Постанова № 68001327, 27.07.2017, Івано-Франківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
27.07.2017
Номер справи
809/1004/17
Номер документу
68001327
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"27" липня 2017 р. Справа № 809/1004/17

м. Івано-Франківськ

Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого cудді Кафарського В.В.,

за участю секретаря судового засідання Федів А.В.,

представника позивача - прокурора Паньківа П.Д.,

представника відповідача Іваськевич Ю.С.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу за позовом Першого заступника керівника Луцької місцевої прокуратури до Спільного українсько-польського підприємства "Еко-Міван" про стягнення плати за проїзд в сумі 19 744,75 гривень, -

ВСТАНОВИВ:

10.07.2017 перший заступник керівника Луцької місцевої прокуратури (далі - позивач) звернувся в суд із позовом до Спільного українсько-польського підприємства "Еко-Міван" (далі - відповідач) про стягнення плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування великоваговим транспортним засобом в сумі 19 744,75 гривень

Позовні вимоги мотивовані тим, що 24.02.2017 посадовими особами Управління Укртрансбезпеки у Волинській здійснено габаритно-ваговий контроль автомобіля марки «DAF» 95 XF 380, реєстраційний номер АТ 9103 BЕ, який належить Спільному українсько-польському підприємству "Еко-Міван". За результатами вказаного контролю зафіксовано надання послуг із перевезення вантажу з перевищенням осьових навантажень, без оформлення дозволу, який дає право на рух автодорогами України, що підтверджується актом про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів № 0006479 від 24.02.2017, довідкою про результати здійснення габаритно-вагового контролю від 24.02.2017.

Як наслідок, Управлінням проведений розрахунок плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування № 2 від 24.02.2017, згідно з яким за перевищення нормативних параметрів нараховано до сплати 694,26 Євро, яка відповідачем не сплачена по даний час.

Прокурор в судовому засіданні позов підтримав з підстав, викладених у позовній заяві. Просив позов задовольнити повністю.

Представник відповідача проти позову заперечив, посилаючись на подані ним у судовому засіданні письмові заперечення проти адміністративного позову. Згідно вказаних заперечень, відповідач не погоджується з позовними вимогами та вважає розрахунок плати за проїзд в сумі 19 744,75 гривень невірним. Просив у задоволенні позову відмовити.

Заслухавши пояснення представника позивача та відповідача, з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, дослідивши і оцінивши докази, суд зазначає наступне.

24.02.2017 посадовими особами Управління Укртрансбезпеки у Волинській області здійснено габаритно-ваговий контроль транспортних засобів на автодорозі Н-17 Львів - Радехів - Луцьк, в ході якого на ділянці 126 км даної автодороги було проведено контрольне зважування автомобіля марки «DAF» 95 XF 380, реєстраційний номер АТ 9103 BЕ, який належить Спільному українсько-польському підприємству "Еко-Міван" (а.с.17).

За результатами зважування належного відповідачу автомобіля, який здійснював перевезення вантажу (побутова хімія) та рухався по маршруту: м Рогатин (Іввано-Франківська область) - м. Луцьк (Волинська область), встановлено перевищення нормативних вагових параметрів, а саме нормативно допустима вага 40 тонн, тоді як фактична 21,1 тонн, осьові навантаження: нормативно допустима норма однієї одиничної осі - 11 т, тоді як фактична 13,95 т, що підтверджується довідкою від 24.06.2016 про результати здійснення габаритно-вагового контролю та чеком зважування (а.с.16,17).

Вказане порушення зафіксовано старшим державним інспектором ВДК та КБТ Мельником В.І. в акті проведення перевірки № 00040327 від 24.02.2017, додатком до якого є розрахунок № 2 від 24.02.2017 плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування, та нараховано плату за проїзд в розмірі 694,26 євро, що станом на день проведення розрахунку 24.02.2017 складає 19 744,75 гривень (а.с.15, 19).

Також суд зазначає, що постановою Управління Укртрансбезпеки в Івано-Франківській області про застосування адміністративно-господарського штрафу АТ № 0100040 від 11.04.2017 з відповідача стягнуто 1 700,00 грн., який ним добровільно сплачено (а.с. 20).

Несплата відповідачем у добровільному порядку нарахованої плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування на загальну суму 694,26 євро (гривневий еквівалент - 19 744,75 гривень) стала підставою для звернення позивача з даним позовом до суду, з приводу чого суд зазначає наступне.

