
Справа № 815/3248/17
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
28 липня 2017 року м.Одеса
Одеський окружний адміністративний суд в складі колегії суддів: головуючого судді Корой С.М., суддів Левчук О.А., Тарасишиної О.М., розглянувши в порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Державної фіскальної служби України, Головного управління ДФС в Одеській області про визнання протиправними дій та зобовязання здійснити нарахування та виплату одноразової грошової допомоги,
ВСТАНОВИВ:
До Одеського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до Державної фіскальної служби України, Головне управління ДФС в Одеській області в якому позивач просить:
- визнати протиправними дії головного управління ДФС в Одеській області та ДФС України щодо не нарахування та не виплати одноразової грошової допомоги відповідно до Порядку № 850, Закону України «Про міліцію» та Закону України «Про національну поліцію»;
- зобовязати Головне управління ДФС в Одеській області та ДФС України здійснити нарахування та виплату одноразової грошової допомоги відповідно до Порядку № 850, передбаченою ст.. 23 Закону України «Про міліцію», пунктом 15 розділу ХІ Закону України «Про національну поліцію», виходячи з 200 - кратного розміру прожиткового мінімуму встановленого законом для працездатних осіб у розмірі 275 000, 00 грн.
21.06.2017 року позивач надав до суду уточнення до адміністративного позову (а.с. 21-24).
В обґрунтування позову зазначено, що постановою Одеського окружного адміністративного суду від 25.10.2016 року по справі № 815/3114/16 за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Державної фіскальної служби України, Головного управління Державної фіскальної служби в Одеській області визнано протиправними дії Головного управління Державної фіскальної служби в Одеській області щодо визначення у висновку від 11.11.2015 року про призначення одноразової грошової допомоги в разі інвалідності працівника податкової міліції згідно із Податковим кодексом України та Законом України від 20.12.1990 року № 565-ХІІ «Про міліцію» розмір одноразової грошової допомоги, що підлягає виплаті Позивачу у сумі 66018,24 грн. згідно статті 23 Закону України «Про міліцію» (в редакції до 12.03.2015 року). Зобовязано Головне управління Державної фіскальної служби в Одеській області за заявою ОСОБА_1 від 10.11.2015 року скласти висновок про призначення одноразової грошової допомоги в разі інвалідності працівника податкової міліції згідно із Податковим кодексом України та Законом України від 20.12.1990 року № 565-ХІІ «Про міліцію» із визначенням розміру одноразової допомоги, що підлягає виплаті ОСОБА_1 згідно статті 23 Закону України «Про міліцію» в редакції Закону від 13.02.2015 року № 208-VIII, який набрав чинності 12.03.2015 року, із розрахунку 200 - кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб та направити його до Державної фіскальної служби України. Визнано протиправною бездіяльність Державної фіскальної служби України щодо не розгляду документів про призначення ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги у звязку з настанням інвалідності внаслідок захворювання, що пов'язане з проходженням служби в органах внутрішніх справ. Зобовязано Державну фіскальну службу України розглянути документи про призначення ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги у звязку з настанням інвалідності внаслідок захворювання, що пов'язане з проходженням служби в органах внутрішніх справ та прийняти за наслідками розгляду вказаного питання відповідне рішення. Вказане рішення суду залишено в силі ухвалою Одеського апеляційного адміністративного суду від 22 лютого 2017 року. 14.03.2017 року позивач звернувся до Головного управління ДФС в Одеській області щодо виконання Постанови Одеського окружного адміністративного суду від 25.10.2016 по справі 815/3114/16. Головне управління ДФС в Одеській надало відповідь листом від 24.03.2017 року №1097/С/15-32-04-02-10, згідно якого матеріали щодо виплати одноразової допомоги 23.03.2017 року були направлені до ДФС України. 25.05.2017 року позивач звернувся до Головного управління ДФС в Одеській області щодо стану розгляду матеріалів про виплату одноразової допомоги. Листом ГУ ДФС в Одеській області від 09.06.2017 року №2744/С/15-32-05-03-06 позивача було повідомлено, що 11.05.2017 року ГУ ДФС в Одеській області були отримані усі необхідні матеріали щодо виплати страхової суми, а саме висновок про призначення допомоги та інші підтверджуючи документи. Також, згідно вказаного листа зазначено, що уразі призначення такої допомоги ДФС України збільшувало кошторис ГУ ДФС в Одеській області шляхом внесення змін до такого кошторису, станом на 01.06.2017 року збільшення кошторисних призначень за КЕКВ 2730 не проводилися, а також станом на 01.06.2017 року кошти по вказаній статті видатків відсутні у звязку з відсутністю фінансування ДФС України.
