Україна
Донецький окружний адміністративний суд
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
25 липня 2017 р. Справа №805/2217/17-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1
час прийняття постанови:
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Смагар С.В., за участю секретаря судового засідання Грек К.М., розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Державної Служби України з питань праці
до Приватного акціонерного товариства «Новотроїцьке рудоуправління»
про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду шляхом зобовязання повного зупинення ведення робіт
за участю представників:
від позивача: ОСОБА_1 за дов. від 07.07.2017р.
від відповідача: ОСОБА_2 за дов. від 16.12.2015р.
ВСТАНОВИВ:
Державна Служба України з питань праці звернулась до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Приватного акціонерного товариства «Новотроїцьке рудоуправління» про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду до Приватного акціонерного товариства «Новотроїцьке рудоуправління» (85732, вул. Радянська, 85, смт. Новотроїцьке, Волноваський район, Донецька область, код ЄДРПОУ 00191810) шляхом зобовязання повного зупинення ведення робіт з експлуатації пересувної комплексної трансформаторної підстанції (ПКТП) «Склад ВВ» з трансформатором ТМ-40, ПКТП «ИК» з трансформатором ТМ-400 № 1426, ПКТП з трансформатором ТМ-400 № 412013, ПКТП з трансформатором ТМ-400 № 412029, кабельних ліній (КЛ) та повітряних ліній (ПЛ) напругою 6 кВ., що знаходяться на балансі підприємства, силового трансформатора ТМ-180-6/0,4, № 10048, силового трансформатора ТМ-180-6/0,4, № 10014, системи газопостачання смт. Новотроїцьке, яка знаходиться на балансі підприємства, розподільного газопровіду середнього тиску довжиною 5900 м., ГРПБ-2од. ШРП-1од.
Позивач в обґрунтування позовних вимог зазначає, що на підставі наказу від 10 травня 2017 року № 835 у період з 11 травня 2017 року по 23 травня 2017 року була проведена позапланова перевірка відповідача на предмет дотримання вимог законодавчих та нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки, попередження аварій, небезпечних ситуацій та нещасних випадків. Так, під час перевірки виявлено 122 порушення нормативно-правових актів з охорони праці, з яких 5 створює загрозу життю людей.
Відповідач проти позовних вимог заперечує, зазначає стосовно електричного обладнання та мереж, що задля усунення порушень, виявлених позивачем відповідач уклав низку договорів, предметом яких є експертне обстеження та експертне обстеження щодо дотримання вимог законодавства з питань охорони праці та промислової безпеки під час експлуатації електричного обладнання та мереж, зазначених у позові, проте на даний час роботи за договорами не виконані. Щодо газового обладнання та мереж відповідача зазначає, що зупинення системи газопостачання смт. Новотроїцьке та розподільного газопровіду середнього тиску приведуть до того, що до 7093 людини буд припинена поставка газу. Крім того, зазначив, що відповідач у своїй господарській діяльності не використовує систему газопостачання смт. Новотроїцьке та розподільний газопровід середнього тиску, які в 2009 році вже передавались на баланс місцевої територіальної громади, проте, того ж року були повернуті на баланс відповідача.
Під час судового розгляду справи суд усними ухвалами відмовив представнику відповідача у залученні третьої особи Новотроїцької селищної ради та зупиненні провадження до 30 листопада 2017 року як необґрунтованих, з огляду на те, що, зокрема, система газопостачання знаходиться на балансі відповідача та саме даному підприємству необхідно усунути всі виявлені позивачем порушення в незалежності від подальшої передачі системи газопостачання на баланс селищної ради, та у звязку із необґрунтованим затягуванням розгляду справи відповідачем.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши та оцінивши надані докази за своїм внутрішнім переконанням, суд встановив наступне.
На виконання постанови Кабінету Міністрів України від 10 вересня 2014 року №442 «Про оптимізацію системи центральних органів виконавчої влади» (далі - Постанова № 442) утворено Державну службу з питань праці (далі Держпраці), шляхом злиття Державної інспекції з питань праці та Державної служби гірничого нагляду та промислової безпеки.
Відповідно до пункту 1 Положення про Державну службу України з питань праці, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11 лютого 2015 р. № 96, Державна служба України з питань праці (Держпраці) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра соціальної політики України.
