
ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
К/800/25568/17
26 липня 2017 року м. Київ
Суддя Вищого адміністративного суду України Донець О.Є., перевіривши касаційну скаргу Державної податкової інспекції в м. Сєвєродонецьку Головного управління ДФС у Луганській області на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 28 листопада 2016 року та ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 05 липня 2017 року у справі за позовом Луганського окружного адміністративного суду до Державної податкової інспекції в м. Сєвєродонецьку Головного управління ДФС у Луганській області про визнання протиправним та скасування рішення, -
в с т а н о в и в:
У листопаді 2016 року Луганський окружний адміністративний суд звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Державної податкової інспекції у м. Сєвєродонецьку Головного управління ДФС у Луганській області про визнання протиправним та скасувати рішення останнього від 26 жовтня 2016 року № 744/12-14-13-02/21 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску за період з 21 серпня 2014 року по 29 грудня 2014 року у сумі 132911,46 грн.
Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 28 листопада 2016 року, залишеною без змін ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду від 05 липня 2017 року, адміністративний позов було задоволено. Визнано протиправним та скасовано рішення відповідача від 26 жовтня 2016 року № 744/12-14-13-02/21 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску за період з 21 серпня 2014 року по 29 грудня 2014 року у сумі 132911,46 грн.
У касаційній скарзі Державна податкова інспекція в м. Сєвєродонецьку Головного управління ДФС у Луганській області, не погоджуючись з даними рішеннями, посилаючись на допущені судами порушення норм матеріального і процесуального права, просить скасувати судові рішення першої та апеляційної інстанції та прийняти нове рішення, яким відмовити в задоволенні позовних вимог.
У відкритті касаційного провадження необхідно відмовити з огляду на наступне.
Пунктом 5 частини 5 статті 214 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що суддя-доповідач відмовляє у відкритті касаційного провадження у справі, якщо касаційна скарга є необґрунтованою і викладені в ній доводи не викликають необхідності перевірки матеріалів справи.
За змістом цієї норми касаційна скарга повинна містити посилання на помилкове та/або неправильне застосування норм матеріального права при вирішенні справи та/або порушення судами норм процесуального права (у разі оскарження судового рішення по суті - пояснення, яким чином такі порушення вплинули на правильність вирішення справи).
Судами встановлено, що 21 січня 2015 року Луганський окружний адміністративний суд надав до відповідача звіти про суми нарахованої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення, допомоги, компенсації) застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування до фіскальних органів за період з липня 2014 року по листопад 2014 року з самостійним визначенням загальної суми єдиного внеску, що підлягає сплаті у цей період, а саме:
- згідно із рядком 8 Звіту за липень 2014 року загальна сума єдиного внеску, що підлягає сплаті, становила 359570,98 грн.;
- згідно із рядком 8 Звіту за серпень 2014 року загальна сума єдиного внеску, що підлягає сплаті, становила 304517,38 грн.;
- згідно із рядком 8 Звіту за вересень 2014 року загальна сума єдиного внеску, що підлягає сплаті, становила 316531,75 грн.;
- згідно із рядком 8 Звіту за жовтень 2014 року загальна сума єдиного внеску, що підлягає сплаті, становила 352922,21 грн.;
- згідно із рядком 8 Звіту за листопад 2014 року загальна сума єдиного внеску, що підлягає сплаті, становила 200405,59 грн.
Вказані суми єдиного внеску за спірний період були сплачені позивачем впродовж листопада 2014 року - грудня 2014 року.
26 жовтня 2016 року заступником начальника Державної податкової інспекції у м. Сєвєродонецьку Головного управління ДФС у Луганській області на підставі ч. 10 та п. 2 ч. 11 ст. 25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» винесено рішення № 744/12-14-13-02/21 про застосування до позивача за несвоєчасну сплату єдиного внеску штрафних санкцій та нарахування пені за період з 21 серпня 2014 року по 29 грудня 2014 року на загальну суму 132911,46 грн., з якої штраф у розмірі 10% від суми недоїмки - 110 931,85 грн., та пеня у розмірі 0,1% від суми недоїмки, що складає 21979,61 грн.
Указом Президента України від 14 квітня 2014 року № 405/2014 введено в дію рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року "Про невідкладні заходи щодо боротьби з терористичною загрозою і збереження територіальної цілісності України" та розпочато проведення антитерористичної операції на території Донецької і Луганської областей.
Тимчасові заходи для забезпечення підтримки суб'єктів господарювання, що здійснюють діяльність на території проведення антитерористичної операції, та осіб, які проживають у зоні проведення антитерористичної операції або переселилися з неї під час її проведення, визначає Закон України від 02 вересня 2014 року № 1669-VII "Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції" (далі - Закон № 1669-VII).
Абзацом 2 статті 1 Закону № 1669-VII визначено, що територія проведення антитерористичної операції - територія України, на якій розташовані населені пункти, визначені у затвердженому Кабінетом Міністрів України переліку, де проводилася антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України "Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року "Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України" від 14 квітня 2014 року № 405/2014.
Розпорядженням від 02 грудня 2015 року № 1275-р Кабінет Міністрів України затвердив перелік населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція, міста Луганськ та Сєвєродонецьк віднесено до переліку населених пунктів, на території яких здійснювалась антитерористична операція.
Станом на день розгляду справи антитерористична операція не закінчена.
