
Справа № 583/1503/17
2/583/764/17
ЗОЧНЕ РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
27 липня 2017 року м. Охтирка Сумської області
Охтирський міськрайонний суд Сумської області в складі:
головуючого-судді КОВАЛЬОВОЇ О.О.
при секретарі ЯВТУШЕНКО О.С.
з участю прокурора: ЖМУРКА С.В.
осіб, які приймають участь у розгляді справи: представника позивача ОСОБА_1, з технічною фіксацією розгляду справи комплексом «Камертон», розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Охтирка цивільну справу за позовом
Керівника Охтирської місцевої прокуратури Сумської області ОСОБА_2, в інтересах Охтирської міської ради Сумської області до ОСОБА_3
про відшкодування збитків
в с т а н о в и в:
14.06.2017 року до суду звернулася керівник Охтирської місцевої прокуратури Сумської області з позовом.Вимоги мотивувала тим, що відповідачка на підставі договру купівлі - продажу від 16.06.2015 року набула у власність нерухоме нежиле приміщення, а саме складові частинм обєкта нерухомого майна, за адресою вул. Сумська (Фрунзе), 234, м. Охтирка, Сумської області. Земельна ділянка за вказаною адресою належить до комунальної форми власності Охтирської міської ради Сумської області, загальною площею 0,8436 га. Відповідачка фактично користується вказаною земельною ділянкою, дій з її боку на укладення договру оренди та проведення оплати за час фактичного використання земельної ділянки здійснено не було, продовжує використовувати земельну ділянку, без законних підстав.
Посилаючись на те, що територіальній громаді міста Охтирки завдано збитків у вигляді ненадходження податків, представник позивача просив стягнути з відповідачки на користь Охтирської міської ради Сумської області шкоди, завданої використанням без законних підстав земельної ділянки, розташованої за адресою: вул. Сумська, 234, м. Охтирка Сумської області, у розмірі 182743,29 грн., ухвалити заочне рішення.
Прокурор ЖМУРКО С.В. в судовому засіданні позовні вимоги підтримав з підстав визначених в позові, просив розгляд справи проводити в порядку глави 8 розділу ІІІ ЦПК України.
Представник позивача заявлені вимоги підтримав з підстав викладених у позовній заяві, просив розгляд справи проводити в порядку глави 8 розділу ІІІ ЦПК України.
Відповідачка, будучи належним чином сповіщеною про розгляд справи, до суду неодноразово не прибула, про причини неявки не повідомила, а тому зважаючи на клопотання представника позивача, яке задоволено, суд визнав за можливе розглянути справу у відсутність відповідачки на підставі наявних у справі доказів за правилами глави 8 розділу ІІІ ЦПК України.
Суд, дослідивши матеріали справи, врахувавши пояснення осіб, що беруть участь у розгляді справи, їх доводи і заперечення та надані докази, оцінивши їх, виходив з наступного:
Судом встановлено, що ОСОБА_3 придбала у власніть на підставі договору купівлі продажу від 16.06.2015, укладений з ТОВ «Суми-Авто», нежитлові будівлі та споруди, а саме адмінбудівля-цех по прибудовами, загальною площею 1376,4 кв.м., що розташовані за адресою вул. Сумська (Фрунзе), 234, м. Охтирка Сумської області. (а.с.8-13)
Рішенням Охтирської міської ради змінено назву вул. Фрунзе на вул. Сумська, а нумерацію нежитлової будівлі за адресою вул. Сумська, № 230, м. Охтирка, на № 234.(а.с.22-24)
Згідно витягу з Державного земельного кадастру про земельну ділянку від 13.12.2016, земельна ділянка за адресоювул. Сумська, 230, м. Охтирка Сумської області, кадастровий номер 5910200000:02:008:0016, є комунальною власністю, та відноситься до земель житлової та громадської забудови, для комерційного використання та належить Охтирській міській раді. (а.с.19-21).
04.11.2016 проведено обстеження вказаної земельної діялнки, в ході якого встановлено, що орендна плата не сплачується.( а.с.29)
27.01.2017 акт обстеження № 15 від 04.11.2016 напарвлено на адресу відповідачки.(а.с.28)
Відповідно до ч.1 ст. 23 Закону України « Про прокуратуру» представництво прокурором інтересів громадянина або держави в суді полягає у здійсненні процесуальних та інших дій, спрямованих на захист інтересів громадянина або держави, у випадках та порядку, встановлених законом.
Відповідно до статті 13 Конституції України земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України, природні ресурси її континентального шельфу, виключної (морської) економічної зони є об'єктами права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією.