Державна служба України з питань праці України входить до системи органів виконавчої влади та забезпечує реалізацію державної політики з промислової безпеки, охорони праці, державного гірничого нагляду а також з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, зайнятість населення, загальнообовязкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, у звязку з тимчасовою втратою працездатності, на випадок безробіття в частині призначення, нарахування та виплати допомоги, компенсацій, надання соціальних послуг та інших видів матеріального забезпечення з метою дотримання прав і гарантій застрахованих осіб.
Відповідно до пункту 7 даного Положення Держпраці здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку територіальні органи.
Постановою Кабінету Міністрів України «Про утворення територіальних органів Державної служби з питань праці та визнання такими, що втратили чинність, деяких постанов Кабінету Міністрів України» від 11 лютого 2015 року № 100 утворено Головне управління Держпраці у Донецькій області, реорганізувавши шляхом злиття Територіального управління Держгірпромнагляду у Донецькій області та Територіальної державної інспекції з питань праці у Донецькій області.
Відповідно до розпорядження Кабінету Міністрів України «Питання державної служби праці» від 30 вересня 2015 року № 1021-р функції і повноваження Державної служби гірничого нагляду та промислової безпеки, що припиняється, покладені на Державну службу з питань праці.
Наказом Держпраці України від 7 травня 2015 року № 16 затверджено Положення про Головне управління Держпраці у Донецькій області (далі Управління Держпраці), згідно пункту 1 якого, Головне управління Держпраці у Донецькій області є територіальним органом, який діє у складі Державної служби України з питань праці у та їй підпорядковується.
Відповідно до вимог статті 38 Закону України «Про охорону праці» державний нагляд за додержанням законів та інших нормативно-правових актів про охорону праці здійснюють центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці.
Відповідно до статті 1 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, прийнятного рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища; засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності.
Згідно з підпунктом 15 пункту 4 Положення про Головне управління Держпраці у Донецькій області, Головне управління Держпраці у Донецькій області відповідно до покладених на нього завдань: здійснює державний нагляд (контроль) за додержанням законодавства з охорони праці в частині безпечного ведення робіт, гігієни праці, промислової безпеки, безпеки робіт у сфері поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення, у тому числі з питань: забезпечення працівників спеціальним одягом, спеціальним взуттям та іншими засобами індивідуального та колективного захисту; монтажу, ремонту, реконструкції, налагодження і безпечної експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних та інших засобів виробництва і машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки; безпеки робіт у сфері поводження з вибуховими матеріалами, проведення робіт з утилізації звичайних видів боєприпасів, ракетного палива та вибухових матеріалів військового призначення; виробництва, зберігання, використання отруйних речовин у виробничих процесах, у тому числі продуктів біотехнологій та інших біологічних агентів; організації проведення навчання (в тому числі спеціального) і перевірки знань з питань охорони праці; навчання працівників у сфері поводження з вибуховими матеріалами та перевірки їх знань.
Суд встановив, що у період з 11 травня 2017 року по 23 травня 2017 року на підставі наказу про проведення позапланової перевірки на Приватному акціонерному товаристві «Новотроїцьке рудоуправління» від 10 травня 2017 року № 835 та направлення на перевірку від 10 травня 2017 року № 06.3/521 позивачем була проведена позапланова перевірка відповідача в частині дотримання вимог нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки, за результатними якої було складено акт № 6.3-3-2.
