Постанова № 67997987, 27.07.2017, Ізмаїльський міськрайонний суд Одеської області

Дата ухвалення
27.07.2017
Номер справи
500/2725/17
Номер документу
67997987
Форма судочинства
Про адмінправопорушення
Державний герб України

Справа № 500/2725/17 Провадження № 3/500/737/17

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 липня 2017 року

Суддя Ізмаїльського міськрайонного суду Одеської області, ОСОБА_1, розглянувши матеріали адміністративного провадження про притягнення

ОСОБА_2,

ІНФОРМАЦІЯ_1, громадянки України, мешканки ІНФОРМАЦІЯ_2, головного бухгалтера фермерського господарства «Дінекс Агро»

до адміністративної відповідальності за ст. 163-1 ч.1 КУпАП

В С Т А Н О В И В:

Протоколом №320/15-32-14-01 серії АА №412321 про адміністративне правопорушення від 11 травня 2017 року ОСОБА_2 притягається до адміністративної відповідальності за те, що у період з 01 січня 2014 року по 31 грудня 2016 року на посаді головного бухгалтера фермерського господарства «Дінекс Агро» порушила встановлений законом порядок ведення податкового обліку, що призвело до заниження податку на додану вартість згідно з актом перевірки від 14 квітня 2017 року №299/15-32-14-01/32653803, а саме п. 198.5 ст. 198, п. 44.1, 44.2 ст. 44 Податкового кодексу України.

Дії кваліфіковані за ст. 163-1 ч.1 КУпАП.

ОСОБА_2 в судове засідання не з'явилась, її представник надав заперечення, відповідно до яких у період з 27.03.2017р. по 07.04.2017р. Головним управлінням ДФС в Одеській області було проведено планову виїзну документальну перевірку фермерського господарства Дінекс - Агро з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства а період з 01.01.2014р. по 31.12.2016р.

За результатами вказаної перевірки податковим органом, згідно акту ГУ ДФС в Одеській області від 14.04.2014р. №299/15-32-14-01/32653803 Про результати документальної планової виїзної перевірки Фермерського Господарства Дінекс-Агро, код за ЄДРПОУ 32653803, з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства а період з 01.01.2014 по 31.12.2016 д 14.04.2014р. №299/15-32-14-01/32653803), було встановлено, що за період з 01.01.2014 по 31.12.2016 ФГ Дінекс-Агро за даними податкової декларації по спеціальному режиму оподаткування у сфері сільського господарства (скорочена) задекларовано податкових зобовязань з податку на додану вартість у сумі 41.876.686 грн.

Разом із тим, перевіркою повноти визначення податкових зобов'язань по спеціальному режиму оподаткування за період з 01.01.2014 по 31.12.2016 встановлено їх заниження на суму 256.925 грн., у тому числі: за жовтень 2015 року на суму 215.000 грн.; за листопад 2015 року на суму 41.925 грн.

Також вказав, що на думку податкового органу, згідно акту перевірки від 14.04.2014р. №299/15-32- 14-01/32653803), віднесені ФК Дінекс-Агро до складу податкового кредиту по скороченій декларації з ПДВ по спеціальному режиму оподаткування у сфері сільського господарства суми ПДВ від вартості придбаного у ТОВ Агрохім 2001 (код за ЄДРОПУ 35274677, м. Черкаси) добрива - агрохімікату КАС (карбамід - аміачна суміш, водний розчин аміачної селітри й карбаміду) за податковими накладними: від 30.10.2015 №89 на загальну суму 1.290.000 грн., в т.ч. ПДВ 215.000 грн. (реєстраційний номер у ЄДРПН НОМЕР_1 від 30.10.2015); від 18.11.2015 №69 на загальну суму 251.550 грн., в т.ч. ПДВ 41.925 грн. (реєстраційний номер у ЄДРПН НОМЕР_2 від 30.11.2015), не підтверджені належним чином оформленими первинними документами (лімітно-забірні картки на відпуск добрив, акти про використання мінеральних, органічних і бактеріальних добрив та засобів хімічного захисту рослин, прибутково-видаткові книги (журнал) обліку використання пестицидів і агрохімікатів та інш.), що підтверджують використання придбаних добрив у межах господарської діяльності фермерського господарства.