За таких обставин, позивач зазначив, що на момент звернення до суду, ніяких виплат він не отримував, що свідчить про порушення його права на отримання виплати одноразової допомоги.
Представником Державної фіскальної служби України надано письмові заперечення проти адміністративного позову, в яких останній просив суд відмовити в задоволенні адміністративного позову з огляду на те, що відповідачами рішенням суду по справі 815/3114/16 було виконано та ОСОБА_1 призначена одноразова грошова допомога у розмірі 275600 грн. Разом з тим, станом на 01.06.2017 рік кошти по статті видатків для відповідної виплати позивачу вказаної допомоги на реєстраційному рахунку ГУ ДКСУ в Одеській області відсутні. Таким чином, у звязку з відсутністю коштів ДФС України та фінансування ГУ ДФС в Одеській області провести виплати одноразової грошової допомоги ОСОБА_1 не має можливості.
Позивач в судове засідання 25.07.2017 року не зявився, про дату, час та місце судового засідання повідомлений належним чином. Від позивача надійшла заява про розгляд справи за його відсутності.
Представник відповідачів в судове засідання зявився, проти задоволення позову заперечував посилаючись на обставини викладені у наданих запереченнях.
Відповідно до ч.6 ст.128 КАС України, у звязку з відсутністю перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених ст.128 КАС України, відсутністю потреби заслухати свідка чи експерта, справа розглянута в порядку письмового провадження
Розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши надані докази в їх сукупності, судом встановлено, що постановою Одеського окружного адміністративного суду від 25.10.2016 року по справі № 815/3114/16 за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Державної фіскальної служби України, Головного управління Державної фіскальної служби в Одеській області визнано протиправними дії Головного управління Державної фіскальної служби в Одеській області щодо визначення у висновку від 11.11.2015 року про призначення одноразової грошової допомоги в разі інвалідності працівника податкової міліції згідно із Податковим кодексом України та Законом України від 20.12.1990 року № 565-ХІІ «Про міліцію» розмір одноразової грошової допомоги, що підлягає виплаті Позивачу у сумі 66018,24 грн. згідно статті 23 Закону України «Про міліцію» (в редакції до 12.03.2015 року). Зобовязано Головне управління Державної фіскальної служби в Одеській області за заявою ОСОБА_1 від 10.11.2015 року скласти висновок про призначення одноразової грошової допомоги в разі інвалідності працівника податкової міліції згідно із Податковим кодексом України та Законом України від 20.12.1990 року № 565-ХІІ «Про міліцію» із визначенням розміру одноразової допомоги, що підлягає виплаті ОСОБА_1 згідно статті 23 Закону України «Про міліцію» в редакції Закону від 13.02.2015 року № 208-VIII, який набрав чинності 12.03.2015 року, із розрахунку 200 - кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб та направити його до Державної фіскальної служби України. Визнано протиправною бездіяльність Державної фіскальної служби України щодо не розгляду документів про призначення ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги у звязку з настанням інвалідності внаслідок захворювання, що пов'язане з проходженням служби в органах внутрішніх справ. Зобовязано Державну фіскальну службу України розглянути документи про призначення ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги у звязку з настанням інвалідності внаслідок захворювання, що пов'язане з проходженням служби в органах внутрішніх справ та прийняти за наслідками розгляду вказаного питання відповідне рішення. Вказане рішення суду залишено в силі ухвалою Одеського апеляційного адміністративного суду від 22 лютого 2017 року. 14.03.2017 року позивач звернувся до Головного управління ДФС в Одеській області щодо виконання Постанови Одеського окружного адміністративного суду від 25.10.2016 по справі 815/3114/16. Головне управління ДФС в Одеській надало відповідь листом від 24.03.2017 року №1097/С/15-32-04-02-10, згідно якого матеріали щодо виплати одноразової допомоги 23.03.2017 року були направлені до ДФС України. 25.05.2017 року позивач звернувся до Головного управління ДФС в Одеській області щодо стану розгляду матеріалів про виплату одноразової допомоги. Листом ГУ ДФС в Одеській області від 09.06.2017 року №2744/С/15-32-05-03-06 позивача було повідомлено, що 11.05.2017 року ГУ ДФС в Одеській області були отримані усі необхідні матеріали щодо виплати страхової суми, а саме висновок про призначення допомоги та інші підтверджуючи документи. Також, згідно вказаного листа зазначено, що уразі призначення такої допомоги ДФС України збільшувало кошторис ГУ ДФС в Одеській області шляхом внесення змін до такого кошторису, станом на 01.06.2017 року збільшення кошторисних призначень за КЕКВ 2730 не проводилися, а також станом на 01.06.2017 року кошти по вказаній статті видатків відсутні у звязку з відсутністю фінансування ДФС України.