Відповідно до акту перевірки субєкта господарювання від 23 травня 2017 року зафіксовані 122 порушень нормативно-правових актів з охорони праці, з яких 5 створює загрозу життю людей, а саме: 1. відсутній виданий у встановленому порядку «Дозвіл на виконання робіт підвищеної небезпеки та устаткування підвищеної небезпеки» в частині електрообладнання: пересувна комплектна трансформаторна підстанція (далі - ПКТП) «Склад ВВ» з трансформатором ТМ-40, б/н, ПКТП «ИК» з трансформатором ТМ-400, зав. № 1426, ПКТП з трансформатором ТМ-400, інв. № 412013, ПКТП з трансформатором ТМ-400, інв. № 412029; 2. відсутній виданий у встановленому порядку «Дозвіл на виконання робіт підвищеної небезпеки та устаткування підвищеної небезпеки» в частині електрообладнання, а саме: кабельні лінії (КЛ) та повітряні лінії (ПЛ) напругою 6 кВ, що знаходяться на балансі підприємства, 3. на підприємстві експлуатується устаткування підвищеної небезпеки, електричне устаткування електричних мереж напругою понад 1000 В, яке перевищило граничний строк експлуатації, а саме силовий трансформатор ТМ-180-6/0,4, інв. № 10048 і силовий трансформатор ТМ-180-6/0,4, інв. № 10014, що є порушенням п. 5.3. Розділу IV «Правила технічної експлуатації електроустановок споживачів», затверджено наказом Міністерства палива та енергетики 25 липня 2006 року № 258, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 25 жовтня 2006 року за № 1143/13017 із змінами від 24 грудня 2012 року, пункту 22 «Порядок проведення огляду, випробування та експертного обстеження (технічного діагностування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки», затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 26 травня 2004 року № 687; пункту 1.8, пункту 1.9. ОМД 00216757.001-2012 «Методика проведення експертного обстеження силових трансформаторів споживачів», погоджено Державною службою гірничого нагляду та промислової безпеки України 5 червня 2012 року; 4. на підприємстві відсутній дозвіл на виконання робіт підвищеної небезпеки, що до утримання системи газопостачання смт. Новотроїцьке, яка знаходиться на балансі підприємства, а саме: налагодження, ремонт, технічне обслуговування лінійної частини газопроводу середнього тиску та її елементи систем газопостачання природним газом, газонебезпечні роботи та роботи у вибуху пожеже небезпечних зонах, зважаючи на викладене за умов відсутності у підприємства дозволу, суб'єктом не укладений договір на вищезазначені роботи зі спеціалізованою організацією яка має чинний дозвіл, що є порушенням пункту 3.1, пункту 3.2 глави ІІІ, пункту 3.2 глави V НПАОП 0.00- 1.76-15 «Правила безпеки систем газопостачання», пункту 6, пункту 7 Постанови КМУ від 26 жовтня 2011 року № 1107; 5. на підприємстві відсутній дозвіл на експлуатацію лінійних частин та їх елементів систем газопостачання а саме: розподільний газопровід середнього тиску довжиною 5900м, ГРПБ-2од., ШРП-1од., що є порушенням пункту 3.1 глави ІІІ НПАОП 0.00-1.76-15 «Правила безпеки систем газопостачання», пункту 6, 7 постанови КМУ від 26 жовтня 2011 року № 1107.
Статтею 4 Закону України «Про охорону праці» визначено, що державна політика в галузі охорони праці базується, у тому числі на принципах пріоритету життя і здоров'я працівників, повної відповідальності роботодавця за створення належних, безпечних і здорових умов праці.
Відповідно до Положення про організацію та здійснення державного гірничого нагляду державного нагляду (контролю) у сфері промислової безпеки та охорони праці в системі Держгірпромнагляду України, затвердженого наказом МНС України від 11 серпня 2011 року № 826 (далі - Положення), загроза життю та здоров'ю працівників - виникнення умов, за яких подальше продовження виконання робіт або експлуатація об'єкта, машин і механізмів несе ризик спричинення внаслідок цих умов фізичної шкоди працівникові, в тому числі такої, яка може призвести до смертельних наслідків.
Пунктом 2.26 Положення передбачено, що право заборони виконання робіт, виробництва виникає у разі виявлення під час перевірки порушень вимог законодавства з охорони праці та промислової безпеки, що створюють загрозу життю працівників, порушень вимог Кодексу України про надра, відсутності дозволу на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, не проведення у встановленому порядку та в терміни технічного огляду, випробування або експертного обстеження машин, механізмів та устаткування підвищеної небезпеки, виникнення нещасного випадку зі смертельним або тяжким наслідком, групового нещасного випадку.
У разі виявлення факту перевищення допустимих норм технологічного навантаження виробничого об'єкта (окремого виробництва, машин і механізмів) або якщо дійсний рівень технологічного навантаження створює загрозу життю працівників, уникнути чого можливо за рахунок його зниження, роботи такого об'єкта (виробництво, експлуатація машин і механізмів) можуть бути обмежені до допустимого безпечного рівня.
Відповідно до пункту 5 статті 4 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" (далі Закон N 877-V ) повне або часткове зупинення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг допускається за постановою адміністративного суду, ухваленою за результатами розгляду позову органу державного нагляду (контролю) щодо застосування заходів реагування.
На підставі пункту 2 частини 2 статті 18 КАСУ окружним адміністративним судам підсудні адміністративні справи про застосування у випадках, передбачених законом, заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю), якщо вони можуть бути застосовані виключно за судовим рішенням.
