Харківський окружний адміністративний суд
61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua, код 34390710
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
Харків
27 липня 2017 р. № 820/1372/17
Харківський окружний адміністративний суд у складі
Головуючого судді - Старосєльцевої О.В.,
за участі секретаря судового засідання - Цабеки К.Є.,
розглянувши у порядку письмового провадження справу за позовом Керівника Дергачівської місцевої прокуратури Харківської області в інтересах держави в особі Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Харківській області до Старомерчицької селищної ради Валківського району Харківської області, третя особа - Департамент цивільного захисту Харківської обласної державної адміністрації про зобов'язання вчинити певні дії,-
В С Т А Н О В И В:
Керівник Дергачівської місцевої прокуратури Харківської області в інтересах держави в особі Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Харківській області, звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з уточненою позовною заявою, в якій просив зобов'язати Старомерчицьку селищну раду Валківського району Харківської області привести в належний технічний стан і готовність до укриття населення захисної споруди цивільного захисту - протирадіаційного укриття №76767, що перебуває на його балансі та знаходиться за адресою: Харківська обл., Валківський р-н, смт. Старий Мерчик, вул. Театральна, б. 2, у придатний стан для використання за цільовим призначенням, відповідно до припису Валківського районного відділу Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Харківській області №136 від 05.08.2016 (пункти припису 10,19,20,21,27).
В обґрунтування позовних вимог зазначив, що в період з 18.02.2015 року по 19.02.2015 року в ході проведення перевірки споруди цивільного захисту (протирадіаційне укриття) №76767, що перебуває на балансі Старомерчинської селищної ради, за адресою: Харківська область, Валківський район, смт. Старий Мерчик, вул.Театральна, 41 було встановлено, що її технічний стан оцінюється як "обмежено готове" до прийняття осіб, що укриваються. За результатами перевірки було складено припис №12 від 19.02.2015 року про усунення порушень законодавства у сферах пожежної, техногенної безпеки, цивільного захисту та запропоновано Старомерчицькій селищній раді вжити заходи зі строком виконання до 01.03.2015 року. За результатами повторної перевірки, проведеної Валківським РВ ГУ ДСНС у Харківській області за період з 01.08.2016 року по 05.08.2016 року встановлено, що вказані у приписі №13 від 19.02.2015 року вимоги щодо приведення захисної споруди у придатний для використання стан відповідачем не виконані. За результатами повторної перевірки складено припис №136 від 05.08.2016 року про усунення порушень вимог законодавства у сферах пожежної, техногенної безпеки, цивільного захисту з ганичним терміном виконання до 05.09.2016 року. Таким чином, зважаючи на те, що приписи про усунення недоліків відповідачем виконано не було, прокурор в інтересах Держави змушений звернутись до суду із даним позовом.
Прокурор та представник Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Харківській області позовні вимоги підтримали в повному обсязі, просили позов задовольнити.
Представник відповідача позовні вимоги визнав у повному обсязі.
Представник третьої особи, Департаменту цивільного захисту Харківської обласної державної адміністрації, до судового засідання не прибув, надав клопотання про розгляд справи за його відсутності.
Оскільки визначене ч.1 ст.2 КАС України завдання адміністративного судочинства залишається незмінним при розгляді будь-якої адміністративної справи і дотримання вказаного завдання є обов’язковим в силу приписів ч.2 ст.19 Конституції України, то з огляду на приписи ст.41, ч.4 ст.122, ч.6 ст.128 КАС України, суд, зібравши докази, що в своїй сукупності повно та всебічно висвітлюють обставини спірних правовідносин, дійшов висновку, що справа має бути розглянута та вирішена на підставі наявних в ній доказів в порядку письмового провадження.
Відповідно до п.1 Положення про Державну службу України з надзвичайних ситуацій затвердженого Указом Президента України від 16 січня 2013 року N 20/2013 державна служба України з надзвичайних ситуацій (ДСНС України) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра оборони України (далі - Міністр). ДСНС України входить до системи органів виконавчої влади і забезпечує реалізацію державної політики у сферах цивільного захисту, захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій та запобігання їх виникненню, ліквідації надзвичайних ситуацій, рятувальної справи, гасіння пожеж, пожежної та техногенної безпеки, діяльності аварійно-рятувальних служб, профілактики травматизму невиробничого характеру, а також гідрометеорологічної діяльності.