Таким чином, за твердженням податкового органу, підприємством не доведено звязок з господарською діяльністю придбаного агрохімікату КАС.

В подальшому, на підставі акту перевірки від 12.09.2016р. №0036/15-15-13- 01/32653803 ГУ ДФС в Одеській області 04.05.2017р. було видане ФГ Дінекс - Агро податкове повідомлення-рішення за № НОМЕР_3, яким збільшено суму грошового зобовязання фермерського господарства з ПДВ на загальну суму 256.925 грн., у тому числі: за жовтень 2015 року на суму 215.000 грн. та листопад 2015 року на суму 41.925 грн., а також застосовано штрафні (фінансові) санкції у сумі 64.231 грн.

Підприємство оскаржує акт перевірки 14 квітня 2017 року №299/15-32-14-01/32653803, але до теперішнього часу Державною фіскальною службою України скаргу ФГ Дінекс - Агро від 12 травня 2017р. про перегляд податкового повідомлення-рішення Головного управління ДФС в Одеській області від 04 травня 2017р. за № НОМЕР_3 розглянуто не було.

Разом із тим на час проведення ГУ ДФС в Одеській області документальної планової виїзної перевірки ФГ Дінекс - Агро з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.01.2014р. по 31.12.2016р., що відбувалась починаючи з 27.03.2017р., на офіційному веб-сайті центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику, була відсутні інформація про таку перевірку, що значно ускладнило надання фермерським господарством на вимогу податкового органу витребуваних ним документів.

Також особа, що притягається до адміністративної відповідальності стверджує, що передбачений вимогами п. 85.6 ст. 85 ПК України акт відмови від надання документів під час проведення планової виїзної документальної перевірки ФГ Дінекс - Агро з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства податковим органом не складався, що є підставою для перевірки тверджень ГУ ДФС в Одеській області про неспроможність фермерського господарства підтвердити первинними документами бухгалтерського обліку свої господарські операції з ТОВ Агрохім 2001 (код ЄДРОПУ 35274677), що мали місце за податковими накладними від 30.10.2015р. №89 та від 18.11.2015р. №69.

Окрім вказаного стверджує, що він протокол не підписував, в підпис в протоколі підроблено.

За результатами дослідження встановлено наступне.

Протокол складено про порушення вимог ст. 163-1 ч.1 КУпАП, відповідальність по якій передбачено за відсутність податкового обліку, порушення керівниками та іншими посадовими особами підприємств, установ, організацій встановленого законом порядку ведення податкового обліку, у тому числі неподання або несвоєчасне подання аудиторських висновків, подання яких передбачено законами України.

Матерілами справи встановлено, що у період з 27 березня 2017 року по 07 квітня 2017 року Головним управлінням ДФС в Одеській області було проведено планову виїзну документальну перевірку фермерського господарства Дінекс - Агро з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01 січня 2014 року по 31 грудня 2016 року.

Твердженнями особи, що притягається до адміністративної відповідальності визначено, що за результатами вищезазначеної перевірки податковим органом, згідно акту ГУ ДФС в Одеській області від 14 квітня 2014 року за №299/15-32-14-01/32653803 Про результати документальної планової виїзної перевірки Фермерського Господарства Дінекс-Агро, код за ЄДРПОУ 32653803, з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01 січня 2014 по 31 грудня 2016 роки встановлено, що за період з 01.01.2014 по 31.12.2016 роки ФГ Дінекс-Агро за даними податкової декларації по спеціальному режиму оподаткування у сфері сільського господарства (скорочена) задекларовано податкових зобовязань з податку на додану вартість у сумі 41.876.686 грн.