Вказані обставини не заперечувались сторонами під час розгляду справи.
Станом на момент розгляду даної справи одноразова грошова допомога у звязку з настанням інвалідності, що повязана із проходженням служби в ОВС, позивачу не виплачена, що і слугувало підставою для звернення позивача до суду з даним позовом.
Статтею 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст.8 КАС України, суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого зокрема людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.
Так, відповідно до п.356.1 ст.356 Податкового кодексу України держава гарантує правовий та соціальний захист осіб начальницького і рядового складу податкової міліції та членів їхніх сімей. На них поширюються гарантії соціального і правового захисту, передбачені статтями 20 - 23 Закону України "Про міліцію" та Законом України "Про статус ветеранів військової служби, ветеранів органів внутрішніх справ і деяких інших осіб та їх соціальний захист".
Згідно із ч.6 ст.23 Закону України «Про міліцію» № 565-XII від 20.12.1990 року (в редакції Закону № 208-VIII від 13.02.2015 року, який набрав чинності 12.03.2015 року) у разі поранення (контузії, травми або каліцтва), заподіяного працівнику міліції під час виконання ним службових обов'язків, яке призвело до встановлення йому інвалідності, а також інвалідності, що настала в період проходження служби в органах внутрішніх справ або не пізніше ніж через три місяці після звільнення зі служби чи після закінчення цього строку, але внаслідок захворювання або нещасного випадку, що мали місце в період проходження служби в органах внутрішніх справ, залежно від ступеня втрати працездатності йому виплачується одноразова грошова допомога в розмірі 250-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб, у разі встановлення інвалідності I групи, 200-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб, у разі встановлення інвалідності II групи, 150-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб, у разі встановлення інвалідності III групи в порядку та на умовах, визначених Кабінетом Міністрів України.
31.10.2015 року набрала чинності Постанова Кабінету Міністрів України № 850 від 21.10.2015 року, якою затверджено Порядок та умови призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції, які визначають механізм призначення і виплати одноразової грошової допомоги (далі грошова допомога) у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції.
Відповідно до п.2 вказаної Постанови днем виникнення права на отримання грошової допомоги є: у разі встановлення працівнику міліції інвалідності або ступеня втрати працездатності без установлення інвалідності дата встановлення втрати працездатності, що зазначена в довідці медико-соціальної експертної комісії.
Відповідно до п.8 Положення про порядок, умови та критерії встановлення інвалідності, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України №1317 від 03.12.2009 року, датою встановлення інвалідності та ступеня втрати професійної працездатності потерпілому від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання у відсотках вважається день надходження до комісії документів, зазначених у п.3 цього Положення.
Закон України «Про міліцію» № 565-XII від 20.12.1990 року втратив чинність 07.11.2015 року у зв'язку з набранням чинності Закону України «Про Національну поліцію» № 580-VIII від 02.07.2015 року.
В той же час, відповідно до абз.3 п.15 Розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про Національну поліцію» право на отримання одноразової грошової допомоги, інших виплат, передбачених Законом України «Про міліцію», зберігається і здійснюється в порядку, що діяв до набрання чинності Законом України «Про Національну поліцію».
Разом з тим, за колишніми працівниками міліції, а також податкової міліції, яким встановлено інвалідність внаслідок захворювання, що пов'язане з проходженням служби в органах внутрішніх справ, зберігається право на отримання одноразової грошової допомоги, передбаченої Законом України «Про міліцію», виплата якої здійснюється в порядку та на умовах, визначених Кабінетом Міністрів України на дату встановлення втрати працездатності, що зазначена в довідці медико-соціальної експертної комісії.
Під час розгляду адміністративної справи судом встановлено, що відповідачем - Державною фіскальною службою України було складено висновок від 23.03.2017 року про призначення одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) працівника податкової міліції згідно із Податковим кодексом України, яким позивачу, згідно з Постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.2015 року № 850 «Про затвердження Порядку та умови призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції» (далі Порядок) призначено грошову допомогу у розмірі 275600 грн.
Судом встановлено, а представником відповідачів не заперечувалось, що Державною фіскальною службою України всі необхідні документи для призначення ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги у звязку з настанням інвалідності внаслідок захворювання, що пов'язане з проходженням служби в органах внутрішніх справ були передані Головному управлінню ДФС в Одеській області 27.04.2017 року.