Згідно п.6 Положення про Державну службу України з надзвичайних ситуацій ДСНС України здійснює свої повноваження безпосередньо та через територіальні органи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, районах, районах у містах, містах обласного, республіканського (Автономної Республіки Крим) значення, а також міжрегіональні (повноваження яких поширюються на кілька адміністративно-територіальних одиниць) територіальні органи (у разі їх створення).
Пунктом 11 ч. 1 ст. 18 Кодексу цивільного захисту встановлено, що до повноважень інших центральних органів виконавчої влади у сфері цивільного захисту належить організація обліку фонду захисних споруд цивільного захисту суб'єктів господарювання, що належать до сфери їх управління, та захисних споруд цивільного захисту державної власності, що перебувають на балансі суб'єктів господарювання приватної форми власності. Пунктом 27 ч. 1 ст. 19 зазначеного Кодексу до повноважень Ради міністрів Автономної Республіки Крим, місцевих державних адміністрацій у сфері цивільного захисту належить віднесено здійснення контролю за утриманням та станом готовності захисних споруд цивільного захисту.
За матеріалами справи судом встановлено, що Валківським районним відділом Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Харківській області на підставі наказу №37 та посвідчення на перевірку №16 від 14.02.2015 року проведено перевірку щодо додержання (виконання) вимог законодавства у сферах пожежної і техногенної безпеки, цивільного захисту, контролю та діяльністю аварійно-рятувальних служб, за результатми якої складено довідку від 19.02.2015 року №13 (а.с.20-26).
Під час перевірки додержання Старомерчицькою селищною радою вимог законодавства у сферах пожежної і техногенної безпеки, цивільного захисту, контролю за діяльністю аварійно-рятувальних служб, яка проводилась у період з 18.02.2015 р. по 19.02.2015 р. Валківським РВ ГУ ДСНС в Харківській області виявлено, що технічний стан ПРУ №76767, яка знаходиться на балансі Старомерчицької селищної ради Валківського району Харківської області за адресою: Харківська обл., Валківський район, смт.Старий Мерчик, вул. Театральна,2 оцінюється як “обмежено готове” до прийняття осіб, що укриваються.
З метою усунення недоліків, які виявлені під час проведення вказаної перевірки, ГУ ДСНС у Харківській області прийнято припис про усунення порушень вимог законодавства у сферах пожежної, техногенної безпеки, цивільного захисту №13 від 19.02.2015 року (а.с.27-29).
Задля перевірки виконання даного припису Валківським районним відділом Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Харківській області на підставі наказу від 22.06.2016 року №57 та посвідчення на перевірку від 01.08.2016 року №223 проведено планова перевірка щодо додержання суб’єктом господарювання вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки Старомерчицької селищної ради.
За результатами проведеної перевірки складено акт №170, який отримано селищною Головою Старомерчицької селищної ради 05.08.2016 року, про що свідчить особистий підпис останнього (а.с.30-36).
За результатами повторної перевірки встановлено, що вимоги вказані у приписі №13 від 19.02.2015 року відповідачем не виконані та складено припис №136 від 05.08.2016 року про усунення порушень вимог законодавства у сферах пожежної, техногенної безпеки, цивільного захисту (а.с.37-39).
На час розгляду справи в суді, з урахуванням уточнених позовних вимог, Старомерчицькою селищною радою Валківського району Харківської області, не усунуті порушення згідно пунктів: 10, 19, 20, 21, 27 припису №136.
Пунктом 10 припису №136 встановлено порушення, яке необхідно усунути, а саме - формування з обслуговування протирадіаційного укриття забезпечити засобами індивідуального захисту, радіаційної та хімічної розвідки, спеціальної обробки, зв'язку, медичним майном та інструментом відповідно до норм оснащення. Дана вимога передбачена пунктом 3.1 Інструкції щодо утримання захисних споруд цивільної оборони у мирний час, затвердженої Наказом Міністерства України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи від 9 жовтня 2006 року N 653, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 2 листопада 2006 р. за N 1180/13054 (далі Наказ №653).