Суб'єктами права на землі комунальної власності згідно статті 80 ЗК України, є територіальні громади, які реалізують це право безпосередньо або через органи місцевого самоврядування, незалежно від того, зареєстрована земельна ділянка за територіальною громадою, чи ні.
Статтями 125, 126 ЗК України передбачено, що право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав. Право оренди земельної ділянки посвідчується договором оренди землі, зареєстрованим відповідно до закону.
Статтею 206 ЗК України та статтею 2 Закону України «Про плату за землю» визначено, що використання землі в Україні є платним. Плата за землю справляється у вигляді земельного податку або орендної плати, що визначається залежно від грошової оцінки земель.
Частиною четвертою статті 2 Закону України «Про плату за землю» передбачено, що за земельні ділянки, надані в оренду, справляється орендна плата.
За приписами статті 1 Закону України «Про державний контроль за використанням та охороною земель» самовільним зайняттям земельної ділянки є будь-які дії, які свідчать про фактичне використання земельної ділянки за відсутності відповідного рішення органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування про її передачу у власність або надання у користування (оренду) або за відсутності вчиненого правочину щодо такої земельної ділянки, за винятком дій, які відповідно до закону є правомірними.
Судом встанволено, що після оформлення ОСОБА_3 права власності на будівлі, розташовані на земельній ділянці за адресою: вул.Сумська (Фрунзе), 230 (234), м. Охтирка, Сумської області, договір оренди вказаної земельної ділянки вона не укладала, орендної плати за договором не сплачувала, хоча земельна ділянка використовуються для розміщення об'єктів нерухомого майна.
Згідно зі статтею 211 ЗК України громадяни та юридичні особи несуть цивільну, адміністративну або кримінальну відповідальність відповідно до законодавства за самовільне зайняття земельних ділянок.
Статтею 22 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України) передбачено, що особа, якій завдано збитків у результаті порушення її цивільного права, має право на їх відшкодування. Збитками є втрати, яких особа зазнала у зв'язку зі знищенням або пошкодженням речі, а також витрати, які особа зробила або мусить зробити для відновлення свого порушеного права (реальні збитки); доходи, які особа могла б реально одержати за звичайних обставин, якби її право не було порушене (упущена вигода).
За приписами статті 1166 ЦК України майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала. Особа, яка завдала шкоди, звільняється від її відшкодування, якщо вона доведе, що шкоди завдано не з її вини.
ЗК України та інші нормативно-правові акти у галузі земельних відносин є спеціальними до правовідносин щодо відшкодування збитків землевласникам та землекористувачам, у тому числі у вигляді неодержаних ними доходів.
Згідно із частиною другою статті 152 ЗК України власник земельної ділянки або землекористувач може вимагати усунення будь-яких порушень його прав на землю, навіть якщо ці порушення не пов'язані з позбавленням права володіння земельною ділянкою, і відшкодування завданих збитків.
Власникам землі та землекористувачам відшкодовуються збитки, заподіяні внаслідок неодержання доходів за час тимчасового невикористання земельної ділянки (пункт «д» частини першої статті 156 ЗК України).
За змістом статті 157 ЗК України відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам здійснюють органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування, громадяни та юридичні особи, які використовують земельні ділянки, а також органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування, громадяни та юридичні особи, діяльність яких обмежує права власників і землекористувачів або погіршує якість земель, розташованих у зоні їх впливу, в тому числі внаслідок хімічного і радіоактивного забруднення території, засмічення промисловими, побутовими та іншими відходами і стічними водами. Порядок визначення та відшкодування збитків власникам землі і землекористувачам встановлюється Кабінетом Міністрів України.
З аналізу наведених норм вбачається, що користування земельною ділянкою без правовстановлюючих документів позбавляє орендодавця права одержати дохід у вигляді орендної плати за землю, який він міг би отримувати, якби його право не було порушено.
Згідно з пунктом 1 Порядку визначення та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 19 квітня 1993 року № 284 (далі Порядок) власникам землі та землекористувачам відшкодовуються збитки, заподіяні, зокрема, неодержанням доходів у зв'язку з тимчасовим невикористанням земельних ділянок.
Відповідно до пункту 3 Порядку відшкодуванню підлягають збитки власників землі і землекористувачів, у тому числі орендарів, включаючи і неодержані доходи, якщо вони обґрунтовані. При цьому неодержаний доход це доход, який міг би одержати власник землі, землекористувач, у тому числі орендар, із земельної ділянки і який він не одержав внаслідок її вилучення (викупу) або тимчасового зайняття, обмеження прав, погіршення якості землі або приведення її у непридатність для використання за цільовим призначенням у результаті негативного впливу, спричиненого діяльністю підприємств, установ, організацій та громадян.