Частиною 2 статті 29 Закону України "Про дорожній рух" встановлено, що з метою збереження автомобільних доріг, вулиць та залізничних переїздів участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, допускається в порядку встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері транспорту, за плату, що встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до пункту 1 Положення про Державну інспекцію України з безпеки на наземному транспорті, затвердженого Указом Президента України від 06.04.2011 №387/2011, Державна інспекція України з безпеки на наземному транспорті (далі за текстом - Укртрансінспекція) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра інфраструктури України. Укртрансінспекція входить до системи органів виконавчої влади і забезпечує реалізацію державної політики з питань безпеки на автомобільному транспорті загального користування, на перевезення яким видано ліцензію, міському електричному, залізничному транспорті, експлуатації автомобільних доріг загального користування.

Відповідно до пункту 3 Порядку здійснення державного контролю на автомобільному транспорті, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №1567 від 08.11.2006, органом державного контролю на автомобільному транспорті є Укртрансінспекція, її територіальні органи - управління в Автономній Республіці Крим, обласні, Київське та Севастопольське міські, районні управління.

Пунктом 3.4 даного Порядку визначено, що державний контроль на автомобільному транспорті здійснюється посадовими особами органу державного контролю шляхом проведення планових, позапланових та рейдових перевірок (перевірок на дорозі).

Постановою Кабінету Міністрів України №879 від 27.06.2007 "Про заходи щодо збереження автомобільних доріг загального користування" затверджено Порядок здійснення габаритно-вагового контролю та справляння плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів на інших самохідних машин і механізмів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні (далі - Порядок №879).

Відповідно до пункту 3 даного Порядку, габаритно-ваговий контроль транспортних засобів на автомобільних дорогах загального користування здійснюється Укртрансінспекцією, її територіальними органами та відповідними підрозділами МВС, що забезпечують безпеку дорожнього руху.

Підпунктом 4 пункту 2 Порядку №879 визначено, що габаритно-ваговий контроль - це контроль за проїздом великовагових та/або великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування, який включає перевірку відповідності габаритно-вагових параметрів таких транспортних засобів установленим законодавством параметрам і нормам, наявності дозволу на рух за визначеними маршрутами, а також дотримання визначених у дозволі умов та режиму руху транспортних засобів.

Відповідно до пункту 3 Правил проїзду великогабаритних та великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами, затверджених постановою Кабінету Міністрів України 18.01.2001 за №30, транспортний засіб з вантажем або без вантажу вважається великоваговим, якщо максимальна маса або осьова маса перевищує хоча б один з параметрів, зазначених у пункті 22.5 Правил дорожнього руху.

Згідно пункту 22.5 Правил дорожнього руху України, затверджених постановою Кабінету Міністрів України 10.10.2001 №1306, дорожнє перевезення небезпечних вантажів, рух транспортних засобів та їх составів у разі, коли хоч один з їх габаритів перевищує фактичну масу 38 тон, здійснюється за спеціальними правилами.

Статтею 33 Закону України "Про автомобільний транспорт" передбачено, що рух транспортних засобів, навантажень на вісь, загальна маса або габарити яких перевищують норми, встановлені державними стандартами та нормативно-правовими актами, дозволяється за погодженнями з відповідними органами у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до частини 3 статті 48 Закону України "Про автомобільний транспорт" у разі перевезення вантажів з перевищенням габаритних або вагових обмежень обов'язковим документом (окрім зазначених у частині 2 даної статті) є дозвіл, який дає право на рух автомобільними дорогами, або документ про внесення плати за проїзд великовагових (великогабаритних) транспортних засобів, якщо перевищення вагових або габаритних обмежень над визначеними законодавством становить менше семи відсотків.

Відповідно до пункту 16 Єдиних правил ремонту і утримання автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, правил користування ними та охорони, затверджених постановою Кабінету Міністрів України №198 від 30.03.1994, перевезення небезпечних, великогабаритних і великовагових вантажів автомобільним транспортом по дорожніх об'єктах допускається за окремим дозволом в порядку і за плату, що визначені окремими актами законодавства.

Згідно пункту 4 Правил проїзду великогабаритних та великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 18.01.2001 №30, рух вагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами здійснюється на підставі дозволу на участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, виданим перевізникові Державтоінспекцією, або документа про внесення плати за проїзд таких транспортних засобів.