Відповідно до частини 2-3 статті 11 "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції" цей Закон набирає чинності з дня, наступного за днем його опублікування, і втрачає чинність через шість місяців з дня завершення антитерористичної операції, крім пункту 4 статті 11 "Прикінцеві та перехідні положення" цього Закону. Дія цього Закону поширюється на період проведення антитерористичної операції та на шість місяців після дня її завершення. Закони та інші нормативно-правові акти України діють у частині, що не суперечить цьому Закону.
Згідно з абзацом 1 статті 1 Закону № 1669-VII період проведення антитерористичної операції - час між датою набрання чинності Указом Президента України "Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року "Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України" від 14 квітня 2014 року № 405/2014 та датою набрання чинності Указом Президента України про завершення проведення антитерористичної операції або військових дій на території України.
Відповідно до статті 10 Закону № 1669-VII протягом терміну дії цього Закону єдиним належним та достатнім документом, що підтверджує настання обставин непереборної сили (форс-мажору), що мали місце на території проведення антитерористичної операції, як підстави для звільнення від відповідальності за невиконання (неналежного виконання) зобов'язань, є сертифікат Торгово-промислової палати України.
Статтею 14-1 Закону України № 1669-VІІ Торгово-промисловій палаті України надано право засвідчувати форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили) та видавати сертифікати про такі обставини.
Відповідно до ст. 11 Закону України № 1669-VІІ внесені відповідні зміни до Закону України "Про торгово-промислові палати в Україні", зокрема, даний закон доповнено ст. 14-1, згідно якої форс-мажорними обставинами (обставинами непереборної сили) є надзвичайні та невідворотні обставини, що об'єктивно унеможливлюють виконання зобов'язань, передбачених умовами договору (контракту, угоди тощо), обов'язків згідно із законодавчими та іншими нормативними актами, а саме: загроза війни, збройний конфлікт або серйозна погроза такого конфлікту, включаючи але не обмежуючись ворожими атаками, блокадами, військовим ембарго, дії іноземного ворога, загальна військова мобілізація, військові дії, оголошена та неоголошена війна, дії суспільного ворога, збурення, акти тероризму, диверсії, піратства, безлади, вторгнення, блокада, революція, заколот, повстання, масові заворушення, введення комендантської години, експропріація, примусове вилучення, захоплення підприємств, реквізиція, громадська демонстрація, блокада, страйк, аварія, протиправні дії третіх осіб, пожежа, вибух, тривалі перерви в роботі транспорту, регламентовані умовами відповідних рішень та актами державних органів влади, закриття морських проток, ембарго, заборона (обмеження) експорту/імпорту тощо, а також викликані винятковими погодними умовами і стихійним лихом, а саме: епідемія, сильний шторм, циклон, ураган, торнадо, буревій, повінь, нагромадження снігу, ожеледь, град, заморозки, замерзання моря, проток, портів, перевалів, землетрус, блискавка, пожежа, посуха, просідання і зсув ґрунту, інші стихійні лиха тощо.
Судами встановлена наявність Сертифікату (висновку) Торгово-промислової палати України від 20 січня 2017 року №330/05-04, яким остання засвідчила настання форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили) при здійсненні Луганським окружним адміністративним судом господарської діяльності на території м. Луганська Луганської області щодо виконання законодавчих актів України, які стосуються продовження граничних строків для подання податкової декларації, в період з 16 липня 2014 року по 25 грудня 2014 року.
Крім того, судами встановлено, що 21 вересня 2016 року Луганський окружний адміністративний суду звертавсяся до відповідача із заявою № 04-04/109/2016, в якій на підставі п. 9-4 розділу VIII Прикінцеві та перехідні положення Закону № 2464 просив звільнити його від виконання обов'язків платника єдиного внеску, визначених ч. 2 ст. 6 Закону № 2464, на період з 14 квітня 2014 року до закінчення антитерористичної операції або військового чи надзвичайного стану, до якої додав копію вищенаведеного сертифікату (висновку) Торгово-промислової палати України про настання форс-мажорних обставин № 2699.
Враховуючи, що позивач виконав усі вимоги законодавства, що є підставою для звільнення останнього з 14 квітня 2014 року від відповідальності за невиконання (неналежне виконання) зобов'язань щодо своєчасної сплати єдиного внеску за спірний період, суди дійшли вірного висновку про визнання протиправним та скасування спірного рішення відповідача щодо застосування до позивача штрафних санкцій та пені за несвоєчасну сплату єдиного внеску за період з липня 2014 року по листопад 2014 року.
Виходячи зі змісту касаційної скарги та оскаржуваних судових рішень, касаційна скарга є необґрунтованою, а викладені в ній доводи не викликають необхідності перевірки матеріалів справи, оскільки заявник не наводить підстав, які б дозволили вважати, що суди неправильно застосували норми матеріального або процесуального права.
Керуючись статтями 211, 213, пунктом 5 частини 5 статті 214 Кодексу адміністративного судочинства України,
у х в а л и в:
Відмовити у відкритті касаційного провадження за касаційною скаргою Державної податкової інспекції в м. Сєвєродонецьку Головного управління ДФС у Луганській області на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 28 листопада 2016 року та ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 05 липня 2017 року у справі за позовом Луганського окружного адміністративного суду до Державної податкової інспекції в м. Сєвєродонецьку Головного управління ДФС у Луганській області про визнання протиправним та скасування рішення.
Копію ухвали разом з доданими до касаційної скарги матеріалами направити скаржнику.
Ухвала може бути переглянута Верховним Судом України в порядку, визначеному Кодексом адміністративного судочинства України.
Суддя О.Є. Донець
З оригіналом згідно
Помічник судді О.М. Іващенко