Колегія суддів зазначає, що згідно пп. 9-11 Порядку, МВС в місячний строк після надходження зазначених у пункті 8 цих Порядку та умов документів приймає рішення про призначення або у випадках, передбачених пунктом 14 цих Порядку та умов, про відмову в призначенні грошової допомоги і надсилає його разом із зазначеними документами керівникові органу внутрішніх справ, у якому проходив (проходить) службу працівник міліції, для видання наказу про виплату такої допомоги, або у разі відмови - для письмового повідомлення осіб із зазначенням мотивів відмови.
Грошова допомога виплачується в порядку черговості відповідно до дати прийняття МВС рішення про її призначення, але не пізніше двох місяців із дня прийняття зазначеного рішення в межах та за рахунок коштів, передбачених державним бюджетом на утримання МВС.
Виплата грошової допомоги проводиться шляхом перерахування органом внутрішніх справ, у якому проходив (проходить) службу працівник міліції, суми виплати на рахунок, відкритий особою, якій призначається грошова допомога, в установі банку або через касу органу внутрішніх справ.
З урахуванням вищевикладеного, суд дійшов висновку, що адміністративний позов підлягає частковому задоволенню, оскільки Головним управлінням ДФС в Одеській області не забезпечено виплату грошової допомоги ОСОБА_1 у строки визначені чинним законодавством України. В свою чергу, суд вказує на те, що відсутність фінансування для здійснення відповідних виплат не може бути підставою для порушення приписів чинного законодавства України та порушення прав позивача. Разом з тим, узявши на себе обовязок із виплати відповідної грошової допомоги, але при цьому не виконуючи зобовязання, Головне управлінням ДФС в Одеській області допустило недобросовісність.
Суд вказує на те, що позовна вимога про визнання протиправними дії ДФС України щодо не нарахування та не виплати одноразової грошової допомоги відповідно до Порядку № 850, Закону України «Про міліцію» та Закону України «Про національну поліцію» та зобовязання ДФС України здійснити нарахування та виплату одноразової грошової допомоги відповідно до Порядку № 850, передбаченою ст. 23 Закону України «Про міліцію», пунктом 15 розділу ХІ Закону України «Про національну поліцію», виходячи з 200 - кратного розміру прожиткового мінімуму встановленого законом для працездатних осіб у розмірі 275 000, 00 грн. не може бути задоволена судом, оскільки як вже було зазначено вище, здійснити нарахування та виплату одноразової грошової допомоги зобовязане саме Головне управління ДФС в Одеській області.
Відповідно до ч. 2 ст.11 КАС України, суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, і не може виходити за межі позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог тільки разі, якщо це необхідно для повного захисту прав, свобод та інтересів сторін чи третіх осіб, про захист яких вони просять.
Позивач просить суд зобовязати здійснити нарахування та виплату одноразової грошової допомоги у розмірі 275 000, 00 грн., разом з тим, судом встановлено, що ДФС України призначено до виплати вказаної допомоги у розмірі 275 600, 00 грн.
Враховуючи вищевказане, колегія суддів вважає за необхідне вийти за межі позовних вимог в частині визначення розміру грошової допомоги у розмірі 275 600, 00 грн.
Слід зазначити, що згідно практики Європейського суду з прав людини та зокрема, рішення у справі «Серявін та інші проти України» від 10 лютого 2010 року, заява 4909/04, відповідно до п.58 якого суд повторює, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі «Руїс Торіха проти Іспанії» від 9 грудня 1994 року, серія A, N 303-A, п.29).
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 2, 7, 8, 9, 11, 71, 86, 128, 159-164, 167 КАС України, суд -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Державної фіскальної служби України, Головного управління ДФС в Одеській області про визнання протиправними дій та зобовязання здійснити нарахування та виплату одноразової грошової допомоги задовольнити частково.
Визнати протиправними дії головного управління ДФС в Одеській області щодо не нарахування та не виплати одноразової грошової допомоги відповідно до Порядку № 850, Закону України «Про міліцію» та Закону України «Про національну поліцію».
Зобовязати Головне управління ДФС в Одеській області здійснити нарахування та виплату ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги у розмірі 275 600 (двісті сімдесят пять тисяч шістсот) грн.
В іншій частині позовних вимог відмовити.
Судові витрати розподілити відповідно до приписів ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через Одеський окружний адміністративний суд шляхом подання апеляційної скарги. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Головуючий суддяКорой С.М.
СуддяЛевчук О.А.
СуддяТарасишина О.М.