Разом із тим, перевіркою повноти визначення податкових зобов'язань по спеціальному режиму оподаткування за період з 01 січня 2014 року по 31 грудня 2016 року встановлено їх заниження всього на суму 256.925 грн., у тому числі: за жовтень 2015 року на суму 215.000 грн.; за листопад 2015 року на суму 41.925 грн.

Таким чином податковий орган, згідно акту перевірки від 14.04.2014р. №299/15-32-14-01/32653803, віднесені ФК Дінекс-Агро до складу податкового кредиту по скороченій декларації з ПДВ по спеціальному режиму оподаткування у сфері сільського господарства суми ПДВ від вартості придбаного у ТОВ «Агрохім 2001» (код за ЄДРОПУ 35274677, м. Черкаси) добрива - агрохімікату КАС (карбамід - аміачна суміш, водний розчин аміачної селітри й карбаміду) за податковими накладними: від 30.10.2015 №89 на загальну суму 1.290.000 грн., в т.ч. ПДВ 215.000 грн. (реєстраційний номер у ЄДРПН НОМЕР_1 від 30.10.2015); від 18.11.2015 №69 на загальну суму 251.550 грн., в т.ч. ПДВ 41.925 грн. (реєстраційний номер у ЄДРПН НОМЕР_2 від 30.11.2015), не підтверджені належним чином оформленими первинними документами (лімітно-забірні картки на відпуск добрив, акти про використання мінеральних, органічних і бактеріальних добрив та засобів хімічного захисту рослин, прибутково-видаткові книги (журнал) обліку використання пестицидів і агрохімікатів та інш.), що підтверджують використання придбаних добрив у межах господарської діяльності фермерського господарства.

Таким чином, за твердженням податкового органу, підприємством не доведено звязок з господарською діяльністю придбаного агрохімікату КАС.

Разом із тим, за змістом акту перевірки від 14 квітня 2014 року за №299/15-32-14-01/32653803 податковий орган визначає, що в ході перевірки головному бухгалтеру ФК Дінекс-Агро було надано запит від 29.03.2017 року про надання первинних фінансово- господарських, бухгалтерських та інших документів щодо обліку оприбуткування, зберігання, списання та подальшого використання мінеральних добрив, але відповіді на вказаний запит фермерським господарством на адресу ГУ ДФС в Одеській області з дотриманням вимог п.п. 198.1, 198.3 ст. 198, п. 201.10 ст. 210, п. 209.2 ст. 209 ПК України надано не було, що є порушенням п. 198.5 ст. 198 цього Кодексу.

В подальшому, на підставі акту перевірки від 12 вересня 2016 року №0036/15-15-13- 01/32653803 ГУ ДФС в Одеській області 04.05.2017р. було видане ФГ Дінекс - Агро податкове повідомлення-рішення за № НОМЕР_3, яким збільшено суму грошового зобовязання фермерського господарства з ПДВ на загальну суму 256.925 грн., у тому числі: за жовтень 2015 року на суму 215.000 грн. та листопад 2015 року на суму 41.925 грн., а також застосовано штрафні (фінансові) санкції у сумі 64.231 грн.

Вказану суму грошових зобовязань фермерського господарства з податку на додану вартість, штрафні (фінансові) санкції податковим органом за змістом податкового повідомлення-рішення за № НОМЕР_3 від 04.05.2017 року було зобовязано ФГ Дінекс - Агро сплатити на відповідний бюджетний рахунок протягом 10-ти календарних днів.

В свою чергу, не погоджуючись з приведеною вище правовою позицією Головного управління ДФС в Одеській області з приводу підстав донарахування фермерському господарству суми грошового зобовязання з ПДВ, ФГ Дінекс - Агро звернулось до Державної фіскальної служби України із скаргою від 12.05.2017 року про перегляд податкового повідомлення-рішення Головного управління ДФС в Одеській області від 04.05.2017 року за № НОМЕР_3.

