Ухвала суду № 67986475, 20.07.2017, Касаційний адміністративний суд Верховного Суду (до 15.12.2027 - Вищий адміністративний суд України)

Дата ухвалення
20.07.2017
Номер справи
813/3471/15
Номер документу
67986475
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ

У Х В А Л А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

20 липня 2017 року м. Київ К/800/51355/15

Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі:

Головчук С.В. (суддя-доповідач), Мойсюка М.І., Черпака Ю.К.,

розглянувши в порядку письмового провадження касаційну скаргу Фермерського господарства "Бурка В.В."

на постанову Львівського окружного адміністративного суду від 29 вересня 2015 року та ухвалу Львівського апеляційного адміністративного суду від 25 листопада 2015 року

у справі за позовом Фермерського господарства "Бурка В.В." до Відділу Держземагентства у Сокальському районі Львівської області про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії,

в с т а н о в и л а :

У липні 2015 року Фермерське господарство "Бурка В.В." звернулося до суду з позовом, в якому просило:

- визнати протиправним порушення відділом Держземагенства у Сокальському районі вимог ст. 40 Конституції України, Закону України «Про інформацію», Закону України «Про доступ до публічної інформації» при наданні відповіді на його звернення за вих. № 69 від 13 лютого 2015 року;

- зобов'язати відділ Держземагенства у Сокальському районі надати фермерському господарству «Бурка В.В.» обґрунтовану, повну та вичерпну відповідь на звернення за вих. № 69 від 13 лютого 2015 року та вказати грошову оцінку 1 га сільськогосподарських угідь (рілля) по Тартаківській сільській раді станом на 01 січня 2015 року.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що відповідачем при розгляді його запиту від 13 лютого 2015 року № 69 порушені норми чинного законодавства, а саме: ст.40 Конституції України, Закон України «Про інформацію» та Закон України «Про доступ до публічної інформації».

Постановою Львівського окружного адміністративного суду від 29 вересня 2015 року, залишеною без змін ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 25 листопада 2015 року, у задоволені позовних вимог відмовлено.

У касаційній скарзі Фермерське господарство "Бурка В.В." просить скасувати рішення судів першої та апеляційної інстанцій, прийняти нове рішення, яким позовні вимоги задовольнити.

Перевіривши доводи касаційної скарги, матеріали справи, правильність застосування норм матеріального та процесуального права, колегія суддів вважає, що касаційна скарга задоволенню не підлягає.

Судами встановлено, що 13 лютого 2015 року за № 69 представник ФГ «Бурка В.В.» звернувся до начальника відділу Держземагенства у Сокальському районі із запитом на інформацію в порядку ст. 40 Конституції України, Закону України «Про доступ до публічної інформації» та Закону України «Про засади запобігання і протидії корупції», в якому просив в найкоротший термін надати довідку про нормативну грошову оцінку одиниці площі земельної ділянки за межами населених пунктів на території Тартаківської сільської ради (сільськогосподарські угіддя) та Поторицької сільської ради (землі водного фонду), якими користується ФГ «Бурка В.В.», станом на 01 січня 2015 року для надання даної довідки до ОДПІ у Сокальському районі для встановлення суми сплати фіксованого сільськогосподарського податку.

13 лютого 2015 року заступником начальника відділу Держземагенства у Сокальському районі П.Романюком представнику ФГ «Бурка В.В.» направлено лист № 27-1318-0.1-846/2-15, яким запропоновано звернутися за інформацією до Центру надання адміністративних послуг Сокальської районної державної адміністрації.

В цей же день позивачем, в порядку Закону України «Про адміністративні послуги», подано заяву про надання адміністративних послуг, а саме надання довідки про нормативну грошову оцінку земельної ділянки (Тартаківська сільська рада та Поторицька сільська рада).

19 лютого 2015 року за № 34-1318-0.1-1112/2-15 заступником начальника відділу Держземагенства у Сокальському районі П.Романюком у відповідності до вимог Закону України «Про адміністративні послуги», Закону України «Про оцінку земель», Методики нормативної грошової оцінки земель несільськогосподарського призначення (крім земель населених пунктів), затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 23 листопада 2011 року № 1278, Методики нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 23 березня 1995 року № 213 та розпорядження Кабінету Міністрів України від 16 травня 2014 року № 523-р «Деякі питання надання адміністративних послуг органів виконавчої влади через центри надання адміністративних послуг» надано Витяг з технічної документації про грошову оцінку сільськогосподарських угідь станом на 01 січня 2015 року.