Суд не приймає посилання відповідача на те, що він у своїй господарській діяльності не використовує систему газопостачання смт. Новотроїцьке та розподільний газопровід середнього тиску, оскільки відповідач до суду не надав жодного доказу, який би підтверджував цей факт, та суд зазначає, що у будь-якому випадку дана обставина не звільняє відповідача від обовязку усунути порушення, які виявлені позивачем. Система газопостачання смт. Новотроїцьке та розподільний газопровід середнього тиску перебувають на балансі підприємства, що не заперечувалося відповідачем.
Відповідачем суду у якості письмових доказів надані акт приймання-передачі від 22 квітня 2009 року, договір від 7 червня 2017 року № 2040, договір від 12 червня 2017 року № 2085, листи до договорів, листи від 15 червня 2017 року, 27 березня 2014 року, 25 травня 2017 року, рішення Новотроїцької селищної ради від 21 квітня та від 15 вересня 2009 року, рахунок-фактура від 12 червня 2017 року № 2085, від 7 червня 2017 року № 2040, платіжне доручення від 26 червня 2017 року № 2495, від 15 червня 2017 року № 2327, договір про надання послуг від 21 травня 2017 року № 300/9-17, лист Новотроїцької селищної ради Волноваського району Донецької області до відповідача від 24 липня 2017 року № 01-25/347, акт обстеження газопроводу середнього та низького тиску від ГРПБ № 4. Суд зазначає, що надані відповідачем докази жодним чином не підтверджують усунення порушень, зазначених у акті перевірки від 23 травня 2017 року та не свідчать про відсутність підстав для застосування заходів реагування.
Пунктом 10 частини 1 статті 256 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що негайно виконуються постанови суду про повне або часткове зупинення роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, експлуатації будівель, об'єктів, споруд, цехів, дільниць, а також машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, проведення робіт, у тому числі-будівельно-монтажних, випуску і реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту, надання послуг, якщо це загрожує життю та/або здоров'ю людей.
Відповідно до частини 2 статті 257 Кодексу адміністративного судочинства України судове рішення, яке набрало законної сили або яке належить виконати негайно, є підставою для його виконання.
Також, суд розяснює сторонам, що відповідно до частин 12, 13 статті 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України особа має право подати заяву про скасування заходів реагування, застосованих судом за результатом розгляду справи, передбаченої пунктом 5 частини першої цієї статті, якщо обставини, які стали підставою для вжиття заходів реагування, перестали існувати або усунуті, що підтверджується відповідними доказами. Така заява подається до адміністративного суду, який прийняв постанову про застосування відповідних заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю).
Враховуючи вищевикладене, та у звязку з тим, відповідачем до суду не надано жодних належних та допустимих доказів усунення порушень, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог.
Керуючись статтями 2-15, 17-18, 33-35, 41-42, 47-51, 56-59, 69-71, 79, 86, 87, 94, 99, 104-107, 110, 122-143, 151-154, 158, 160, 162, 163, 167, 185-186, 254, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Позов Державної Служби України з питань праці до Приватного акціонерного товариства «Новотроїцьке рудоуправління» про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду шляхом зобовязання повного зупинення ведення робіт задовольнити повністю.
Застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду до Приватного акціонерного товариства «Новотроїцьке рудоуправління» (85732, вул. Радянська, 85, смт. Новотроїцьке, Волноваський район, Донецька область, код ЄДРПОУ 00191810) шляхом зобовязання повного зупинення ведення робіт з експлуатації пересувної комплексної трансформаторної підстанції (ПКТП) «Склад ВВ» з трансформатором ТМ-40, ПКТП «ИК» з трансформатором ТМ-400 № 1426, ПКТП з трансформатором ТМ-400 № 412013, ПКТП з трансформатором ТМ-400 № 412029, кабельних ліній (КЛ) та повітряних ліній (ПЛ) напругою 6 кВ., що знаходяться на балансі підприємства, силового трансформатора ТМ-180-6/0,4, № 10048, силового трансформатора ТМ-180-6/0,4, № 10014, системи газопостачання смт. Новотроїцьке, яка знаходиться на балансі підприємства, розподільного газопровіду середнього тиску довжиною 5900 м., ГРПБ-2од. ШРП-1од.
Вступна та резолютивна частини постанови прийняті у нарадчій кімнаті та проголошені у судовому засіданні 25 липня 2017 року. Постанова у повному обсязі складена 28 липня 2017 року.
Постанова підлягає негайному виконанню.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя Смагар С.В.