Згідно вимог п. 56.15 ст. 56 ПК України скарга, подана із дотриманням строків, визначених п. 56.3 цієї статті, зупиняє виконання платником податків грошових зобов'язань, визначених у податковому повідомленні-рішенні (рішенні), на строк від дня подання такої скарги до контролюючого органу до дня закінчення процедури адміністративного оскарження. При цьому, протягом зазначеного строку податкові вимоги з податку, що оскаржується, не надсилаються, а сума грошового зобов'язання, що оскаржується, вважається неузгодженою.

На час розгляду справи в суді Державною фіскальною службою України скаргу ФГ Дінекс - Агро від 12.05.2017 року про перегляд податкового повідомлення-рішення Головного управління ДФС в Одеській області від 04.05.2017 року за № НОМЕР_3 відсутні результати розгляду скарги.

Наслідком вказаного є те, що визначені Головним управлінням ДФС в Одеській області податкові зобовязання, згідно акту перевірки від 14.04.2014 року №299/15-32-14-01/32653803, залишаються неузгодженими (спірними), а так звані допущені ФГ Дінекс - Агро порушення - оспорюваними.

При цьому, своїм листом від 12.05.2017 року ФГ «Дінекс Агро» було повідомлено ГУ ДФС в Одеській області про адміністративне оскарження до Державної фіскальної служби України прийнятого нею податкового повідомлення- рішення.

Враховуючи викладене, посилання посадовою особою Головного управління ДФС в Одеській області у протоколі про адміністративне правопорушення №320/15- 32-14-01 від 11.05.2017р. на обставини, встановлені актом перевірки від 14.04.2014 року. №299/15-32-14-01/32653803, з метою притягнення голови фермерського господарства до адміністративної відповідальності у той час, коли ці обставини оспорюються ФГ «Дінекс Агро» в адміністративному порядку до податкового органу вищого рівня є такими, що зумовлюють перевірку, за результатами якої можлива і відсутність в діях ОСОБА_2 ознак правопорушення.

Таким чином покладені в обгрунтування складення проттколу обставини, встановлені актом перевірки від 14.04.2014 року №299/15-32-14-01/32653803, є оспорюваними до податкового органу вищого рівня, а донараховані на цих підставах податкові зобовязання є неузгодженими відповідно до п. 56.15 ст. 56 ПК України.

Між тим вказане фактично і є предметом дослідження Державною фіскальною службою України в процесі розгляду скарги ФГ «Дінекс Агро» від 12.05.2017 року про перегляд податкового повідомлення-рішення Головного управління ДФС в Одеській області від 04.05.2017 року за № НОМЕР_3.

Разом із тим вказаною скаргою предметом дослідження визначено і невідповідність дій контролюючого органу вимогам п. 77.1 ст. 77 ПК України, за якими документальна планова перевірка повинна бути передбачена у плані-графіку проведення планових документальних перевірок. При цьому, план-графік документальних планових перевірок на поточний рік оприлюднюється на офіційному веб-сайті центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику, до 25 грудня року, що передує року, в якому будуть проводитися такі документальні планові перевірки.

Але, на час проведення ГУ ДФС в Одеській області документальної планової виїзної перевірки ФГ «Дінекс Агро» з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства а період з 01.01.2014 року по 31.12.2016 року, що відбувалась починаючи з 27.03.2017 року, на офіційному веб-сайті центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику, була відсутня інформація про таку перевірку, що значно ускладнило надання фермерським господарством на вимогу податкового органу витребуваних ним документів.

Так, згідно п. 77.8 ст. 77 ПК України перелік матеріалів, які можуть бути підставою для висновків під час проведення документальної планової перевірки, та порядок надання платниками податків документів для такої перевірки встановлено статтями 83, 85 цього Кодексу.

У відповідності до вимог п. 85.2 ст. 85 ПК України платник податків зобов'язаний надати посадовим (службовим) особам контролюючих органів у повному обсязі всі документи, що належать або пов'язані з предметом перевірки. Такий обов'язок виникає у платника податків після початку перевірки. При цьому, при проведенні перевірок посадові (службові) особи контролюючого органу мають право отримувати у платників податків належним чином завірені копії первинних фінансово-господарських, бухгалтерських та інших документів, що свідчать про приховування (заниження) об'єктів оподаткування, несплату податків, зборів, платежів, порушення вимог іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.