Як уже встановлено судом, відповідач здійснював перевезення вантажу, при якому фактична маса навантаження на одну одиничну вісь автомобіля становила 13,95 т при нормативно допустимій - 11 т.

В ході проведення перевірки водієм автомобіля марки «DAF» 95 XF 380, реєстраційний номер АТ 9103 BЕ, не надано дозвіл, який дає право на рух автомобільними дорогами України у разі перевезення вантажів з перевищенням вагових обмежень.

Пунктом 28 Порядку здійснення габаритно-вагового контролю та справляння плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів на інших самохідних машин і механізмів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні №879 визначено, що плата за проїзд автомобільними дорогами загального користування великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу вноситься перевізником за затвердженими ставками виходячи з вагових та/або габаритних параметрів транспортного засобу, протяжності маршруту, кількості перевезень.

Згідно з п. 30 Порядку №879, плата за проїзд великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу справляється за встановленими ставками залежно від маси такого транспортного засобу, навантаження на вісь (осі), габаритів та протяжності маршруту за формулою П = (Рзм + Рнв + Рг) х В, де П - розмір плати за проїзд; Рзм - розмір плати за перевищення загальної маси транспортного засобу за 1 кілометр проїзду; Рнв - розмір плати за перевищення навантаження на вісь (осі) (за одиничну + за здвоєну + за строєну) транспортного засобу за 1 кілометр проїзду; Рг - розмір плати за перевищення габаритів (за висоту + за ширину + за довжину) транспортного засобу за 1 кілометр проїзду; В - відстань перевезення, кілометрів. Осі вважаються здвоєними або строєними, якщо відстань між зближеними (суміжними) осями не перевищує 2,5 метра.

Відповідно до пункту 31-1 даного Порядку, якщо рух здійснюється без відповідного дозволу або внесення плати за проїзд великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу, така плата визначається за пройдену частину маршруту по території України або за частину, яку перевізник має намір проїхати, у разі перевищення нормативу хоча б одного вагового або габаритного параметру: до 10 відсотків - у подвійному розмірі; на 10-40 відсотків - у потрійному розмірі; більше як на 40 відсотків - у п'ятикратному розмірі.

Згідно пункту 27 вказаного Порядку, плата за проїзд справляється в національній валюті за офіційним курсом гривні, встановленим Національним банком на день проведення розрахунку.

Враховуючи вищевикладене, Управлінням Уктрансінспекції у Волинській області згідно розрахунку плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування № 2 від 24.02.2017 відповідачу правомірно нараховано плату за проїзд великоваговим транспортним засобом у сумі 694,26 євро, яка на день проведення розрахунку становила 19 744,75 гривні.

Пунктом 26 Порядку №879 встановлено, що кошти, стягнені за проїзд автомобільними дорогами загального користування великовагових та/або великогабаритних транспортних засобів, спрямовуються в установленому порядку до державного бюджету.

Перевізник зобов'язаний протягом 30 календарних днів з моменту визначення плати внести її та повідомити про це відповідний територіальний орган Укртрансінспекції (пункт 31-1 Порядку №879).

Однак, на час розгляду даної справи судом, відповідачем не подано суду доказів сплати плати за проїзд великоваговим транспортним засобом автомобільними дорогами загального користування у сумі 19 744,75 гривні.

Статтею 71 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а суд згідно статті 86 цього Кодексу, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Враховуючи вищевикладене, суд вважає, що вимоги позивача є обґрунтованими, а позов таким, що підлягає до задоволення.

На підставі ст. 124 Конституції України, керуючись ст. ст. 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Позов задовольнити повністю.

Стягнути з Спільного українсько-польського підприємства "Еко-Міван" (вул. Галицька, 92, м. Рогатин, Івано-Франківська область, 77000, код ЄДРПОУ 14277225) на користь Державного бюджету України (отримувач р/р 31313309700208 в ГУ ДКСУ у Волинській області / 22160100, МФО 803014, код ЄДРПОУ 38009654) плату за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування згідно розрахунку за № 2 від 24.06.2016, в розмірі 19 744 (дев'ятнадцять тисяч сімсот сорок чотири) гривні 75 копійок.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку. Відповідно до статті 186 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Апеляційна скарга подається до Львівського апеляційного адміністративного суду через Івано-Франківський окружний адміністративний суд.

Постанова набирає законної сили в порядку та строки встановлені статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя Кафарський В.В.

Постанова складена в повному обсязі 28.07.2017.