Пунктом 19 припису №136 встановлено порушення, яке необхідно усунути, а саме - забезпечити написами, покажчиками входи в протирадіаційне укриття в нічний час освітленням (або дубльовані світловими покажчиками). Дана вимога передбачена пунктом 3.3 Наказу № 653.
Пунктом 20 припису №136 встановлено порушення, яке необхідно усунути, а саме - протирадіаційне укриття забезпечити необхідною кількістю первинних засобів пожежогасіння (вогнегасниками, ящиками з піском, бочками з водою, покривалами з негорючого теплоізоляційного матеріалу, пожежними відрами, совковими лопатами тощо) згідно норм належності. Дана вимога передбачена пунктом 2.6 Наказу №653.
Пунктом 21 припису №136 встановлено порушення, яке необхідно усунути, а саме - обладнати приміщення підвалу системою автоматичного протипожежного захисту. Дана вимога передбачена п.2.6 Наказу №653, п.14 ПКМУ №253; ДБН В.2.2-56:2010р.
Пунктом 27 припису №136 встановлено порушення, яке необхідно усунути, а саме - захисну споруду забезпечити телефонними зв'язком диспечерською службою та репродуктором, підключенним до районної або місцевої радіострансляційної мережі. Дана вимога передбачена п.4.6.12 "Про затвердження Правил техногенної безпеки у сфері цивільного захисту на підприємствах, в організаціях, установах та на небезпечних територіях" затверженних Наказом Міністерства України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи від 15 серпня 2007 року N 557 зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 3 вересня 2007 р. за N 1006/14273 (далі Правила №557).
Суд зазначає, що відповідно до п.3.1 Інструкції щодо утримання захисних споруд цивільної оборони у мирний час, затвердженої Наказом Міністерства України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи від 9 жовтня 2006 року N 653, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 2 листопада 2006 р. за N 1180/13054 формування з обслуговування захисних споруд забезпечуються засобами індивідуального захисту, радіаційної і хімічної розвідки, спеціальної обробки, зв'язку, медичним майном та інструментом відповідно до норм оснащення формувань з обслуговування захисних споруд (додаток 9). Перелік медикаментів і лікарських засобів для укомплектування запасів медичного майна у захисних спорудах наведений у додатку 11. (ділі Інструкція №653).
Згідно п.3.3 Інструкції №653 у нічний час написи, покажчики і входи повинні бути освітлені або дубльовані світловими покажчиками.
Пунктом 2.6 Інструкції №653 передбачено, що труби системи пожежогасіння повинні бути пофарбовані у червоний колір. Для внутрішнього оздоблення приміщень захисних споруд повинні застосовуватися негорючі (НГ) матеріали або матеріали групи Г1 за ДБН В.1.1-7-2002. Забороняється застосування горючих синтетичних матеріалів для виготовлення нар та іншого обладнання. При використанні під захисні споруди гардеробних приміщень, які розміщуються у підвалах, домашній і робочий одяг повинен зберігатися на металевих вішалках або у металевих шафах. У складських приміщеннях, що пристосовуються під захисні споруди місткістю 600 осіб і більше або площею 700 м 2 і більше, необхідно передбачати улаштування автоматичних систем пожежогасіння, а також вентиляції, яка використовується для димовидалення. При пристосуванні під захисні споруди приміщень, у яких у мирний час розміщуються виробництва категорій В, стоянки легкових автомобілів, склади негорючих матеріалів у тарі з горючих матеріалів, слід передбачати можливість видалення диму при пожежі за допомогою витяжної системи вентиляції. Об'єм повітря, що видаляється, повинен складати не менше чотирикратного об'єму повітря, що знаходиться у захисній споруді. Захисні споруди відповідно до їх використання у мирний час повинні мати первинні засоби пожежогасіння (ручні пінні вогнегасники, пісок тощо) у кількостях, передбачених Правилами пожежної безпеки в Україні. Приміщення ДЕС укомплектовуються ручними пінними або вуглекислотними вогнегасниками, азбестовими покривалами і ящиками з піском.