Вважаючи, що відповідь на лист № 69 від 13 лютого 2015 року порушує права ФГ «Бурка В.В.» на доступ до публічної інформації, позивач звернувся з позовом до адміністративного суду.

Частина 2 ст. 2 Закон України "Про доступ до публічної інформації" від 13 січня 2011 року, № 2939-VI (далі - Закон № 2939-VI) передбачає два види інформаційних відносин, на які його положення не поширюються: відносини щодо отримання інформації суб'єктами владних повноважень при здійсненні ними своїх функцій та відносини у сфері звернень громадян, які регулюються спеціальним законом.

Статтею 1 Закону України "Про адміністративні послуги" від 06 вересня 2012 року, № 5203-VI (далі - Закон № 5203-VI) визначено, що адміністративна послуга - результат здійснення владних повноважень суб'єктом надання адміністративних послуг за заявою фізичної або юридичної особи, спрямований на набуття, зміну чи припинення прав та/або обов'язків такої особи відповідно до закону.

Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 16 травня 2014 року № 523-р «Деякі питання надання адміністративних послуг органів виконавчої влади через центри надання адміністративних послуг» затверджено перелік адміністративних послуг органів виконавчої влади, які надаються через центр надання адміністративних послуг, відповідно до пункту 45 якого передбачено видачу витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки.

Частиною 1 статті 9 зазначеного Закону передбачено, що адміністративні послуги надаються суб'єктами надання адміністративних послуг безпосередньо, через центри надання адміністративних послуг та/або через Єдиний державний портал адміністративних послуг.

Наказом Державного агентства земельних ресурсів України від 25 грудня 2014 року № 435 «Про надання адміністративних послуг через центри надання адміністративних послуг» встановлено, що з 1 січня 2015 року виключно через центри надання адміністративних послуг, утворені при місцевих державних адміністраціях та органах місцевого самоврядування, територіальними органами Держземагентства України надаються певні послуги, в т.ч. видача витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки.

При цьому, відповідно до ч. 1 ст. 2 Закону № 5203-VI дія цього Закону не поширюється на відносини щодо, зокрема, доступу до публічної інформації.

Системній аналіз наведених норм права дає підстави вважати, що відносини у сфері звернень громадян щодо надання витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки регулюються спеціальним законом - Законом України «Про адміністративні послуги» та його підзаконними актами.

Таким чином, якщо запитуваний запит про надання публічної інформації є фактично зверненням про надання витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки згідно із Закону України "Про адміністративні послуги" від 06 вересня 2012 року, № 5203-VI, то позовні вимоги щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності розпорядників публічної інформації задоволенню не підлягають.

Відмовляючи в задоволенні позовних вимог ФГ «Бурка В.В.», суд першої інстанції, з висновками якого погодився суд апеляційної інстанції, виходив із того, що відповідачем надано вичерпну відповідь на звернення позивача № 69 від 13 лютого 2015 року, роз'яснено порядок та умови отримання витягу відповідно до Закону України "Про адміністративні послуги".

В наступному зверненні на підставі заяви в порядку Закону України "Про адміністративні послуги" відповідачем надано позивачу Витяг з технічної документації про грошову оцінку сільськогосподарських угідь станом на 01 січня 2015 року.

Разом з тим розгляд цього звернення, його оцінка, виходить за межі предмету спору, оскільки предметом і підставою позову у цій справі є дії відповідача по розгляду листа позивача № 69 від 13 лютого 2015 року, який подано в порядку ст. 40 Конституції України, Закону України «Про доступ до публічної інформації» та Закону України «Про засади запобігання і протидії корупції».

Враховуючи наведене, колегія суддів погоджується з висновками судів обох інстанцій, що відповідач, надаючи відповідь на звернення позивача № 69 від 13 лютого 2015 року, діяв на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені законами України.

Оскільки під час вирішення справи по суті судами обох інстанцій не допущені порушення норм матеріального та процесуального права, то скаргу Фермерського господарства "Бурка В.В." слід залишити без задоволення.

Керуючись статтями 220, 222, 223, 224, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів,

у х в а л и л а:

Касаційну скаргу Фермерського господарства "Бурка В.В." залишити без задоволення.

Постанову Львівського окружного адміністративного суду від 29 вересня 2015 року та ухвалу Львівського апеляційного адміністративного суду від 25 листопада 2015 року залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, та оскарженню не підлягає.

Судді С.В. Головчук М.І. Мойсюк Ю.К. Черпак