Розміри збитків, у тому числі неодержані доходи згідно пунктом 2 Порядку, визначаються комісіями, створеними Київською та Севастопольською міськими, районними державними адміністраціями, виконавчими комітетами міських (міст обласного значення) рад.
Отже, системний аналіз зазначених норм матеріального права дозволяє зробити висновок, що у випадку неукладення договору оренди, суперфіцію або інших правочинів як правових підстав для користування земельною ділянкою з вини користувача настають правові наслідки, передбачені статтею 157 ЗК України та Порядком. (Правовий висновок Верховного Суду України від 14 вересня 2016 року у справі №6-2588цс15).
З метою врегулювання даного спору в досудовому порядку Охтирською міською радою було направлено ОСОБА_3 рекомендованим листом повідомлення про сплату збитків від 27.02.2017 №01-27/593 (а.с.51).
19.12.2016 року комісією з визначення та відшкодуванню збитків, заподіяних власникам землі, складено акт №02-08/12 щодо визначення та відшкодування збитків заподіяних власникам землі та землекористувачам, згідно якого територіальній громаді м. Охтирка - власнику земельної ділянки, площею 0,8436 га, що розташована за адресою вул. Сумська,234,м. Охтирка, сумської області, яка використовується ОСОБА_3 без здійснення плати за користування, завдано збитків на загальну суму 182743 грн. 29 коп. (а. с. 49-50)
Згідно Витягів з технічної документації по грошовій оцінці земель, нормативна грошова оцінка земельної ділянки за 2015 рік складає 1664507,16 грн., за 2016 рік 2753257,32грн. (а.с. 45-48)
Судом встановлено, що ОСОБА_3 користується вказаною ділянкою без правовстановлюючих документів з 16.06.2015, тобто 1 рік 6 місяців 15 днів.
Згідно рішень Охтирської міської ради № 1207-МР від 30.09.2014, розмір річної орендної плати за користування земельними ділянками під СТО, вулканізацію та іншого технічного обслуговування, автомийки затверджено на рівні 5% від їх нормативної грошової оцінки. (а.с. 39-44)
Таким чином, розмір неодержаних позивачем доходів за період з 16.06.2015 року по 31.12.2016 року складає 182743 грн. 29 коп. (1664507,16 грн. х 5%), за період з 16.06.2015 по 31.12.2015 - 45080 грн. 42 коп.; за період з 01.01.2016 по 31.12.2016 137662 грн. 87 коп. (2753257,32грн. грн. х 5%), а всього 182743 грн. 29 коп.
Таким чином, аналізуючи докази в їх сукупності, суд приходить до висновку, що заявлені представником в інтересах позивача вимоги знайшли своє підтвердження в судовому засіданні та підлягають задоволенню в повному обсязі.
Питання про судові витрати по справі підлягають вирішенню відповідно до вимог ст. 88 ЦПК України.
На підставі викладеного, керуючись ст. 257 ЦК України, ст.ст. 124, 126, 157, 206 Земельного Кодексу України, ст.ст. 10,11,57-60, 88, 209, 212-215 ЦПК України, суд, -
в и р і ш и в:
Позовні вимоги керівника Охтирської місцевої прокуратури Сумської області ОСОБА_2, в інтересах Охтирської міської ради Сумської області до ОСОБА_3 про відшкодування збитків задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_3, (РНОКПП НОМЕР_1), на користь Охтирської міської ради Сумської області, (код ЄДРПОУ 36467402, р/р 31410544700006 в Охтирському УДКСУ Сумської області, код податку 24060300, код ЄДРПОУ 37981563) збитки, завдані використанням без правовстановлюючого документу земельної ділянки, розташованої за адресою: вул. Сумська (Фрунзе), 234, м. Охтирка, сумської області, в розмірі 182743 (сто вісмдесят дві тисячі сімсот сорок три) гривні 29 копійок.
Стягнути з ОСОБА_3 (РНОКПП НОМЕР_1) на користь Прокуратури Сумської області (код 03527891) судовий збір в розмірі 2741 (дві тисячі сімсот сорок одну) гривню 15 копійок.
Заочне рішення може бути переглянуте Охтирським міськрайонним судом Сумської області за письмовою заявою відповідачки. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом десяти днів з дня отримання відповідачем копії цього рішення
Рішення може бути оскаржене позивачем до Апеляційного суду Сумської області через Охтирський міськрайонний суд Сумської області шляхом подачі апеляційної скарги протягом 10 днів з дня проголошення рішення. Особи, які брали участь у розгляді справи, але не були присутні в судовому засіданні під час його проголошення, мають право на оскарження рішення суду після отримання ними повного тексту цього рішення.
Суддя Охтирського міськрайонного суду
Сумської області ОСОБА_4
Повний текст рішення виготовлений 31.07.2017 року