Пунктом 4.6.12. Правил №557 захисна споруда повинна бути забезпечена телефонним зв'язком з диспетчерською службою та репродуктором, підключеним до районної або місцевої радіотрансляційної мережі.
Дані порушення згідно припису №136 від 05.08.2016 року відповідачем мали бути усунені до 05.09.2016 року.
Згідно п. 3 Порядку використання захисних споруд цивільного захисту (цивільної оборони) для господарських, культурних та побутових потреб, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.03.2009 р. №253 забезпечення утримання та збереження функціонального призначення захисних споруд здійснюють їх балансоутримувачі. Утримання захисних споруд здійснюється відповідно до законодавства за рахунок коштів державного та місцевих бюджетів, а також коштів підприємств, установ та організацій незалежно від форми власності, які є балансоутримувачами захисних споруд (далі - підприємства), зокрема: захисних споруд, які перебувають на балансі центральних органів виконавчої влади, - за рахунок коштів державного бюджету; захисних споруд, які перебувають на балансі місцевих органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування, - за рахунок коштів місцевих бюджетів, у тому числі відповідно до цільових програм; захисних споруд підприємств - за рахунок коштів підприємств, на балансі яких вони перебувають. (далі - Порядок) (чинний на момент виникнення спірних правовідносин).
Відповідно до п. 4 Порядку захисні споруди, за винятком тих, що повинні утримуватись у постійній готовності до використання за призначенням, можуть використовуватися підприємствами для господарських, культурних та побутових потреб (далі - потреби підприємства) за умови забезпечення можливості приведення їх у готовність до використання за призначенням у строк, що не перевищує 12 годин.
Також, відповідно до п. 6 Порядку підприємство під час використання захисної споруди для власних потреб забезпечує: збереження захисних властивостей споруди як в цілому, так і окремих її елементів; герметизацію та гідроізоляцію всієї захисної споруди; збереження робочого стану інженерно-технічного та спеціального обладнання, засобів зв'язку та оповіщення; належне утримання захисної споруди відповідно до вимог інструкції щодо утримання захисних споруд цивільної оборони у мирний час, яка затверджується МНС.
Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Згідно ч.3 ст.112 КАС України у разі часткового визнання адміністративного позову відповідачем і прийняття його судом може бути прийнята постанова суду про задоволення визнаних відповідачем позовних вимог відповідно до статті 164 цього Кодексу. У разі повного визнання відповідачем адміністративного позову і прийняття його судом приймається постанова суду про задоволення адміністративного позову.
Отже, оскільки Старомерчицькою селищною радою вказані порушення у встановлений термін не усунуті, матеріали справи не містять доказів на підтвердження виконання вимог вищезазначеного припису, позовні вимоги відповідачем визнані у повному обсязі, відтак суд дійшов висновку про задоволення адміністративного позову.
Розподіл судових витрат слід здійснити відповідно до ст.94 Кодексу адміністративного судочинства України та Закону України "Про судовий збір".
Враховуючи наведене та керуючись ст.ст. 11, 12, 51, 71, ст. 158, ст. 159, ст. 160, ст. 161ст. 162, ст. 163, ст. 167, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов Керівника Дергачівської місцевої прокуратури Харківської області в інтересах держави в особі Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Харківській області до Старомерчицької селищної ради Валківського району Харківської області, третя особа - Департамент цивільного захисту Харківської обласної державної адміністрації про зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.
Зобов'язати Старомерчицьку селищну раду Валківського району Харківської області привести в належний технічний стан і готовність до укриття населення захисної споруди цивільного захисту - протирадіаційного укриття №76767, що перебуває на його балансі та знаходиться за адресою: Харківська обл., Валківський р-н, смт. Старий Мерчик, вул. Театральна, б.2, у придатний стан для використання за цільовим призначенням, відповідно до припису Валківського районного відділу Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Харківській області №136 від 05.08.2016 (пункти припису 10,19,20,21,27).
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Суддя Старосєльцева О.В.