Такі копії (за наявності) повинні бути засвідчені підписом платника податків або його посадової особи та скріплені печаткою (п. 85.4 ст. 85 ПК України).

В свою чергу, згідно вимог п. 85.6 ст. 85 ПК України, єдиним доказом відмови платника податків або його законних представників надати копії документів посадовій (службовій) особі контролюючого органу є акт, складений посадовою особою у довільній формі, що засвідчує факт відмови від надання документів, із зазначенням посади, прізвища, імені, по батькові платника податків (його законного представника) та переліку документів, які йому запропоновано подати. Зазначений акт підписується посадовою (службовою) особою контролюючого органу та платником податків або його законним представником. У разі відмови платника податків або його законного представника від підписання зазначеного акта в ньому вчиняється відповідний запис.

Між тим за змістом акту перевірки від 14.04.2014 року №299/15-32-14- 01/32653803 податковий орган наполягає на тому, що в ході перевірки головному бухгалтеру ФК Дінекс-Агро було надано запит від 29.03.2017 року про надання первинних фінансово-господарських, бухгалтерських та інших документів щодо обліку оприбуткування, зберігання, списання та подальшого використання мінеральних добрив, але відповіді на вказаний запит фермерським господарством на адресу ГУ ДФС в Одеській області надано не було.

Але, передбачений вимогами п. 85.6 ст. 85 ПК України акт відмови від надання документів під час проведення планової виїзної документальної перевірки ФГ Дінекс - Агро з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства податковим органом не складався, що дозволяє дійти висновку про декларативність висновку ГУ ДФС в Одеській області про неспроможність фермерського господарства підтвердити первинними документами бухгалтерського обліку свої господарські операції з ТОВ Агрохім 2001 (код ЄДРОПУ 35274677), що мали місце за податковими накладними від 30.10.2015 року №89 та від 18.11.2015 року №69.

За відсутністю результатів перевірки скарги можливо визнати доведеним те, що видане ГУ ДФС в Одеській області податкове повідомлення-рішення за № НОМЕР_3 від 04 травня 2017 року і протокол про адміністративне правопорушення №320/15-32-14-01 від 11.05.2017р. ґрунтуються на недостовірних даних перевірки та на висновках, що не були підтверджені в порядку, передбаченому п. 85.6 ст. 85 ПК України.

Окрім вказаного, посадовою особою ГУ ДФС в Одеській області при складанні протоколу про адміністративне правопорушення №320/15-32-14-01 від 11.05.2017р. було порушено вимоги КУпАП щодо змісту протоколу про адміністративне правопорушення, а також передбачені цим Кодексом права особи, яка притягується до адміністративної відповідальності.

Зокрема, згідно вимог ст. 256 КУпАП при складенні протоколу особі, яка притягається до адміністративної відповідальності, роз'яснюються її права і обов'язки, передбачені статтею 268 цього Кодексу, про що робиться відмітка у протоколі.

Але, така відмітка у протоколі про адміністративне правопорушення №320/15-32- 14-01 від 11.05.2017р. відсутня, а ОСОБА_3 наполягає на тому, що підпис особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, підроблений шляхом імітації його дійсного підпису , що не узгоджується з підписом у паспорті.

Вказані обставини підлягають додатковій перевірці, а надання документів перевірки стосується долучення результатів розгляду скарги, які знаходяться в установі, співробітник якої склав протокол про адміністративне правопорушення.

Керуючись ст. 284 КУпАП

П О С Т А Н О В И В:

Матеріали повернути до відділу перевірок платників основних галузей економіки управління аудиту Головного управління ДФС в Одеській області для дооформлення.

Постанова судді у справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржена особою, щодо якої її винесено, а також потерпілим протягом десяти днів з дня винесення постанови.

Суддя: ОСОБА_1