ради народних депутатів (з 22.04.1986р. по 06.10.1989р.); вказана посада не передбачена Переліком закладів і установ освіти, охорони здоров'я та соціального захисту і посад, робота на яких дає право на пенсію за вислугу,затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 04.11.1993 року №909.

Відповідно до пункту 7-1 Розділу «Прикінцеві положення» Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» особам, які на день досягнення пенсійного віку, передбаченого статтею 26 цього Закону, працювали в закладах та установах державної або комунальної форми власності на посадах, робота на яких дає право на призначення пенсії за вислугу років відповідно до пунктів "е"-"ж" статті 55 Закону України "Про пенсійне забезпечення", і мають страховий стаж (для чоловіків - 35 років, для жінок - 30 років) на таких посадах, а також якщо вони до цього не отримували будь-яку пенсію, при призначенні пенсії за віком виплачується грошова допомога, яка не підлягає оподаткуванню, у розмірі їх десяти місячних пенсій станом на день її призначення.

Постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 року № 1191 затверджено «Порядок обчислення страхового стажу, що дає право на призначення грошової допомоги та її виплати».

Відповідно до абз. 2 п. 2 цього Порядку до страхового стажу, що визначає право на виплату грошової допомоги, зараховуються періоди роботи в закладах та установах державної та комунальної форми власності на посадах, робота на яких дає право на призначення пенсії за вислугу років відповідно до пунктів «е» і «ж» статті 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення», що передбачені, зокрема, переліком закладів і установ освіти, охорони здоров'я та соціального захисту і посад, робота на яких дає право на пенсію за вислугу років, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 04.11.1993 року № 909 «Про перелік закладів і установ освіти, охорони здоров'я та соціального захисту і посад, робота на яких дає право на пенсію за вислугу років».

Як встановлено судом, позивач був обраний головою виконкому Білокамінської сільської Ради народних депутатів 22.04.1986 року і перебував на цій посаді 3 роки 5 місяців 14 днів.

Відповідно до ст.88 Закону УРСР «Про внесення змін і доповнень до Закону Української РСР «Про сільську Раду депутатів трудящих Української РСР» (чинній на момент перебування позивача на виборній посаді), яким було затверджено нову редакцію Закону Української РСР «Про сільську Раду народних депутатів Української РСР» час роботи депутата на виборній посаді в органі Ради зараховується до трудового стажу за тією спеціальністю, за якою депутат працював до обрання на виборну посаду в органі Ради.

Крім того, постановою Ради Міністрів СРСР від 17.12.1959 року № 1397 «Про пенсію за вислугу років працівникам просвіти, охорони здоров'я та сільського господарства», яка була чинною на період перебування позивача на виборній посаді голови виконкому Білокамінської сільської Ради народних депутатів, було затверджено «Положення про порядок обчислення стажу для призначення пенсій за вислугу років працівникам освіти і охорони здоров'я», пунктом 1 якого було встановлено, що вчителям, лікарям та іншим працівникам освіти та охорони здоров'я до стажу роботи за спеціальністю зараховується, зокрема, виборна та інші відповідальна робота в партійних і комсомольських органах, работа на виборних посадах в радянських установах, профспілкових і інших громадських організаціях.

Пунктом 3 примітки до зазначеної вище постанови Кабінету Міністрів України від 04.11.1993 року № 909 визначено, що робота за спеціальністю в закладах, установах і на посадах до 01.01.1992 року, яка давала право на пенсію за вислугу років відповідно до раніше діючого законодавства, зараховується до стажу для призначення пенсії за вислугу років.

Слід також зазначити, що згідно вимог чинного законодавства України, а саме: ч.4 ст.33 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад» час роботи депутата у місцевій раді на постійній основі зараховується до загального і безперервного стажу роботи (служби) депутата, а також стажу роботи (служби) за тією спеціальністю, за якою він працював до обрання на виборну посаду в раді.

Отже, наведеними законодавчими нормами передбачено безумовне зарахування часу роботи депутата у місцевій раді на постійній основі до стажу роботи, що дає право на пенсію за вислугою років.

Враховуючи наведені вище обставини справи та положення норм законодавства, суд вважає, що станом на час звернення із заявою про призначення і виплату грошової допомоги у розмірі десяти пенсій стаж роботи ОСОБА_1 на посадах, що дають право на пенсію за вислугу років відповідно до п. «е» ст. 55 Закону України "Про пенсійне забезпечення", становив більше 35 років, отже, позивач має право на отримання грошової допомоги, передбаченої п. 7-1 Розділу XV Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», в зв'язку з чим відмова Золочівського об'єднаного управління ПФУ Львівської області у виплаті даної допомоги є протиправною.

Частиною 2 ст. 71 КАС України, встановлено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Враховуючи положення наведеної норми та надані відповідачем заперечення, суд приходить до висновку, що відповідач, як суб'єкт владних повноважень, обґрунтованості доводів щодо правомірності свого рішення суду не довів, а тому суд відхиляє доводи заперечень відповідача, як такі, що не ґрунтуються на нормах чинного законодавства.

За таких обставин та виходячи з аналізу наведених норм матеріального права, суд дійшов висновку, що вимоги позивача є підставними та такими, що підлягають до задоволення.

Судові витрати суд розподіляє відповідно до ч. 1 ст. 94 КАС України.

На підставі наведеного та керуючись пункту 7-1 Розділу «Прикінцеві положення» Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», ст.ст. 2, 17-19, 71, 105, 128,

160-163, 183-2 КАС України, суд, -

п о с т а н о в и в :

адміністративний позов задоволити.

Визнати протиправними дії Золочівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Львівської області про відмову у нарахуванні та виплаті грошової допомоги ОСОБА_1 відповідно до пункту 7-1 Розділу «Прикінцеві положення» Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Зобов'язати Золочівське об'єднане управління Пенсійного фонду України Львівської області зарахувати до спеціального стажу, який дає право на пенсію за вислугу років, період роботи ОСОБА_1 на виборній посаді голови виконкому Білокамінської сільської ради з 22.04.1986 р. до 06.10.1989 р.

Зобов'язати Золочівське об'єднане управління Пенсійного фонду України Львівської області

нарахувати та виплатити ОСОБА_1 грошову допомогу відповідно до пункту 7-1 Розділу «Прикінцеві положення» Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» у розмірі десяти місячних пенсій за віком станом на день її призначення.

Стягнути з Золочівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Львівської області за рахунок його бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 640,00 грн. сплаченого судового збору.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Львівського апеляційного адміністративного суду через Золочівський районний суд Львівської області шляхом подачі апеляційної скарги в порядку та строки передбачені ст.186 КАС України.

Суддя П. В. Пилип'як