Ухвала суду № 68001641, 31.07.2017, Одеський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
31.07.2017
Номер справи
815/3947/17
Номер документу
68001641
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 815/3947/17

УХВАЛА

31 липня 2017 року м. Одеса

Суддя Одеського окружного адміністративного суду Кравченко М.М., вивчивши матеріали адміністративного позову Товариства з обмеженою відповідальністю «Хінкалі» до Управління державного архітектурно-будівельного контролю Одеської міської ради про визнання протиправними дій та скасування постанови від 27.06.2017 року, -

ВСТАНОВИВ:

До Одеського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю «Хінкалі» до Управління державного архітектурно-будівельного контролю Одеської міської ради про визнання протиправними дій та скасування постанови від 27.06.2017 року.

Відповідно до ч.1 ст.107 КАС України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи: 1) подана позовна заява особою, яка має адміністративну процесуальну дієздатність; 2) має представник належні повноваження (якщо позовну заяву подано представником); 3) відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтею 106 цього Кодексу; 4) належить позовну заяву розглядати в порядку адміністративного судочинства; 5) подано адміністративний позов у строк, установлений законом (якщо адміністративний позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними); 6) немає інших підстав для повернення позовної заяви, залишення її без розгляду або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.

Розглянувши позовну заяву та додані до неї документи, суд дійшов висновку, що адміністративний позов слід повернути позивачеві.

З огляду на матеріали справи суд встановив, що в позовній заяві Товариство з обмеженою відповідальністю «Хінкалі» відповідачем зазначає Управління державного архітектурно-будівельного контролю Одеської міської ради.

Відповідно до п.1 ч.1 ст.18 КАС України місцевим загальним судам як адміністративним судам підсудні адміністративні справи, у яких однією зі сторін є орган чи посадова особа місцевого самоврядування, посадова чи службова особа органу місцевого самоврядування, крім тих, які підсудні окружним адміністративним судам.

Згідно з ч.1 ст.5 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» система місцевого самоврядування включає: територіальну громаду; сільську, селищну, міську раду; сільського, селищного, міського голову; виконавчі органи сільської, селищної, міської ради; районні та обласні ради, що представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ, міст; органи самоорганізації населення.

Відповідно до ч.1 ст.10 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.

Згідно з ч.1 ст.11 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» виконавчими органами сільських, селищних, міських, районних у містах (у разі їх створення) рад є їх виконавчі комітети, відділи, управління та інші створювані радами виконавчі органи.

Рішенням Одеської міської ради № 579-VII від 27.04.2016 року «Про зміну найменування Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю Одеської міської ради» відповідно до статей 25, 54 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», статті 90 Цивільного кодексу України, Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань», на підставі роз'яснення Державної архітектурно-будівельної інспекції України № 40-702-12/2557 від 29.03.2016 року щодо зміни назви виконавчого органу, з метою забезпечення реалізації державної політики щодо децентралізації повноважень у сфері архітектурно-будівельного контролю Одеська міська рада вирішила: змінити найменування Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю Одеської міської ради на Управління державного архітектурно-будівельного контролю Одеської міської ради; затвердити Положення про Управління державного архітектурно-будівельного контролю Одеської міської ради у новій редакції; внести зміни до «Структури виконавчих органів Одеської міської ради», затвердженої рішенням Одеської міської ради від 10.09.2015 року № 6908-УІ, замінивши слова «Інспекція державного архітектурно-будівельного контролю ОМР» на слова «Управління державного архітектурно-будівельного контролю Одеської міської ради».

Відповідно до п.1 Положення про Управління державного архітектурно-будівельного контролю Одеської міської ради - Управління державного архітектурно-будівельного контролю Одеської міської ради є виконавчим органом Одеської міської ради та створено відповідно до законів України «Про місцеве самоврядування в Україні», «Про регулювання містобудівної діяльності», «Про архітектурну діяльність» та інших нормативно-правових актів з метою здійснення архітектурно-будівельного контролю на території м. Одеси.

Виходячи з зазначених вище правових норм, суд встановив, що Управління державного архітектурно-будівельного контролю Одеської міської ради є органом місцевого самоврядування.

Відповідно до статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод від 04.11.1950 року кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом.

У пункті 150 рішення Європейського суду з прав людини від 21 червня 2011 року у справі Фруні проти Словаччини, яке набрало статусу остаточного 27.05.2013 року (Заява № 21722/11), Суд зазначив, що згідно з практикою Суду, метою терміну «встановлений законом» у статті 6 Конвенції є гарантування того, що функціонування судової системи у демократичному суспільстві не залежить від виконавчої влади, а регулюється законом, прийнятим парламентом. У країнах з кодифікованим правом організація судової системи також не може бути залишена на розсуд судових органів, хоча це не означає, що суди не матимуть певної свободи тлумачення відповідного національного законодавства.

Європейський суд з прав людини у рішенні від 12 жовтня 1978 року у справі «Zand v. Austria» вказав, що словосполучення «встановлений законом» поширюється не лише на правову основу самого існування «суду», але й на дотримання таким судом певних норм, які регулюють його діяльність. Поняття «суд, встановлений законом» у частині першій статті 6 Конвенції передбачає «усю організаційну структуру судів, включно з <…> питаннями, що належать до юрисдикції певних категорій судів <…>». З огляду на це не вважається «судом, встановленим законом» орган, котрий, не маючи юрисдикції, судить осіб на підставі практики, яка не передбачена законом.

Таким чином, суд вважає, що даний спір належить до розгляду місцевим загальним судом як адміністративним судом відповідно до вимог діючого законодавства.

Відповідно до п.6 ч.3 ст.108 КАС України позовна заява повертається позивачеві, якщо справа не підсудна цьому адміністративному суду.

За таких обставин, з урахуванням ст.108 КАС України, суд дійшов висновку, що адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю «Хінкалі» до Управління державного архітектурно-будівельного контролю Одеської міської ради про визнання протиправними дій та скасування постанови від 27.06.2017 року слід повернути позивачеві.

Повернення позовної заяви не позбавляє права повторного звернення з тотожним позовом.

Керуючись ст.ст.18, 107, 108, 160, 165 КАС України, суд -

УХВАЛИВ:

Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю «Хінкалі» до Управління державного архітектурно-будівельного контролю Одеської міської ради про визнання протиправними дій та скасування постанови від 27.06.2017 року повернути позивачеві.

Порядок і строки оскарження ухвали визначаються ст.ст.185, 186 КАС України.

Ухвала набирає законної сили в порядку і строки, встановлені ст.254 КАС України.

Суддя М.М. Кравченко